Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Mon Oct 01, 2012 5:26 pm

Salutare! Este cineva rezi pe aceasta specialitate in germania? daca da, imi puteti spune si mie in mare,cam cum sta treaba,daca sunteti multumiti de specialitate si mai ales de programul si volumul de lucru. deci: Avantaje si Dezavantaje!(comparativ cu alte specialitati). Multumesc frumos! :allright:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Chingachgook » Mon Oct 01, 2012 8:01 pm

eu am fost o perioada.
depinde de fiecare in parte daca e multumit sau nu.
unii sunt suparati ca fac prea mulrte garzi, altii ca fac prea putine.

comparativ cu alte specialitati se pleaca mai devreme acasa (programul incepe mai devreme)
stai cateva luni ca sa iti faci singur o parere.
e fix 0 ca isi dau niste necunoscuti aici cu parerea
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Mon Oct 01, 2012 8:28 pm

Ai dreptate :) Mersi pt. rasp. dar... totusi..as mai dori parerea celor care au fost/sunt in domeniu.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Iepurita » Mon Oct 01, 2012 8:37 pm

Volumul de munca depinde de spitalul in care esti.
Pe chirurgii am inteles ca programul este in general de la 7 dimineata la 16.
Pt orto-unfall ai 2 ani de trunchi comun de chirurgie generala si dupa aia te axezi pe partea asta de specialitate.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Mon Oct 01, 2012 9:12 pm

Este binisor din cate imi spuneti :) Am colegi pe innere si toti se vaita de program si de hartogaraie... Sper sa gasesc un spital in care sa stau mai mult prin sala si sa termin pe la un 15-16,totusi st. si eu om :)) Danke!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Chingachgook » Mon Oct 01, 2012 9:16 pm

daca ai experienta zero o sa scrii si hartzogarie.

germania e totusi patria birocratiei. toti vor sa stea in sala dar din pacate trebuie sa faca cineva si munca de pe station si din ambulanz.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Mon Oct 01, 2012 9:23 pm

E de asteptat. Experienta ca proaspat absolvent=NEMA! Eu totusi sper ca o sa ma descurc si am sa o capat incet,incet :)

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13267
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Lii » Mon Oct 01, 2012 10:03 pm

oh, cata candoare...
ca sa stii si tu, numai oberii vin doar sa opereze si atat! Ingrijirea pacientilor e atat pre- cat si post-op's. Si vb lui Kooksee, nu mai intru in detalii cu birocratia si ce inseamna sa tii un station
Sa termini la 15-16 in primul an pe chirurgie, e un vis
Fără profesie

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby vmc » Mon Oct 01, 2012 10:08 pm

La 15 e imposibil, programul e pana la 16, hihi
nicht wahr?

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Mon Oct 01, 2012 10:22 pm

Aveti dreptate.. ce sa-i faci asta-i meseria! In concluzie,care este parerea voastra despre volumul de munca,stil de lucru si program, pe chirurgicale comparativ cu innere? conteaza mult parerile voastre pt. mine...so, chirurgicale vs. innere -avantaje,dezavantaje(in mare bineinteles) Ms. pt. cei care mi-au raspuns.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby vmc » Mon Oct 01, 2012 10:40 pm

Tu ce vrei? Timp liber sau cariera?
nicht wahr?

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13267
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Lii » Mon Oct 01, 2012 10:43 pm

bani
Fără profesie

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby kcuf_di » Mon Oct 01, 2012 10:55 pm

si respectul pacientilor.
cse kestie

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Mon Oct 01, 2012 11:00 pm

toate patru: -cariera,timp liber,bani dar si respectul pacientilor. daa! Stiu! NU SE POATE ASTA! :hate:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Chingachgook » Mon Oct 01, 2012 11:02 pm

se exclud reciproc. oricum, pe scurt, pe orice specialitate ai ajunge o sa muncesti mult in primul an.
pe urma o sa mai inveti sa te palmezi daca vrei
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby vmc » Tue Oct 02, 2012 1:05 am

m4rius88 wrote:toate patru: -cariera,timp liber,bani dar si respectul pacientilor. daa! Stiu! NU SE POATE ASTA! :hate:


Ba se poate. Fa-te chirurg in Romania
nicht wahr?

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby harciogu » Sat Oct 06, 2012 7:29 pm

... sau mai bine ginecolog. sa vezi acolo bani si scandaluri cu minoritarii. :)

serios vorbind> o sa tii la departatoare mult. mult de tot. daca te stimeaza mult de tot, te vor lasa sa faci si nodurile la fascie. daca nu, vei avea doar onoarea sa conectezi redon flacheurile. o sa faci aufklaerunguri si o sa completezi foi de BG + aufnahme bogenuri de o sa iti vina sa versi in garzi. o sa trebuiasca sa scrii Gutachtenuri, sa dictezi OP Protokoale, E-Briefe. plus prezentarea pacientilor in alte clinici cu milogeala pt un ubernahme. greu. oricum, am ras la plecarea la 15-16 acasa. haha. :lol: mai bine ginecolog in Ro.

imi aduci aminte de un coleg care se cazneste de vreo 2 ani sa plece in Germania, Franta, Suedia, Anglia (nici el nu stie exact) si care vine la spital la 9 si sta pana la 13 daca e ceva de operat. cel putin asa zice el. :))
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Iepurita » Sat Oct 06, 2012 8:44 pm

Harciogule de ce sperii baiatul asa?
Se poate sa ai si astfel de 'ghinion', dar se poate sa nimeresti si bine, unde te lasa sa faci diverse, unde au rabdare sa te invete, sa iti explice.
O colega de-a mea s-a dus ca hospitant pe gineco si a chiuretat, a suturat epiziotomii, a intrat in operatii.
Alta tot pe ginec , in alta parte, s-a plans ca nu o lasa aia sa faca mai nimic.
Deci sunt cazuri si cazuri.Oricum iti dai seama in cateva zile de cum sta treaba.

P.S:in Romania faci bani pe gineco daca ai spirit de comerciant sau stomac pt diverse.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Sun Oct 07, 2012 2:17 am

Harciogule,chiar esti pe Orto?Ceea ce mi-ai descris este ceea ce faci? Acum totul este variabil-ma gandesc... vb. lu' Ioio , depinde cum nimeresti... Nu am pretentiile colegului tau,stai calm :))

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby harciogu » Wed Oct 10, 2012 11:26 pm

Tu ce vrei de la rezidentiatul asta? Ai facut ceva acasa (ani de rezi, nu astept alte raspunsuri)?
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Chingachgook » Wed Oct 10, 2012 11:29 pm

Ioio wrote:Harciogule de ce sperii baiatul asa?
Se poate sa ai si astfel de 'ghinion', dar se poate sa nimeresti si bine, unde te lasa sa faci diverse, unde au rabdare sa te invete, sa iti explice.
O colega de-a mea s-a dus ca hospitant pe gineco si a chiuretat, a suturat epiziotomii, a intrat in operatii.
Alta tot pe ginec , in alta parte, s-a plans ca nu o lasa aia sa faca mai nimic.
Deci sunt cazuri si cazuri.Oricum iti dai seama in cateva zile de cum sta treaba.

P.S:in Romania faci bani pe gineco daca ai spirit de comerciant sau stomac pt diverse.


nu avea de hospitant daca a chiuretat

100% sigur
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13267
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Lii » Wed Oct 10, 2012 11:39 pm

si cica iti dai seama in cateva zile de hospitation cum sta treaba, vrajeala!
Fără profesie

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Chingachgook » Thu Oct 11, 2012 12:14 am

nu iti dai seama dar e oricum mai bine decat ce iti imaginezi din ro cand culegi pareri de pe forumuri si fb
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Thu Oct 11, 2012 5:57 pm

harciogu wrote:Tu ce vrei de la rezidentiatul asta? Ai facut ceva acasa (ani de rezi, nu astept alte raspunsuri)?

Nu am facut. Ce astept? Cred ca am aceleasi asteptari ca ale unui proaspat absolvent la inceputul carierei...sa dreg,sa fac.. stii tu..kestii destea :)

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Thu Oct 11, 2012 6:01 pm

ms. pt. raspunsuri !:)
Last edited by m4rius88 on Thu Oct 11, 2012 6:07 pm, edited 1 time in total.

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Thu Oct 11, 2012 6:04 pm

kooksee wrote:nu iti dai seama dar e oricum mai bine decat ce iti imaginezi din ro cand culegi pareri de pe forumuri si fb

Kooksee,parca te-am intrebat intr-un pm daca mai valabil b2-u' de la univ. din craiova... Ce dreaq sa fac,sa ma duc la Buc. pt. fides sau goethe sau sa o procur de aici(eu locuiesc in Craiova) ? si am mai auzit ca este si cea mai ieftina

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Iepurita » Thu Oct 11, 2012 7:40 pm

kooksee wrote:
Ioio wrote:Harciogule de ce sperii baiatul asa?
Se poate sa ai si astfel de 'ghinion', dar se poate sa nimeresti si bine, unde te lasa sa faci diverse, unde au rabdare sa te invete, sa iti explice.
O colega de-a mea s-a dus ca hospitant pe gineco si a chiuretat, a suturat epiziotomii, a intrat in operatii.
Alta tot pe ginec , in alta parte, s-a plans ca nu o lasa aia sa faca mai nimic.
Deci sunt cazuri si cazuri.Oricum iti dai seama in cateva zile de cum sta treaba.

P.S:in Romania faci bani pe gineco daca ai spirit de comerciant sau stomac pt diverse.


nu avea de hospitant daca a chiuretat

100% sigur



Ba a hospitat, 100 sigur. A fost trecuta si in protocol ca 'Operateur', asistata de un facharzt, i s-au dat la sfarsit toate foile in care scrie ce a facut pe acolo, a stat doar o luna.
Si eu la inceput am semnat 'contract' de hospitant ca nu am voie sa fac nimic, si cand s-a inteles spitalul cu firma am avut unul de hospitant in care am voie sa fac diverse, sub supravegherea chefarztului.


Summer, eu in 3 zile m-am hotarat, o colega de-a mea la fel, de 2 ori ; o data pt 'hell no!' , si o data pt angajare. :)))
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Chingachgook » Fri Oct 12, 2012 2:27 am

era gastarzt eventual nu hospitant.

vad ca te emotionezi de cate ori vin aia din germania cu foile cu ce au facut ei pe acolo
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Iepurita » Fri Oct 12, 2012 9:14 pm

intamplator este o colega de la firma cu care am plecat, care intamplator, mandra nevoie mare, ca doar e proaspata absolventa, si-a postat pi fb poza cu foaia respectiva.
Nu era gastarzt, era pur si simplu hospitant.
Ca hospitant , in fctie de spital si de chefarzt, poti face chestii minore.
Vezi ca ti-am trimis o scrisoare printr-un porumbel, poate te uiti.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby harciogu » Tue Oct 16, 2012 10:00 pm

Hehe... am mai auzit de spitale disperate in care chirurgia avea un chef, 2 ober si 1 aa.

Oricum, cum zicea un prof la un curs, cel mai bun raspuns in medicina e "depinde". Trebuie sa vii si sa vezi. Experienta unuia si a altuia nu are cum sa fie si a ta. In 2 zile iti dai seama de niste lucruri, dar nu de felul in care merge toata sectia. Si daca nu ai termen de comparatie... e degeaba.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Iepurita » Wed Oct 17, 2012 7:08 pm

In astea 'disperate' faci multe.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Thu Oct 18, 2012 9:52 am

Poate sunt off-topic..dar st. curios sa aflu de la voi de cam ce buget tre sa dispun pt. a pleca... la voi cam cat a costat totul?(aproximativ,bineinteles) Thx!

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby kcuf_di » Thu Oct 18, 2012 11:54 am

Aprox 1500. Drumuri si cazarea pe la interviu si mancarea pt 2 pers 2 luni.
cse kestie

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Thu Oct 18, 2012 12:16 pm

kcuf_di wrote:Aprox 1500. Drumuri si cazarea pe la interviu si mancarea pt 2 pers 2 luni.

Mda... ma gandeam eu ca la atat se cam ajunge... Ms

cris08
junior
junior
Posts: 27
Joined: Thu Oct 18, 2012 4:05 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby cris08 » Thu Oct 18, 2012 9:58 pm

Eu cred ca, Chir. nu suporta comparatie cu internele sau alte spec. Una-i una, alta-i alta !

In principiu, e ca acasa . Cine pleaca pe chirurgie la program ( ar tb sa iesi teoretic mai devreme, insa astea sunt VISE), cine e bagat in sala sa opereze sau a 2-a mana sau... ca e el "tatic" ? Mananci Station si Ambulanz pe paine ca incepator.

Hartogaraia e mai putina ca pe interne, insa pe interne IN PRINCIPIU se iese la program. Din cate stiu de la colegii mei rezidenti pe chir. ei nu dicteaza scrisori. Nu stiu daca asta chestia asta e universal valabila pt alte spitale, pt chir. in general.

Asta cu respectul pacientilor ma amuza teribil. Al colegilor si mai si :lol: . Respectu' in Germania vine in principiu de la bani-parare proprie si personala. Banii nu sunt f multi, insa semnificativ fata de acasa. Stie toata lumea.

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13267
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby Lii » Fri Oct 19, 2012 12:08 am

Da' de ce sa nu se dicteze scrisorile si la chirurgie? Ca n-o lungim cu toate untersuchung-urile si laborbefund-urile ca pe innere?
glumesc, se dicteaza, zic.
Fără profesie

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby harciogu » Fri Oct 19, 2012 1:16 am

... sau poate convingi CAul sa iti plateasca avionul si cazarea 2 zile cat stai la interviu si in spital ca sa vezi care e treaba. Eu asa am facut. Ma rog, dai tu banii initial, dar la sf. vizitei lasi un cont si primesti tot inapoi intr-o sapt., doua. Oricum banii pentru interviuri ii decontezi de la Steuer dupa primul an. Geniala treaba asta cu recalcularea impozitelor.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

m4rius88
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Nov 12, 2011 2:10 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby m4rius88 » Fri Oct 19, 2012 12:50 pm

Ce inseamna "CAul" ? :D firma sau ce?

tonee
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Sep 24, 2012 12:51 am
Location: Oradea - Romania

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby tonee » Fri Oct 19, 2012 1:46 pm

m4rius88 wrote:Ce inseamna "CAul" ? :D firma sau ce?

ChefArzt

cris08
junior
junior
Posts: 27
Joined: Thu Oct 18, 2012 4:05 pm

Re: Rezidentiat Ortopedie und Unfall-

Postby cris08 » Fri Oct 19, 2012 6:46 pm

summer19 wrote:Da' de ce sa nu se dicteze scrisorile si la chirurgie? Ca n-o lungim cu toate untersuchung-urile si laborbefund-urile ca pe innere?
glumesc, se dicteaza, zic.


Aha. Deci sunt norocosi colegii mei ca sunt DEOCAMDATA "scutiti" de dictat. Haha !


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests