chirurgie pediatrica

BogdanT
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue May 15, 2012 12:23 am

chirurgie pediatrica

Postby BogdanT » Mon Nov 19, 2012 12:34 am

stie cineva ceva despre specialitatea asta? sunt locuri?

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: chirurgie pediatrica

Postby curly » Mon Nov 19, 2012 11:46 am

Din cate am inteles nu exista aceasta specializare..chirurgii generali (adica de adulti) se ocupa si de copii. Nu e o informatie "oficiala", dar eu asta am vazut la mine la spital. Chirurgii care fac Ambulanz vad adulti si copii (atat in ZPA, cat si in OP).

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: chirurgie pediatrica

Postby vmc » Mon Nov 19, 2012 7:49 pm

Cum sa nu existe? Se numeste KINDERCHIRURGIE. Sunt locuri, cauta pe ärzteblatt.de
nicht wahr?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: chirurgie pediatrica

Postby Chingachgook » Mon Nov 19, 2012 7:55 pm

vino pe chirurugie generala si pe urma te orientezi aici. e mult mai usor.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: chirurgie pediatrica

Postby curly » Fri Nov 23, 2012 12:14 pm

vmc wrote:Cum sa nu existe? Se numeste KINDERCHIRURGIE. Sunt locuri, cauta pe ärzteblatt.de

Aha! Eu nu stiam. I-am vazut pe cei care vin la copii ca sunt aceiasi de prin ZPA, care vad si adulti..

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: chirurgie pediatrica

Postby kcuf_di » Fri Nov 23, 2012 4:24 pm

Copii in Germania sunt tratati impreuna cu adultii de la o anumita varsta, care depinde in special de sectie. Patologia neonatala si cazurile grave sunt trimise in clinica de copii.
Si eu vroiam chir ped, dar m.am cam dezumflat dupa ce am vazut numarul sectiilor si al posturilor. Recomadarea mea e aceeasi, fa common ttunk pe generala si apoi te decizi.
cse kestie

BogdanT
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue May 15, 2012 12:23 am

Re: chirurgie pediatrica

Postby BogdanT » Fri Nov 23, 2012 5:03 pm

deci sa inteleg ca sunt destul de rare sectiile de chir ped???? ciudat...

cris08
junior
junior
Posts: 27
Joined: Thu Oct 18, 2012 4:05 pm

Re: chirurgie pediatrica

Postby cris08 » Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

BogdanT wrote:deci sa inteleg ca sunt destul de rare sectiile de chir ped???? ciudat...


Eu fac in Ger. neonatologie-pediatrie si am mai avut legatura si cu chir. pediatrica cat de cat :roll:

Bineinteles ca exista chir. pediatrica, insa nu se gaseste la 'tot pasul", in orice oras. De obicei ( si este cazul si spit. in care sunt eu) copii sunt operati de catre chirurgii "de adulti" pentru chestii generale gen : apendicita, infectii localizate la nivelul unui deget sau.....adica, nu chestii f complicate. Pe neonatologie ( copii sub 1 an) chiar nu se pune pb. sa se bage, e chiar alta mancare de peste.
Cand un copil are o pb serioasa si are nev. de o interv. chir. e trimis la Uni/ clinica chir. spec. pt copii. Exista clinici de chir. chiar f specializate in acest sens, chiar cu puncte "forte" ( de ex. chir. inimii sau.....)

Posturi la fel nu se gasesc f usor ( la fel ca si pe pedi-neonat., de altfel......legat de copii, in general, pe psihiatrie/reabilitare se gaseste mai usor.......in rest, mai greutz), iar recomandarea colegilor de mai sus este cat se poate de pertinenta, mai ales daca nu ai macar ceva exp. in Ro pe spec. asta.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests