probleme cu angajatorul

User avatar
irina2
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:53 pm

probleme cu angajatorul

Postby irina2 » Sun Sep 09, 2012 6:06 pm

Lucrez de trei luni la o clinica din NRW cu jumatate de norma. Desi am obtinut approbation-ul CA nu vrea sa imi schimbe contractul pe norma intreaga ( cel putin pana in ianuarie) deoarece, fiind adusa in clinica prin intermediul unei firme, motiveaza ca au cheltuit mult cu firma. Mentionez ca am atributii similare cu alti colegi, in afara de garzi. Ma bate gandul sa incerc un alt spital insa sunt conditionata de contractul cu firma de plasare si orice incercare de gasire a unui loc de munca trebuie sa fie prin firma. A mai avut cineva probleme similare?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: probleme cu angajatorul

Postby Chingachgook » Sun Sep 09, 2012 7:07 pm

cum te conditioneaza firma?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
irina2
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:53 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby irina2 » Sun Sep 09, 2012 8:17 pm

Timp de un an de zile trebuie sa raman pe postul pe care mi l-au gasit ei, in caz de demisie sau de reziliere a contractului de catre angajator, indiferent de motiv trebuie sa platesc contravaloarea cursului de limba si contravaloarea a inca 2salarii. Daca nu, raman la dispozitia firmei care trebuie sa-mi gaseasca un alt loc de munca in decurs de inca un an. Nu am voie sa accept un post printr-o alta firma sau direct la angajator. Avand in vedere ca a durat vreo 2luni pana mi-au gasit actualul post, ma gandesc ca ar putea dura inca cateva luni pana sa-mi ofere un altul. De aceea, ma gandesc mai mult cum sa fac sa-i determin pe cei de la spital sa-mi schimbe contractul de la jumatate de norma la norma intreaga si fara a-i starni in vreun fel sa-mi rezilieze contractul de tot.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: probleme cu angajatorul

Postby Chingachgook » Sun Sep 09, 2012 10:04 pm

ai approbation in mana?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
irina2
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:53 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby irina2 » Sun Sep 09, 2012 10:42 pm

Am approbation in mana. Dar cica nu am "suficienta experienta" pt norma intreaga.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: probleme cu angajatorul

Postby Chingachgook » Sun Sep 09, 2012 11:34 pm

ura si la gara.
aplica la alte spitale si aia e.

firma nu are ce sa iti faca
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby vmc » Sun Sep 09, 2012 11:52 pm

Ce firma?
nicht wahr?

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby geocatalinfx » Mon Sep 10, 2012 1:49 pm

cred ca Petrolvalves..

lassirr
junior
junior
Posts: 57
Joined: Fri Jun 04, 2010 6:04 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby lassirr » Sat Sep 15, 2012 9:14 pm

stie cineva dac pot avea un neben job,daca lucrez cu norma intreaga la un spital ,am un contract normal de munca ,nu e specificat nimicpe nicaieri ca nu pot avea un neben job,dar sunt ateliniate amintite cu litere din TVA/Arzte ca ma gandesc ca poate au strecurat vreo clauza ceva?

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: probleme cu angajatorul

Postby darksunrise » Wed Sep 19, 2012 6:21 pm

lassirr wrote:stie cineva dac pot avea un neben job,daca lucrez cu norma intreaga la un spital ,am un contract normal de munca ,nu e specificat nimicpe nicaieri ca nu pot avea un neben job,dar sunt ateliniate amintite cu litere din TVA/Arzte ca ma gandesc ca poate au strecurat vreo clauza ceva?



citeste mai bine contractul si TVA/Ärzte.
la mine la primul contract scria ca pot sa am un nebenjob daca nu ma impiedica sa-mi fac treaba la spital, unde sunt acum scrie ca am nevoie de acordul lor scris.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: probleme cu angajatorul

Postby Chingachgook » Fri Sep 21, 2012 2:03 am

nu ai ma timp de nebenjoburi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: probleme cu angajatorul

Postby shinkeigaku » Sun Sep 23, 2012 8:09 pm

Daca ai asa mare nevoie de bani, fa garzi suplimentare, ca e tot acelasi loc de munca, dar nu te imprastia cu nebenjoburi, ca nu faci impresie buna daca afla angajatorul (chiar daca unii angajatori permit un nebenjob, totusi de fapt nu le place).

User avatar
irina2
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:53 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby irina2 » Mon Sep 24, 2012 10:16 pm

Tatonarile cu seful au mers prost. Initial mi-a promis norma intreaga de la 1oct, dar s-a razgandit si-mi incheie de tot contractul de munca, si cu ocazia asta scapa de dat banii pt firma. Am sunat la firma si-mi cer minim 3000euro sa ma lase sa-mi gasesc singura de lucru in alta parte. Deci , oficial sunt in cautare de loc de munca. Ceva sugestii? Nu s-au mai postat de multe oferte de joburi.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: probleme cu angajatorul

Postby Chingachgook » Mon Sep 24, 2012 10:49 pm

cum adica sa iti permita sa cauti singura??
daca bajbai cat de cat limba gasesti intr-o saptamana
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: probleme cu angajatorul

Postby harciogu » Sat Sep 29, 2012 2:57 pm

s-au mai imputinat, mai kooks, jobuirle, nu mai e ca in tineretile noastre :P

in ce land cauti job, irina2?

pt nebenjob trebuie neaparat sa te duci la personal sa ii intrebi daca te lasa. dar intrebarea mea e... cati bani iti trebuie? mancare si chirie ieftina poti gasi, 1500 de euro cu economie, fara bere si alte cele, poti pune deoparte. cat de rai pot sa fie camatarii de acasa?
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
irina2
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:53 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby irina2 » Tue Oct 02, 2012 6:18 pm

In NRW caut job. Ma gandesc chiar si la un reha pe interne, daca nu gasesc pe akut. Si vreau NORMA INTREAGA, eventual si o prima de instalare (numai vreo 3000 euro :) )din care sa platesc firma care mi-a gasit jobul asta minunat pe care-l parasesc in curand, Probabil asta cu prima suna nerealist, dar cine stie.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby Iepurita » Tue Oct 02, 2012 10:04 pm

Nu sdtiu de care firma este vorba, dar daca trebie sa le platesti 3000 de euro daca iti gasesti singura de lucru, inseamna ca eis unt obligati sa iti gaseasca alt loc de munca.
Din ce spui nu firma a fost problema ci CA, de care daca e atat de 'dragut' cum spui cred ca iti dadeai seama de la inceput...teoretic :)

O colega de la firma a fost intr-un spital, a stat 3 zile si a spus ca nici daca o legau nu mai ramanea, pt ca CA era groaznic.

Asa ca spune-i firmei sa iti caute de lucru altceva.
De ce vrei neaparat in NW? lasand la o parte ca sunt orase mari si faine
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
irina2
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:53 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby irina2 » Wed Oct 03, 2012 10:11 am

Tocmai asta-i problema cu joburile gasite prin firme ... nu sunt chiar pe alese, iar in cazul meu, fiind a doua alegere, trebuie sa ma multumesc cu ce imi ofera ei, fara obiectii. Asa ca nu stiu daca nu-i mai avantajos sa platesc banii aia si sa o termin obligatiile fata de firme. Iar cat despre orase mari, asta-i chiar ultimul criteriu in alegerea jobului :)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby Iepurita » Wed Oct 03, 2012 10:37 am

Pai ce, ai doar 2 interviuri in total??

Si asta nu e din partea ta un refuz, pt ca nu este un contract normal.Asta trebuie sa discuti tu cu firma. Ei s-au angajat prin contract sa iti ofere 2 locuri de munca, unde sa te poti angaja.
Ori part time ca medic rezident nu intra in categoria asta.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: probleme cu angajatorul

Postby Chingachgook » Wed Oct 03, 2012 1:23 pm

ce scrie in contractul ala ca patesti daca iti cauti singura job?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby vmc » Wed Oct 03, 2012 5:08 pm

Pentru unul care se dadea de ceasul mortii acum vreo doi ani ca aceste contracte cu firmele de recrutare NU sunt valabile, esti destul de moderat ( sa zicem cu coada-ntre picioare) cand e vorba de situatii reale.

Scrie ca trebuie sa plateasca. Punct. Si va plati ca n-are incotro.
nicht wahr?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby Iepurita » Wed Oct 03, 2012 5:46 pm

Vmc, in contractul ala semnat cu firma scrie mai mult decat 'vei plati'.
Scrie spre exemplu ca firma se obliga sa ii gaseasca un loc de munca, ca ii ofera x interviuri din care ea are voie sa refuze x-1 samd.
Dar ca sa rezolve situatia ideal este sa discute cu firma, pt ca ei nu si-au respectat contractul.
Si firma cu care am plecat eu a avut un medic plasat la un spital privat, care a avut o mare surpriza in ziua de salariu cand a primit 600 de euro, ca era roman si nu vorbea bine germana. A sunat la firma, a plecat de la spital si i-au gasit altceva.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby vmc » Wed Oct 03, 2012 5:56 pm

Ioio, firma te duce la 2-3 interviuri. Ei nu sunt responsabili pentru ca nu treci de perioada de proba sau ca accepti part-time job sau, in ultima istanta, ca ai ales clinica respectiva. Sunt alegerile candidatului, inclusiv semnarea unui contract part time. Daca firma nu-si recupereaza cheltuielile de la spital isi va recupera cheltuielile de la candidat (prin plasarea in alt loc sau direct, again o chestiune de alegere a candidatului). Cred ca undeva in contractul respectiv sta stipulat ca firma va avea 3 incercari de plasare (mai demult aveau). Daca te dovedesti incompetent 3 mal, au dreptul sa-si recupereze banii direct de la tine.

Ceea ce eu am sublinat e ca aceste contrcte sunt valabile in Germania si incercarea de a le ignora, asa cum ne invata kuxi odata ca niciodata, nu poate crea decat probleme.
nicht wahr?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: probleme cu angajatorul

Postby Chingachgook » Wed Oct 03, 2012 7:56 pm

irina ce scrie in contract?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: probleme cu angajatorul

Postby kcuf_di » Wed Oct 03, 2012 9:38 pm

The new Kuxi is no fun. :?
cse kestie

User avatar
irina2
junior
junior
Posts: 31
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:53 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby irina2 » Wed Oct 03, 2012 9:40 pm

irina2 wrote:Timp de un an de zile trebuie sa raman pe postul pe care mi l-au gasit ei, in caz de demisie sau de reziliere a contractului de catre angajator, indiferent de motiv trebuie sa platesc contravaloarea cursului de limba si contravaloarea a inca 2salarii. Daca nu, raman la dispozitia firmei care trebuie sa-mi gaseasca un alt loc de munca in decurs de inca un an. Nu am voie sa accept un post printr-o alta firma sau direct la angajator. Avand in vedere ca a durat vreo 2luni pana mi-au gasit actualul post, ma gandesc ca ar putea dura inca cateva luni pana sa-mi ofere un altul. .

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: probleme cu angajatorul

Postby Chingachgook » Wed Oct 03, 2012 9:51 pm

ce scrie acolo la partea aia cu penalizari.

daca tu nu respecti "contractul" ?

singurul lucru pe care il pot cere legal de la tine e contravaloarea cursului de limba. aia cu 2 salarii e asa la pleasneala, pentru cine se sperie usor.
am mai zis de vreo 3 ori dar insist. in ue plasatorii de forta de munca nu au voie sa ia bani de la aia pe care ii plaseaza.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby Iepurita » Thu Oct 04, 2012 6:01 pm

La firma cu care am mers eu au fost carora le-a gasit imediat spital, si la care le-a gasit dupa 1-2-3 luni.
Daca ai 3000 de euro, poti sa platesti, daca nu, astepti urmatorul post.
Contractul este ca la orice alta firma:ti se cauta de lucru, daca tu sau spitalul refuzati ti se cautadin nou, doar ca in caz ca vrei sa pleci suma pe care trebuie sa o platesti e miiiica pe langa alte firme.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

cris08
junior
junior
Posts: 27
Joined: Thu Oct 18, 2012 4:05 pm

Re: probleme cu angajatorul

Postby cris08 » Thu Oct 18, 2012 5:09 pm

irina2 wrote:Lucrez de trei luni la o clinica din NRW cu jumatate de norma. Desi am obtinut approbation-ul CA nu vrea sa imi schimbe contractul pe norma intreaga ( cel putin pana in ianuarie) deoarece, fiind adusa in clinica prin intermediul unei firme, motiveaza ca au cheltuit mult cu firma. Mentionez ca am atributii similare cu alti colegi, in afara de garzi. Ma bate gandul sa incerc un alt spital insa sunt conditionata de contractul cu firma de plasare si orice incercare de gasire a unui loc de munca trebuie sa fie prin firma. A mai avut cineva probleme similare?


Din punctul meu de vedere banii "dati" de spital la firma nu e un argument. E simplu: au nevoie de om cu norma intreaga si om pt garzi sau nu? Se pare ca nu sauuuuu..... varianta 2, si cred mai mult in ea, se prea poate sa tatoneze terenul: asteapta si alte oferte, poate pica cineva care stie mai bine limba, are mai multa experienta si il plac mai mult.

Intr-adevar sunt multe cazuri in care persoane care stiu mai putin ca tine sa vb germana, au experienta putina sau deloc, au parte de alte conditii, contracte. Mai este si o chestie de noroc.
Sfatul meu personal este sa lucrezi un pic pe "muteste". Pune firma sa-ti caute alta varianta si in paralel cauta-ti singura poate gasesti un spital care sa te scape de firma. Sa stii ca nu intotdeauna venitul prin firma e "de rau" ( eu am venit pe cont propriu, insa ...), poate a 2-oara e mai bine, e cu noroc.
E frustrant ca tu cu Approbationu' in mana, multe spitale "chitzaie" de medici si tu.....te rogi de ei ca vrei sa muncesti mai mult.

ps: cazul meu seamana un pic cu al tau oarecum.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 59 guests