Echivalare stagiu Franta

medpsy
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:34 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby medpsy » Tue Sep 28, 2010 7:39 pm

vlad s. wrote:Poate fi trimisă direct la minister (registratură), unde va fi semnată de șeful unei comisii de echivalare. Șeful ăsta e de multe ori coordonatorul rezidențiatului (prof, ce-o fi), și economisești timp dacă te duci mai întâi pe la el, el îți pune semnătura, după care o lași la minister, eventuala direct la personal. Practic, din momentul ăla stagiul e echivalat.


multumesc pt raspuns, Vlad! intrebarea mea era legata de proful coordonator de rezi din centrul univ din care am plecat in Franta...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby Phat Skidz » Wed Sep 29, 2010 7:39 am

Hm, sincer, nu știu, dar cred că nu strică să ai și aprobarea lui.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

medpsy
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:34 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby medpsy » Sun Oct 03, 2010 11:51 am

vlad s. wrote:Hm, sincer, nu știu, dar cred că nu strică să ai și aprobarea lui.

stiu ca nu strica, dar eu sunt inca in Franta si as dori sa stiu cum procedeaza si altii in situatia mea; deci, pt recunoasterea unui stagiu in Franta, se trimite dovada direct la Minister sau se cere si semnatura profului coordonator de rezi din centrul din care am plecat din Ro?

User avatar
alandala
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Dec 20, 2004 6:04 pm
Location: here!

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby alandala » Thu Oct 07, 2010 9:15 am

Sunt rezident pe post, am facut anul I in RO, apoi pe-al doilea afara, si in continuare il voi face pe al 3lea tot afara...
Inainte de a pleca am lasat o cerere de suspendare a rezi pe perioada de un an, cu adeverinta de la spitalul de afara ca intr-adevar o sa fac acolo anul2, si managerul spitalului platitor a scris "se aproba" pe cerere...
2 probleme:

1 - la cea de-a doua cerere, pentru anul 3 afara, tanti secretara de la spital mi-a zis ca nu se poate, ca contractul de munca nu poate fi suspendat pe mai mult de un an...in fine...discutii , argumente, etc...inca nu am un raspuns clar...Ma intreb , daca managerul imi va scrie de data asta, pur si simplu ca sa nu se complice (desi ar scapa de platit inca un an de salar) "nu se aproba", daca ramasul in strainatate pentru a face acest al 3lea an de rezi va cauza intreruperea contractului...eu , ca rezident in RO, sub jurisdictia cui raman...aici poate ca ar putea sa ma ajute cei ai caror post s-a desfiintat pe parcursul rezidentiatului pe post...pe acestia cine i-a platit, unde au trimis pontajele?


2 - dosarul de echivalare, continand cererea, hartia de la chef de service ce atesta ce-am facut acolo, cererea catre spital cu "se aproba" pe ea si eventual ordinul de confirmare in rezi (ca fiind pe lista de plata a spitalului, nu stiu daca MS ma are in evidenta...)...pot sa o depun la registratura MS si sa astept raspuns? raspunsul MS poate fi trimis la vreo adresa, ceva, sau o sa sun ca tampitul incercand sa aflu ceva?

Multumesc anticipat celor care vor incerca sa ma ajute/lamureasca...

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby rouadefoc » Thu Oct 07, 2010 9:53 am

Legal poti sa-ti suspenzi contractul de munca pe o perioada de 6 luni(max) cu reannoire din 6 in 6 luni sau din cat in cat vrei avand ca motiv efectuarea de stagii de pregatire profesionala in strainatate.Ptr aceasta trebuie sa ai avizul sefului de sectie din Fr o scrisorica cu sunt de acord sa_l primesc pe ...in perioada ....in unitatea noastra ptr un stagiu.Acest acord cu cererea de suspendare se trimit la Minister la registratura -primesti un nr de inregistrare-atat este doar o formalitate.Ministerul este obligat sa informeze spitalul platitor si pe cel coordonator.Daca vrei sa-i informezi tu foarte bine le trimiti copii dupa cererea ptr Minister atat.Nu-ti trebuie acordul coordonatorului de rezidentiat ptr efectuarea stagiului in strainatate, de fapt nu-ti trebuie acordul nimanui din Ro 'iar suspendarea contractului de munca ptr efectuarea de stagii de pregatire profesionala in strainatate este dreptul tau stipulat de lege.

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby rouadefoc » Thu Oct 07, 2010 10:04 am

medpsy wrote:
vlad s. wrote:Hm, sincer, nu știu, dar cred că nu strică să ai și aprobarea lui.

stiu ca nu strica, dar eu sunt inca in Franta si as dori sa stiu cum procedeaza si altii in situatia mea; deci, pt recunoasterea unui stagiu in Franta, se trimite dovada direct la Minister sau se cere si semnatura profului coordonator de rezi din centrul din care am plecat din Ro?



Ptr toata lumea echivalarea unui stagiu in strainatate necesita dovada efectuarii stagiului copie si tradusa, acordul sefului de specialitate national pe fiecare specialitate. Uneori este acelasi cu coordonatorul de rezidentiat uneori nu.Ca sa fi sigur ca-ti aproba cererea si nu se blocheaza hartiile la Minister nesemnate, se obtin ambele acorduri coordonator de rezidentiat cu sef national de specialitate.Dupa ce cei doi si-au dat acordul scris aceste hartii cu o cerere de echivalare foarte detaliata care suna cam -Va rog sa-mi eliberati adeverinta de echivalare a stagiilor....atasez cererii urmatoarele dovezi.... -se depun la registratura Ministerului si se asteapta adeverinta de echivalare cam intr-o saptamana la Minister la dna ultima din biroul din stanga. :D

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby rouadefoc » Thu Oct 07, 2010 10:10 am

Deoarece nu exista o lista cu toti sefii nationali de specialitate care pot aproba cererile de echivalare propun sa o facem noi.Sefii se schimba in fiecare an, dar astfel vom avea un punct de reper.
O sa rog colegii care si-au echivalat stagiile anul acesta sa numeasca seful de specialitate national care a aprobat cererea.
Bafta la toata lumea.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby Phat Skidz » Thu Oct 07, 2010 8:48 pm

Psihiatrie: Prof. Dan Prelipceanu, Spitalul Al Obregia, pavilion IX.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
BellaDonna
senior
senior
Posts: 189
Joined: Tue Jun 03, 2008 3:52 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby BellaDonna » Fri Oct 22, 2010 9:04 am

ginecologie?

nera80
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sun Jul 17, 2005 9:08 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby nera80 » Fri Apr 08, 2011 9:37 am

Sunt si eu in situatia rezidentului care a facut aproximativ 2 ani in franta.
Dupa ce am ezitat daca sa ma intorc sau nu in tara cu 6 luni inainte de specialitate, intr-un final am decis sa raman tot in franta.
La fel si eu, am adus atestate pentru fiecare stagiu facut , cu semnatura de la profii indrumatori, prima data in noiembrie 2010 si restul acum in aprilie.

Si , evident, am si eu cateva intrebari pentru cei care au trecut poate prin asta.
Presupun ca inainte de inscriere trebuie sa vin sa-mi recuperez adeverintele cu echivalarile stagiilor....si apoi sa fac inscrierea pentru specialitate.

Stiti cumva cam cu cat timp inainte trebuie venit pentru a avea toate actele in regula?

Asta in ideea ce nu stiu cat de mult ma vor lasa sa plec cei din Franta pentru inscriere si apoi pentru examen.

Voi cum ma sfatuiti sa fac?

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby mariac81 » Thu Apr 28, 2011 7:20 am

Buna
pentru echivalare stagiu exista un formular tip sau se face cerere de mana (catre cine? sef comisie specialitate sau...?), iar adeverinta de la spitalul din franta trebuie tradusa in romana?
Merci

Denisa28
Posts: 2
Joined: Thu Dec 12, 2013 1:47 am

Re: Echivalare stagiu Franta

Postby Denisa28 » Thu Dec 12, 2013 2:23 am

Buna....
Stiti cumva o solutie de cum as putea sa ma transfer cu rezi din franta in ro...
Eu am dat ecn in fr si as vrea sa vin acasa dupa primul stagiu...
Mi se echivaleaza primul stagiu, imi pot face rezi in tara....
Are cinva idee....
Multumesc


Return to “Franta”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests