Patientenkommunikationstest- Heidelberg- Baden-Wurttemberg

annaanna4
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Aug 18, 2013 5:29 pm

Patientenkommunikationstest- Heidelberg- Baden-Wurttemberg

Postby annaanna4 » Sun Aug 18, 2013 6:37 pm

Buna

in 31 aug am examenul de Patientenkommunikationstest in Heidelberg- ptr Baden-Wurttemberg.

A mai dat cineva pana acum? Cum a fost? nu stiu pe nimeni care sa fi dat in Heidelberg. Voi da la Kopfklinik. Mi-e teama sa nu ma bage strict pe patologie ORL-Neuro, cap-gat, desi in descrierea testului aminteste de medicina generala ( Allgemeinmedizin)

Daca ati trecut prin experienta aceasta, va rog sa detaliati.

Multumesc frumos

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Patientenkommunikationstest- Heidelberg- Baden-Wurttembe

Postby geocatalinfx » Mon Aug 26, 2013 10:41 pm

annaanna4 wrote:Buna

in 31 aug am examenul de Patientenkommunikationstest in Heidelberg- ptr Baden-Wurttemberg.

A mai dat cineva pana acum? Cum a fost? nu stiu pe nimeni care sa fi dat in Heidelberg. Voi da la Kopfklinik. Mi-e teama sa nu ma bage strict pe patologie ORL-Neuro, cap-gat, desi in descrierea testului aminteste de medicina generala ( Allgemeinmedizin)

Daca ati trecut prin experienta aceasta, va rog sa detaliati.

Multumesc frumos

melanomul si schilddrüse entfernung. astea sunt subiectele care iti pica pe 31 august.

annaanna4
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Aug 18, 2013 5:29 pm

Re: Patientenkommunikationstest- Heidelberg- Baden-Wurttembe

Postby annaanna4 » Thu Aug 29, 2013 12:45 am

geocatalinfx wrote:
annaanna4 wrote:Buna

in 31 aug am examenul de Patientenkommunikationstest in Heidelberg- ptr Baden-Wurttemberg.

A mai dat cineva pana acum? Cum a fost? nu stiu pe nimeni care sa fi dat in Heidelberg. Voi da la Kopfklinik. Mi-e teama sa nu ma bage strict pe patologie ORL-Neuro, cap-gat, desi in descrierea testului aminteste de medicina generala ( Allgemeinmedizin)

Daca ati trecut prin experienta aceasta, va rog sa detaliati.

Multumesc frumos

melanomul si schilddrüse entfernung. astea sunt subiectele care iti pica pe 31 august.




mersi fain geocatalinfx

este o regula in ceea ce priveste subiectele? sunt aceleasi subiecte peste tot? cunoaste cineva?

multumesc anticipat

annaanna4
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Aug 18, 2013 5:29 pm

Re: Patientenkommunikationstest- Heidelberg- Baden-Wurttembe

Postby annaanna4 » Sat Aug 31, 2013 7:07 pm

yupppiiiii. Ich habe es bestanden :). Multumesc tuturor. Succes va doresc.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Patientenkommunikationstest- Heidelberg- Baden-Wurttembe

Postby Chingachgook » Sat Aug 31, 2013 7:10 pm

greul de acuma incepe
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

annaanna4
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Aug 18, 2013 5:29 pm

Re: Patientenkommunikationstest- Heidelberg- Baden-Wurttembe

Postby annaanna4 » Sun Sep 01, 2013 7:20 pm

asa e , mai ales ca merg in privat, si se lucreaza de la 9 la 21. pf. nu mi a venit sa cred. nici n am apucat sa mananc.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Patientenkommunikationstest- Heidelberg- Baden-Wurttembe

Postby Chingachgook » Sun Sep 01, 2013 8:31 pm

zilnic de la 9 la 21?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

annaanna4
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Aug 18, 2013 5:29 pm

Re: Patientenkommunikationstest- Heidelberg- Baden-Wurttembe

Postby annaanna4 » Mon Sep 02, 2013 5:57 pm

da, tipa are 2 cabinete, si e full la ea tot timpul. pe langa faptul ca lumea asteapta 3 ore la ea la rand. N am mai vazut asa ceva. E buna, n am ce zice. Intr-un fel e bine,ca ai ce invata, foarte multe patologii. Cat am vazut intr-o zi la ea, n-am vazut toata faculta. Pe de alta parte, sper sa rezist. :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Patientenkommunikationstest- Heidelberg- Baden-Wurttembe

Postby Chingachgook » Mon Sep 02, 2013 6:06 pm

sigur ca o sa rezisti. pana o sa cedezi.
in contract cat scrie ca e programul?

lucrezi ca AA sau ca FA?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

annaanna4
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Aug 18, 2013 5:29 pm

Re: Patientenkommunikationstest- Heidelberg- Baden-Wurttembe

Postby annaanna4 » Mon Sep 02, 2013 6:36 pm

ca si Assistenzarzt. Acum imi depun actele ptr Approb,( bineinteles ca i am prins in Urlaub :) ). Facharzt-ul meu ma asteapta pana primesc Appr, pana atunci fac ceva Hospitation la ea, sa mai invat una alta.

Ptr cei care mai dau Patientenkommunikationstest in Heidelberg:

Mie mi-a picat 1 Malignes Melanom si 2 ceva cu Rückenschmerzen -( interne - nu stiu exact ca eu am ales MM, ptr ca merg pe derma, si cealalta patologie nu m-a interesat ) Vad ca mai schimba din cand in cand patologiile. In principiu ti se da un Muster, unde de fapt descrie boala, dar nu -ti spune unde este localizata, ptr ca ulterior sa intrebi tu pacientul la anamneza.Ai timp 60 de min. Ai la dispozitie si un dictionar medical. Apoi te cheama inauntru si trebuie sa faci anamneza. Intrebati tot ce se poate, mai ales partea cu Vorerkrankungen, de obicei sunt pacienti cu Herzkatheter, sau Hypertonie, pe langa patologia actuala. Apoi trebuie sa-i prezinti Oberarzt-ului. Atentie ca nu aveti timp sa va scrieti nimic, e pe loc acolo, deci trebuie sa fiti pe faza. Adica nu ai timp sa-ti formulezi tu pe foaie. La Untersuchungen, spuneti-le pe toate, inclusiv Blutbild, Blutgerinnung,atentie la medicamentatia anterioara, ca intreaba. Ideal e sa spui tu fara sa apuce sa te intrebe. Daca te intreaba examinatorul nu e chiar roz. Dupa aceea te pune sa-i explici pacientului ce ii vei face, la mine era interventie chirurgicala plus eventualele complicatii.
Fiti sociabili, nu crispati. Dati sfaturi pacientilor ( asta le place ). Desenati. Apoi te pofteste afara, ptr deliberare. Daca stiti germana bine, nu e nici o problema. Ii intereseaza conversatia, nu din punct de vedere medical foarte mult.

Succes

bordighera
Posts: 1
Joined: Thu Nov 07, 2013 5:16 pm

Re: Patientenkommunikationstest- Heidelberg- Baden-Wurttembe

Postby bordighera » Thu Nov 07, 2013 5:55 pm

Buna! A dat cineva recent Patientenkommunikationstest la Ulm sau in alt centru? ati auzit cumva ce subiecte au mai fost? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

ana irina
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Jan 06, 2016 1:00 pm

Re: Patientenkommunikationstest- Heidelberg- Baden-Wurttemberg

Postby ana irina » Thu Feb 11, 2016 11:07 pm

salut...stii cumva si pt stuttgart tematica de examen? sau asta nu se poate afla....ma intereseaza 20 feb. mersi

Florance
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Nov 19, 2015 7:53 pm

Re: Patientenkommunikationstest- Heidelberg- Baden-Wurttemberg

Postby Florance » Sun Feb 21, 2016 11:36 pm

Pt ce anume se cere Patientenkommunikationstest?


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests