FFI -2 posturi sem de iarna (cardio+ pneumo)

amelie22
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 29, 2007 10:05 pm
Location: Iasi

FFI -2 posturi sem de iarna (cardio+ pneumo)

Postby amelie22 » Sat Nov 06, 2010 1:37 pm

Se cauta 2 FFI , unul pt Sericiu de Pneumo si unul pt Serviciu de Cardio La CH AVranches- Granville (site- ul din Granville). Se fac garzi (platite) la Urgente (un serviciu foarte formator de altfel)și se asigura mancare si cazare(studio: baie+dormitor +salon cu chicineta).
Pentru info suplimentare contactati pe M-me Charlet la nr de tel :0033 233915020, mail:
nathalie.charlet@ch-avranches-granville.fr

User avatar
BellaDonna
senior
senior
Posts: 189
Joined: Tue Jun 03, 2008 3:52 pm

Re: FFI -2 posturi sem de iarna (cardio+ pneumo)

Postby BellaDonna » Sun Nov 07, 2010 7:43 pm

PAi se mai poate FFI pentru europeni?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sun Nov 07, 2010 7:53 pm

da, mai sunt spitale care angajeaza ffi europeni, si oricum nu conteaza cum îi zice, conteaza sa fie postul si tu sa candidezi.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
BellaDonna
senior
senior
Posts: 189
Joined: Tue Jun 03, 2008 3:52 pm

Re: FFI -2 posturi sem de iarna (cardio+ pneumo)

Postby BellaDonna » Sun Nov 07, 2010 8:09 pm

adica e legal? in sensul ca pot, angajata ca ffi, sa-mi iau carte de sejour si sa beneficiez de asigurari medicale si sociale?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sun Nov 07, 2010 9:14 pm

Nu mai, e ilegal, te platesc cash, si te ascund aia în debara daca vine vreo inspectie. :roll:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

amelie22
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 29, 2007 10:05 pm
Location: Iasi

Re:

Postby amelie22 » Sun Nov 07, 2010 10:28 pm

Im wrote:Nu mai, e ilegal, te platesc cash, si te ascund aia în debara daca vine vreo inspectie. :roll:




Corect Im asa am patit acum 2 ani si vara asta cand am lucrat ca FFI in Franta. :lol:
Ba mai mult stagiul de acum 2 ani l-am si echivalat. :peace:
Mai voi care puneti intrebari de genul asta nu va e a munci si a face un ban. Si va ma plangeti ca va e greu in tara aia numita Romania. Sa traiti bine.... in continuare, acolo.

amelie22
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 29, 2007 10:05 pm
Location: Iasi

Re: FFI -2 posturi sem de iarna (cardio+ pneumo)

Postby amelie22 » Sun Nov 07, 2010 10:32 pm

BellaDonna wrote:adica e legal? in sensul ca pot, angajata ca ffi, sa-mi iau carte de sejour si sa beneficiez de asigurari medicale si sociale?



Bella Donna daca tu reusesti sa iti negociezi alta pozitie cu cei din conducerea spitalului de la Granville, f bine pt tine ,incearca, numai nu sta pe tusa, ca viata trece repede si te trezesti cu riduri pe fata si fara amintiri frumoase si fara ceva cunostiinte de med in plus.

User avatar
BellaDonna
senior
senior
Posts: 189
Joined: Tue Jun 03, 2008 3:52 pm

Re: FFI -2 posturi sem de iarna (cardio+ pneumo)

Postby BellaDonna » Thu Nov 11, 2010 10:02 am

draga amelie, nu ma intereseaza postul de la granville. pana sa imi dai mie lectii de viata, invata sa scrii corect.
Im, stiu cazuri concrete de rezidenti care erau incadrati de spital, primeau salariu, dar fara sa li se fi prezentat contract ( mai mult sau mai putin ca in ro), si ara sa le fi fost trimis dosarul la fortele de munca.
Cat despre echivalarea stagiilor, nu are nici o legatura cu formalitatile de incadrare.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Nov 11, 2010 11:12 am

Ah da, înteleg acum, da sunt posibile tot felul de scapari cu administratiile care nu mai înteleg nimic din povestea cu ffi pentru europeni cu bonus perioada de tranzitie (în drept de munca) pt români.
In Fr poti fi ilegal, sa muncesti la negru si sa platesti impozite :), deci da, gradina e mare.
Situatiile de care spui tu nu sunt voite ci mai degraba treneaza din tot felul de motive, iar angajatul poate foarte bine sa accelereze lucrurile. In principiu pentru Sécu ajung buletinele de salariu, nu ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

amelie22
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 29, 2007 10:05 pm
Location: Iasi

Re:

Postby amelie22 » Sat Nov 13, 2010 12:45 am

Im wrote:Ah da, înteleg acum, da sunt posibile tot felul de scapari cu administratiile care nu mai înteleg nimic din povestea cu ffi pentru europeni cu bonus perioada de tranzitie (în drept de munca) pt români.
In Fr poti fi ilegal, sa muncesti la negru si sa platesti impozite :), deci da, gradina e mare.
Situatiile de care spui tu nu sunt voite ci mai degraba treneaza din tot felul de motive, iar angajatul poate foarte bine sa accelereze lucrurile. In principiu pentru Sécu ajung buletinele de salariu, nu ?



Un nr de asigurare medicala, un cont la banca si o asigurare provizorie de munca iti ajunge ca sa fii legal in Franta?

Poate imi pot raspunde la intrebarea asta persoane avizate...si nu care au pretentia ca le stiu pe toate si corecteaza greselile altora cand ele insele fac greseli..... Dar ce bine zice proverbu': vezi paiul din ochiu' altuia da' nu vezi barna din ochiul tau...

amelie22
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 29, 2007 10:05 pm
Location: Iasi

Re: Re:

Postby amelie22 » Sun Nov 14, 2010 3:32 pm

amelie22 wrote:
Im wrote:Ah da, înteleg acum, da sunt posibile tot felul de scapari cu administratiile care nu mai înteleg nimic din povestea cu ffi pentru europeni cu bonus perioada de tranzitie (în drept de munca) pt români.
In Fr poti fi ilegal, sa muncesti la negru si sa platesti impozite :), deci da, gradina e mare.
Situatiile de care spui tu nu sunt voite ci mai degraba treneaza din tot felul de motive, iar angajatul poate foarte bine sa accelereze lucrurile. In principiu pentru Sécu ajung buletinele de salariu, nu ?



Un nr de asigurare medicala, un cont la banca si o autorizatie provizorie de munca iti ajung ca sa fii legal in Franta?

Poate imi pot raspunde la intrebarea asta persoane avizate...si nu care au pretentia ca le stiu pe toate si corecteaza greselile altora cand ele insele fac greseli..... Dar ce bine zice proverbu': vezi paiul din ochiu' altuia da' nu vezi barna din ochiul tau...

Ultimate Daimyo
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Nov 18, 2010 2:44 pm

Loterie

Postby Ultimate Daimyo » Thu Nov 18, 2010 3:16 pm

Nu se mai poate FFI. Dar se poate PA part time care tot acolo te duce cu banii, desi iti vor pretinde sa ai program normal.

Ce propune initiatoarea subiectului este in zona gri, daca nu chiar la negru. Nimeni nu o sa inchida spitalul pentru ca nu respecta legislatia muncii, dar riscati ducindu-va la astfel de servicii. Acum, fiecare cum i-o fi norocu'.

sanda800
junior
junior
Posts: 38
Joined: Sun Oct 18, 2009 8:58 pm

Re: FFI -2 posturi sem de iarna (cardio+ pneumo)

Postby sanda800 » Sat Nov 27, 2010 8:04 pm

Amelie, mai ai noutati despre posturile acelea? Eu am vorbit cu d-ra Charlet la telefon, mi-a spus sa-i trimit copie dupa diploma mea si de atunci nu am mai primit nici un raspuns. Eu inca astept ca un copil mic sa imi mai mai dea un semn de viata.


Return to “Franta”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests