Approbation -reguli!

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby geocatalinfx » Fri Dec 09, 2011 6:59 pm

cred ca li s.a terminat ceara in romania. nu ai auzit ce criza e ?
Doftoroiu` wrote:Asta inseamna ca pentru voi nu se schimba nimic! Eu nu inteleg de ce atata agitatie, pentru medici important e Approbationul care se primeste daca stii germana. Autorizatia de munca e o formalitate pentru medicii cu Approbation / Berufserlaubnis.Sau poate voi vreti sa veniti lucratori sezonieri in agricultura? Atunci da, ar fi schimbari majore..... Sa nu va inchipuiti ca or sa lase garda mai jos decat e acum la cerintele de germana pentru Approbation, din contra...asa ca in loc sa mai pierdeti vremea cu gargara asta despre dreptul de munca, mai bine puneti mana si invatati germana....
P.S.mai dar n-ati citi si voi mai mult de ultimele 2-3 replici nici sa va pice cu ceara......

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation -reguli!

Postby Chingachgook » Fri Dec 09, 2011 7:14 pm

Doftoroiu` wrote:Asta inseamna ca pentru voi nu se schimba nimic! Eu nu inteleg de ce atata agitatie, pentru medici important e Approbationul care se primeste daca stii germana. Autorizatia de munca e o formalitate pentru medicii cu Approbation / Berufserlaubnis.Sau poate voi vreti sa veniti lucratori sezonieri in agricultura? Atunci da, ar fi schimbari majore..... Sa nu va inchipuiti ca or sa lase garda mai jos decat e acum la cerintele de germana pentru Approbation, din contra...asa ca in loc sa mai pierdeti vremea cu gargara asta despre dreptul de munca, mai bine puneti mana si invatati germana....
P.S.mai dar n-ati citi si voi mai mult de ultimele 2-3 replici nici sa va pice cu ceara......


cred ca s-au entuziasmat mai mult aia maritati cu nemedici.
si eu inteleg ca pentru medici nu e absolut nicio modificare
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby geocatalinfx » Fri Dec 09, 2011 11:19 pm

da,sau pentru sotia mea care nu e medic .
kooksee wrote:
Doftoroiu` wrote:Asta inseamna ca pentru voi nu se schimba nimic! Eu nu inteleg de ce atata agitatie, pentru medici important e Approbationul care se primeste daca stii germana. Autorizatia de munca e o formalitate pentru medicii cu Approbation / Berufserlaubnis.Sau poate voi vreti sa veniti lucratori sezonieri in agricultura? Atunci da, ar fi schimbari majore..... Sa nu va inchipuiti ca or sa lase garda mai jos decat e acum la cerintele de germana pentru Approbation, din contra...asa ca in loc sa mai pierdeti vremea cu gargara asta despre dreptul de munca, mai bine puneti mana si invatati germana....
P.S.mai dar n-ati citi si voi mai mult de ultimele 2-3 replici nici sa va pice cu ceara......


cred ca s-au entuziasmat mai mult aia maritati cu nemedici.
si eu inteleg ca pentru medici nu e absolut nicio modificare

lassirr
junior
junior
Posts: 57
Joined: Fri Jun 04, 2010 6:04 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby lassirr » Fri Dec 16, 2011 11:45 pm

Va rog daca stie cineva certificatul de good standing
(profesional curent)pt absolventii de medicina care nu au profesat(rep .medical in cazul meu)
de unde se poate obtine si poate stie cineva un numar de telefon de la Cmr avizari ca la cel pe care-l am eu nu raspunde nimeni.Si poate stiti si cat dureaza pana il obtii si bineinteles costul.



Va multuesc anticipat.

un-roman
Posts: 2
Joined: Sun Dec 18, 2011 12:59 am

Re: Approbation -reguli!

Postby un-roman » Sun Dec 18, 2011 1:22 am

Salut!
Sunt nou pe acest forum.Am picat interviul pentru Approbation intr-un land din DDR.Toate actele erau ok,Goethe Zertifikat B2.Interviul a durat f putin..cam 5 minute.Trebuia sa fie 1X Frau dar pana la urma au fost 3XHerr.Desi in spital toti imi zambeau si imi spuneau"Ah,ce bine vorbiti,chiar articulat!",aia din comisie au considerat ca nu vorbesc germana destul de bine pt standardele lor :( .Probabil ca au dreptate,asa ca invat iar germana. :roll: Intrebarea mea ar fi:pot sa merg in alt land sa dau interviul asta?Sau si-ar pune aia semne de intrebare si m-ar pica iar?
PS:De cate ori pot merge la interviul pt Approbation? :help:

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby mihai_525 » Sun Dec 18, 2011 1:25 am

cred ca esti prima persoana de care aud ca pleaca in Germania si nu ia interviul.
ti-ai luat b2 cu spaga si nu stii germana sau l-ai luat pe bune ?
ai naibii friţi dupa ce ca bati atata drum pana acolo si te chinui atata cu actele sa te refuze mi se pare o tampenie...
incearca si tu la alte spitale
America first

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby vmc » Sun Dec 18, 2011 2:21 am

DDR a fost primul care impus B2 in februarie 2008 (deci legendele despre iei un post in est mai usor sunt doar mituri obraznice). In plus, daca ai avut contact cu Frau Bruchmann, inteleg perfect ce s-a intamplat la interviu :)

DDR doreste cu orice pret sa demonstreze ca sunt cei mai cei, asa ca, in general feriti-va sa luati Approbation acolo.

@un-roman: aplica in Hessen sau NRW, acolo nu prea ai surprize de-astea (frustrati si aiuriti). Niedersachsen (Hannover) cred ca nici nu are examen pentru Approbation, mai exista varianta Bremen unde nu se da interviu, dar aici ti se cere un contract de munca in Bremen sau Bremerhaven. Deci, ai sanse cu nemiluita, nu te descuraja.

@mihai: e prima persoana care a recunoscut deschis ce s-a intamplat, altii stau ascunsi. in plus, un Zertifikat de la Goethe e absolut sigur luat fara pile (ultima reduta de corectitudine in materie). zic sa ne controlam replicile dure, mai ales ca nu ai trecut prin procesul asta si e chiar usor sa arunci cu piatra cand nu stii despre ce e vorba.
nicht wahr?

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby geocatalinfx » Sun Dec 18, 2011 2:58 am

capul sus si vant in pupa. eu am luat App. in Hessen,unde si lucrez si mi.a pus tipul de la Frankfurt 3 intrebari absolut banale. daca ai sti cati lucreaza in spitale si nici nu se ridica la nivel b2.........deci,bafta multa !

un-roman wrote:Salut!
Sunt nou pe acest forum.Am picat interviul pentru Approbation intr-un land din DDR.Toate actele erau ok,Goethe Zertifikat B2.Interviul a durat f putin..cam 5 minute.Trebuia sa fie 1X Frau dar pana la urma au fost 3XHerr.Desi in spital toti imi zambeau si imi spuneau"Ah,ce bine vorbiti,chiar articulat!",aia din comisie au considerat ca nu vorbesc germana destul de bine pt standardele lor :( .Probabil ca au dreptate,asa ca invat iar germana. :roll: Intrebarea mea ar fi:pot sa merg in alt land sa dau interviul asta?Sau si-ar pune aia semne de intrebare si m-ar pica iar?
PS:De cate ori pot merge la interviul pt Approbation? :help:

un-roman
Posts: 2
Joined: Sun Dec 18, 2011 12:59 am

Re: Approbation -reguli!

Postby un-roman » Sun Dec 18, 2011 12:03 pm

Multumesc pentru raspunsuri.Am uitat sa mentionez ceva.Cand am ajuns acolo,in spital,toti m-au intrebat:"Russisch?".Eu,obosit dupa drum si cam prea sincer, raspund "Nein,rumaenisch".Nu au mai fost prietenosi dupa aia.Mai erau cativa rusi pe sectie care vorbeau o germana groaznica,fara gramatica,gen"Eu,Tarzan...tu,Jane".Pe astia i-a lasat comisia sa profeseze.Eu,"rumaenisch",nu ma ridic la standardele DDR.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Approbation -reguli!

Postby ciresar1988 » Sun Dec 18, 2011 2:01 pm

Pai si , daca nu erai obosit, spuneai ca esti rus? Da-i dracului cu DDR-ul lor cu tot, vino in vest. In 2 sapt maxim iti gasesti post.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Approbation -reguli!

Postby darksunrise » Sun Dec 18, 2011 11:43 pm

In ce land din est se da interviu pt Approbation ? Eu stiam doar de Thuringen ca se da...
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

lassirr
junior
junior
Posts: 57
Joined: Fri Jun 04, 2010 6:04 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby lassirr » Tue Dec 20, 2011 9:44 am

certificat curent profesional de unde se poate obtine in romania(pt cei care nu au profesat ca medic de la absolvire) si care e procedura?
caci l-am cmr nu raspunde nimeni la numarul de pe site
Poate stie cineva un alt numar?

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Approbation -reguli!

Postby curly » Tue Dec 20, 2011 11:42 am

Tot de la CM, daca ai fost inscris candva. Probabil te vor pune sa platesti niste taxe pe care nu le-ai platit cat nu ai profesat. Nu e o informatie oficiala.. dar certif de Good Standing stiu ca doar de acolo il poti lua. Daca nu ai fost inscris, atunci vei primi doar o adeverinta.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation -reguli!

Postby Chingachgook » Tue Dec 20, 2011 9:14 pm

certificatul de good standing se cheama pe romaneste certificat profesional curent

te inscrii (eventual ca nepracticant daca nu esti rezident) si a 2 zi faci cerere sa iti elibereze ala.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Approbation -reguli!

Postby darksunrise » Thu Dec 22, 2011 1:06 am

nu e nevoie sa te inscrii, te duci la colegiul medicilor romania vizavi de AFI in dr taberei, zici ca vrei o adeverinta ca nu ai fost inscris la ei si iti dau o foaie pe care scrie ca nu ai fost bla bla drept pt care nu esti in evidenta cu malpraxis etc.
te duci cu copie legalizata buletin, adeverinta de absolvire/copie dupa diploma si completezi acolo o cerere.
sa insisti la interfonul ala ca nu prea merge :)
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

lassirr
junior
junior
Posts: 57
Joined: Fri Jun 04, 2010 6:04 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby lassirr » Mon Jan 16, 2012 10:15 pm

va rog daca imi poate spune cineva:daca pt Approbation le-a trebui o adeverinta de la tribunal care sa ateste ca nu au procese pe rol(mie asa mi s-a comunicat),de unde au facut rost de ea? Ca eu am fost la tribunal si mi s-a zis ca nu se poate ,ca nu au de unde sa stie daca am sau nu am procese pe rol.Ca asemenea baza de date nu exista.
Voi care ati obtinut Approbation mai ales ce cei lucreaza in Essen,ce adeverinta ati adus?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation -reguli!

Postby Chingachgook » Mon Jan 16, 2012 10:43 pm

certificatul de la colegiul medicilor. aia stiu daca ai sau nu procese de malpraxis
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

vasilescualice
Posts: 3
Joined: Mon Mar 22, 2010 12:10 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby vasilescualice » Mon Jan 23, 2012 1:13 pm

vmc wrote:S-au schimbat foarte mult conditiile de acordare. In unele landuri NU sunt publicate noile conditii (de exemplu regula cu B2 Goethe, se plang tot mai multi de asta, dar nu se regaseste pe nici un site).

Scurt: de unde ati obtinut Approbationul, cand, ce conditii au fost (certificat de limba, interviu suplimentar, contract cu un spital sau nu).

vasilescualice
Posts: 3
Joined: Mon Mar 22, 2010 12:10 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby vasilescualice » Mon Jan 23, 2012 1:28 pm

si-a luat cineva Approbation de la Stuttgart? in ce consta interviul si care sunt actele necesare?

lassirr
junior
junior
Posts: 57
Joined: Fri Jun 04, 2010 6:04 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby lassirr » Mon Jan 23, 2012 5:26 pm

si-a luat cineva Approbation de la dusseldorf ?A fost cumva un interviu? Trebuie sa merg acolo personal sau trimit numai actele prin posta?



Daca stie cineva?

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Approbation -reguli!

Postby curly » Sat Jan 28, 2012 12:54 am

Exista deja raspunsuri pt intrebarile tale, chiar mai mult decat atat in postul 'Nordrhein-Westfallen'. Da, se da examen scris si oral. Poti depune actele si prin posta, dupa care obtii Termin pt acest examen.

83lt44
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:01 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby 83lt44 » Sat Jan 28, 2012 1:50 pm

Este cineva care a dat de curand testul de limba pentru Approbation in Muenster?
Va rog frumos daca se poate sa-mi spuneti cum a fost.
Stiu ca mai sunt topicuri pe aceasta tema dar eu am saptamana viitoare si doresc niste informatii mai recente :) .

Va multumesc

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation -reguli!

Postby Chingachgook » Sat Jan 28, 2012 4:14 pm

am un prieten care a dat in august.
anamneza cu examinatorul pe post de bolnav. articol din aerzteblatt si povestit dupa aia ce ai inteles din el. descrierea unei proceduri sau operatii.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Approbation -reguli!

Postby darksunrise » Fri Feb 10, 2012 3:07 am

E cineva care a depus actele pt approbation intr-un land si apoi cu approbationul luat acolo s-a dus imediat sa lucreze in altul, fara sa aiba vreun job in landul cu approbationul ? :help: :mrgreen:
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Approbation -reguli!

Postby kcuf_di » Fri Feb 10, 2012 10:18 pm

Si cand ai luat approbation nu a trebuit sa declari ca iti vei exercita dupa primire activitatea in landul acela?
cse kestie

bubamara
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Feb 16, 2011 1:16 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby bubamara » Sat Feb 11, 2012 12:02 pm

darksunrise wrote:E cineva care a depus actele pt approbation intr-un land si apoi cu approbationul luat acolo s-a dus imediat sa lucreze in altul, fara sa aiba vreun job in landul cu approbationul ? :help: :mrgreen:


ce sa-ti zic.. pe actele pe care le-am trimis pentru approbation.. adica aceea cerere ma refer.. trebuia sa completez inclusiv orasul in care am de gand sa lucrez. si majoritatea Bezirksregierung-urilor iti cer si Zusage, adica o dovada de la viitorul angajator cum ca te va agaja acolo. Dar daca se poate in anumite landuri sa iei approbation fara astea si sa il si folosesti in alta parte, nu as putea spune

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Approbation -reguli!

Postby darksunrise » Sun Feb 12, 2012 8:54 pm

bubamara wrote:
darksunrise wrote:E cineva care a depus actele pt approbation intr-un land si apoi cu approbationul luat acolo s-a dus imediat sa lucreze in altul, fara sa aiba vreun job in landul cu approbationul ? :help: :mrgreen:


ce sa-ti zic.. pe actele pe care le-am trimis pentru approbation.. adica aceea cerere ma refer.. trebuia sa completez inclusiv orasul in care am de gand sa lucrez. si majoritatea Bezirksregierung-urilor iti cer si Zusage, adica o dovada de la viitorul angajator cum ca te va agaja acolo. Dar daca se poate in anumite landuri sa iei approbation fara astea si sa il si folosesti in alta parte, nu as putea spune


Da, asta am vrut sa spun. Pt ca in unele landuri e gata foarte repede, fara probleme :D si ma batea un gand. Am gasit si landuri care nu-ti cer sa le zici spitalul in care lucrezi, dar nu stiu daca merge sa iei approbation undeva si sa lucrezi in cu totul alt land... ma mai interesez :mrgreen:
Cei care aveti approbation, imi spuneti si mie ce scrie pe foaia aia? Specifica vreun land in care ai zis ca o sa lucrezi sau ceva?
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation -reguli!

Postby Chingachgook » Mon Feb 13, 2012 2:17 am

Cand il ceri trebuie sa declari de principiu unde vrei sa lucrezi. Practic e o idiotenie nemteasca. Eu am avut un precontract de la un spital si pana la urma m-am angajat in altul.

Practic approbationul e o hartie galbena pe care scrie ca ai dreptul sa practici medicina in germania, nu zice nimic de land. Este cam ca diploma de licenta din ro, nu conteaza ca ai terminat la bucuresti sau pe la arad sau constanta.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

anonda
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Aug 24, 2004 8:40 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby anonda » Mon Feb 13, 2012 1:03 pm

BW - pe Approbation nu scrie nimic special, dar pe hartia care a venit odata cu el si cu Rechnung-ul, semnata de Frau Holzwarth cred, scria ca din data respectiva pot practica medicina pe tot teritoriul Germaniei si pe timp nelimitat.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Approbation -reguli!

Postby Cristi_cj » Mon Feb 13, 2012 11:25 pm

Frau Holzwarth nu semneaza nimic. Ea e o tanti, care nu e sigur ca are Abitur, si care se ocupa de "preluarea, prelucrarea" actelor pt straini. In niciun caz nu elibereaza ea Approbationul. Si nu sunt sigur ca e valabil pe tot teritoriul Germaniei. Daca vrei sa lucrezi in Bayern trebuie sa mai aplici o data pt Approbation. La fel si in Berlin


anonda wrote:BW - pe Approbation nu scrie nimic special, dar pe hartia care a venit odata cu el si cu Rechnung-ul, semnata de Frau Holzwarth cred, scria ca din data respectiva pot practica medicina pe tot teritoriul Germaniei si pe timp nelimitat.

anonda
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Aug 24, 2004 8:40 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby anonda » Mon Feb 13, 2012 11:36 pm

Hallo! Si romana a devenit grea? Approbation-ul e semnat de Prof. Dr.Schmolz. Chiar trebuie o explicatie si o propozitie ajutatoare la fiecare cuvant?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation -reguli!

Postby Chingachgook » Tue Feb 14, 2012 12:25 am

Cristi_cj wrote:Frau Holzwarth nu semneaza nimic. Ea e o tanti, care nu e sigur ca are Abitur, si care se ocupa de "preluarea, prelucrarea" actelor pt straini. In niciun caz nu elibereaza ea Approbationul. Si nu sunt sigur ca e valabil pe tot teritoriul Germaniei. Daca vrei sa lucrezi in Bayern trebuie sa mai aplici o data pt Approbation. La fel si in Berlin


anonda wrote:BW - pe Approbation nu scrie nimic special, dar pe hartia care a venit odata cu el si cu Rechnung-ul, semnata de Frau Holzwarth cred, scria ca din data respectiva pot practica medicina pe tot teritoriul Germaniei si pe timp nelimitat.


Nu e adevarat. Eu am approbation din nrw si sunt extrem de sigur ca pot lucra cu el in berlin.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Approbation -reguli!

Postby darksunrise » Tue Feb 14, 2012 2:25 am

Mersi mult de raspunsuri.
Approbation e valabil in toata Germania, din cate stiu.
Pentru Arbeitserlaubnis cred ca trebuie sa aplici iar - in unele landuri inca se cere.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

cme
Posts: 3
Joined: Wed Nov 30, 2011 5:59 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby cme » Tue Feb 14, 2012 11:48 pm

Recent am primit Approbation-ul de la Bezirksregierung Detmold. Sunt diferente intre ce scrie pe site si ce se intampla atunci cand depui actele (sfat prietenesc: mergeti personal sa le depuneti, oricat insista nenea/tanti de la Bezirksregierung sa le trimiteti prin posta). Un exemplu scurt: in lista de pe site (http://www.bezreg-detmold.nrw.de/200_Au ... /index.php) nu scrie nimic de acea foaie de la spital care certifica angajarea. Am intrebat punctual persoana de contact de acolo daca e nevoie de foaia de la spital si am primit un foarte clar si scurt ”Nu.”. La depus: surpriza! Intrebare de la aceeasi persoana de contact: aveti foaia de la spital care va certifica angajarea? In original, desigur. Examenul de limba nu e nici el deloc dragut. Pentru cine vrea informatii suplimentare: dati-mi un pm.

LULY
Posts: 3
Joined: Fri Feb 17, 2012 1:06 am

Re: Approbation -reguli!

Postby LULY » Fri Feb 17, 2012 1:28 am

sunt noua pe forum. Ma pregatesc pt interviu la un spital in paderborn si la Detmold trebuie sa dau Approbation-ul. Poti sa-mi spui in ce a constat 'examenul de limba'? mersi

bogdancnnb13
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 11, 2008 7:01 pm

Re: Approbation -reguli!

Postby bogdancnnb13 » Thu Mar 08, 2012 2:07 am

Eu am inceput sa lucrez ca rezident in Romania, insa nu m-am inscris inca in Colegiul Medicilor. Din ce am vazut pe site-ul CMR http://www.cmr.ro/content/view/942/59/ pot sa solicit si eu adeverinta ca nu am facut parte din colegiu.
Intrebarea mea este daca nu o sa am probleme la Approbation cu aceasta adeverinta in conditia in care am lucrat 2 luni in Romania, sau ar fi mai bine sa ma inscriu in Colegiul Medicilor si sa obtin Certif de Good Standing. Multumesc pentru eventuale raspunsuri.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Approbation -reguli!

Postby darksunrise » Sat Mar 10, 2012 11:09 am

Dupa Approbation si inscrierea in Arztekammer dintr-un land, cand te muti in altul presupun ca anunti arztekammer si gata nu ? se face transferul automat sau poti sa ramai in arztekammer sachsen si sa te duci sa lucrezi in alt land? :D
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Approbation -reguli!

Postby darksunrise » Sat Mar 10, 2012 11:23 am

kooksee wrote:Cand il ceri trebuie sa declari de principiu unde vrei sa lucrezi. Practic e o idiotenie nemteasca. Eu am avut un precontract de la un spital si pana la urma m-am angajat in altul.

Practic approbationul e o hartie galbena pe care scrie ca ai dreptul sa practici medicina in germania, nu zice nimic de land. Este cam ca diploma de licenta din ro, nu conteaza ca ai terminat la bucuresti sau pe la arad sau constanta.


Deci nu e o problema daca te angajezi la alt spital sau in alt land dupa ce ai luat approbationul cu un precontract de la un spital, nu?
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Approbation -reguli!

Postby Chingachgook » Sat Mar 10, 2012 12:52 pm

absolut niciuna
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Approbation -reguli!

Postby darksunrise » Sat Mar 10, 2012 6:44 pm

mersi muuult de raspuns K :* nu de alta dar ma bate un gand de mutare :))
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests