Spania - rezidențiatul

User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Spania - rezidențiatul

Postby Khaos » Wed Oct 22, 2003 12:02 am

Dar ce spuneti de Spania, ce ati auzit? Se poate echivala diploma?
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Da, se poate echivala....

Postby Doftoroiu` » Wed Oct 22, 2003 4:16 pm

Diploma de medic din Romania se poate echivala in Spania fara a fi nevoie de vreun examen.
Insa ai nevoie de nervi de otel, pentru ca procesul dureaza cel putin un an, din momentul in care actele( vreo 8-9 hartii) au fost trimise in Spania. Dar, pentru ca actele sa fie acceptate, iti trebuie o serie de supralegalizari, care se fac la MEC, MAE(servicii consulare)si, dupa ce traduci si legalizezi copiile, mergi la MJ... Asta dureaza, in cazul in care nu dai spaga, la randul lor, cateva luni.
Asadar, fii pregatit pentru 1,5-2 ani de alergatura, si de nervi.
Avantajul este ca procesul este legal, si ca nu exista intermedari dubiosi.
Buena suerte! :lol:
Last edited by Doftoroiu` on Thu Oct 30, 2003 4:42 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Thu Oct 23, 2003 2:41 pm

Doftore, stii cumva vreun "link util", unde am putea gasi mai multe informatii despre posibilitatea de a pleca in Spania ca proaspat absolvent, rezident, medic etc? :roll:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

Arf
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sun Aug 31, 2003 10:05 pm

Postby Arf » Thu Oct 23, 2003 11:28 pm

The art of medicine consists in amusing the pacient while nature cures the disease. (Voltaire)

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Spania

Postby Doftoroiu` » Thu Oct 30, 2003 4:45 pm

Am avut un coleg care voia sa faca asta, nu stiu daca a reusit, insa, daca dau de el si aflu ceva, postez pe forum. Zvonistica e boala natzionala si n-as vrea sa induc pe nimeni in eroare.Se pare insa, ca informatiile generale din postarea mea anterioara sunt reale.
Pe curand!

karanar
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Nov 24, 2003 1:31 pm
Contact:

Postby karanar » Wed Dec 03, 2003 11:49 pm

imi poate da cineva niste informatii mai exacte cum imi pot face actele pt spania? unde ma duc mai intai?la ambasada? exista ceva formulare speciale? cine imi poate da toate datele?

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Mon Dec 08, 2003 1:56 am

informatii oficiale poti obtine de la consulatul spaniei pe probleme de invatamant, educatie, etc... din bucuresti, in cladirea liceului iulia hasdeu, la etajul 1
dupa cum se spunea mai inainte: nervi de otel, drumuri cat cuprinde, poti prinde rezi din spania de prin 2007 (cu indulgenta 2006, dar nu cred), si printre taxele de traducere, legalizare, etc, mai trebuie sa dai si o taxa de 80 euroi spaniolilor
am incercat sa atasez un pdf cu publicatia de examen pt 2004 dar nu m-a lasat animalu' asta :)
in ceea ce priveste formularele speciale, ti le vor da cei de la consulat.
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Thu Dec 25, 2003 8:33 pm

De posturi pe cercetare stiti ceva (nu numai pt Spania, dar preferabil ~)? M-ar interesa genetica; de ex. la spanioli nu apare ca specialitate, cum "apare" la noi.
http://www.cto-medi.es/Medicina/med.asp ... tenido=TPM

User avatar
pafaristu'
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Tue Feb 17, 2004 12:10 am

Postby pafaristu' » Tue Feb 17, 2004 11:22 pm

Scuze Tapirule!(din greseala facusem alt topic...nu se mai repeta) :oops: ..revin cu intrebari.
Ar putea cineva sa-mi spuna daca si cum e posibil sa dau Rezidentiatul in Spania? Daca imi echivalez diploma pot da pe locurile lor? Exista locuri pentru non-UE la MRI? Multumesc anticipat.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Sat Feb 21, 2004 12:40 am

Pt omologarea diplomei - postul 2 din tema.
Nu poti sa dai MIR-ul decat pe locurile pt non-UE (care au fost in unii ani cam 5% din total, iar in ultimii ani - 8%).
Din cate am vazut, pt MIR nu se cere examen de spaniola; normal ar fi ca nici pt angajare sa nu se ceara, ca doar obtii postul in urma unui examen dat in spaniola... Pt drept de munca, iti cam trebuie o diploma de limba, preferabil DELE, nivel "basico".
Din auzite, cam toti care vor sa plece in Spania isi dau examenul DELE (io tocmai l-am picat; m-au troznit urat la proba orala :?, nici nu-s convinsa ca pe "merit", pt ca mi-e greu sa cred ca vorbesc atat de vraiste, cand am luat cam 93% per total la probele scrise)

PS: e un curs de "limbaj medical" la Cervantes; inscrie-te si tu, poate l-or tine la un moment dat; deocamdata sunt numai 2 cereri ;)

PPS: http://wwwn.mec.es/mecd/titulos/index.html - despre omologare
http://aemir.org/mirando/
http://www.geocities.com/cothies/links
http://www.casimedicos.com

User avatar
pafaristu'
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Tue Feb 17, 2004 12:10 am

Postby pafaristu' » Mon Feb 23, 2004 8:16 pm

multumesc pentru informatii

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Postby Doftoroiu` » Tue Feb 24, 2004 1:47 pm

otalen wrote:informatii oficiale poti obtine de la consulatul spaniei pe probleme de invatamant, educatie, etc... din bucuresti, in cladirea liceului iulia hasdeu, la etajul 1in ceea ce priveste formularele speciale, ti le vor da cei de la consulat.

Ai dreptate, asta e calea oficiala. Si sa stiti ca exista si posturi de medici MG,in special in serviciile de urgenta sau ambulante.

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Tue Mar 23, 2004 8:38 am

:o 'ai du-te....
poi , ma apuc de spaniola........ :wink:
akuma , serios vorbind, de unde stii?
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Sat May 15, 2004 11:30 pm

Ar fi interesant ca cineva care este deja in Spania sa ne dea mai mlte informatii "din interior"...Exista asemenea persoane? Hmmmm?!?? :roll:
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Mon May 17, 2004 9:23 pm

Chiar nu exista absolventi romani care sa lucreze ca medici in Spania? Hm......
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
Elena_of_Troy
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jun 01, 2004 8:32 pm
Location: Troy

Postby Elena_of_Troy » Tue Jun 01, 2004 8:59 pm

Inteleg ca nu a dat nimeni MIR-ul asta? E greu/ Cum se lucreaza in Spania ca rezident/ Te lasa sa faci ceva? Inveti meserie/ :)
alimori, in ce a constat DELE?
Canta, zeita, mania ce-aprinse pe-Elena!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Wed Jun 02, 2004 12:30 pm

DELE-ul consta intr-o proba scrisa (de vreo 4 ore cu o pauza la mijloc) si o proba orala (10 - 15 min de candidat). La scris ai "compresion de lectura" (cateva texte cu cateva grile la sfarsit), "expresion escrita" (2 compuneri - una dintre ele e obligatoriu o scrisoare), "gramatica y vocabular" (niste grile care te baga in panica - e momentul in care multi zic c-or sa pice - pt ca se cere minim 70% la fiecare proba), "compresion auditiva" (niste casete audio dupa care raspunzi la grile). La proba orala te pun sa-ti alegi din 3 teme care se schimba de la un student la altul (gen arta, invatamnat, ecologie, sanatate etc), ai pe o foaie cateva intrebari sau idei pe care sa le dezvolti si vreo 5 minute (destul de "relative") in liniste, intr-o sala cu inca un candidat sau maxim 2, cu un supraveghetor care mai si iese...Apoi urmeaza intalnirea cu comisia (numita in spaniola "tribunal" :D).
Detalii si model de examen la:
http://diplomas.cervantes.es

PS: e bine sa ai pregatit un motiv bine gandit pt care vrei sa obtii diploma :evil: Am colegi pe care nu i-a intrebat asa ceva; dar asta a fost prima chestie care am fost intrebata si-am inceput sa ma balbai (pana atunci aproape ca ma convinsesem ca-s paranoica si ca temele de discutie din cadrul orelor de spaniola - gen "ce vrei sa te faci cand o sa fii mare" sau "cum iti vezi viitorul" - sau despre profilul psihologic diferitelor zodii despre care trebuia sa spui daca ti se potriveste sau nu si cum e in cazul tau, intrebari despre cum te descurci - daca stai sau nu cu parintii, daca preferi un oras mic sau o metropola, plus o compunere despre emigrare in ultimul examen scris n-ar insemna de fapt nimic :roll: )

Olive
junior
junior
Posts: 83
Joined: Sun Jul 06, 2003 7:18 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Olive » Wed Jun 02, 2004 10:55 pm

In ceea ce priveste comisia, eu am trecut de doua ori pragul institutului pentru un examen oral:
- prima data s-a intamplat cu ocazia DELE Basico atunci cand era formata din 2 membrii dintre care o dna mai in varsta si foarte intransigenta. Mi-au dat tot felul de chestii de facut: sa explic ce vad in niste benzi desenate - asta instant, sa dezvolt o tema ca si alimori plus cateva intrebari suplimentare.
- a doua oara un examen mai medical, pentru Erasmus, cu o comisie formata din 3 profesori, barbati, varsta mai tanara care au fost foarte-foarte comunicativi si au destins atmosfera imediat, parca nici nu eram la examen ci la un suc.

Dar tipa era romanca, tipii erau spanioli. Cred ca zice si asta ceva :wink:

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Thu Jun 03, 2004 12:45 pm

Ah, da, de benzile alea desenate uitasem.
Mda, la oral, tipul cu care ma conversam era roman... Cel care ma puncta era spaniol, da` n-a fost suficient ;) Intr-adevar, cei mai gretosi profi din institut sunt romani; si tin niste cursuri de zici ca esti la scoala :hammer: In general sunt rigizi, lipsiti de imaginatie si intepeniti in programa.

none_ina
Posts: 2
Joined: Thu Nov 27, 2003 10:14 pm
Contact:

Postby none_ina » Mon Jul 26, 2004 6:34 pm

hi!

pritena mea cea mai buna e studenta la medicina in Spania, ea a inceput ca si mine medicina in Romania.
Ce stiu sigur de la ea e ca i s-a recunoscut mai tot ce a facut in Romania dar fiecare trebuie sa se astepte sa piarda un an pt. ca sistemul studiului nu e asa de usor ca in Romania si pe deasupra dureaza destul pana ti se da raspunsul.
Ce pot sa va mai asigur e ca daca iei rezidentiatul in Spania (asa-zisul MIR) primesti automat rezidenta(care include dreptul de munca).
sG INA

acnar
Posts: 1
Joined: Sun Aug 01, 2004 5:55 pm
Location: baia mare

echivalarea diplomelor universitare

Postby acnar » Sun Aug 01, 2004 6:13 pm

Citind cele scrise de voi m-am ambiţionat şi am început să strâng informaţii despre actele necesare pentru echivalarea diplomelor universitare în Spania, informaţii pe care le gaseşti cu uşurinţă la http://www.AgregaduriaRo.net - Biroul ataşat învăţământ – Ambasada Spaniei :D . Dar aici vine greul. Dosarul trebuie să cuprindă printre altele şi o Adeverinţă care să ateste eliberarea diplomei de licenţă şi Foaia matricolă, ambele legalizate la MEC – Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor, dar aici nici nu se vorbeşte cu tine dacă nu prezinţi o « motivaţie » :shock: , adică în cazul meu, o scrisoare de intenţie din partea angajatorului direct, în original. Am uitat să menţionez că eu sunt medic rezident anul II pe MF. Aici mi se pare ca intru într-un cerc vicios. Cum poţi obţine o astfel de scrisoare sau precontract dacă nu ai diploma echivalată?
:? Pe cei care au trecut prin acest calvar al birocraţiei româneşti îi rog să-mi dea sugestii sau informaţii utile în legatură cu această « motivaţie ». :wink:

User avatar
sowhat
Posts: 2
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:29 pm

Postby sowhat » Sun Aug 01, 2004 11:52 pm

Foarte simplu: te inarmezi cu nervi tari, cu rabdare, ca sa suporti cozi interminabile in ciuda programarilor si le explici domnilor inspectori CNRED exact acest lucru. Eventual cauta sa printezi ceva, orice informatie, cat de mica, despre cerintele locului unde vrei tu sa ajungi (adica daca vrei sa ceri nu stiu ce post, sa scrie undeva ca tu ai nevoie de diplomele astea vizate). Stai linisitit(a), nu vor intelege. Am mari indoieli in ceea ce priveste iq-ul domnilor de pe acolo, dar... sistemul ne omoara. Si ei stiu ca esti la mana lor si profita. Eu m-am dus si cu un print de pe site-ul universitatii unde vroiam sa aplic, unde scria ca am nevoie de diploma asta tradusa si apostilata PENTRU A LE CERE UN LOC, deci pentru a obtine acea scrisoare de acceptare, acea "motivatie". Nu am mai apucat insa sa il arat, pentru ca am reusit sa vorbesc mai mult decat doamna inspector :twisted: , care a renuntat, intr-un tarziu, sa incerce sa ma convinga si, cu lehamite, m-a trimis sa platesc taxa.
Mult succes!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Tue Aug 03, 2004 10:15 pm

Pai noi vrem sa dam rezidentiatul lor, dup-aia mai vorbim despre locuri :roll:

User avatar
miraj
junior
junior
Posts: 77
Joined: Sun Jan 18, 2004 12:33 pm

Postby miraj » Thu Sep 02, 2004 6:06 pm

sal! Am un prieten in Spania care mi-a spus ca un absolvent de medicina poate face scoala de asistente medicale in cateva luni si se poate angaja destul de repede. Asta ar fi o cale-poate mai rapida- de a ajunge acolo...cand o sa aflu/afle mai multe va mai scriu

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Thu Jul 21, 2005 7:13 pm

Partea cu adeverinta de studii (despre care scria acnar) a cazut; s-ar putea s-o mai gasiti pe situl MEC, dar numai pt ca-s idioti.
Restul (viza MEC, apostilla pe originale, traducerile si apostilla pe traduceri) a durat 8 zile din ziua in care m-am prezentat la MEC. Am avut noroc pt c-am fost programata intr-o saptamana; intr-un timp se astepta pana la o luna pt o programare.
Mai am de depus dosarul la biroul atasat de invatamant...unde au program de lux, cam cand au chef si fara sa anunte ca lipsesc (oficial de luni pana vineri 9 -13.30)
Nervi si banutzi (2,1 milioane + 83 E, 2 acte - adica fara programa analitica, pt ca e facultativa - daca aveti noroc de traducere ieftina si daca va duceti personal; firmele taxeaza la greu pt asta); dar se termina repede ;) Nervi mai mult pt cozi decat pt functionari.... Pt cozile de capsunari care-si trec pe cerere aceeasi tara cu voi (ma rog, mai sunt si "chelnerite" pt Grecia), care vorbesc spaniola intre ei :roll:

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Fri Nov 04, 2005 11:12 pm

Am primit omologarea; a durat 3 luni. Numai ca nu mi-au trimis actul prin posta, cum ma asteptam, ci trebuie sa fac un drum pana la Madrid (mi s-a zis sa ma programez cu vreo 20 zile inainte de a ma prezenta la minister pt ridicarea actului; nu exista o data limita pana la care sa te prezinti).
Imi spusese cineva din Cervantes ca au schimbat procedura si ca dureaza numai 3 luni, nu cate un an ca pe vremuri. Dar cei de la biroul atasat (ala din liceul Hasdeu) nu aflasera si mi-au zis sa astept cam vreun an.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Sat Nov 05, 2005 12:49 pm

Pt cei interesati si mai lenesi: nu-mi mai trimiteti PM, umblati pe siturile indicate aici, tot ce-am stiut am scris, nu fac rezumat pt nimeni!
Daca aveti vreo intrebare, scrieti-o aici si poate se va gasi cineva sa va raspunda.

User avatar
Tosca
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sun Mar 20, 2005 8:14 pm
Location: Bucuresti

Postby Tosca » Sun Nov 06, 2005 12:49 pm

alimori wrote:Pt cei interesati si mai lenesi: nu-mi mai trimiteti PM, umblati pe siturile indicate aici, tot ce-am stiut am scris, nu fac rezumat pt nimeni!
Daca aveti vreo intrebare, scrieti-o aici si poate se va gasi cineva sa va raspunda.


O atitudine des intalnita la cei care au reusit sa treaca un hop si care se cred asa de grozavi incat isi permit probabil sa dea cu tifla in nas unor incepatori, ca altfel n-ar mai avea motive sa se simta asa de grozavi, va dati seama... :shock: :lol:

Eu una ajut pe oricine vrea informatii despre step-uri si plecarea in America, mai ales acum cand am o parte din examene date si nu mi se pare ca as face vreun sacrificiu, ba din contra, sunt mandra sa-mi ajut concetatenii. Asa ca, cei care aveti nevoie, nu ezitati sa in
trebati :)
"La vita e bella"

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Sun Nov 06, 2005 10:43 pm

Mda... Am scris aici tot ce-am stiut. De ce sa repet intr-un mail?
Mie aiurea mi se pare sa intrebi lucruri deja povestite (sa mai si faci figuri daca nu ti se raspunde). Am scris destul de mult si la subiect.
N-am trecut nici un hop. Dupa ce am primit omologarea mi se pare ca n-am facut pe moarta si am scris aici cat a durat (ma intrebase cineva si pe PM) si ca trebuie sa ma duc dupa ea.
Dar poate i se face cuiva mila de mine (da, da, mila aia pe care n-o merit) si-o sa-mi explice cu ce gresesc cand nu vreau sa repet ce s-a zis deja aici.

PS: am scris aici niste linkuri, unul e sigur de la un forum de MIRisti (http://aemir.org/mirando/), puteti sa-i intrebati p-aia, doar sunt mai amabili si mai civilizati ca mine.

User avatar
Tosca
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sun Mar 20, 2005 8:14 pm
Location: Bucuresti

Postby Tosca » Mon Nov 07, 2005 12:44 pm

alimori wrote:Mda... Am scris aici tot ce-am stiut. De ce sa repet intr-un mail?
Mie aiurea mi se pare sa intrebi lucruri deja povestite (sa mai si faci figuri daca nu ti se raspunde). Am scris destul de mult si la subiect.
N-am trecut nici un hop. Dupa ce am primit omologarea mi se pare ca n-am facut pe moarta si am scris aici cat a durat (ma intrebase cineva si pe PM) si ca trebuie sa ma duc dupa ea.
Dar poate i se face cuiva mila de mine (da, da, mila aia pe care n-o merit) si-o sa-mi explice cu ce gresesc cand nu vreau sa repet ce s-a zis deja aici.

PS: am scris aici niste linkuri, unul e sigur de la un forum de MIRisti (http://aemir.org/mirando/), puteti sa-i intrebati p-aia, doar sunt mai amabili si mai civilizati ca mine.


Chiar, zi-mi si mie nick-ul celui/celor care au "indraznit" sa te contacteze in privat ca ma ofer sa le dau eu doua adrese de e-mail unde pot afla tot ce doresc despre plecarea in Spania. Am doi prieteni apropiati care au plecat deja acolo pe rezidentiat, unul chiar la inceputul anului acesta si sunt sigura ca l-ar/i-ar ajuta. Si au trecut deja toate hopurile , stiu toate smecheriile si mai sunt si dispusi sa-i ajute pe altii, si aici, dar chiar si acolo. Asa ca, daca nu ti-e prea greu, astept un pm cu numele acelor pe care i-ai trimis la plimbare. Vezi? Totul se rezolva pana la urma, nu trebuie sa fii asa de constipata. :D
"La vita e bella"

anomis
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sat Jun 18, 2005 9:38 pm
Location: bucuresti
Contact:

go

Postby anomis » Wed Nov 09, 2005 12:06 pm

draga alimori felicitari.....merci si pentru detalii si e bine de stiut ca se poate......Sincer intrebari ar mai fi....dar n-as vrea sa te deranjez! :twisted: Tosca mie sincer mi-ar trebui e-mailurile alea de care spui.....dar iti scriu pe PM....
hai sa emigram in AMERICA!!!!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Thu Nov 10, 2005 4:02 pm

Pai daca ai intrebari, de ce nu le scrii aici? Io ma refeream numai la mesajele private care intreaba lucruri deja discutate.
(io revin dupa 20 nov, sper ca-n toane mai bune)

shiawase
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:43 pm
Location: Bucuresti

Postby shiawase » Thu Nov 10, 2005 6:32 pm

anomis, doar ai mare grija cum pui intrebarea, ca sa n-o iriti din greseala pe doamna ! :lol: :lol: :lol:

Eu am locuit in Statele Unite 5 ani de zile si va spun sincer, in cadrul studiilor postuniversitare sunt oameni de pe diverse meleaguri, cu mentalitati diferite, dar m-a surprins placut sa vad ce deschisi la minte sunt si ce comunicativi, fara fite, fara frustrari, puteai discuta cu ei o gramada de lucruri si te ajutau bucurosi cu orice fel de informatii. Asta inseamna de fapt sa fi ajuns deja la un anumit nivel fara sa fii urmarit de teama ca iti fura altul osul, sa fii sigur pe tine si pe ceea ce poti realiza. Si credeti-ma, erau oameni de adevarata valoare, care muncesc pe rupte pentru visele lor si vorbesc de la 4-5 limbi straine in sus si...cu toate astea te ajuta de la inceput si pana la sfarsit, fara aere de superioritate. Iar ajutorul e reciproc. Singurii care se spargeau in figuri erau...cine credeti ? doi romani. Care de altfel nici n-au reusit sa termine la Yale si au fost nevoiti sa se intoarca acasa...
Asadar, cred ca m-am obisnuit prost. :D Romanii vad ca au ramas la fel de acri si de inchistati ca atunci cand am plecat eu :? . Din pacate. Si sunt putine sanse ca odata plecati "in afara" sa ne schimbam obiceiurile. S-au vazut rare cazuri.

shiawase
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:43 pm
Location: Bucuresti

Postby shiawase » Thu Nov 10, 2005 6:33 pm

Multumesc Tosca pentru adrese, mi-au fost de mare ajutor intr-adevar! Baietii aia doi sunt foarte de treaba, am luat deja legatura cu ei.
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate !

cristi1979
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat Nov 12, 2005 7:44 pm

Pentru Tosca:

Postby cristi1979 » Tue Nov 22, 2005 2:15 pm

Tosca,te rog mult sa imi dai si mie adresele de e-mail ale prietenilor tai care au plecat pe rezid. in Spania.Merci.

User avatar
dac
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jul 27, 2004 6:24 pm
Location: Tara Iluziilor
Contact:

Postby dac » Wed Nov 23, 2005 11:59 am

Am 2 prieteni care pleaca in Spania.Mi-au spus ca cel mai dificil e birocratia de la MEC si traducerea diplomei si a programei analitice. Apoi la consulatul Spaniei au depus actele si de acolo li s-a zis ca dureaza 6luni un an pana primesc raspuns -adica dreptul ala de sedere si de lucru-.
In schimb au primit raspunsul in 3 luni si a fost favorabil.Acum trebuie sa isi dea examenul cand se simt stapani. Examenul de rezidentiat este in ianuarie in fiexare an. Deocamdata se da pe locuri non-EU 5% dar daca mai asteptati pana la 2007 si intram in UE dam pe locurile lor, concuram cot la cot cu spaniolii. In plus el face un curs de pregatire medical spaniol prin posta, dar costa 2000E. A zis ca merita.
"In lume veti avea necazuri, dar indrazniti, Eu am biruit lumea." Ioan 16:33

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Wed Nov 23, 2005 12:16 pm

Examenul e in ianuarie, dar inscrierile se fac la sf lui sept - inceputul lui oct.

celena
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Nov 24, 2005 5:52 am

Postby celena » Thu Nov 24, 2005 2:42 pm

Cam cum se castiga ca rezident? si cat dureaza rezidentiatul la ei?Dupa ce termini rezidentiatul lor pt straini ai drept sa practici, sau tb sa te intorci?

skull
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Jan 04, 2006 12:11 am

salut

Postby skull » Thu Jan 05, 2006 8:12 pm

in caz ca mai verifica cineva topicul, as dori informatii despre bibliografia rezid in Spania, exista persoane care l-au sustinut deja si pot oferi informatii?
Multumesc anticipat

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Fri Jan 06, 2006 12:52 am

nu exista o lista "oficiala" de tratate din care sa inveti.

sunt diverse cursuri private destul de scumpe, "academii", care isi scot manualele lor. un link destul de util este http://www.trainmed.com
problema e ca este un site in spaniola. au si un forum. dar dc va pasioneaza plecatul in spania inseamna ca e...piece of cake :)
au si grile din anii trecuti. bashka un e-MIR unde poti sa-ti incerci puterile cu grile din anii trecuti.
"Dont't just Do something, Sit there!"


Return to “Spania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests