A incercat cineva Laboratoriumsmedizin?

popy_85
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Sep 21, 2010 3:11 pm

A incercat cineva Laboratoriumsmedizin?

Postby popy_85 » Sun Oct 27, 2013 4:12 pm

Hallo zusammen! Momentan sunt rezident pe urologie de 2 ani, imi place, dar as vrea sa incerc si ceva mai lejer... macar o periada de timp... Ma gandeam la Laboratoriumsmedizin. Stiti pe cineva care sa lucreze in Labor? Aveti idee ce ce se mananca? Nu am auzit de nimeni care sa lucreze acolo. La noi in Labor lucreaza doar MTA (medizinisch technische assistentin). Au o mega viata, dar nu sunt medici. Alsooo... :) lohnt sich rezi pe Laboratoriumsmedizin? Astept pareri.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: A incercat cineva Laboratoriumsmedizin?

Postby Iepurita » Sun Oct 27, 2013 9:08 pm

16. Gebiet Laboratoriumsmedizin
Definition:
Das Gebiet Laboratoriumsmedizin umfasst die Beratung und Unterstützung der in der Vorsorge und
Krankenbehandlung Tätigen bei der Vorbeugung, Erkennung und Risikoabschätzung von Krankheiten
und ihren Ursachen, bei der Überwachung des Krankheitsverlaufes sowie bei der Prognoseabschätzung
und Bewertung therapeutischer Maßnahmen durch die Anwendung morphologischer, chemischer,
physikalischer, immunologischer, biochemischer, immunchemischer, molekularbiologischer und
mikrobiologischer Untersuchungsverfahren von Körpersäften, ihrer morphologischen Bestandteile sowie
Ausscheidungs- und Sekretionsprodukten, einschließlich der dazu erforderlichen Funktionsprüfungen
sowie der Erstellung des daraus resultierenden ärztlichen Befundes.
Facharzt/Fachärztin für Laboratoriumsmedizin
(Laborarzt/Laborärztin)
Weiterbildungsziel:
Ziel der Weiterbildung im Gebiet Laboratoriumsmedizin ist die Erlangung der Facharztkompetenz nach
Ableistung der vorgeschriebenen Weiterbildungszeiten und Weiterbildungsinhalte.
Weiterbildungszeit:
60 Monate bei einem Weiterbildungsbefugten an einer Weiterbildungsstätte gemäß § 5 Abs. 1 Satz 1,
davon
● 12 Monate in der stationären Patientenversorgung im Gebiet Innere Medizin und/oder Kinder- und
Jugendmedizin
● 6 Monate in einem mikrobiologischen Labor
● 6 Monate in einem infektionsserologischen Labor
● 6 Monate in einem immunhämatologischen Labor
– können bis zu 12 Monate in Mikrobiologie, Virologie und Infektionsepidemiologie angerechnet werden
– können 6 Monate in Transfusionsmedizin angerechnet werden
Weiterbildungsinhalt:
Erwerb von Kenntnissen, Erfahrungen und Fertigkeiten in
– den Grundsätzen eines Labor- und Qualitätsmanagements einschließlich der Beachtung und
Minimierung von Einflussgrößen, Störfaktoren und der Standardisierung der Untersuchungsverfahren
– der Auswahl, Anwendung, Beurteilung und Befundung morphologischer, physikalischer, klinischchemischer,
biochemischer, immunchemischer und mikrobiologischer Untersuchungsverfahren von
Körpersäften einschließlich molekulargenetischer Analytik zur Erkennung und Verlaufskontrolle
physiologischer Eigenschaften und krankhafter Zustände sowie Prognoseabschätzung und
Bewertung therapeutischer Maßnahmen einschließlich technischer und medizinischer Validierung
– der Gewinnung und Eingangsbeurteilung des Untersuchungsmaterials
– der Probenvorbereitung
– immunologischen Routineverfahren und der Blutgruppenserologie
– Grundlagen der Pharmakokinetik und Pharmakodynamik einschließlich Drug-Monitoring
Definierte Untersuchungs- und Behandlungsverfahren:
– Mikroskopier- und Färbeverfahren
– Bestimmung und Bewertung von
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: A incercat cineva Laboratoriumsmedizin?

Postby Chingachgook » Sun Oct 27, 2013 11:50 pm

cred ca trebuie sa ai si o pasiune pentru biochimie.
la noi la dispensar urologii au o megaviata. linia lor separata de garda in care se intampla maxim o colica, nu au decat 3 operatii.
sunt invidiati de toata lumea
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: A incercat cineva Laboratoriumsmedizin?

Postby harciogu » Tue Nov 05, 2013 11:57 pm

te faci urolog?
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

scipio
junior
junior
Posts: 28
Joined: Mon Feb 11, 2008 11:45 pm

Re: A incercat cineva Laboratoriumsmedizin?

Postby scipio » Wed Nov 06, 2013 3:19 pm

Nu stie nimeni nimic despre medicina de laborator? Si pe mine ma intereseaza.

gabika
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 06, 2011 11:44 pm
Location: itt

Re: A incercat cineva Laboratoriumsmedizin?

Postby gabika » Sat Dec 07, 2013 11:24 pm

Si pe mine ma intereseaza laboratorul ! Daca a ajuns acolo cineva cu specialitatea luata in Ro, sa ne explice care-i calea cea mai scurta si buna, indiferent de domeniu:hema, bacter,imuno, biochimie.Firmele nu prea au posturi ptr ca difera modulele din specialitate intre cele 2 tari.La noi nu se cere de ex. anul acela de medicina interna.Stie cineva daca se recunoaste acel an , daca am lucrat 4 ani la tara ca medic generalist-fara specialitatea de medicina de familie? Microbiologia la noi e mai lunga, dar imunohematologia e mult mai scurta ... difera duratele stagiilor, de aparatura sa nu mai vorbesc , dar in lab moderne se lucreaza cu aparate din vest.Oricum , in 1-2 saptamani inveti aparatul nou...doar germana sa stii si sa aiba ei nevoie :)

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: A incercat cineva Laboratoriumsmedizin?

Postby sunny2012 » Sun Jun 01, 2014 8:52 am

Salutare. Lucrez de aproape 3 ani pe Psihiatrie si doresc sa incerc si altceva. Stie cineva de vreun post pe Laboratoriumsmedizin, Dermatologie, Hygiene, Medizin Informatik in Hessen- Frankfurt am Main Umkreis 30-40 Km?
Va multumesc.

monatekey
Posts: 4
Joined: Wed Jan 30, 2019 5:04 pm

Re: A incercat cineva Laboratoriumsmedizin?

Postby monatekey » Wed Jan 30, 2019 5:27 pm

Se cauta medic medicina de laborator cu experienta , de preferat polivalent ( validare pe departamentele Biochimie , Hematologie - Hemostaza , Imunologie , Microbiologie

Echipament : Roche Cobas 8000, P612, Stago STAR, XN 9000 Sysmex, Alifax, Visio Ortho, Viteks, spectrometru Brucker, Iris Coulter.

Efectuarea si validarea analizelor de laborator; interpretarea si corelarea rezultatelor obtinute.
Peste 200 de buletine de validat pe zi.
Efectueaza analize specifice conform procedurilor de lucru;
Instruieste si indruma personalul de laborator;
Experienta relevanta in recoltare constituie un avantaj
Va avea o atitudine deschisa si informala;
Va lucra pe aparatura medicala de laborator de ultima generatie;
Va fi un permanent autodidact si se va tine la curent cu noutatile domeniului sau de activitate;
Experienta relevanta in domeniul medicinei de laborator este esentiala;
Va fi un bun utilizator al computerului;

liviualina2000
Posts: 2
Joined: Mon Apr 15, 2019 1:56 pm

Re: A incercat cineva Laboratoriumsmedizin?

Postby liviualina2000 » Mon Apr 15, 2019 7:52 pm

unde se cauta ????


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests