Ce s-a mai schimbat in ultima vreme?

SporLaInvatat
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jul 12, 2016 1:50 pm

Ce s-a mai schimbat in ultima vreme?

Postby SporLaInvatat » Mon Jan 23, 2017 11:39 am

Sunt foarte multe raspunsuri pe aici, dar din cate observ nu prea mai e nimeni activ. Pentru cine mai tine pasul cu ce se intampla in Germania, ce s-a mai schimbat acolo?

Se mai cauta la fel de mult medici? S-a ajuns la saturatie in anumite landuri?

Am inteles ca se cauta C1 in multe landuri acum, nu te mai primesc cu B2. Dar medicii cum sunt la interviu acum? Sunt mai severi ca inainte sau e pur si simplu specific pentru fiecare? S-a schimbat ceva la Approbation?

S-a schimbat ceva cu birocratia? Sunt acte care au mai fost eliminate/adaugate in procesul de angajare?

Alte lucruri importante pe care ar trebui sa le stiu inainte sa plec din Romania?

Multumesc frumos

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce s-a mai schimbat in ultima vreme?

Postby Chingachgook » Mon Jan 23, 2017 6:33 pm

in primul rand cata germana stii? daca abia te apuci sau esti pe la A1-A2 vorbim discutii.

inca se cauta medici, nu ca acum 5-7 ani dar sunt multe posturi libere
La interviu nu sunt mai severi, daca stii nemteste, le place de tine si nu au altii te angajeaza.
la approbation a devenit mai stricta treaba, e mai dur examenul de limba. si asta e un lucru bun.

daca ai inceput facultatea dupa 2007 e posibil sa nu iti mai trebuiasca certificatul de conformitate.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests