Olanda

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Olanda

Postby marmotul » Wed Aug 06, 2008 5:34 pm

stie cineva ceva de rezidentiatul in olanda? sau ceva stagii acolo?
qpepsi.gif

EmyT
Posts: 1
Joined: Tue Feb 24, 2009 8:23 pm

Re: rezidentiat olanda

Postby EmyT » Tue Feb 24, 2009 8:29 pm

Si pe mine ma intereseaza subiectul acesta....am aflat de la cineva de acolo urmatoarele....
:D Legislatia olandeza prevede pentru echivalare existenta in Olanda a unei programe de studiu (facultati) similara cu cea din Romania. Facultatea absolvita trebuie sa fi fost acreditata de stat pe tot parcursul studiilor urmate, iar diploma sa fie obtinuta la o facultate acreditata de stat.

Echivalarea poti sa o ceri de la IB Groep, completand formularul de pe: http://www.ib-groep.nl/Images/5263-KS-05_tcm7-1025.pdf si trimitand documentele cerute acolo. Diplomele trebuie sa fie apostilate si traduse jurat in una din limbile: olandeza, engleza, franceza, germana sau afrikaans.

Dupa ce primesti de la IB Groep permisiunea sa porti titlul olandez dr., trebuie sa te inscrii ca medic in registrul BIG (sau, eventual, ca paramedic in registrul de calitate al paramedicilor), vezi http://www.ribiz.nl/ , unde iti da informatii functie de tara in care ai obtinut diploma. Vezi in special ce scrie pe http://www.ribiz.nl/Advieswijzer/Advies3.aspx sau http://translate.google.com/translate?p ... ry_state0=

Dupa aceea trebuie sa obtii declaratia de competenta profesionala. Pentru asta poti cere un formular la adresa info@ribiz.nl sau da telefon la 0900-8998225.

Daca ai parcurs cu succes acesti trei pasi (recunoasterea titlului, inscrierea in registru si obtinerea declaratiei respective), poti practica medicina in Olanda.
.....dar la vara vreau sa merg sa aflu exact care sunt conditiile:)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: rezidentiat olanda

Postby Chingachgook » Tue Feb 24, 2009 10:27 pm

cum e la astia, olandeza e obligatorie?
se mai vorbeste altceva acolo?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: rezidentiat olanda

Postby marmotul » Tue Feb 24, 2009 10:28 pm

cum mai afli ceva te rog posteaza pe aici
qpepsi.gif

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Feb 24, 2009 10:32 pm

kooksee wrote:cum e la astia, olandeza e obligatorie?
se mai vorbeste altceva acolo?

In cluburi se vorbesc cu siguranta multe limbi.
Dar parca pentru noi, banii nostri sunt în buzunarul pacientilor locali, nu în cluburi, oricare ar fi tara aia.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: rezidentiat olanda

Postby Chingachgook » Tue Feb 24, 2009 10:33 pm

intrebam ca poate e ca in elvetia unde au aia 3 limbi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: rezidentiat olanda

Postby swiss » Wed Feb 25, 2009 12:34 am

kooksee wrote:intrebam ca poate e ca in elvetia unde au aia 3 limbi

Vrei sa spui 4. Oficiale.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Feb 25, 2009 12:35 am

A, da, si în Belgia sunt vreo 2-3 limbi.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: rezidentiat olanda

Postby Bogdan R. » Wed Feb 25, 2009 9:17 am

S-ar parea ca Olanda e una dintre cele mai bune optiuni din punct de vedere al salarizarii, uitati-va la graficul de pe la mijlocul articolului...
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

User avatar
Bogdan R.
senior
senior
Posts: 202
Joined: Fri Sep 16, 2005 5:45 pm
Location: The Official Hometown of Santa Claus

Re: rezidentiat olanda

Postby Bogdan R. » Sun Mar 01, 2009 9:09 am

Articolul de care spuneam e aici...mii de scuze :oops:

http://www.spiegel.de/international/0,1 ... 37,00.html
Vino sa vezi soarele de la miezul noptii

alina17
Posts: 1
Joined: Wed Nov 26, 2008 12:49 pm

Re: rezidentiat olanda

Postby alina17 » Thu Mar 26, 2009 12:42 pm

Eu locuiesc in Olanda de 1 an si am deja diploma recunoscuta si toate formalitatile facute.Una peste alta sunt cu toate in regula.Din experienta mea pot sa afirm ca nu poti obtine aici o slujba ca medic rezident (AIOS) daca nu vorbesti OLANDEZA.Se vorbeste doar olandeza ca limba oficiala si esti obligat ca si medic sa o vorbesti.Niciun OPLEIDER (indrumator de rezidenti) nu accepta sa nu vorbesti bine olandeza sau sa nu stii termenii medicali in olandeza.Am aplicat deja in diverse spitale si peste tot te lovesti de problema cu nivelul de limba.Nu e obligatoriu sa dai examenul de stat NT2(olandeza ca a 2-a limba) dar e recomandat daca vrei sa intri la ei in sistem.Pt noi care suntem parte din EU primariile nu subventioneza cursurile,deci trebuie sa ti le platesti.Eu m-am axat in ultimle 7 luni doar pe limba,cursuri zi de zi,ma pregatesc sa dau NT2-ul si incerc sa trimit cat mai multe aplicatii.Am deja un nivel conversational care mi permite sa duc un interviu in olandeza.
Pot sa vorbesc doar din experienta mea,dar acum stiu pe ce lume traiesc pe aici si cum merg la ei lucrurile.Limba pare sa fie cel mai mare obstacol.E f grea,mai ales pt cei care nu vb deloc germana(ele intr-un fel se aseamana,mai ales gramatica).
Prin Romania auzeam pana sa vin aici ca e mare lipsa de medici.Cand te muti aici si devii cetatean cu acte in regula,cu permis de rezidenta si incepi sa te dezmeticesti,constati ca nu sunt asa disperati sa angajeze starini,mai ales din Europa de Est.
Aici se poate,cred eu...dar cu muuulta vointa si ambitie de a invata limba.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: rezidentiat olanda

Postby b3 » Mon Apr 20, 2009 3:14 pm

Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Olanda

Postby j1mmy » Sun May 25, 2014 2:32 pm

Aveti vreo idee cate zile de concediu au medicii in Olanda?

rytan13
Posts: 1
Joined: Wed Jan 06, 2021 9:09 pm

Re: Olanda

Postby rytan13 » Wed Jan 06, 2021 9:14 pm

A reusit cineva sa faca rezidentiatul in Olanda? Daca da, care sunt pasii?

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Olanda

Postby M_Dan » Thu Jan 07, 2021 7:40 am

Stati ma acasa, ca v-a marit PSD-ul salariul si traiti ca belferii. Munca putina si usoara, raspundere zero pentru diagnosticul incorect.


Return to “Europa- altele”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests