Doctorat & rezidentiat in DE

User avatar
Moriarty
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Jan 30, 2012 10:38 pm
Location: Cluj-Napoca

Doctorat & rezidentiat in DE

Postby Moriarty » Sun Apr 13, 2014 1:11 pm

As avea o intrebare - citind mai multe topicuri, din pacate majoritatea mai vechi, am vazut ca sunt care isi fac un doctorat in Germania. Intrebarea mea e daca se poate face PhD in acelasi timp cu rezidentiatul - in sensul, sa gasesti un program in care doctoratul sa se suprapuna cumva peste specializarea pe care o faci?

Ideea e ca nu inteleg exact cum functioneaza sistemul la ei. Daca un neamt termina facultatea de medicina si are un MD in coada si se hotaraste ca vrea si un PhD, care e drumul, macar aproximativ, pe care il parcurge? Face un Phd si apoi specializarea, invers sau concomitent?

Va multumesc.
Druggin' and hatin' and walkin' with Satan, I have been swallowed by sin.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Doctorat & rezidentiat in DE

Postby Chingachgook » Mon Apr 14, 2014 9:24 am

e alfel decat la noi.
multi il fac din timpul facultatii
il poti face si concomitent. poti gasi un post pe undeva pe cercetare (dar esti prost platit comparativ cu clinica). il poti face si daca lucrezi pe undeva prin spital - dar e mult mai greu. stiu vreo 3 persoane care au facut asta, niciuna nu avea niciun fel de viata personala.
cata germana stii. b2 abia luat e cu siguranta insuficient.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Doctorat & rezidentiat in DE

Postby vmc » Mon Apr 14, 2014 12:42 pm

Tu vrei Promotion sau Habilitation? PhD e echivalentul Habilitation si il poti face concomitent cu rezidentiatul daca esti la un Uniklinik care are programe de cercetare si in care te implici de buna voie si silit de seful tau.
Promotion, la sfarsitul caruia primesti titlul de Dr. med. dureaza in general un an si-l poti face concomitent cu rezidentiatul chiar daca nu lucrezi in clinica unde iti este conducatorul de doctorat. Majoritatea cer C1 pentru inmatriculare pentru Promotion, iar pentru Habilitation e neaparat.
nicht wahr?


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests