Am nevoie de un sfat

anonim13
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:58 pm

Am nevoie de un sfat

Postby anonim13 » Sat Dec 28, 2013 3:24 am

As vrea sa merg in Germania pe anestezie,eu aveam in cap sa imi termin faculta si sa plec....acuma ma tot bat la cap o groaza de oameni (culmea care nu sunt in Germania) ca sa fac aici 6 luni 1 an pe ATI....si apoi sa plec,ca daca merg acolo aia nu imi vor arata nimic si asa mai departe....acuma cei care sunteti acolo ce parere aveti ??

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Am nevoie de un sfat

Postby Iepurita » Sat Dec 28, 2013 11:58 am

prostii, du-te in Germania. Si eu am zis ca stau in Ro si imi fac o parte din rezi acolo dar m-am scarbit atat de repede de sistemul de la noi... ai mult mai multe sanse sa inveti si practic in Germania decat in Romania.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

anonim13
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:58 pm

Re: Am nevoie de un sfat

Postby anonim13 » Tue Dec 31, 2013 4:18 am

Asa ma gandeam si eu.....ms de raspuns

anonim13
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Apr 09, 2013 8:58 pm

Re: Am nevoie de un sfat

Postby anonim13 » Thu Jan 02, 2014 4:01 pm

Ii careva pe Anestezie in De ? sunt curios daca poti sa faci si terapie intensiva in timpul in care faci anestezie.....din cate am inteles eu trebuie sa faci 4-5 ani (nu mai retin exact) anestezie dupa care mai faci 2 ani TI

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Am nevoie de un sfat

Postby Chingachgook » Thu Jan 02, 2014 4:29 pm

depinde daca vrei sa fii doar anestezist sau si intensivist.
http://www.anaesthesist-werden.de/anaes ... szeit.html


nu stiu de unde tot intelegi tu lucrurile astea dar cel mai bine e sa citesti pe siturile nemtesti ce si cum.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

stefangirbaci
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Fri Nov 28, 2008 6:07 pm

Re: Am nevoie de un sfat

Postby stefangirbaci » Wed Feb 05, 2014 12:11 am

anonim13 wrote:Ii careva pe Anestezie in De ? sunt curios daca poti sa faci si terapie intensiva in timpul in care faci anestezie.....din cate am inteles eu trebuie sa faci 4-5 ani (nu mai retin exact) anestezie dupa care mai faci 2 ani TI

in Bayern faci 5 ani pt ATI din care un an Intensivmedizin, adica o sa fi pe Intensivstation


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests