Approbation -reguli!

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Approbation -reguli!

Postby j1mmy » Wed Sep 11, 2013 10:26 pm

Am dat a doua oara testul de limba la Bezirksregierung Köln (medizinischer Sprachtest poate da cineva search), de data asta cu succes.
Pot sa confirm si pentru alti interesati cum decurge testul:
- prima parte e rezumatul oral al textului din Ärzteblatt dupa 20 de minute de pregatire, si apoi cateva intrebari strict din el, fara parerea personala
- apoi a doua parte include o serie de intrebari de genul: ce inseamna boala X? E grava? Si de ce am eu asta? si ce trebuie sa fac pentru asta? intreaba la vreo 3 sau 4 boli, si zice ca nu intelege orice cuvant de specialitate provenit din latina sau greaca

La sfarsit e o foaie cu 4 casute, cu trecut/picat , primele 2 sunt pt text si ultimele 2 pt partea a doua, nu am apucat insa sa vad ce scria la fiecare, ca sa va spun exact ce anume ar evalua. Nu mi s-a parut insa ca ar tine cont de pronuntie sau de bogatia vocabularului, ci strict daca stii termenii aia sau nu.

Ioio wrote:Nu prea inteleg ce spui.
La firma cu care am plecat eu au fost in total pana la mine 10 grupe, fiecare de cate 8-15 oameni.
Firma cauta spitale pe net si ne trimitea acolo. Unele spitale cautau medici, deci te duceai cu posibilitatea de angajare iar la alte spitale se cauta doar pt hospitation. Ma rog, gasea firma. Si se spunea clar ca nu au locuri libere, e doar hospitation.
Eu am venit la spitalul acesta in hospitation o luna cu posibilitate de angajare daca le placea de mine si mie de ei.


Aham, eu nu am plecat prin firma, toti reprezentantii de la firme incercau sa ma duca cu zaharelul, ca sa-mi explice ce munca importanta fac ei si cat de grea si de nesigura e obtinerea unui post in Germania. Asa ca am mers pe cont propriu, mi s-a parut mult mai transparent asa, desi cu firma scuteam sigur din cheltuieli.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby Iepurita » Thu Sep 12, 2013 7:02 am

j1mmy, eu facusem modulul de A2 intensiv, in 6 sedinte de catre 2 ore. NU am mai vrut sa astept pana sa ajung in tara la B2, ca am vrut sa plec cat mai repede. Asa ca am ales sa plec prin firma. Care a oferit cazare si curs de limba si certificat si bani de buzunar si curs de medicina in germana.
Daca as fi avut B2-ul evident ca mergeam pe cont propriu.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

aureliamorar
Posts: 4
Joined: Wed Jan 25, 2012 4:13 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby aureliamorar » Sat Sep 21, 2013 8:57 am

bio_pepsy wrote:Salut ! A dat cineva recent examenul de Approbation in Duesseldorf ? poate cineva sa ofere ceva infos, pls!!Se pot depune actele fara adeverinta de la viitorul Spital angajator? Ce probe sunt in Duesseldorf? Actele se trimit prin posta direct, sau trebuie intai sunat ca sa imi fac un Termin??


Eu am dat in aprilie la Dusseldorf. Mi-a trebuit adeverinta de la angajator. Fara asta nu se poate (acolo cel putin). Am fost personal sa depun actele (locuind la ca 30 Km de Dusseldorf). S-a uitat Frau aia la toate actele si mi-a dat termin in 2 saptamani. Cred ca daca le trimiti prin posta dureaza ceva mai mult. Pana ajing la cineva, pana le verifica si pana iti trimite email cu terminul.
Examenul in sine a fost mai mult decat lejer. Am avut o pagina cu un text despre metode alternative de tratament (homeopatie, etc) la care a trebuit sa fac rezumat. Dupa care am avut o discutie cu examinatorul. M-a rugat sa ma prezint, sa spun ce specialitate am, de ce Germania, de cat timp sunt aici, etc. La sfarsit a trebuit sa explic 5 termeni (hepatita, fibroza chistica, leucemie, eczema si trahee). Nu stiu daca s-a uitat cineva pe foaia pe care am scris rezumatul pt ca la sfarsitul probei orale mi-a spus ca am luat examenul si ca am sa primesc prin posta approbationul.
Sfatul meu este sa suni si sa intrebi cam cat dureaza dupa 1 sapt. Eu am tot asteptat, iar dupa 2 saptam. (pt ca ma presau de la spital) am sunat la ei. Surpriza!! Nici macar nu era scrisa foaia respectiva. Din feicire insa, in urmatoarele 3-4 zile a fost in cutia postala. A trebuit sa platesc 300 E.

Daca pot sa iti mai dau info sa imi spui. Succes!!

anntidot
Posts: 1
Joined: Sun Sep 16, 2012 3:20 am

Re: Approbation -reguli!

Postby anntidot » Thu Sep 11, 2014 12:53 pm

Buna ziua.
Stie cineva cat dureaza pana sa primesti approbationul in Oberbayern din momentul in care depui dosarul?
Multumesc.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation -reguli!

Postby Chingachgook » Thu Sep 11, 2014 1:04 pm

un prieten l-a primit dupa 6 saptamani. nu stiu daca e o regula
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby CristianM » Thu Sep 11, 2014 2:22 pm

Reguli noi și stricte pentru Approbation pentru străini

http://blog-de-medic.blogspot.ro/2014/0 ... entru.html

Cred ca sunt rezonabile cerintele lor. Avand in vedere ca nu ne evalueaza cunostintele medicale, vor macar sa fie siguri ca suntem capabili sa le intelegem explicatiile.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation -reguli!

Postby Chingachgook » Thu Sep 11, 2014 2:31 pm

urmeaza sa mai apara norme de aplicare probabil.
cum sa te puna sa scrii o scrisoare medicala dar in acelasi timp sa fie interzise verificarea cunostintelor medicale :)

+ ca un absolvent neamt nu stie sa scrie o scrisoare (tehnic vorbind, nu stie cum se incepe, care sunt punctele esentiale etc)

mai ori vor cere un certificat de la scoala care ofera cursuri de c1 medical ori vor cere c1 direct ca in hessen.
dupa cum zicea un clasic in viata pe care l-am mai citat pe aici "in germania sunt extrem de bine organizate doar lucrurile neimportante"
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

student999
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 11, 2012 7:48 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby student999 » Thu Sep 11, 2014 11:10 pm

anntidot wrote:Buna ziua.
Stie cineva cat dureaza pana sa primesti approbationul in Oberbayern din momentul in care depui dosarul?
Multumesc.


am depus pe 17-7 dosarul,si imi lipsea cateva acte atunci , pe 13-8 am trimis restu de acte , pe 14-8 aveam Approbationul , taxa 153,5 euro .
cred ca daca ai trimis deja toate actele ,primesti approbationul in ~3 saptmanii.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests