Famulatur

ivan.
Posts: 3
Joined: Wed Dec 16, 2015 1:05 am

Famulatur

Postby ivan. » Wed Dec 16, 2015 1:11 am

Salut!
Vara asta vreau sa fac o practica de vara in germania pe o specialitate chirurgicala - generala sau ortopedie. A facut cineva practica de vara in Germania inainte sa inceapa rezidentiatul? As dori sa fac practica intr-un spital mai mic(nu neaparat oras mic) unde sa aibe rabdare doctorii sa ma invete ceva, nu sa stau si sa ma uit din spate cum opereaza fara niciun fel de explicatie.
M-am uitat pe site-ul famulaturranking.de, dar vroiam sa intreb daca este cineva aici care imi poate recomanda din propria experienta un spital, sau daca sunt rezidenti pe ortopedie sau chirurgie generala intr-un spital in care se poate face famulatur.
Momentan sunt de nivel B1, pana la vara consider ca voi fi de nivel B2.1

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Famulatur

Postby Chingachgook » Wed Dec 16, 2015 6:40 pm

Te entuziasmezi degeaba. Ca student nu stii nimic si nu are nimeni timp sa iti explice lucruri cand nu are un interes direct (adica nu lucrezi pentru ei). Poate ocazional dar sigur nu regulat.
Chirurgia inseamna si munca de station nu doar sala.
Daca esti la limita cu banii sfatul meu e sa lasi rankingurile si sa te duci la aia care iti dau cazare si masa. Vezi ca nu toti ofera asta.
Oricum ar fi, experienta merita
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ivan.
Posts: 3
Joined: Wed Dec 16, 2015 1:05 am

Re: Famulatur

Postby ivan. » Wed Dec 16, 2015 7:27 pm

Exista vreun site unde pot gasi spitalele care ofera cazare si masa gratuit? Din ce am cautat, doar unele spitale au pe site-ul lor afisat ca pot oferi acomodarea, dar asta am gasit la 2-3 doar

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Famulatur

Postby Chingachgook » Wed Dec 16, 2015 10:27 pm

nu exista. spitalele din germania sunt descentralizate, fiecare manager sau sef de sectie face dupa cum il taie capul.
trimite macar 150-200 de cv-uri si poate ai noroc sa te primeasca vreunii. nu te lua dupa ce scrie pe site, nu e mereu actualizat.
dupa ce iti zic unii ca te primesc ii intrebi de cazare (multe spitale au un camin).
masa nu cred ca e o problema nicaieri. mancarea e ieftina (si proasta) dar eu de exemplu nu vad aproape niciodata chirurgii la masa. la ora pranzului ei sunt prin sala.
ce an esti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ivan.
Posts: 3
Joined: Wed Dec 16, 2015 1:05 am

Re: Famulatur

Postby ivan. » Thu Dec 17, 2015 12:02 am

sunt anul 5. in principiu vreau sa merg sa vad si cum e sistemul lor si sa imi imbunatatesc limbajul medical. as vrea sa mai merg cu un coleg (tot anul 5) si am vrea sa prindem in acelasi spital, sau macar oras, el pe ati iar eu pe ceva chirurgical. Ne gandeam sa trimitem fiecare mailul cu scrisoarea lui de intentie, fiecare la acelasi spital, iar cand raspunde o clinica si ne poate gazdui sa intrebam daca putem imparti camera de camin.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests