Asigurari de sanatate/viata in Germania

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Asigurari de sanatate/viata in Germania

Postby geocatalinfx » Sat Mar 09, 2013 11:06 pm

aveti asigurari suplimentare in afara de cea obligatorie prevazuta la angajare ? eu am la AOK doar cea de baza. m.am lovit de o problema legata de asigurarile la stomatologie. m.am trezit ca va trebui sa imi implantez vreo 3 dinti care ma vor costa cam 11 mii euro. AOK nu suporta nimic. si de aici m.am gandit sa va cer sfatul si sa va intreb din experienta personala daca ati optat pt asigurari private si ce fel de asig aveti. Va multumesc !

KooZee
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Aug 01, 2008 2:15 pm
Location: un sat din padurea bavareza

Re: Asigurari de sanatate/viata in Germania

Postby KooZee » Fri Mar 22, 2013 6:22 pm

Salut! Poate sunt off topic dar urmeaza sa semnez contract ca assistenzarzt, si evident trebuie sa imi aleg o casa pt gesetzlich versicherung. Madama de la personal ediat mi'o vârât in fatza o mapa de la aok. Din cate am mai vorbit cu colegii nemtzi, ei zic de aok ca is cam neseriosi si ca mereu incearca sa se eschiveze de la a plati anumite chestii sau ii preseaza pe medici sa scrie anumite chestii tocmai ca sa se sustraga de la a plati.

Un coleg are la Mobil oil Hamburg si e multumit, altul la TKK, usw. Citisem mai demult pe forum ca cineva a avut nevoie de nush ce formulare de prin ro completate.. N'as vrea sa imi bat capul cu prostii de astea.
Plus ca nu am de gand sa ma intorc prea curand in ro, iar posta costa! ;))
Intrebarea mea e: ce krankenkasse recomandati si eventual de ce?

Cu stima!
Darf ich dir vielleicht etwas Kompott in die Anorakkapuze schütten!?

KooZee
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Aug 01, 2008 2:15 pm
Location: un sat din padurea bavareza

Re: Asigurari de sanatate/viata in Germania

Postby KooZee » Mon Mar 25, 2013 1:05 am

Am ales TKK in baza rezultatelor oferite de prietenul gugãl! :)
Darf ich dir vielleicht etwas Kompott in die Anorakkapuze schütten!?

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Asigurari de sanatate/viata in Germania

Postby geocatalinfx » Tue Mar 26, 2013 11:23 am

eu am AOK de 2 ani si nu am avut nicio problema cu ei. nu e asigurare privata,e cea standard.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Asigurari de sanatate/viata in Germania

Postby Chingachgook » Tue Mar 26, 2013 12:34 pm

Si eu tot aok.
Am avut cateva chestii de dinti facute pe asigurare. Nu implanturi.

Aok pot fi mai neseriosi cand prestezi servicii si cand ai de luat bani de la ei, nu cand esti asiguratul
Nemtii cu care am vb mi-au spus ca asig. obligatorie nu conteaza unde o faci. De aia se si cheama obligatorie. La privata e alta treaba.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Asigurari de sanatate/viata in Germania

Postby Iepurita » Tue Mar 26, 2013 6:46 pm

Eu la Barmer am, dar pana acum nu am avut nevoie
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests