Farmacist in Anglia

roxana_1806
Posts: 1
Joined: Sun Nov 02, 2008 3:51 pm

Farmacist in Anglia

Postby roxana_1806 » Sun Nov 02, 2008 4:06 pm

Stie cineva cum se poate ajunge ca farmacist in ANGLIA?
:help:

mani
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Feb 24, 2009 3:48 pm

Re: FARMACIST IN ANGLIA

Postby mani » Wed Feb 25, 2009 11:37 am

relativ simplu, daca ai o pregatire si experienta care sa te recomande. pur si simplu trebuie sa stii limba engleza foarte bine si sa te inregistrezi la colegiul lor : http://www.rpsgb.org.uk/. http://www.rpsgb.org.uk/registrationand ... tries.html
dupa care sa incepi sa cauti un job pe site-ul lor. au mare nevoie de farmacisti, dar, atentie, nu-ti recomand agentiile de recrutare care lucreaza pe aici, ca te trimit unde nu se duce niciun englez, si-ti blestemi zilele.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Feb 25, 2009 1:44 pm

Pai locurile libere sunt tocmai acolo unde nu se duc englezii, tu ce vroiai ? :mrgreen:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

mani
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Feb 24, 2009 3:48 pm

Re: FARMACIST IN ANGLIA

Postby mani » Wed Feb 25, 2009 10:18 pm

nu tocmai. daca ar creste farmacisti pe toate drumurile in uk. nu ar mai scoate 4000 de posturi pentru straini. o sa ai surpriza sa vezi ca in orase mari chiar, singurul farmacist e strain, si mai sunt vreo 3,4 asistenti englezi. ca ei nu au facultate.

luria
Posts: 1
Joined: Tue Aug 25, 2009 10:53 am

Farmacist in Anglia

Postby luria » Tue Aug 25, 2009 10:57 am

Mai are rost sa dau examenul Cambridge daca imi doresc sa plec in Anglia ca farmacist si trebuie sa dau examenul Ubelt?Se ia in considerare examenul Cambridge pentru Anglia?

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Farmacist in Anglia

Postby amalia93 » Tue Aug 25, 2009 11:50 am

Daca ai Cambridge, nu mai dai Ubelt.
Si, ca sa-ti raspund complet; depinde ce vrei sa faci in Anglia. Daca vrei sa avansezi profesional,te sfatuiesc sa dai Cambridge Advanced si sa-l iei cu A, sau IELTS academic ,peste 7,5. Ultimul e preferat, dar, oricum pregatirea tot pe Cambridge trebuie sa o faci, daca vrei sa inveti limba ca lumea. Se discuta din ce in ce mai mult reintroducerea examenelor serioase de limba pentru toti strainii din UK. Pe de alta parte, cand ajungi acolo, va trebui sa-ti dai examenele profesionale, evident in engleza. Asa ca , si daca nu-ti cer ei un certificat serios inainte sa te duci acolo, ar trebui sa dai un examen de engleza nivel avansat. Nu stiu o mai buna modalitate de a te asigura ca inveti pana ajungi la un nivel suficient de engleza ca macar limba sa nu mai fie un stres cand esti in UK. Nu uita ca acolo esti o professional, deci, pe langa faptul ca va trebui sa comunici bine cu oamenii, va trebui sa scrii foarte corect. Asta o pregatire de examen te invata. Si, daca tot te pregatesti, de ce sa nu obtii si certificatul?
O sa ai si asa destule socuri.
Ubelt e apa de ploaie.Daca vrei sa ajungi repede, cu orice pret, si sa te descurci la fata locului, e bun si asta. Dar va fi un calvar inceputul in UK in cazul asta.

User avatar
fp26f_ro
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Jun 30, 2005 5:58 pm
Location: Lethargymenia
Contact:

Re: FARMACIST IN ANGLIA

Postby fp26f_ro » Tue Sep 08, 2009 11:47 pm

A urmat careva ruta B de inregistrare in RPSG? Am o intrerupere de 1 luna pe CM si nu am 3 ani legati in ultimii 5. De la MS mi-au zis ca mi se elibereaza o recomandare, nu cert. de conformitate.

vaasi
Posts: 1
Joined: Sun Jan 24, 2010 6:11 pm

farmacist in anglia!

Postby vaasi » Sun Jan 24, 2010 7:39 pm

este cineva in anglia farmacist?imi poate da informatii despre acte,ca nu vreau sa merg prin agentii de recrutare...
multumesc!
o seara buna!

arual
Posts: 1
Joined: Tue Feb 02, 2010 1:56 pm

Re: FARMACIST IN ANGLIA

Postby arual » Fri Feb 05, 2010 3:26 pm

stie cineva in ce alte tari vest-europene poti avea sanse sa te angajezi ca farmacist sau poti urma cursuri post-universitare(cum ar fi la noi rezidentiat pe farmacie clinica)?imi poate indica cineva site-uri in acest sens?multumesc. :D

andreea_alecs
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Mar 16, 2010 5:40 pm

Re: FARMACIST IN ANGLIA

Postby andreea_alecs » Mon Mar 22, 2010 1:58 am

Buna ziua tuturor,

Am observat ca vorbiti despre etapele prin care trebuie sa treceti pentru a profesa in UK. Dupa cum bine stiti, una dintre aceste etape este testul de limba. Momentan, puteti da un test de limba recunoscut de catre sistemul de sanatate in UK (NHS) si majoritatea marilor companii chiar la Universitatea De Vest Vasile Goldis, Arad. Sunt asistenta la centrul UBELT (University of Bath English Language Testing) si va pot spune mai multe detalii in romana sau engleza despre acest examen. Momentan, acestea sunt cateva dintre informatiile de baza pentru urmatorul examen care va avea loc pe 13 aprilie 2010 la Arad. Momentan, mai sunt cateva locuri disponibile pentru cei interesati. Testul este valabil un an si cunostintele de limba va vor fi recunoscute.

"The closing date for applications for the event will be Friday 26th March (this is
receipt of the completed on-line application and payment)

The event is open to events are open to all healthcare professions- dentists,
pharmacists, medical doctors and nurses, to company or independent candidates. The event
is also open to non-European Economic Area (EEA) United Kingdom Border Agency (UKBA) Tier
1 and Tier 2 visa applicants."

Pentru intrebari, nu ezitati sa raspundeti la acest mesaj.

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: FARMACIST IN ANGLIA

Postby amalia93 » Mon Mar 22, 2010 11:59 pm

Ubeltu e un soi de vax atunci cand e vorba de cariera. Daca pleci doar cu Ubelt de aici, dai bani de te usuca pe cursuri de engleza atunci cand chiar vrei sa dai un examen profesional ca lumea. IELTS sau CAE sunt sfinte. Ca sa nu mai zic de faptul ca te si obliga sa inveti ca lumea engleza. Ca nu poti sa-ti imaginezi ca poti sa avansezi in cariera in profesii ca cea de medic sau farmacist vorbind si scriind " like a negro". Merge daca vrei sa faci ce face negro. Stiu oameni care cunosteau engleza la nivel elementar si au luat Ubelt. Ce fac in UK?
Ma irita ca oamenii nu pot sa faca acest rationament simplu: daca pui un strain care leaga prost 2 cuvinte in romana sa consulte si sa ia decizii ca medic sau sa ii dea pacietului ce-i trebuie intr-o farmacie, ce se intampla? Dezastre. Ca nu pricepe ce zice omul ala din fata lui. Intr-un domeniu in care fiecare cuvant poate avea o importanta vitala. Asa ca ce faci: pui negrisoru unde ii e locul si unde nu se duce niciun profesionist adevarat. Trebuie sa fii cretin sa crezi ca poti profesa in medicina fara sa cunosti limba pacientului foarte bine. Doar daca nu comunici telepatic.
Ubelt? Let's be serious. E o modalitate de a recruta negrisori.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Mar 23, 2010 12:20 am

Amalio nu mai strica biznisurile oamenilor. :lol:

In plus, de multe ori nici nu-ti trebuie vreo hârtie de aptitudini de limba când pleci în alta tara. E suficient sa vorbesti live cu potentialul angajator. Servitorul dvs de exemplu n-ar putea justifica birocratic cunoasterea vreunei limbi straine. ;)
Singura durere suportabilă e durerea altora.

andreea_alecs
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Mar 16, 2010 5:40 pm

Re: FARMACIST IN ANGLIA

Postby andreea_alecs » Wed Mar 24, 2010 2:59 am

amalia93 wrote:Ubeltu e un soi de vax atunci cand e vorba de cariera. Daca pleci doar cu Ubelt de aici, dai bani de te usuca pe cursuri de engleza atunci cand chiar vrei sa dai un examen profesional ca lumea. IELTS sau CAE sunt sfinte. Ca sa nu mai zic de faptul ca te si obliga sa inveti ca lumea engleza. Ca nu poti sa-ti imaginezi ca poti sa avansezi in cariera in profesii ca cea de medic sau farmacist vorbind si scriind " like a negro". Merge daca vrei sa faci ce face negro. Stiu oameni care cunosteau engleza la nivel elementar si au luat Ubelt. Ce fac in UK?
Ma irita ca oamenii nu pot sa faca acest rationament simplu: daca pui un strain care leaga prost 2 cuvinte in romana sa consulte si sa ia decizii ca medic sau sa ii dea pacietului ce-i trebuie intr-o farmacie, ce se intampla? Dezastre. Ca nu pricepe ce zice omul ala din fata lui. Intr-un domeniu in care fiecare cuvant poate avea o importanta vitala. Asa ca ce faci: pui negrisoru unde ii e locul si unde nu se duce niciun profesionist adevarat. Trebuie sa fii cretin sa crezi ca poti profesa in medicina fara sa cunosti limba pacientului foarte bine. Doar daca nu comunici telepatic.
Ubelt? Let's be serious. E o modalitate de a recruta negrisori.


Nu am postat acel mesaj pentru a incerca sa conving pe cineva ca acest test este cel mai bun sau singurul recunoscut de catre companii/organizatii. Este in schimb o alternativa foarte buna, in special datorita faptului ca se concentreaza pe partea profesionala (ceea ce IELTS si CAE nu fac). UBELT chiar are subiecte care discuta despre meseria profesata.
In legatura cu afirmatia "stiu oameni care cunosteau engleza la nivel elementar si au luat UBELT" nu pot decat sa subliniez ca este eronata. In primul rand, UBELT nu are nota de admitere/respingere. UBELT are un sistem de notare care ii permite angajatorului sa inteleaga nivelul de pregatire a candidatului. Daca scorul este mic si angajatorul accepta acest scor, el este cel care isi asuma responsabilitatea pentru urmarile ce ar putea avea loc.
In concluzie, UBELT este o varianta oferita candidatilor care isi doresc un test specializat, care se concentreaza pe domeniul lor de activitate.

Toate cele bune

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: FARMACIST IN ANGLIA

Postby amalia93 » Wed Mar 24, 2010 9:59 am

andreea_alecs wrote:
The event is open to events are open to all healthcare professions-


partea asta nu am inteles-o..

si inca ceva. angajatorii care accepta UBELT, platesc ei pentru candidati. de ce ar dori cineva sa-l plateasca singur??? pentru ca, revenind la ce am spus mai sus, nu ubelt, care e un test de nisha, foloseste cu adevarat la angajare, ci un test recunoscut international.
inteleg dorinta de a promova testul, dar am avea nevoie de o explicatie cu subiect si predicat asupra rostului investitiei. ce faci cu certificatul dupa aia?

si o curiozitate personala pur lingvistica: cum suna in engleza pozitia dumneavoastra la bath? nu stiu cum se zice asistenta in engleza. m-am intrebat adesea care e traducerea acestei pozitii. Deci " asistenta universitara la universitatea bath" e cum in engleza? multumesc si nu va suparati pe mine. intr-un fel, va ajut in promovare..... :)

andreea_alecs
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Mar 16, 2010 5:40 pm

Re: FARMACIST IN ANGLIA

Postby andreea_alecs » Wed Mar 24, 2010 6:17 pm

amalia93 wrote:
andreea_alecs wrote:
The event is open to events are open to all healthcare professions-


partea asta nu am inteles-o..

si inca ceva. angajatorii care accepta UBELT, platesc ei pentru candidati. de ce ar dori cineva sa-l plateasca singur??? pentru ca, revenind la ce am spus mai sus, nu ubelt, care e un test de nisha, foloseste cu adevarat la angajare, ci un test recunoscut international.
inteleg dorinta de a promova testul, dar am avea nevoie de o explicatie cu subiect si predicat asupra rostului investitiei. ce faci cu certificatul dupa aia?

si o curiozitate personala pur lingvistica: cum suna in engleza pozitia dumneavoastra la bath? nu stiu cum se zice asistenta in engleza. m-am intrebat adesea care e traducerea acestei pozitii. Deci " asistenta universitara la universitatea bath" e cum in engleza? multumesc si nu va suparati pe mine. intr-un fel, va ajut in promovare..... :)


'The event is open to all healthcare professions'

In legatura cu faptul ca exista si anagjatori care platesc ei pentru acest test, este adevarat, dar exista si persoane care isi platesc pentru ele, in special daca doresc sa lucreze cu NHS. UBELT este recunoscut de catre Home Office si este adresat persoanelor care isi doresc sa lucreze in UK. Certificatul pentru UBELT este folosit asa cum se foloseste si IELTS. Nu inteleg aceasta inversunare de a avea 'subiect si predicat' in conditiile in care daca doreati sa aflati ceva important puteati verifica site-ul http://www.bath.ac.uk/ubelt/index.html care va raspunde la toate intrebarile.
Repet, UBELT este o alternativa foarte buna pentru persoanele care isi doresc sa sustina un test specializat, care se concentreaza pe domeniul lor de studiu. In legatura cu pozitia mea, nu cred ca trebuie sa dau informatii suplimentare, traducerea este extrem de simpla.
Va rog, accesati site-ul daca aveti nelamuriri, dar nu incercati sa faceti acuzatii daca nu sunteti sigura de informatiile pe care le aveti.

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: FARMACIST IN ANGLIA

Postby amalia93 » Sun Mar 28, 2010 12:58 am

:shock: vai, acum am vazut! cum adica, sa fac o acuzatie? departe de mine.eu, cel mult, fac afirmatii.si formulez acuzatii. doar cand ma supar rau fac acuzatii si formulez afirmatii. si nu m-am suparat.


Return to “UK”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests