Probleme cu firmele de recrutare

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Sat Jan 26, 2013 10:14 pm

intrebare stupida, stiu..dar incerc aici, pt ca nu vreau sa "scormonesc" pe la aia cu Approbation-ul: am diploma de la un institut din De numai ca e la firma de recrutare. exista posibilitatea sa depun actele cu o copie legalizate, sau ceva asa?? pt ca am un scan pe mail. iar aia nu imi dau diploma f. curand. mai am si o mica indoiala: nu garantez ca e recunoscuta diploma in land-ul asta.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Sat Jan 26, 2013 10:26 pm

oricum niciodata nu trimiti originalele. trimiti copii legalizate la primarie.

doar ca atunci cand te duci personal trebuie sa ai originalele la tine. sau cel putin asa era in nrw
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Sat Jan 26, 2013 10:38 pm

atunci o sa merg luni la personal sa intreb daca pot.sa vad ce imi zice si femeia aia.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Sat Jan 26, 2013 11:36 pm

firma de ce nu iti da dioploma?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Sun Jan 27, 2013 1:02 am

ca am sa le mai dau bani pe curs. si am vb la spital, imi dau ei banii. numai ca acum mi s-a spus ca trebuie sa le platesc si banii pe chirie (unde am stat in timpul cursului) ca altfel nu-mi dau diploma. Am de gand sa le dau banii ca nu am chef de probleme. doar ca nu mi se pare normal sa imi zica ceva, sa vb la spital pt o suma si acum sa cearta toata suma. Si am stabilit ca le dau banii pe curs, imi dau diploma si cand ma angajez le dau restul. acum nu mai vor asa.ii inteleg, ca nu mai au garantiea ca le dau. D-asta ma interesa daca pot face cumva, ceva cu scan-ul ala pe care il am pe mail.(le-am cerut odata sa-mi trimita ca sa vad ce punctaje am luat).

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Sun Jan 27, 2013 1:11 am

la un momnt dat la approbation va trebui sa prezinti si originalul

asta e spitalu pe care ti l-a gasit firma?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Sun Jan 27, 2013 1:23 am

nu,nu. mi l-am gasit eu.
ei n-au mai carait. au zis "bine" cand le-am zis ca mi-am gasit sg. si am stabilit de comun acord ca le platesc acel curs, imi dau diploma si restul o sa le platesc dupa. acum sunt f. agresivi si au zis ca cer de la spital bani ca pe ei nu-i intereseaza.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Sun Jan 27, 2013 1:42 am

de parca nu scria aici pe topic de 20 de ori sa nu faceti curs pe banii firmelor.
acuma asta e. de la spital nu cred sa obtii bani inainte.
intreaba-i daca nu se poate un hospitation platit pana iti termini actele. si eventual cu banii de ep hospitation sa dai la firma sa iti trimita diploma.

probabil ca o atitudine mai corecta ar fi fost sa nu fi decisiva cu ei, sa ii lasi sa iti caute post dar sa le ceri diploma sub un motiv oarecare ( sa o apostilezi de exemplu).

au si ei dreptatea lor, nu au nicio garantie ca isi vor mai primi banii. nu exista pericolul de dat in judecata cum aberau unii pe aici.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Sun Jan 27, 2013 11:47 am

Dark, eu am avut actele la Dresden, nu Leipzig.


Aarsenya, pai voi nu aveti un contract? tu si firma? in care s scrie cm e daca iti gasesti tu singra si cati bani trebuie sa le dai in rest??
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Sun Jan 27, 2013 1:03 pm

kooksee, eu am inceput cursurile acum ceva timp, in tara. pareau f. ok. si ne-au adus in DE pt "hospitation".in DE insa, au zis ca nu face hospitaion, ca tre` sa facem curs de B2, ca tre` sa platim chiria, mancarea etc. toti aveam la noi bani de buzunar, iti dai seama, nu de cursuri&co. ne-au aburit, ca nu e bine sa plecam daca tot suntem acolo. ne-au facilitat plata unui curs in rate. la fel si a chiriei. asta a fost.
eu sunt acum in ultima sapt. de hospitation, am primit o parte din bani, aia de curs cea de la personal a zis de la inceput ca o sa ii acopere ei. dar acum e tardiv sa-i invoc alte motive pt care vreau diploma. oricum, trebuie si aia apostilata daca e facut aici cursul?
ioio, am avut contract, dar nu stiu exact care-i treaba, cred ca si-au pierdut contactele sau au adus prea multi medici de 2lei pt ca noi am comunicat pe mail si mi-au sugerat sa cautam in paralel si daca imi gasesc sg f. bine. in toate discutiile nici macar nu s-a pomenit de acel contract. la cat de neseriosi au fost, e f. posibil sa ma trezesc dupa ce le dau banii ca ma dau in judecata pt acel contract.

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Germania - acte necesare

Postby shinkeigaku » Sun Jan 27, 2013 1:10 pm

Nu ai incercat si varianta sa declari diploma pierduta si sa o ceri din nou de la facultate ? Stiu ca dureaza procedura, dar pe de alta parte, nici firma asta de intermediere nu stiu daca se va grabi sa-ti dea diploma.

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Sun Jan 27, 2013 1:22 pm

m-am gadit la varianta sa trimit chitantele la scoala, sa demonstrez ca le-am platit cursul si sa le spun sa-mi dea diploma. doar ca am o vaga impresie ca sunt mana in mana. e ca draq. eu banii de curs nu i-am virat in contul scolii ci in contul firmei, pt ca firma deja platise cursul. si daca sunt mana-n mana, risc sa creez un mare scandal cu firma, daca directorul scolii il suna si-i spune ca incerc sa-mi obtin diploma pe ascuns. GRRRR

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Sun Jan 27, 2013 1:50 pm

tu trebuie sa ai acasa o copie a contractului semnat cu firma. ce scrie acolo? daca nu ai semnat nici un contract nu esti obligata sa le dai nimic.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Probleme cu firmele de recrutare

Postby aarsenyaa » Sun Jan 27, 2013 2:02 pm

acolo scrie multe, inclusiv partea aia cu "daca imi gasesc sg tre` sa le dau suma X". dar pt ratele de curs si de cazare, am semnat o foaie scoasa la imprimanta, unde am scris noi de mana ratele, mentiona existenta unei firme de "recuperare" cred, care ne putea cauta ca sa obtina plata cursului din salariu, semnaturi si atat. nu mi s-a parut f. oficial, dar la cate mizerii facusera, asta era :lol: . eu nu am nici macar o hartie oficiala, pe care sa scrie "cursul valoreaza suma X si e oferit de institutul Y", "chiria in locuinta asta este bla bla". toate sunt verbale. cursul ala putea sa fie oricat si ei sa ne zica o suma dubla.
eu vreau sa le dau banii ca sa scap de ei dar nici sa-i dau pe toti fara sa am garantia ca imi vad diploma.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Sun Jan 27, 2013 3:06 pm

nu prea inteleg cum a putut cineva sa semneze asa ceva.
Ideea este ca tu trebuie acum sa le dai bani pt ca ti-ai gasit singura de lucru. Pt altele nu ai nici un contract sau chitante.


Cand am mers prin firma am ajuns in Köln unde am primit un contract in care scria si in germana si in romana ca daca vreau sa reziliez contractul va trebui sa restitui firmei suma de 6000 de euro cat au evaluat ei ca ar costa cursul, cazarea, banii de buzunar, transportul samd, si daca ei au deja o oferta pt mine si eu vreau sa reziliez atunci voi inapoia 6000 de euro plus cat ar primi firma de la spital.

La tine cum e formulat?

Ca daca e asa si trebuie sa le dai cati bani cer ei pe tine e cam nasol, ca in general sumele sunt mari.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Sun Jan 27, 2013 3:14 pm

aarsenyaa wrote:acolo scrie multe, inclusiv partea aia cu "daca imi gasesc sg tre` sa le dau suma X". dar pt ratele de curs si de cazare, am semnat o foaie scoasa la imprimanta, unde am scris noi de mana ratele, mentiona existenta unei firme de "recuperare" cred, care ne putea cauta ca sa obtina plata cursului din salariu, semnaturi si atat. nu mi s-a parut f. oficial, dar la cate mizerii facusera, asta era :lol: . eu nu am nici macar o hartie oficiala, pe care sa scrie "cursul valoreaza suma X si e oferit de institutul Y", "chiria in locuinta asta este bla bla". toate sunt verbale. cursul ala putea sa fie oricat si ei sa ne zica o suma dubla.
eu vreau sa le dau banii ca sa scap de ei dar nici sa-i dau pe toti fara sa am garantia ca imi vad diploma.



oricum ar fi nu le vira nicun ban

te duci cu ei in mana si sa iti dea in secunda urmatoare diploma. principiul traditional banii jos ochii la usa.
acum mai e o varianta. daca tot stii nemteste cat de cat intereseaza-te poate poti sa dai pe la fides sau unde e mai ieftin doar examenul. il mai platesti o data dar banui ca e mai putin decat sa dai firmei cat ii datorezi

astia cu firmele sunt jepcari, nu trebuie lasati decat sa caute post. in rest nimic.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Sun Jan 27, 2013 3:41 pm

contractul e o porcarie. nu stiu ce a fost at. in capul meu de l-am semnat. am crezut ca sunt de cuvant :))
scrie si in 3 limbi in el: engleza, germana si romana: scrie ca ei ne platesc un curs din romania pana la B1 si apoi venim in germania pt hospitation. specifica exact asta, ca e recomandat sa facem hospitation dupa b1. mai scrie ca daca facem curs in DE( nu specifica nivelul) ne asiguram cazare, masa si plata cursului. nu spune ca ei ne asigura. iar daca ne gasim sg le dam 5000E.
intre timp firma si-a schimbat si numele.
stiu ca spitalul mai organiza cursuri. pot sa intreb luni acolo si cred ca e mult mai ok asa.doar sa mai fie de acord, ca daca vin cu atatea probleme, se pot si lipsi.

bogdancnnb13
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 11, 2008 7:01 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby bogdancnnb13 » Sun Jan 27, 2013 3:56 pm

Despre ce firma este vorba, asta ca sa stie si altii care vor sa plece cu ei? Si de la ce nivel au oferit cursul? Examenul poti sa il dai si la Fides, asta in cazul in care este acceptat pt Approb in landul unde vrei sa lucrezi. Cred ca vreo 350 de RON era exam anul trecut prin septembrie. Oricum mai putin decat trebuie sa dai firmei. Sau ai putea sa dai exam la vreo scoala de lb straine anonima din Germania.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Sun Jan 27, 2013 4:03 pm

iti dai seama ca daca scrie va avea si mai mari probleme. sper sa ne zica dupa ce se rezolva
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Sun Jan 27, 2013 4:04 pm

am mai zis motivele pt care nu vreau sa dau numele firmei. imi pare rau. dar mi-e greu a cred ca mai da cineva de ea.am fost putini "norocosi". cea mai buna optiune este sa imi faciliteze spitalul un curs pt ca era vba dupa 31 sa merg sa depun actele&co.

clar o sa zic despre cine e vba, fiecare nume pe care il am, inclusiv scoala si directorul cu care am interactionat.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Sun Jan 27, 2013 5:34 pm

Mai Arsenya, si mi-ai scris ca nu ti s-a parut de incredere seful de la EKA :)))))) da-o incolo!
Pai daca scrie in contract ca vi se asigura inseamna ca ei asigura, ca doar nu o face Sfantul Duh!
Si daca nu au asigurat nimic inseamna ca nu si-au respectat programul si ca pot sa iti sufle un kg de pene in cot.
Cum pisici sa ceri 5000 de euro pt un amart de curs facut in Romania?????????????????
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Sun Jan 27, 2013 5:55 pm

ioio ai inteles care e problema de fapt?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Sun Jan 27, 2013 6:49 pm

Da, mi-e greu insa sa inteleg cum sunt atatea gauri intr-un contract si cum de ea nu il poate rezilia.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Sun Jan 27, 2013 6:56 pm

nu, problema e ca nu ii dau diploma.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Sun Jan 27, 2013 7:05 pm

asta din cauza ca au un contract care nu a fost respectat si care poate fi reziliat din cauza asta.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Sun Jan 27, 2013 7:08 pm

nu are ma treaba cu niciun contract.

aia nu ii dau fizic diploma.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Sun Jan 27, 2013 7:19 pm

nu are treaba contractul. nici nu au mai pomenit de el. au zis ca vor banii pe curs( diferenta) si banii pe cazare. Iar eu am zis ca daca ii platesc acel curs, vreau diploma pt ca asa e normal. am facut un curs, l-am platit, sa-mi dea diploma. Numai ca nu le place asa. Au si tupeu sa spuna "daca spitalul poate sa plateasca pt. curs, sa plateasca si pt cazare, ca pt ei nu-i o suma asa mare" na, zau?! eu ma duc acolo si aia scot banii cum vor astia de la firma, sau ce?! Ei nici nu mi-au dat chitante pe primele 2rate platite. am doar depunerile mele de la banca,dar sa imi dea ei ceva de la firma, ca au primit de la mine-ntz!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Sun Jan 27, 2013 8:52 pm

Bine, daca diploma aia e sg ta problema, de ce nu dau un examen de limba altundeva? unde nu va trebui sa platesti mii de euro pe diploma.
Cei de la firma nu au nici un contract cu tine pe care sa il fi respectat, prin urmare nu trebuie sa le dai bani pt nimic. Decat sa te incurci cu spitalul si cu banii si sa ceara nu stiu cat pe tine, nu e mai ok sa faci ceva pe diploma de la ei si sa dai examenul de B2 inca o data?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Mon Jan 28, 2013 12:15 am

pot sa vb la spital si pt varianta asta.pt ca au mai fost colegi pt care au facut asa, 2sapt curs apoi examen. totusi, vreau sa fie ultima varianta pt ca, in pp, sunt om de cuvant si daca am facut un curs si am stat undeva mi se pare corect sa platesc. dar nu sa ma incurce.

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Probleme cu firmele de recrutare

Postby dr.maximus » Mon Jan 28, 2013 7:52 pm

buna tuturor, stiti cumva daca pe reha se fac garzi?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Probleme cu firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Mon Jan 28, 2013 8:03 pm

se fac.
cineva trebuie sa fie noaptea pe acolo in caz ca se intampla ceva
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Probleme cu firmele de recrutare

Postby aarsenyaa » Thu Jan 31, 2013 8:35 pm

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

am sunat la scoala, am vb cu directorul si el a ramas f. surprins de ce i-am zis. s-a intrebat si el cum pot plati daca nu ma pot angaja si mi-a spus ca din partea lui nu-i nicio problema, cursul e platit, imi trimite originalul. asa ca..ieri am primit originalul. :peace:
maine trebuie sa ma duc la personal, sa le spun ca mi-am luat diploma si sa vedem cu approbationul si sa le dau si alora ceva din banii promisi.sper ca in 2luni scap de ei. :devil:

xoxoxo
Posts: 1
Joined: Wed Feb 27, 2013 3:52 pm

Re: Probleme cu firmele de recrutare

Postby xoxoxo » Wed Feb 27, 2013 4:11 pm

Ca tot pomenea cineva pe aici ceva de EKA,ma gandesc sa scriu si eu ceva din experienta mea cu ei desi de obicei prefer sa nu zic de rau despre cineva :roll: .Am mers cu ei la curs in ian. si a fost nasol de tot am mers cu autocarul si cand am ajuns in Germania a trebuit sa stam in autocar ore in sir de ne-a venit rau cica unde trebuia sa ne cazam nu era deschis :evil: . Apoi am stat 3 in camera ,fara internet ,cursul a fost predat de o alta firma nici nu am inteles prea bine daca era EKA sau erau in colaborare,infine. Ca sa nu mai zic ca de mancat am mancat cand si cum am apucat. Am vorbit si cu alti colegi care mi-au zis ca erau in Germania de 6 luni si ca inca nu le-au gasit nimic de lucru sau ca le-au gasit dar in ultimul moment i-au anuntat ca spitalul nu-i mai vrea si asta m-a speriat ca am semnat un contract pe un an cu ei :shock: .Sper sa fie bine si sa nu am probleme .Deci pe ansamblu mi se pare o firma care face totul dupa ureche,nu au organizare,nu stie stanga ce face dreapta (la multe dintre intrebarile noastre ni s-a raspuns evaziv ca totul va fi clarificat cand vom ajunge in Germania),ma rog sper sa nu ma trimita acasa si sa-mi spuna sa platesc cursul ca am un coleg care a vrut sa vina cu ei in luna februarie si l-a sunat cineva si i-a zis ca nu se mai fac alte cursuri. :cry:

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Probleme cu firmele de recrutare

Postby geocatalinfx » Wed Feb 27, 2013 5:46 pm

drumul in strainatati e lung,sinuos si plin de sacrificii. nicaieri nu.i ca acasa. dar ce nu face medicul roman pt o faimoasa cariera in germania? asa se intampla cand unii dintre noi se lasa dusi de nas iar firmele fac experimente pe noi. au stat altii si 6 in camera, au fost fara internet luni de zile. deci se poate si mai rau. ce sa mai spunem de mancare.....

xoxoxo wrote:Ca tot pomenea cineva pe aici ceva de EKA,ma gandesc sa scriu si eu ceva din experienta mea cu ei desi de obicei prefer sa nu zic de rau despre cineva :roll: .Am mers cu ei la curs in ian. si a fost nasol de tot am mers cu autocarul si cand am ajuns in Germania a trebuit sa stam in autocar ore in sir de ne-a venit rau cica unde trebuia sa ne cazam nu era deschis :evil: . Apoi am stat 3 in camera ,fara internet ,cursul a fost predat de o alta firma nici nu am inteles prea bine daca era EKA sau erau in colaborare,infine. Ca sa nu mai zic ca de mancat am mancat cand si cum am apucat. Am vorbit si cu alti colegi care mi-au zis ca erau in Germania de 6 luni si ca inca nu le-au gasit nimic de lucru sau ca le-au gasit dar in ultimul moment i-au anuntat ca spitalul nu-i mai vrea si asta m-a speriat ca am semnat un contract pe un an cu ei :shock: .Sper sa fie bine si sa nu am probleme .Deci pe ansamblu mi se pare o firma care face totul dupa ureche,nu au organizare,nu stie stanga ce face dreapta (la multe dintre intrebarile noastre ni s-a raspuns evaziv ca totul va fi clarificat cand vom ajunge in Germania),ma rog sper sa nu ma trimita acasa si sa-mi spuna sa platesc cursul ca am un coleg care a vrut sa vina cu ei in luna februarie si l-a sunat cineva si i-a zis ca nu se mai fac alte cursuri. :cry:

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Probleme cu firmele de recrutare

Postby Iepurita » Wed Feb 27, 2013 7:40 pm

xoxoxo, cursurile le-ai facut la EKA, cu asta se ocupa ei, si tot ei iti gasesc de lucru.
Cu gasirea locului de munca tine si de noroc. Eu mi-am gasit din prima, imediat dupa curs, din grupa mea de 13 colegi 2 nu si-au gasit de lucru, in rest s-au angajat toti. Evident ca firma lucreaza in interessl ei. Din propria mea experienta, deci strict pt mine firma a fost ok, singurul lucru care m-a enervat a fost ca eu m-am dus la interviu in 4 sept, seful m-a intrebat daca vreau s araman, am zis ca da , si am asteptat Approbationul care a venit abia la sf. lui noiembrie, dupa nenumarate interventii ale sefului si ale mele. La inceput am discutat cu firma si cei de la firma cu cel la care erau actele mele de Approbation, din pacate in firma nu cred ca a existat comunicare deloc. O angajata nemtoaica de la firma imi cerea un act care nu exista, tot spunea ca suna inapoi si nu mai suna. Pana la urma am sunat eu la cel la care erau actele si i-am explicat ce acte sunt, ce acte nu exista in Ro, si am primit Approbationul imediat. In rest nu am avut nici o problema cu EKA. Unii colegi au avut problee si au fost nemultumiti, deci eu vb doar pt mine. Internet nu ai decat daca stai in camin, eu am stat langa EKA, intr-un apartament inchiriat si nu am avut, dar mi-am cumparat un stick. mancarea era clar ca ti-o cumperi tu, prin urmare asta cu mancatul cand ai apucat o fi de bine :)))) oricum, e mai bine fara firma.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

bogdancnnb13
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 11, 2008 7:01 pm

Re: Probleme cu firmele de recrutare

Postby bogdancnnb13 » Wed Feb 27, 2013 10:07 pm

Cred ca cel mai indicat e sa inveti limba cat poti de bine in tara, fara nici o firma, si cand iti iei B2-ul, vorbesti cu firme sa iti gaseasca postul dorit, astfel incat sa nu platesti tu costurile necesare interviului. Eu asa am facut, firma mi-a gasit un spital care a platit integral costurile interviului. Nu am avut nici un contract cu firma, nici makar nu au venit cu mine la interviu. Singura chestie la care m-au ajutat a fost faptul ca m-au consiliat cum sa fac actele pt Approb astfel incat sa fie bine, si nici sa nu dau bani degeaba. Dezavantajul principalul la plecatul cu firma e ca in general gasesc spitale care sunt disperate din orase mai mici, insa din punctul meu de vedere asta este si un potential avantaj dak ai doar putina experienta sau deloc, fiind sanse mari sa inveti facand, in acelasi timp sefii avand si mai multa rabdare cu tine. Sigur ca dak esti medic specialist/primar poti sa simti ca te blazezi intr-un asemenea loc.
Daca pleci singur ai posibilitatea sa iti alegi singur spitalu/orasul/regiunea. Dezavantajul e ca trebuie sa dispui de un capital destul de substantial - 2-3000 de euro(cu diferente de la caz la caz) deoarece trebuie sa iti programezi makar 3-4 interviuri. Pe langa riscul de a fi refuzat din prima exista si riscul de a primi un raspuns pozitiv, pentru ca ulterior spitalul sa te refuze. acest lucru i s-a intamplat unui prieten care a fost pe cont propriu, la 2 interviuri, fiind acceptat la ambele, pentru ca ulterior niciuna din clinici sa nu îi mai raspunda la mailuri.
P.S. Din cate am vazut, unele firme de recrutare cer comisioane de la spital diferentiate in functie de experienta candidatilor propusi. Eu am vazut oferta trimisa de o firma la spital, in care cereau 2,38 x salariul brut al candidatului, deci evident ca un medic cu experienta e mai bine cotat.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Probleme cu firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Wed Feb 27, 2013 10:33 pm

Foarte corect
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Probleme cu firmele de recrutare

Postby Iepurita » Thu Feb 28, 2013 12:34 am

spitalul a dat pe mine 17.000 d euro, suma care mi se pare enoooorma. NU s-a calculat in fctie de salariu sau de experienta sau de ceva, pur si simplu firma cere un pret si negociaza.
Bogdan, de ce spui ca ai nevoie de 2.3000 de euro? majoritatea spitalelor iti ofera hospitation cateva zile sau mai mult, cu masa inclusa si cazare asigurata.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

bogdancnnb13
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 11, 2008 7:01 pm

Re: Probleme cu firmele de recrutare

Postby bogdancnnb13 » Thu Feb 28, 2013 3:17 am

Suma de 2-3000 de euro, e o suma estimativa din discutiile cu colegii care au ales aceasta optiune, evident ca variaza de la caz la caz, insa e greu de crezut ca iti gasesti interviurile in acelasi land, iar dak reusesti sa stabilesti mai multe(3-4) makar unul nu are hospitation. In plus, cel putin in ultimele luni spitalele nu mai asteapta cate o luna jumate pana vii la interviu ca sa iti iei un avion mai ieftin, ci vor imediat sa te vada(1-2 saptamani), pentru ca a crescut concurenta si primesc multe aplicatii.
Nimeni nu zice ca o sa cheltui toti banii, insa pentru siguranta e bine sa ai putin mai mult.

P.S.Nu stiu cat a platit spitalul pe mine, insa pe un alt candidat, care a fost respins, firma cu care am mers a cerut 12.000. Si mie mi s-a parut exagerat.

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Probleme cu firmele de recrutare

Postby aarsenyaa » Sun Mar 03, 2013 8:10 pm

Depinde f. mult de perioada in care aplici. a fost o criza acuta in trecut, se dadeau sume fabuloase.acum s-au mai acoperit locurile, nu spun ca n-au deficit,dar au de unde alege.
stiu 2 pers. care au venit prin firma la spital, desi ei singuri gasisera job-urile, firma a cerut o suma f.mare pt ele si spitalul a zis ca nu mai are locuri. apoi au venit in particular si li s-a oferit contract. ;) dar au ramas cu actele la firma (evident) si acum trebuie sa ia bani de undeva ca sa se poata angaja.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests