Elveția

nickami
senior
senior
Posts: 206
Joined: Sun Oct 11, 2009 3:32 am
Location: Bern, Schweiz

Re:

Postby nickami » Wed Feb 02, 2011 9:33 pm

arte wrote:Am nevoie de un sfat de la elder-ii forumului,care au destula experienta sa fii avut ocazia sa intalneasca un caz similar cu al meu...Ma gandesc ca nu sunt unica(sau poate sunt...? ?!!),desi eu n-am mai auzit de nimeni care sa fie intr-o situatie similara...
Am terminat MG in 2003,mi-am luat licenta,am facut anul de stagiatura si-am plecat din tara 'orbeste',dupa un an traumatizant(trauma legata de viata personala,nu de cea profesionala).Ca sa nu lungesc povestea,am ajuns sa fac o cariera artistica,printr-un concurs de imprejurari complex.Mi-a fost bine dpdv material,dar in am avut mereu on the back of my mind regretul de-a nu fii continuat cariera medicala(medic sau macar ceva legat de medicina...).Ce sanse credeti c-as mai avea s-o reiau?N-am avut nici o tangenta cu medicina in toti acesti ani...Vedeti o solutie in sensul asta?As avea bani sa cumpar aparatura de imagistica(nu de RMN,unfortunately:)...nici chiar asa...maybe next week,after I win the jackpot;))-credeti c-as putea sa deschid un cabinet particular de ,say,ecografie,in Franta,Elvetia(yeah,right :mrgreen: ) sau in UK(vorbesc franceza si engleza fluent),chiar si la tara?Ce cursuri ar trebui sa fac(sau se poate doar cu rezi pe imagistica-radiologie?)As putea probabil sa angajez cativa colegi,mai specializati,sa-nvat de la ei...Mi-ar placea si un cabinet de proceduri de medicina estetica(rejuvenation)-se poate face cu diploma mea si cu ceva cursuri de specializare in respectivele proceduri?Daca suna naiv ceea ce spun,asta e,nu pot sa maschez realitatea si nici nu vreau.Sunt intr-un impas si am nevoie de sfaturi,daca se gasesc voluntari...
Va multumesc!



Sunt multe tari in care se poate incepe un rezidentiat fara ca in prealabil sa fi avut experienta clinica. Olanda, Suedia, Norvegia, Finlanda si....... ELVETIA. Sunt deschisi la minte. NU este ca in Romania... daca nu ai practicat cativa ani, sa ti se taie orice sansa. Pentru ei nu conteaza ca nu ai experienta. Totul se poate invata incepand de ACUM. Din cauza asta au ajuns atat de departe. Am avut colegi care au trecut (ca incercare prin 7-8 specialitati) si care si-au facut specialitatea dupa 10 ani de nepractica. Asa ca... dragii nostri colegi din RO care nu stiu, cum se practica prin alte parti, sa se abtine. SE POATE si ti-o spune o persoana care s-a chinut ani intregi in Franta, pana sa afle ca existe sisteme mult mai.... deschie. Daca vorbesti engleza fluent, incearca in tarile nordice si in Olanda. Daca vorbesti franceza, incearca in Elvetia. Exista posibilitati mai multe decat ai crede. Gandeste-te ce specializare vrei sa faci, si incepe sa scrii peste tot... nu incerca insa in cele chirurgicale pt ca nu merge. In Elvetia, in geriatrie, chiar medicina interna.... ai putea fi acceptat cu primul an de internat ca medecin assistant. In aceste sisteme, medicul intern lucreaza sub supravegherea directa si continua a unui senior... etc. Insa.... atentie.... se lucreaza din greu. Oricum... Doamne, ajuta! Si nu-ti pierde speranta.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Elveția

Postby holliday » Wed Feb 02, 2011 9:48 pm

daaa, toata lumea sa vina aici in elvetia. curge lapte si miere. ma rog, lapte cu siguranta, cu mierea sunt mai sceptic, as zice mai degraba ciocolata..insa depinde de care parte a baricadei esti.

@nickami, tu ai citit ce a intrebat domnisoara, sau doar esti entuziasmata si vrei sa ne impartasesti cat de tare e sa fii rezidenta in elvetia?

nickami
senior
senior
Posts: 206
Joined: Sun Oct 11, 2009 3:32 am
Location: Bern, Schweiz

Re: Elveția

Postby nickami » Thu Feb 03, 2011 3:22 pm

holliday wrote:daaa, toata lumea sa vina aici in elvetia. curge lapte si miere. ma rog, lapte cu siguranta, cu mierea sunt mai sceptic, as zice mai degraba ciocolata..insa depinde de care parte a baricadei esti.

@nickami, tu ai citit ce a intrebat domnisoara, sau doar esti entuziasmata si vrei sa ne impartasesti cat de tare e sa fii rezidenta in elvetia?


Cu siguranta! Altfel, nu mi-as fi permis sa dau sfaturi.
1. Draga colega! In cazul in care ai ceva de spus, spune-o si da sfaturi care sa fie folositoare. Daca nu, abtine-te!
2. Intrebarea colegei noastre era urmatoarea: "Mai am vreo sansa sa reincep sa fac medicina pe undeva prin lumea asta daca nu am mai practicat de atatia ani?" Raspunsul meu a fost: "Da", cu conditia sa fii primit intr-un sistem care sa-ti accepte candidatura.
3. Daca vei fi citit micro-sfaturile mele, ai fi inteles ca nu am zis nimic de genul "vrei sa ne impartasesti cat de tare e sa fii rezidenta in Elvetia". Spuneam, pur si simplu, ca se lucreaza din greu si ca cineva care se bate cu adevarat poate castiga, in cele din urma. In plus, incercam sa-i spun - deoarece ea vrea sa se multumeasca cu ceea ce s-ar mai putea eventual face (mici manevre in medicina) - ca, in realitate, ar putea merge mult mai departe si ca drumul spre o ADEVARATA SPECIALIZARE IN MEDICINA inca ii este deschis. Adica sa nu se multumeasca cu mici bucatele! Atat!
4. Pe ce parte a baricadei sunt? Exact pe aceea pe care se afla orice individ care vrea sa reuseasca cu conditia ca eu vreau SA IMPARTASESC si cu ceilalti sfaturi pentru ca si ei, la randul lor, sa poata reusi. Asta-i tot!
5. Daca ai avut posibilitatea de a incepe in Elvetia, de ce sa nu impartasesti din experienta ta cuiva care isi doreste acelasi lucru? Genul de afirmatie:"daaa, toata lumea sa vina aici in elvetia" nu numai ca nu ajuta intrebarii pe care colega noastra ne-a adresat-o, ci spune multe despre individualismul teribilist si maladiv al tagmei careia si unii si altii ii apartinem.
6. Dupa o intrare in rezidentiatul de Cardiologie la Bucuresti la care am renuntat, dupa ani de chin in Franta, dupa incercari de a-mi spune ca totul este inca posibil, am aflat ca speranta conjugata cu munca te duce acolo unde trebuie. Adica la rezultat!
7. In Elvetia nu curge nici lapte, nici miere si cu atat mai putin ciocolata. Nu este taramul viselor si nici al deschiderii prin excelente. Nu este nici mai buna, nici mai rea ca altele. Este, pur si simplu, un loc in care poti incerca sa-ti construiesti propriul vis pentru ca, spre deosebire de alte sisteme, ti se da aceasta posibilitate. Cu limitele, deceptiile si bucuriile lui!
8. Asa ca.... nu fi... romanca. Daca tot lucrezi in Elvetia, adica intr-o tara care te-a primit si care ar fi putut foarte bine sa-ti spuna "Nu" - pentru ca inainte ca tu sa le fi revelat calitatile tale intelectuale si practice, ei nu stiau nimic despre tine - tine minte ca exista pentru fiecare un loc sub soare.
9. Si.... apropo... Nu sunt rezidenta (médecin assistante), ci rezident (médecin assistant)
In rest, numai bine si poate ne vedem prin Berna

amie
Posts: 4
Joined: Thu Feb 03, 2011 5:29 pm

Re: Elveția

Postby amie » Thu Feb 03, 2011 6:42 pm

arte si eu sunt cam tot in aceeasi situatie ca si tine numai ca eu am intrerupt practica medicala in 2007 pentru a-mi incerca norocul in Canada. In ceea ce priveste licenta si dreptul de libera practica dobandite in Romania, iti pot spune cu siguranta ca sunt valabile 5 ani, iar daca acesti ani au trecut deja si tu nu ai practicat, atunci ti-ai pierdut practic acest drept. Insa nu este totul pierdut, pentru ca ti se da posibilitatea de a face un stagiu de 6 luni supervizat de un medic de familie (in cazul in care esti generalist) si apoi se da un examen de reintrare in drepturi si uite asa iti redobandesti dreptul de libera practica. Sper ca am fost destul de explicita, oricum aceste informatuii le gasesti pe site-ul Colegiului medicilor si deci poti pune intrebari acolo si ei te pot lamuri cam cum sta treaba. Asta pentru Romania, insa eu cunosc o persoana care nereusind sa intre in rezidentiatul canadian, a incercat in Elvetia si a fost primita, cei drept pe psihiatrie, dar totusi a fost primita si avea o intrerupere de 7 ani. Deci, asa cum a raspuns si nickami, caruia ii multumesc pentru sfaturile absolut pertinente, eu zic ca nu ramane decat sa incerci. In speranta ca am fost cat de cat utila, iti doresc succes si te rog sa ne tii la curent cu ce ti se intampla, pentru ca asa cum am mai spus si eu sunt in aceeasi oala cu tine si vreau sa fac cateva aplicatii in Elvetia pentru ca drumul in Canada este lung, anevoios si totodata nesigur.

amie
Posts: 4
Joined: Thu Feb 03, 2011 5:29 pm

Re: Elveția

Postby amie » Thu Feb 03, 2011 9:09 pm

si pentru nickami am o rugaminte, pentru ca mai mult decat orice da dovada de OMENIE, calitate greu intalnita in zilele noastre din pacate, poate ne invata, nu doar pe mine si pe arte care suntem in situatia mai sus descrisa, ci pe toti colegii nostrii care au nevoie de ajutor si de ce nu de invataturi de la cei care o pot face ( o zi in care nu ai invatat nimic este o zi pierduta, spun inteleptii Lumii).Rugamintea mea este sa ne ajuti cu mici sfaturi, cum ar fi despre CV, Lettre de motivation (deoarece alcatuirea lor este diferita de ex. in Nord America), poate ai ceva modele pe stilul elvetian, ceva site-uri unde putem gasi adresele sefilor de departamente, ce specialitati ne sunt noua accesibile, ne putem aventura in spitale mari, universitare...........pentru ca in Canada spital universitar este si unul miculut intr-un sat uitat de lume. Imi cer scuze daca am prea multe intrebari, dar, dat fiind faptul ca sunt foarte multe diferente intre cele doua continente, mi-am permis sa le adresez aici pentru a ma lumina si eu cat de cat :)
In speranta unui raspuns, eu iti multumesc anticipat pentru ajutor si bunavointa.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Elveția

Postby holliday » Thu Feb 03, 2011 9:48 pm

asa mura'n gura...neaaaah, nu meritati.
pentru ca daca citeati topicul asta, care nu are nici 3-4 pagini pt.numele lui Dumnezeu, gaseati raspunsurile pentru 90% din intrebarile voastre.

dar chiar asa mura'n gura ca la prost nu merita sa'ti pierzi vremea. (ca prosti, dar multi, nu am chef sa vina toate panaramele aici, pentru ca nu merita, costa mult mancarea si hotelul).
incet incet se transforma si topicul asta ca ala de Germania.

ps: @amie, ai citit cele 2 pagini daca nu sunt prea indiscret? uite, daca'ti dai toate informatiile pe site, promit ca'ti fac eu si cv'ul si scrisoarea de intentie.
dar asta nu te ajuta cu nimic, ba mai rau, te sustine in prostia de a nu te descurca singur.
aici, crezi ca o sa stea cineva dupa funduletul tau lenes?
visezi frumos.
normal ca se poate, orice se poate, dar sa ramanem totusi realisti, cine credeti ca'i destul de om mai putin dotat intelectual aici sa angajeze pe cineva la 40 de ani, fara niciun pic de experienta???
ce'i drept, in scurta mea experienta in elvetia, am intalnit rezidenti la 55 de ani, dar asta pt ca nu au vrut sa evolueze.. au ramas pe loc, dar au experienta cat carul.

nickamie, oricand ne putem intalni ca elvetia e mica, in 3 ore esti de la un capat la altul. bem o bere, discutam problema, etc. (scuza'ma ca te'am ofensat cu faza cu médecin assistante, nu am crezut ca esti barbat)

nu asta e problema. nu stiu ce te'a deranjat, ca am spus prea direct niste chestii adevarate?
eu i'am raspuns la intrebarea cu deschisul cabinetului.
daca am citit bine, are drept de libera practica. oricand poate sa o ia de la 0 in elvetia. dar sa ramanem terestri. la varsta aia te iau aia disperati rau, unde nu se duce nici dracu ca rezident. dar oriunde, absolut ORIUNDE in elvetia e de o mie de ori mai bine decat in orase universitare din romania.

nu mai sariti sa atacati asa, cititi inainte sa puneti o intrebare, atat cer. si putin respect, daca vreti sfaturi in schimb, daca nu, nu e nimeni obligat sa va ajute.

amie
Posts: 4
Joined: Thu Feb 03, 2011 5:29 pm

Re: Elveția

Postby amie » Thu Feb 03, 2011 10:49 pm

Draga Holliday, bunul simt dar absolut bunul simt in toata lumea asta te obliga sa vorbesti cand esti intrebat; daca nu esti intrebat tot bunul simt te obliga sa ceri voie sa-ti spui punctul de vedere. Dar, unii oameni se nasc cu acest bun simt, altii il dobandesc prin autoeducatie, TU.....................Vrei sa-ti trimit CV meu sa vezi cu cine stai de vorba mai SMARTY BOY? Din putina ta experienta elvetiana nu ai invatat NIMIC?
Se pare ca NU!!! Saracul de tine, stii ce mila imi este de fiinte ca tine? Uite pentru ca mi te-ai adresat, imi permit sa-ti dau aceasta replica cat si un sfat: Draga HOLLIDAY, in viata asta invata sa fii OM!!! Crezi ca daca esti si tu rezident intr-un satuc din Elvetia, atunci vei fi mare DOCTOR? Cate sisteme de sanatate cunosti, prin cate stagii si spitale ai trecut, prin cate examene de echivalare ai trecut, cate publicatii ai, cu cati mari DOCTORI IN MEDICINA ai feed-back, esti in stare sa fi MEDIC in orice colt de lume? Cand vei putea pune in CV tau un sfert din "PUTUROSENIA'' mea, atunci vei avea dreptul sa mi te adresezi!

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Elveția

Postby holliday » Thu Feb 03, 2011 11:06 pm

ok, m'ai umplut de respect :) merci. nu stiam ca o persoana asa de importanta are nevoie de modele de cv sau scrisoare de intentie.
imi cer scuze ca om, daca am inteles gresit.

putina, multa experienta, nu prea conteaza, atata timp cat ne respectam ca oameni.
adica cum sa'ti cer voie, nu am inteles, eu dau sfaturi pe pm inainte sa afli tu ce inseamna imedul, evident ca si pe topicul asta.sunt cativa oameni care au stiut cum sa puna problema/intrebarea si au primit raspunsuri adecvate.. am ajutat si ajut cat pot si cat vreau evident. dar asta nu tine de calitatea de om.


uite, deja ti'am dat mai multa atentie decat meritai, sper macar sa fii recunoscatoare. in rest, nu stiu cine te'ar angaja, poatenici la tara in spania la cules capsuni, la ce caracter ai.
amie wrote: esti in stare sa fii MEDIC in orice colt de lume?

nu, Doamne fereste, nici in Romania nu am fost in stare sa fiu, ca de aia am plecat. insa ma ameliorez pe zi ce trece, mai ales la limba romana.

in rest, lasa presupusul cu ce si unde sunt lucrez eu ca medic ca nu esti mama omida.
acum,ia loc si data viitoare, cand te mai sui asa calare pe masa, spune, ca'ti punem si o manea, poate iese mai distractiv, cu dedicatii, chestii, mai faci un ban sa'ti deschizi un cabinet de radiologie, etc :lol:

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Elveția

Postby Melania » Thu Feb 03, 2011 11:08 pm

nu va ducetz mah in elvetia ca ii faceti concurenta lui h :D

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Elveția

Postby holliday » Thu Feb 03, 2011 11:12 pm

Melania wrote:nu va ducetz mah in elvetia ca ii faceti concurenta lui h :D

dar eu nu mai sunt de 5 ani in elvetia. acum sunt in miami, vand dvd'uri cu fratele meu negru Gica.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Elveția

Postby Chingachgook » Thu Feb 03, 2011 11:36 pm

amie wrote: eu cunosc o persoana care nereusind sa intre in rezidentiatul canadian, a incercat in Elvetia si a fost primita, cei drept pe psihiatrie, dar totusi a fost primita


si eu am auzit ca e un fel de supapa. daca chiar nu ai prins nimic pe nicaieri - pana la urma psihiatrie in elvetia gasesti. stiu personal un caz
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

nickami
senior
senior
Posts: 206
Joined: Sun Oct 11, 2009 3:32 am
Location: Bern, Schweiz

Re: Elveția

Postby nickami » Fri Feb 04, 2011 12:25 am

kooksee wrote:
amie wrote: eu cunosc o persoana care nereusind sa intre in rezidentiatul canadian, a incercat in Elvetia si a fost primita, cei drept pe psihiatrie, dar totusi a fost primita


si eu am auzit ca e un fel de supapa. daca chiar nu ai prins nimic pe nicaieri - pana la urma psihiatrie in elvetia gasesti. stiu personal un caz


Mi-as permite sa intervin pentru a repune discutia pe drumul cel bun> adica ce putem face pentru a reusi si a respecta conditia fundamentala aceea de a fi seriosi.
Personal, dupa cum spuneam am facut trei ani de rezidentiat in Cardiologie la Bucuresti. Dupa aceea - criza existentiala - am plecat in Franta - inainte de 2007 - si am trecut prin galerele sistemului francez - proasta alegere, insa experienta de neuitat care m-a invatat ca sunt limitat si ca umilinta este calea cea mai buna spre progresul autentic. Dupa cativa ani de munca, nestiind daca Romania va intra in EU dupa 2007 si daca diplomele romanesti vor fi recunoscute, am trecut primul an de medicina, dupa un an de cursuri cu bachelierii francezi. Am trecut examenul de primul an dupa un examen infernal, aidoma examenelor la medicina de pe vremuri, si am trecut direct in anul 6. Pentru ca intre timp Romania a devenit tara UE iar medicii romani acceptati… nu mai avea rost sa continuu pt a obtine echivalarea franceza si a da apoi examen de intrare in internat. Asa ca… dupa un interviu am obtinut un post pe geriatrie la Lausanne iar dupa 6 luni, deoarece vorbesc si germana, am fost primit la o clinica pe neurologie la Berna, unde-mi fac specializarea pe neurologie si unde 3 semestre de practica in Franta mi-au fost echivalate, etc.
Nu exista o regula a reusitei, asa cum nu exista CV standard si Scrisori de motivatie. FIECARE CAZ ESTE UNIC SI A GASI CEA MAI BUNA SOLUTIE TINE DE INTUITIA FIECARUIA. Dragi colegi! NU EXISTA REGULI PRECISE PENTRU A OBTINE CEVA, CI DOAR MUNCA SI INVATAREA DE A TE ORIENTA!
In ceea ce priveste psihiatria, nu as recomanda-o cu foarte multa caldura pentru mai multe motive :
1. In Elvetia, dupa chirurgie, este cea mai complexa formatie atat din punct de vedere teoretic cat si din punct de vedere practic. Dureaza 6 ani. Ai extrem de multe cursuri in centrele universitare si in cele regionale, plus doua examene si o teza de sfarsit. Garzile sunt infernale….
2. Tocmai a intrat in vigoare un protocol intre institutiile de formare in psihiatrie de tip A, B, C si FMH care face si mai dificila obtinerea acestei specialitati care este compusa din foarte, foarte, foarte, foarte multe discipline teoretice. Pentru a avea o imagine, cititi noul regulament pentru specializarea in psychiatrie-psychotherapie de pe site FMH.
3. Se munceste din greu iar primii doi ani ii faci in clinici de boli cronice.
4. Punctul meu de vedere este ca nu este deloc simplu sa lucrezi in clinici de psihiatrie. Am prieteni rezidenti in psihiatrie care traiesc intr-o tensiune continua din cauza volumului imens de munca si care daca au doua zile libere au sentimentul unei vacante de un an.

Cine vrea mai multe informatii despre neurologie, geriatrie si psihiatrie sa puna intrebari.
Si… prieteneste… Holliday… stapaneste-ti avanturile. Asa demonstrezi ca meseria noastra, in care isi fac locul atatia abrutizati si insensibili mai are loc si pentru simtire, compasiune si umanitate. Nu vorbesc despre credinta, care ramane o optiune personala. Am sentimentul, insa, ca din clipa in care intra in primul an de medicina, studentul medicinist, viitor medic, este una din cele mai arogante fiinte din lume, considerandu-se pol de inteligenta si cunoastere. Prin periplurile mele am aflat ca mai sunt si alte persoane posesoare ale cunoasterii si ca noi medicii suntem, de cele mai multe ori, doar victime ale propriului nostru orgoliu de a avea « drept » de viata asupra fiintelor din jurul nostru. Nu mai vorbesc despre incultura specifica tagmei noastre. Asta ne limiteaza si mai mult, facandu-ne sa pierdem profunzimi de care nici macar nu avem constiinta.
Numai ganduri de bine.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Feb 04, 2011 12:48 am

Eu n-am înteles de ce te tot vaieti de Franta. Ca n-ai avut chef sa dai ECN si ai preferat sa pleci în alta parte unde nu se da examen pt rezi (pt români tot din 2007, ca nici acolo nu erai echivalat înainte, întocmai ca în Franta) e una, Franta si sistemul francez e alta. Nu e vina Frantei ca tu erai român înainte de 2007 si nici meritul Elvetiei (sau Germaniei) ca dupa 2007 erai tot român dar european si ai posibilitati mult mai lipsite de griji.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

amie
Posts: 4
Joined: Thu Feb 03, 2011 5:29 pm

Re: Elveția

Postby amie » Fri Feb 04, 2011 6:10 am

Merci nickami pentru interventia ta, o poveste as putea spune de munca si cazna exact in genul prin care trecem si noi, cei care ne vrem medici pe taramul nordamerican, insa aici chiar nu conteaza ca Romania este in UE sau nu, iar drumul medicului immigrant este foarte lung si cere foarte multe sacrificii: examene de 8 ore, stagii de observatie neplatite, participarea la congrese, cursuri de educatie medicala continua, propriile tale publicatii, benevolate pe peste tot si totul pe cheltuiala si rabdarea ta.Si poate toata aceasta cazna sa nu se finalizeze cu o reusita si anume cu intrarea in rezidentiat. Mi-am permis sa pun cateva intrebari pentru ca aici am invatat ca trebuie sa fim flexibili, ca trebuie sa fim MEDICI in orice imprejurare si ca orice experienta ne imbogateste daca nu ca oameni cel putin profesional. Dar din pacate mentalitatea este mult diferita si chiar iti pot spune ca CV-ul si Scrisoarea motivationala sunt foaaaaaaaaaaaaarte diferite. Mai mult decat atat am uitat, fiind plecata de ceva timp din Romania, cat sunt de rai, din pacate unii dintre noi. Sa inveti ceva de la cineva nu-i nimic rau, sa pui o intrebare nu-i nimic rau, sa ajuti pe cineva este chair un lucru nobil. Eu am intrat pe acest topic par hazard, pentru ca imi caut, sa fiu sincera un stagiu de cateva luni maxim un an intr-una din tarile francofone sau anglofone, si chiar am crezut ca pot obtine ceva informatii pertinente. Si asta nu pentru ca nu stiu sa caut pe google, mai Holliday, ci doar pentru ca fiind umani si seriosi ne putem ajuta unii pe altii chiar cu mici informatii si putem afla cum este sa fi medic in diverse colturi de lume. Nu cred ca cineva ia locul la altcineva, cu totii avem loc sub CER, iar sa intrebi si sa fii intrebat, sa ajuti si sa fii ajutat nu este nicio crima si mai mult poti vedea draga Holliday ca nu esti singurul care face sacrificii ci din contra poate in alte parti este nevoie de mai mult decat un CV si un interviu sa te poti numi MEDIC.
Inca o data multumesc Nickami pentru sfaturile tale si scuzati eventualele greseli gramaticale si de topica, dar cei cu adevarat poligloti sunt convinsa ca vor intelege.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Elveția

Postby drcraciun » Fri Feb 04, 2011 7:09 am

Uite aici model de C-V simplu cu care m-am prezentat eu peste tot pana acum (daca mergi printr-o firma de recrutare, unele au formatul propriu care trebuie respectat, dar in general contin aceleasi rubrici):

Nume
Adresa
Tel, e-mail

Educatie: numele fac absolvite, gradul obtinut (adica doctor -medicina), anul obtinerii.
Aici puteti pune si perioada de specializare (rezidentiat), ca sa sara din ochi de la inceput ca aveti si aceasta competenta, eventual, urmata si de nr. certificat de specialist si data obtinerii acestuia, dar pe urma nu uitati sa o puneti din nou si la experienta de lucru.
Licente, autorizatii de libera practica: adica nr. actului respectiv de la Colegiul medicilor (eventual si anul obtinerii si cat e valabil)
Limbi straine

Experienta de lucru: in ordine cronologica (unii prefera de la inceput la sfarsit, altii invers); aici, daca vrei poti sa spui si cateva cuvinte despre "fisa postului", adica ce ai facut exact, sau doar descrii pozitia pe care ai avut-o, de ex.:

09/2001-01/2003: McDonalds Romania, sos. Mihai Bravu- ajutor de bucatar (si mai poti adauga, daca vrei, nu e obligatoriu: raspundere legata de prajirea cartofilor si ambalarea sandvisurilor pentru take-out).
Atentie, daca exista pauze importante intre job-uri- trebuie sa explicati cam ce ati facut si in "gaurile alea", de ex. concediu de maternitate si de crestere a copilului

Publicatii

Alte informatii si date personale; aici poti sa spui daca ai copii (desi nu e obligatoriu), ce hobby-uri ai, etc., dar rubrica asta este facultativa.

Eu, personal, despre participari la congrese nu am scris nici o data nimic deoarece nu am contribuit nici o data cu nimic, am fost doar simplu spectator, dar daca voi ati facut vreo prezentare, puneti rubrica respectiva dupa publicatii.

De asemenea, eu nu am pus nici o data poza, dar daca sunteti deosebit de atragatori nu strica, ba chiar ajuta (dupa cate am citit eu).


Cat despre scrisoarea de motivatie, preferabil e sa fiti cat mai sinceri. Eu sunt pe psihiatrie, deci nu cred ca intereseaza pe nimeni de mai sus un exemplu dat de mine.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Feb 04, 2011 9:57 am

Pentru CV si SM nu-ti trebuie decât bun simt, poti sa le faci fara sa fi vazut în viata ta un pattern. Nici nu are rost sa te cramponezi în "modele", deja ai o problema daca la o vârsta si la o pretinsa experienta te blochezi la acest nivel.
Si mai încet cu plânsetele si acuzatiile, am observat ca unii useri recenti cred ca aici e coltul lamentarilor si a laudelor de sine, ce pufosi sunt ei (si ce rai e altii, automat).
Aici se discuta despre Elvetia, aria de povesti de blog e în alta parte.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

nickami
senior
senior
Posts: 206
Joined: Sun Oct 11, 2009 3:32 am
Location: Bern, Schweiz

Re: Elveția

Postby nickami » Fri Feb 04, 2011 1:52 pm

amie wrote:Merci nickami pentru interventia ta, o poveste as putea spune de munca si cazna exact in genul prin care trecem si noi, cei care ne vrem medici pe taramul nordamerican, insa aici chiar nu conteaza ca Romania este in UE sau nu, iar drumul medicului immigrant este foarte lung si cere foarte multe sacrificii: examene de 8 ore, stagii de observatie neplatite, participarea la congrese, cursuri de educatie medicala continua, propriile tale publicatii, benevolate pe peste tot si totul pe cheltuiala si rabdarea ta.Si poate toata aceasta cazna sa nu se finalizeze cu o reusita si anume cu intrarea in rezidentiat. Mi-am permis sa pun cateva intrebari pentru ca aici am invatat ca trebuie sa fim flexibili, ca trebuie sa fim MEDICI in orice imprejurare si ca orice experienta ne imbogateste daca nu ca oameni cel putin profesional. Dar din pacate mentalitatea este mult diferita si chiar iti pot spune ca CV-ul si Scrisoarea motivationala sunt foaaaaaaaaaaaaarte diferite. Mai mult decat atat am uitat, fiind plecata de ceva timp din Romania, cat sunt de rai, din pacate unii dintre noi. Sa inveti ceva de la cineva nu-i nimic rau, sa pui o intrebare nu-i nimic rau, sa ajuti pe cineva este chair un lucru nobil. Eu am intrat pe acest topic par hazard, pentru ca imi caut, sa fiu sincera un stagiu de cateva luni maxim un an intr-una din tarile francofone sau anglofone, si chiar am crezut ca pot obtine ceva informatii pertinente. Si asta nu pentru ca nu stiu sa caut pe google, mai Holliday, ci doar pentru ca fiind umani si seriosi ne putem ajuta unii pe altii chiar cu mici informatii si putem afla cum este sa fi medic in diverse colturi de lume. Nu cred ca cineva ia locul la altcineva, cu totii avem loc sub CER, iar sa intrebi si sa fii intrebat, sa ajuti si sa fii ajutat nu este nicio crima si mai mult poti vedea draga Holliday ca nu esti singurul care face sacrificii ci din contra poate in alte parti este nevoie de mai mult decat un CV si un interviu sa te poti numi MEDIC.
Inca o data multumesc Nickami pentru sfaturile tale si scuzati eventualele greseli gramaticale si de topica, dar cei cu adevarat poligloti sunt convinsa ca vor intelege.



Daca cineva vrea cu adevarat Elvetia, sansele sunt identice atat in partea francofona cat si in cea germanofona. Problema-i ca ar fi un avantaj in partea germana pe medicina interna si neurologie unde aceste doua specialitati sunt, sa spunem, cautate. In legatura cu psihiatria, cum spuneam de altfel, formatia este lunga, complicata dpdv teoretic si practic, foarte multele cursuri - multe dintre ele platite, in partea germana, mai putin platite in cea franceza, insa destul de multe. Specificul elvetian este psychoterapia asociata psihiatriei. Asa ca, specializarea este dubla psihiatrie-psihoterapie, motiv pentru care extrem de multe superviziuni in psihoterapie si TPPI> toate platite> 250 franci supervizarea de 1 ora, etc. In psihiatrie se cer si expertize. Programul este extrem de obositor. Bietii colegi din psihiatrie aproape ca nu pot rasufla> in Elvetia se pune accent, in psihiatrie, si pe componenta somatica, asa ca psihiatria elvetia se afla la frontiera dintre somatic si psihoterapie. Este interesant, insa foarte multa teorie... care trebuie stapanita pt examenul care se da la sfarsitul anului 3. Cam atat despre psihiatrie. Cine vrea neurologie in partea germana> SUNT PE BARICADE

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Elveția

Postby Chingachgook » Sun Feb 06, 2011 3:59 am

hau frate ca daca vorbesti cu unul de pe cardio o sa iti spuna ca specializarea lui e cea mai cea, daca dai de unul pe gastro la fel etc

nickami stie la mana a2a chestiile astea si e prapastioasa aici pe forum.

sigur ca psihiatria e grea dar nu mai mult decat celelalte specializari. asta e singura in care se acumuleaza info in timp ce alelalte se simplifica sau cum?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Elveția

Postby drcraciun » Sun Feb 06, 2011 4:25 am

Psihiatria nu e grea de loc si e foarte fun, nu te plictisesti de loc tocmai pentru ca trebuie sa acumulezi competente medicale generale serioase (nu numai psihofarmacologie) plus de psihoterapie. Plus ca e foarte dinamica, mereu apar chestii noi la orizont.

P.S. E OK sa folositi si cuvinte-cheie din ce am scris mai sus in scrisorile voastre de intentie.

nickami
senior
senior
Posts: 206
Joined: Sun Oct 11, 2009 3:32 am
Location: Bern, Schweiz

Re: Elveția

Postby nickami » Mon Feb 07, 2011 9:23 am

kooksee wrote:hau frate ca daca vorbesti cu unul de pe cardio o sa iti spuna ca specializarea lui e cea mai cea, daca dai de unul pe gastro la fel etc

nickami stie la mana a2a chestiile astea si e prapastioasa aici pe forum.

sigur ca psihiatria e grea dar nu mai mult decat celelalte specializari. asta e singura in care se acumuleaza info in timp ce alelalte se simplifica sau cum?


Chèrs confrères,
nu ma rastalmaciti. Eu vorbesc ca intern pe neurologie despre psihiatrie. Nu am zis ca o specializare este mai grea decat alta specializare si nici ca specializarea in psihiatrie este foarte grea, ci ca specializarea pe psihiatrie, in Elvetia cel putin, este foarte complexa, imediat dupa chirurgie, din punct de vedere al numarului de responsabilitati obligatorii de-a lungul celor 6 ani de specializare: numar de ore de supervizare individuala, foarte multe cursuri de toate felurile pe componenta psihiatrie-phihoterapie, etc.. Deci nu am zis ca-i greu, ci complex. Aceste informatii nu sunt la mana a doua, ci le puteti gasi - pentru cei care cu adevarat sunt interesati de informatii precise - pe site-ul FMH si in fisele care descriu continutul fiecarei specializari. In ceea priveste dificultatea muncii in sine, este mare diferenta intre cantoane. Nu este la fel in partea germana fata de cea franceza: vorbesc din perspectiva celui care a muncit atat in partea franceza cat si in cea germana. Iar nickami este un barbat.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Elveția

Postby drcraciun » Mon Feb 07, 2011 9:30 am

Ok, dar complex inseamna FUN, nu ? Adica nu obtii pana la urma gratificatie mai mare din training-ul respectiv ? Mie mi-ar fi placut sa fac rezidentiatul in Elvetia, chiar si in Norvegia (unde cerintele si oportunitatile sunt destul de similare).

Si chiar este prima oara cand am vazut psihiatria citata in proximitatea chirurgiei pe vreo lista oarecare. Mai stai pe aici, colegule neurolog (eventual si pe alte sectii.) Avem mereu nevoie de expertiza unor persoane ca tine.

nickami
senior
senior
Posts: 206
Joined: Sun Oct 11, 2009 3:32 am
Location: Bern, Schweiz

Re: Elveția

Postby nickami » Mon Feb 07, 2011 3:22 pm

drcraciun wrote:Ok, dar complex inseamna FUN, nu ? Adica nu obtii pana la urma gratificatie mai mare din training-ul respectiv ? Mie mi-ar fi placut sa fac rezidentiatul in Elvetia, chiar si in Norvegia (unde cerintele si oportunitatile sunt destul de similare).

Si chiar este prima oara cand am vazut psihiatria citata in proximitatea chirurgiei pe vreo lista oarecare. Mai stai pe aici, colegule neurolog (eventual si pe alte sectii.) Avem mereu nevoie de expertiza unor persoane ca tine.


Intr-o perspectiva elaborata, complex inseamna... si FUN, bineinteles. Evident ca nu obtii o gratificatie diferita in raport cu o alta specializare. Din principiu, imi place sa fiu corect cu ceilalti colegi, indiferent de specialitatea pe care si-au ales-o, motiv pentru care sunt convins ca orice specializare are propria-i complexitate. Cand vorbeam despre psihiatrie, nu utilizam nici un comparativ de superioritate, nici unul de inferioritate, ci ma serveam de informatii date de relatiile de Buna vecinatate si respect mutual pe care le putem avea cu ceilalti colegi (cu conditia sa vrem s-o facem), legate de curricula disciplinelor. Si ei, adica acesti colegi, atunci cand utilizeaza atat de necesarul criteriu al corectitudinii si obiectivitatii fata de ceilalti (fara a considera ca unul este inferior altuia si invers) constata - prin raportare la fisele specialitatilor prezentate de catre FMH si la experientele colegilor din diferite specialitati - ca in ordinea unui sir de obligatii, de cerinte practice si teoretice, chirurgia comporta (cantitativ) un numar N de obligatii, urmata indeaproape de psychiatrie cu un numar N de obligatii, etc. Asta nu te transforma in inferior sau superior. Fiecare e bun si (in principiu) la fel de competent in specialitatea pe care si-a ales-o, indiferent de care ar fi aceasta. Personal, nu sunt de acord - asa cum o seama de colegi ar avea tendinta - ca exista o specializare superioara alteia. Exista SPECIALISTI sau viitori SPECIALIASTI, toti MEDICI. Este ceea ce am intalnit in Elvetia. Asa ca... numai bine.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Elveția

Postby drcraciun » Mon Feb 07, 2011 3:41 pm

Nu vii si pe Diverse ?

User avatar
surgeon
junior
junior
Posts: 97
Joined: Wed Oct 08, 2003 10:45 am
Location: "au centre du monde", 1004 Lausanne

Re: Elveția

Postby surgeon » Tue Feb 08, 2011 2:14 pm

voi vorbiti vraiment numai conneries. nu am mai intrat pe topicul asta de 1 an de zile si vad ca tot la acelasi nivel au ramas si im si Holyday si mai sunt si altii noi veniti.
E adevarat ca nu e imposibil nici o specialitate, chiar si chirurgia.... dar e fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff greu aici in Elvetia. Si e greu nu pt ca e dificil si e mult de munca si nu ai viatza, etc... ci pt ca suntem ROMANI !! Asta e adevarul adevarat. Dar pt cei mai tineri care doresc si spera si vor sa iasa din Ro, nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar INCERCATI, INCERCATI, lucrati ca visiteurs, lucrati ca stagiaires, ca orice puteti ca sa va aratati interesati si VETI REUSI ! Depinde numai de voi.
DPDv legal, e insa o problema in acest moment, diploma din Ro NU E RECUNOSCUTA automat aici. Nu stiu daca ma repet, dar exista posibilitatea sa v-o recunoasteti daca dati examenul lor de licenta (2x QCM) si 1 x oral (iar pt cei care lucraza de mai mult de 60 de luni in sistemul elvetian, doar qcm).
De ce insist pe acest lucru, pt ca eu acum sunt deja chef de clinique si vreau sa imi dau specialitatea, dar au schimbat legea in 2010 si exista riscul sa nu ma lase la examen pt ca DIPLOMA NU imi E RECUNOSCUTA.... Adica am terminat faculta acu 6 ani, am lucrat doar in domeniu chirurgical si acu tre sa imi dau examenul de licenta la care am luat deja 9.95 in Ro (stiu ca nu valora nici o pruna stricata, dar totusi suntem in UE, trebuia sa nu ne primeasca...)
Deci ganditi-va inainte sa va aruncati in lupta... iar drumul aici e lung, inainte de 35-40 de ani nu aveti cum deveni medici specialisti!!!
m-a dat tata la meserie : m-a facut chirurg !

User avatar
Marienkafer
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Mar 05, 2011 9:51 pm

Re: Elveția

Postby Marienkafer » Sat Mar 05, 2011 10:17 pm

Salutari si bine v-am gasit, va zice o noua aspiranta la un job de medic peste hotare!
Sunt studenta in anul6 la MG si m-am hotarat abia de curand sa incerc sa caut un loc pentru rezi pe alte meleaguri.
Pe aici toata lumea vrea sa plece in Germania insa pe mine m-ar interesa Elvetia .Oricum,limba germana ar fi necesara ,asa ca m-am apucat de meditatii abia acum o luna....Limba franceza o stiu mediu asa ca,prima intrebare este daca imi trebuie vreun atestat de limba.In Germania cer B2-ul de exemplu.
M-as descurca cu nivel de limba mediu,sa zicem?

Alt aspect e legat de ce NUprea se cauta ,eu nefiind tare hotarata pe ce as vrea sa merg mai departe.Psihiatria este oricum o disciplina tare complexa iar intr-o limba straina mi se pare si mai si!
Neurologie era una din variante asa ca,ma adresez in special lui Nickami :help: ,sa ma indrume si sfatuiasca cu ce poate,din experienta lui la Berna.
Legat de remuneratie-este legata de specialitate?Difera de la una la alta?Sunt unele mai bine platite fata de altele?Am auzit ca este un program tare incarcat,cu garzi muuuuulte! Sunt platite separat ?
Legat de CV - credeti ca are rost sa etalez alte activitati,experiente si joburi extramedicale? Asta ca un sfat :green: din partea voastra.
Va multumesc ca mi-ati parcurs randurile si sper sa gasesc ajutor in raspunsurile voastre!

:peace:
" N-am intalnit nici un om atat de nestiutor incat sa nu pot invata ceva de la el " -Galileo Galilei

User avatar
Marienkafer
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Mar 05, 2011 9:51 pm

Re: Elveția

Postby Marienkafer » Sun Mar 06, 2011 5:11 pm

HA HA HAAAAAA tocmai m-am intors de la un targ de cariere pt medici unde,am aflat ca rezidentiaul in Germania pentru neuro este de 2 ani...din cate stie angajatorul.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Nici urma de Elvetia ca oferta!
" N-am intalnit nici un om atat de nestiutor incat sa nu pot invata ceva de la el " -Galileo Galilei

nickami
senior
senior
Posts: 206
Joined: Sun Oct 11, 2009 3:32 am
Location: Bern, Schweiz

Re: Elveția

Postby nickami » Sun Mar 06, 2011 6:06 pm

Marienkafer wrote: ma adresez in special lui Nickami, sa ma indrume si sfatuiasca cu ce poate, din experienta lui la Berna.


Nu ţi-am răspuns imediat pentru că sunt în plină mutare de la Berna la Zurich. Cred, însă, că pentru amănunte mai clare, în cazul în care te interesează cu adevărat Elveţia, trebuie să comunicăm pe PM. Aşa nu va mai interveni nimeni cu propriile-şi păreri.

1. Nu ştiu dacă ţi se cere atestat de limbă : însă, orice atestat, în Elveţia este egal cu zero. Şi în cazul germanei şi al francezei ! Mă explic : limba trebuie să fie cursivă pentru că orice intern trebuie să facă anamneză şi multe dictări. Aşa că dacă la interviu nu dai dovadă că vorbeşti cursiv, CV tău poate fi excellent iar testul de limbă aşişderea - nu te primeşte nimeni. Pentru elveţieni testul de la faţa locului este fundamental. Nu trebuie să ai cunoştinţe de limbă, ci să le vorbeşti limba. Poate, însă, în cazul unor discipline precum chirurgia, dermatologia, sau mai ştiu eu, o fi diferit.
2. În legătură cu psihiatria. E clar din cunoştinţele mele pentru că sunt în relaţie cu mulţi interni pe psihiatrie, este o disciplină unde stăpânirea nuanţată a limbii se impune de la sine. Eu nu aş recomanda nimănui care nu stăpâneşte cursiv limba să înceapă pe psihiatrie în Elveţia.
3. Neurologia : depinde foarte mult de experienţa ta anterioară. În Elveţia este posibil să intri pe Neurologie, iar asta dacă sunt posturi de internat prin spitale – mai ales în partea germană după câte ştiu eu (sper să mă înşel) - în cazul în care ai făcut ceva medicină internă înainte. Eu am făcut în Franţa şi medicină internă şi geriatrie şi neurologie. Pe unde am apucat ! Aşadar, experienţa mea anterioară a atârnat bine în balanţă. Oricum, Elveţia este atipică !!!!!!!!!! Fiecare îşi găseşte în funcţie de ce poate face. Poţi foarte bine merge pe multe discipline.
4. Remuneraţia : nu este primul lucru la care te gândeşti când începi o specialitate în Elveţia. E-adevărat, în psihiatrie sau neurologie nu vei câştiga niciodată ca în chirurgie, în cazul în care lucrezi, după specialite, în spital. În cazul în care mergi în privat, totul se schimbă radical. Un psihiatru sau neurolog din privat poate câştiga mult mai mult decât un chirurg specialist din spitalier.
5. Gărzile : în principiu nu sunt plătite separat, însă asta depinde, probabil de specialitate. E-adevărat sunt multe şi obositoare iar programul este dur. Însă, asta-i viaţa ! Nu poţi obţine ceva fără muncă grea.
6. CV : poţi scrie ce vrei tu ! Însă Interviul este REGELE şi nivelul tău de limbă.

User avatar
Marienkafer
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Mar 05, 2011 9:51 pm

Re: Elveția

Postby Marienkafer » Mon Mar 07, 2011 5:10 pm

Multumesc pentru randurile scrise !
Experienta mea anterioara....in afara de cei 6 ani de facultate ,nu mai am nimic :cry:
Am inteles ca nu se recunoaste diploma noastra de licenta ,si atunci,cum pot sa fac rezi acolo...?
In Germania cred ca ar fii mult mai usor sa intrii in sistem-diploma e recunoscuta,experienta nu cer si te ia de la zero .Bineinteles,limba stapanita bine ar trebui sa compenseze...
In mare ,mi-am facut o idee insa mai am multe de lamurit!
Te rog mult ,dupa ce te asezi la noua casa :allright: ,da-mi un semn sa stiu ca pot sa te stresez cu intrebari!
Spor si drum bun!!!
" N-am intalnit nici un om atat de nestiutor incat sa nu pot invata ceva de la el " -Galileo Galilei

User avatar
ingeri_in_zapada
Posts: 3
Joined: Wed Dec 31, 2008 4:23 pm

Re: Elveția

Postby ingeri_in_zapada » Thu May 12, 2011 2:45 pm

Salut!

In scrisoarea de intentie, daca scriu pe ce post candidez, si anume doar "Médecin-assistant en Chirurgie Générale" (in cazul meu), automat se subintelege ca asta e postul de rezident, si ca e o etapa a formarii postuniversitare pentru a deveni specialist (deci ca trebuie sa particip si la anumite cursuri, congrese, etc.), sau mai trebuie ceva precizat pe langa asta? Dilema mea este daca médecin-assistant = rezident si atat, cu tot ce include formarea profesionala, si nu doar un medic incepator, fara a fi inscris in rezidentiat, iar in momentul in care ii expira contractul, perioada in care a muncit in acel loc nu poate fi folosita ulterior pentru a face specializarea. Iar daca nu e suficient sa scriu doar médecin-assistant, ce anume mai trebuie sa mentionez?
Aaa...si inca ceva: cam cate scrisori de recomandare ar trebui sa pun in dosar? (tinand cont ca anul asta termin facultatea, deci nu am experienta in spate, cred ca astea conteaza cel mai mult in dosarul meu)

Merci frumos! :)
"A soul in tension that's learning to fly
Condition grounded but determined to try"

vonlazu
Posts: 4
Joined: Sat Oct 22, 2011 10:16 am

Re: Elveția

Postby vonlazu » Sat Oct 22, 2011 11:02 am

Ce se mai stie de posibilitatea unui rezidentiat in Elvetia? E acelasi sistem, aplicatii trimise la spitale si astepti sa fii primit? sau s-a mai schimbat putin?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Elveția

Postby holliday » Sat Oct 22, 2011 5:47 pm

vonlazu wrote:Ce se mai stie de posibilitatea unui rezidentiat in Elvetia? E acelasi sistem, aplicatii trimise la spitale si astepti sa fii primit? sau s-a mai schimbat putin?

deloc, e la fel cum a scris surgeon acum cativa ani.

trebuie sa retii niste aspecte :

-diploma inca nu e recunoscuta
-se aplica cu cv si scrisoare de intentie
-marele hop e la interviu, acolo se decide ce si cum (cat de multa franceza sau germana stiti, ideal amandoua) si in urmatoarele 3 luni de la angajare..
- postul e pe minim 6 luni, un an, sau 'nelimitat', insa trebuie luat in calcul ca in fiecare an trebuie sa va mutati (de multe ori cu casa, purcel, catel dintr'un capat in altul al elvetiei)
- poti sa iesi la pensie ca medic rezident, daca nu ai aspiratii mai inalte si simt de responsabilitate (salariul creste pana in anul 10 de rezi, apoi ramane constant pana la pensie)
-locuri in medicina generala si psihiatrie inca mai sunt
-se gasesc si pe alte specialitati, dar ca sa ajungi specialist, trebuie sa stiti ca nu e asa simplu, cum zicea si surgeon, pana la 35-40 de ani sa nu va asteptati
-acum se cauta medici ce vor sa faca specializarea pe medicina generala (medici de familie) se preconizeaza ca in 10-15 ani, Elvetia va ramane fara medici de familie (dat fiind faptul ca majoritatea medicilor de familie se apropie de pensie...stiind ca aici poti sa mai lucrezi si dupa 65 de ani, daca te mai tine, dar la un procentaj mai mic, nu 100%)
- se munceste intre 42 de ore si cat te tine(dar sa stiti ca pe straini ii exploateaza la maximum in primii ani) pe saptamana
- concediul maternal e de maxim 3 luni
- etc.

ramo79
Posts: 1
Joined: Sun Jan 15, 2012 6:36 pm

Re: Elveția

Postby ramo79 » Sun Jan 15, 2012 7:00 pm

Multumesc pentru discutiile pe aceasta tema. Am o prietena care e disperata acum pentru ca a intrerupt medicina din cauza unor probleme in viata personala si a pierdut speranta ca ar putea reincepe, mai ales intr-o tara straina. E cu adevarat pasionata si ambii parinti sunt medici. Aseara cautam pe google ce se poate face in cazul in care ai terminat medicina si stagiu de un an si nu ai practicat deloc dupa si am gasit discutia voastra. Ea a terminat in 2003 si a facut stagiul in 2004. Daca nu cer prea mult, ati putea sa sa-mi spuneti unde ar trebui sa se adreseze in Elvetia, la facultati, la clinici, pentru ca nu am nici o idee. Caut si pe google dar e mai de folos avizul celor cu experienta. Stie bine franceza si engleza, nu ar lua in discutie germana. Va multumesc mult!!!

Dreco
Posts: 1
Joined: Fri Feb 24, 2012 11:07 pm

Re: Elveția

Postby Dreco » Sat Feb 25, 2012 1:44 pm

Buna,

Sunt studenta, anul V, si as dori sa stiu daca as putea pleca in Elvetia pentru practica de vara? Sau ce demersuri ar trebui sa fac?

sandoz

Re: Elveția

Postby sandoz » Sat Mar 31, 2012 12:07 am

Dreco wrote:Buna,

Sunt studenta, anul V, si as dori sa stiu daca as putea pleca in Elvetia pentru practica de vara? Sau ce demersuri ar trebui sa fac?

ar trebui aplicat cu CV si lettre d'intention pentru post de médecin stagiaire.
postul se plateste simbolic cu 600 de franci pe luna (zic simbolic pt. ca salariul minim al unui medic assitant (rezident) incepator e de cel putin 10 ori mai mult). si se plateste pentru ca aici nu se concepe un contract fara un salariu, cat de mic ar fi.

faza nasoala e ca trebuie sa gasesti posturi aplicand de-a oarba prin spitalele elvetiene si pt un amarat de post de medic stagiaire trebuie sa faci tot parcursul de angajare pe care-l face un medic rezident. adica trebuie sa treci de interviu si sa te accepte sefu'.

cauta-ma pe pm si iti dau mai mult detalii daca te mai intereseaza (voiam sa-ti spun ca numai drumul, dus-intors din romania cu autocarul e cam 200 de euro iar cu avionul cel putin 300). asta ca sa vii sa faci un interviu la care nu se stie daca te accepta. (depinde de cum te descurci, ce motivatii dai si bineinteles cat de bine stii limba).
plus ca majoritatea spitalelor nu te accepta pentru o luna (adica ii doare la basca, nu vor sa se ocupe) daca nu ai permis de séjour in Elvetia (adica permis ce-ti permite l'activité lucrative).
si iti pot spune sigur ca pentru o luna nu o sa fie niciun spital care o sa depuna actele pentru tine. (pentru ca in mare costa cel putin 150 de franci).

se schimba insa situatia daca ai unde sa stai aici (cel mai ieftin hotel ar fi ceva pe la 50-80 de franci pe noapte + 20-30 de franci pe zi mancarea -care-i mai scumpa ca in alte tari din Europa)

pot sa te intreb de ce vrei sa-ti faci practica de vara tocmai in elvetia?

europe4u2
Posts: 1
Joined: Thu May 10, 2012 11:29 pm

Re: Elveția

Postby europe4u2 » Thu May 10, 2012 11:44 pm

nickami wrote:
arte wrote::mrgreen: ...Mi s-a urat cu binele...xx


Sunt multe tari in care se poate incepe un rezidentiat fara ca in prealabil sa fi avut experienta clinica. Olanda, Suedia, Norvegia, Finlanda si....... ELVETIA. Sunt deschisi la minte. NU este ca in Romania... daca nu ai practicat cativa ani, sa ti se taie orice sansa. Pentru ei nu conteaza ca nu ai experienta. Totul se poate invata incepand de ACUM. Din cauza asta au ajuns atat de departe. Am avut colegi care au trecut (ca incercare prin 7-8 specialitati) si care si-au facut specialitatea dupa 10 ani de nepractica. Asa ca... dragii nostri colegi din RO care nu stiu, cum se practica prin alte parti, sa se abtine. SE POATE si ti-o spune o persoana care s-a chinut ani intregi in Franta, pana sa afle ca existe sisteme mult mai.... deschie. Daca vorbesti engleza fluent, incearca in tarile nordice si in Olanda. Daca vorbesti franceza, incearca in Elvetia. Exista posibilitati mai multe decat ai crede. Gandeste-te ce specializare vrei sa faci, si incepe sa scrii peste tot... nu incerca insa in cele chirurgicale pt ca nu merge. In Elvetia, in geriatrie, chiar medicina interna.... ai putea fi acceptat cu primul an de internat ca medecin assistant. In aceste sisteme, medicul intern lucreaza sub supravegherea directa si continua a unui senior... etc. Insa.... atentie.... se lucreaza din greu. Oricum... Doamne, ajuta! Si nu-ti pierde speranta.

User avatar
doctora.
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Apr 04, 2012 8:19 pm

Re: Elveția

Postby doctora. » Tue May 22, 2012 7:27 am

buna.

eu sunt anul 3. vreau sa plec in elvetia nu pentru " lapte si miere" ci pentru mine. mi-am placut foarte mult cand am fost acolo si vreau sa incerc si profesional. de curand am vazut un afis la suub pus de un nene care facea "recrutari" pentru elvetia. i-am dat un mail mai mult de curiozitate. mi-a raspuns sec ca:
-tre sa am minim 2 ani experienta de rezidentiat aici
-ca tre sa platesi niste taxe
-nu poate sa imi dea detalii de acolo
-a evitat partea in care eu il intrebam care sunt conditiile colaborarii cu ei.

mi s-a parut fun:)) sincer.

1.ma rog intrebarea mea este...daca plec intr-o tara in care nu exista concursul de rezidentiat, tre sa il dau aici neaparat sau doar ca sa fiu sigura ca am ceva in cazul in care ma intorc.

2.am citit o parte din posturi si nu am inteles, pe medicina de urgenta, ATI, neonat, obstetrica este de gasit. eu as vrea urgente, dar in cazul in care ma razgandesc, alea sunt optiunile.

3. eu as vrea sa raman in partea germana sau poate italiana. nu stiu franceza si dupa 6 ani de facut la scoala in care nu s-a prins, am decis sa renunt. eu fac cursuri de germana si plec in italia la anul cu bursa erasmus. pe de alta parte eu am prieteni in zurich si bassel. aveti sfaturi pentru partea nemteasca???

multumesc si ne auzim aici:D
BE THE CHANGE YOU WANNA SEE IN THE WORLD

sandoz

Re: Elveția

Postby sandoz » Tue May 22, 2012 9:15 am

doctora. wrote:buna.

eu sunt anul 3. vreau sa plec in elvetia nu pentru " lapte si miere" ci pentru mine. mi-am placut foarte mult cand am fost acolo si vreau sa incerc si profesional. de curand am vazut un afis la suub pus de un nene care facea "recrutari" pentru elvetia. i-am dat un mail mai mult de curiozitate. mi-a raspuns sec ca:
-tre sa am minim 2 ani experienta de rezidentiat aici
-ca tre sa platesi niste taxe
-nu poate sa imi dea detalii de acolo
-a evitat partea in care eu il intrebam care sunt conditiile colaborarii cu ei.

mi s-a parut fun:)) sincer.

1.ma rog intrebarea mea este...daca plec intr-o tara in care nu exista concursul de rezidentiat, tre sa il dau aici neaparat sau doar ca sa fiu sigura ca am ceva in cazul in care ma intorc.

2.am citit o parte din posturi si nu am inteles, pe medicina de urgenta, ATI, neonat, obstetrica este de gasit. eu as vrea urgente, dar in cazul in care ma razgandesc, alea sunt optiunile.

3. eu as vrea sa raman in partea germana sau poate italiana. nu stiu franceza si dupa 6 ani de facut la scoala in care nu s-a prins, am decis sa renunt. eu fac cursuri de germana si plec in italia la anul cu bursa erasmus. pe de alta parte eu am prieteni in zurich si bassel. aveti sfaturi pentru partea nemteasca???

multumesc si ne auzim aici:D


1. Nu
2. (ce intrebare ai pus?)
3. Nu am experienta cu partea aia de tara. (desi e cam 70% din Elvetia, 25% e partea franceza si 5 % cea italiana)

ps: din pacate s-au cam inchis granitele pentru cei din Bulgaria si Romania. (adica nu se mai dau permise de sejour asa usor)
dar evident ca poti sa incerci, peste 3-4 ani cand termini tu medicina se pot schimba multe. Pana atunci ai timp sa-ti pui macar 2 limbi bine la punct.

Pentru restul : (reciteste tot threadul mai ales ce a scris surgeon)

http://www.med-jobs.ch/medjobs.cfm

Spor la treaba!

User avatar
doctora.
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Apr 04, 2012 8:19 pm

Re: Elveția

Postby doctora. » Tue May 22, 2012 4:09 pm

multumesc sandoz. esti rezident/medic acolo?? la 2. era intrebare daca sunt locuri usor de gasit pe specializarile alea, am uitat sa pun '?'

si cum adica s-au inchis granitele??? noi venim bine pregatiti de aici care dracu e problema? afisul cu ciorilee,nu?? sweet:|

si da stiu ca partea germana detine partea majoritara a tarii si stiu ca sunt mai reci. oricum oriunde ai fii esti strain, din pacate oricat ai sta acolo:(

ma bucur ca exista acest forum:)
BE THE CHANGE YOU WANNA SEE IN THE WORLD

sandoz

Re: Elveția

Postby sandoz » Tue May 22, 2012 4:34 pm

doctora. wrote:multumesc sandoz. esti rezident/medic acolo?? la 2. era intrebare daca sunt locuri usor de gasit pe specializarile alea, am uitat sa pun '?'

si cum adica s-au inchis granitele??? noi venim bine pregatiti de aici care dracu e problema? afisul cu ciorilee,nu?? sweet:|

si da stiu ca partea germana detine partea majoritara a tarii si stiu ca sunt mai reci. oricum oriunde ai fii esti strain, din pacate oricat ai sta acolo:(


nu ai de ce sa-mi multumesti. daca vrei mai multe lamuriri cauta-ma pe PM ca vad ca lumea deja incepe off topicul.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue May 22, 2012 7:11 pm

doctora. wrote:noi venim bine pregatiti de aici care dracu e problema?


aia e senzatia ta ca veniti bine pregatiti.

mi se pare ca ala cu recrutarea ti-a raspuns foarte la obiect. tu esti abia anul 3 si pui niste avioane de intrebari.
Last edited by Im on Mon May 28, 2012 9:56 pm, edited 1 time in total.
Reason: sicane...
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Europa- altele”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests