cont la banca in Germania

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

cont la banca in Germania

Postby zubenelgenubi » Wed Jul 27, 2011 5:49 am

Vreau sa deschid un cont in Germania, dar am inteles ca este destul de scump sa deschid unul (40-50 de Euro cu card). Mi se pare exorbitant fata de Romania, unde la unele banci deschiderea unui cont e gratuita. De asemenea, nu prea stiu care sunt comisioanele in Germania (extragere de numerar de la bancomat, administrare cont etc.). Deci, intrebarea ar fi: care sunt bancile care ofera cele mai avantajoase optiuni daca vreau sa deschid un cont (cu card cu tot)?
De asemenea, daca stiti ceva despre comisioanele de transfer interbancar, orice parere e binevenita.
Va multumesc.
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
miraj
junior
junior
Posts: 77
Joined: Sun Jan 18, 2004 12:33 pm

Re: cont la banca in Germania

Postby miraj » Wed Jul 27, 2011 6:57 am

recomand banca online. Am avut la .comdirect bank. Comisioane foarte mici/inexistente, transferurile sunt rapide, ofera card de debit Mastercard/Visa. Banca nu are bancomatele ei dar e membra a Cash Group asa ca poti retrage fara comision de la bancomatele Postbank/Deutsche Bank etc.
http://www.girokonto-anbieter.de/

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: cont la banca in Germania

Postby manolo » Wed Jul 27, 2011 9:01 am

zubenelgenubi wrote:Vreau sa deschid un cont in Germania, dar am inteles ca este destul de scump sa deschid unul (40-50 de Euro cu card). Mi se pare exorbitant fata de Romania, unde la unele banci deschiderea unui cont e gratuita. De asemenea, nu prea stiu care sunt comisioanele in Germania (extragere de numerar de la bancomat, administrare cont etc.). Deci, intrebarea ar fi: care sunt bancile care ofera cele mai avantajoase optiuni daca vreau sa deschid un cont (cu card cu tot)?
De asemenea, daca stiti ceva despre comisioanele de transfer interbancar, orice parere e binevenita.
Va multumesc.

ai inteles ca e destul de scump? de unde, tata, de la OTV?

cat de greu e sa dai un search sa vezi ce banci exista national in DE, sa intri apoi pe site, sa vezi ce oferte de conturi curente au, ce comisioane etc? e greu al draq, presupune efort. nu mai bine intrebam noi pe forum, sa munceasca alti prosti ptr noi...

la munca, tata! si la citit si la invatat germana, destula cat sa poti citi ca muuuulte banci au comision 0 la aproape tot ce tine de un cont curent...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Re: cont la banca in Germania

Postby Doll » Wed Jul 27, 2011 12:12 pm

Girokonto la Sparkasse:
-deschiderea contului la mine a fost gratuita
-intretinere cont 3 euro/luna
-la bancomat ai dreptul la 5 retrageri/luna gratuite (dupa aia nu stiu cat e comisionul ca nu am avut nevoie niciodata)
-nu exista comision la plata cu cardul
-transfer intre conturi gratuit (inclusiv catre Romania; eu transfer de ex. intr-un cont BRD)
-daca vrei si Visa/Mastercard la mine de ex. comisionul pt Visa e 20 euro/an, 5 euro/tranzactie daca retragi bani cash de pe Visa si 0,55/luna daca platesti pe undeva cu cardul.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: cont la banca in Germania

Postby darksunrise » Wed Jul 27, 2011 12:25 pm

Vezi ca au si site in engleza, dai un mail si ii intrebi, daca nu te descurci in germana.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: cont la banca in Germania

Postby zubenelgenubi » Wed Jul 27, 2011 1:45 pm

mersi pentru raspunsuri, tuturor.

@manolo: nu e necesar sa raspunzi, daca nu vrei
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: cont la banca in Germania

Postby Doftoroiu` » Wed Jul 27, 2011 1:55 pm

Giroconto Commerzbank :

- deschidere cont gratuita ;
- comision de administrare 0 ;
- numar nelimitat de retrageri de la bancomatul Commerzbank si de la bancomatele ce tin de Cashgroup (Deutsche Bank, Dresdner Bank, Postbank, Hypo), fara comision ;
- fara comision la plata cu cardul ;
- Visa/Mastercard Prepay 30 E/an taxa de intretinere, daca platesti cu cardul fara comision (am platit cu ea fara probleme, din Italia pana in Romania);
- de comision la transferuri in Romania nu stiu, ca nu transfer (dar din cate stiu, Commerzbank e partenerul pe transferuri internationale al Bancii Transilvania)

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: cont la banca in Germania

Postby vmc » Wed Jul 27, 2011 1:59 pm

toate acestea sunt valabile DACA clientul are un venit acceptabil, sa zicem 1200 E/luna :D . daca nu, deschiderea de cont si taxa lunara e diferita.

si eu sunt multumita de Commerzbank, niciodata nu am avut probleme
nicht wahr?

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: cont la banca in Germania

Postby lebada_calatoare » Wed Jul 27, 2011 3:26 pm

bai, frate, eu am ales banca pe principiul: prima care-mi iese in cale.. si a fost Sparkasse (habar n-am ce comisioane au... am citit ce a zis Doll, o fi cum zice ea!)

cat de diferite sa fie comisioanele intre banci? comisioanele pt retragerea banilor sau transfer fac DIFERENTA?!!? ar face-o, la MILIOANE de EURO poate!!! ori... nu e cazul!

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21991
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: cont la banca in Germania

Postby Melania » Wed Jul 27, 2011 5:04 pm

Doll wrote:Girokonto la Sparkasse:
-deschiderea contului la mine a fost gratuita
-intretinere cont 3 euro/luna
-la bancomat ai dreptul la 5 retrageri/luna gratuite (dupa aia nu stiu cat e comisionul ca nu am avut nevoie niciodata)
-nu exista comision la plata cu cardul
-transfer intre conturi gratuit (inclusiv catre Romania; eu transfer de ex. intr-un cont BRD)
-daca vrei si Visa/Mastercard la mine de ex. comisionul pt Visa e 20 euro/an, 5 euro/tranzactie daca retragi bani cash de pe Visa si 0,55/luna daca platesti pe undeva cu cardul.

wtf? asta e tzeapa pe fatza.

radu-123
Posts: 4
Joined: Mon Aug 23, 2010 7:10 pm

Re: cont la banca in Germania

Postby radu-123 » Wed Jul 27, 2011 6:01 pm

Norisbank: Banca online, dar are si filiale "fizice", poti vorbi cu tipii direct, daca nu ai incredere sa faci totul doar online. Pe scurt, totul e gratis (deschidere girocont, retragere numerar de la bancomatele cashgroup, transfer bani inclusiv in banci romanesti, card credit Mastercard gratis etc.) Mie mi s-au parut cei mai avantajosi.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: cont la banca in Germania

Postby harciogu » Fri Jul 29, 2011 3:26 pm

Eu mi-am luat teapa cu Sparkasse. Mi se pare ca e o asociere de francize, nu o institutie cu aceleasi reguli in toata Germania.

O sa imi deschid un cont la Deutsche Bank unde au un pachet special pt doctori. Mai ales pt cei cu praxisuri sau pt cei ce vor credite, dar cred ca voi gasi ceva si pt mine la ei. 8)
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: cont la banca in Germania

Postby Chingachgook » Fri Jul 29, 2011 5:27 pm

commerzbank daca te sperie alea online.


singurul motiv sa iti faci la deutsche bank e sa aiba sucursala la parterul blocului. altfel nu. sunt tot un fel de sparkasse, cu agentii neomogene.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: cont la banca in Germania

Postby harciogu » Thu Aug 25, 2011 10:11 pm

... si pana la urma am ajuns la Postbank :) :peace:
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: cont la banca in Germania

Postby dremy » Wed Jan 04, 2012 8:33 pm

Am deschis de curand un girokonto la norisbank. Am completat formularul online si a doua zi am primit un mail de la ei prin care imi confirmau ca au primit solicitarea mea, insa in e-mail am un atasament care se numeste "smime.p7s".
Cum pot face sa deschid fisierul respectiv ? Si de fapt ce poate sa contina ?

Multumesc anticipat pentru lamuriri !

User avatar
noemi
junior
junior
Posts: 51
Joined: Thu Mar 11, 2010 11:20 am
Contact:

Re: cont la banca in Germania

Postby noemi » Thu Jan 05, 2012 12:13 am


User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: cont la banca in Germania

Postby harciogu » Tue Jul 03, 2012 11:52 am

Are cine experienta cu conturi de Tagesgeld sau alte conturi de economii?
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: cont la banca in Germania

Postby CristianM » Thu Jul 05, 2012 10:43 am

dremy wrote:Am deschis de curand un girokonto la norisbank. Am completat formularul online si a doua zi am primit un mail de la ei prin care imi confirmau ca au primit solicitarea mea, insa in e-mail am un atasament care se numeste "smime.p7s".
Cum pot face sa deschid fisierul respectiv ? Si de fapt ce poate sa contina ?

Multumesc anticipat pentru lamuriri !


Nu-i decat un fisier ce contine o semnatura digitala. Te asigura ca mesajul primit si expeditorul sunt cele din mail. Ar trebui sa mearga deschis cu Microsoft Outlook.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: cont la banca in Germania

Postby harciogu » Mon Jul 30, 2012 2:17 am

tagesgeld... nimeni?
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

cris08
junior
junior
Posts: 27
Joined: Thu Oct 18, 2012 4:05 pm

Re: cont la banca in Germania

Postby cris08 » Wed Oct 24, 2012 11:45 pm

Commerz Bank am inteles ca ar fi alternatiav cea mai ok, insa eu am ales Sparda Bank pt ca e aproape de casa. Am platit 50 Euro, care chipurile imi vor fi restituiti daca inchid contul ( si primesc 3 euro pe an dobanda la ei :mrgreen: ), nu sunt constransa de o suma minima lunara care sa imi intre pe card., scot bani de la bancomatul lor de cate ori vreau si orice suma gratuit, de la celelalte bancomate ma "costa" variabil in functie de banca( e o suma fixa indiferent de cat retrag si variaza intre 2 euro si ceva pana la 15 euro parca). Pana acum n-am avut probleme, sunt multumita de ei.

Intreba harciogu de alte conturi? Si pe mine ma intereseaza... Are cineva un cont de economii? Unde si care ar fi cea mai buna varianta?

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: cont la banca in Germania

Postby harciogu » Sat Oct 27, 2012 1:11 pm

Bank of Scotland. 1,8% pe an (pana acum cateva zile 2%). 30eur bonus la deschidere (Startguthaben). Fara suma minima. Plata dobanzii la sf de an. Impozit deductibil pe dobanda pana in 800eur pe an pe cont. Contacteaza-ma ca sa te recomand si sa imi mai dea "astia mici" (a.k.a. banca) un bonus. :D
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: cont la banca in Germania

Postby kcuf_di » Sat Oct 27, 2012 2:37 pm

2% e rata inflatiei, adica la sfarsit de an pierzi 0,2% din suma pe care ai economisit.o. :?
cse kestie

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: cont la banca in Germania

Postby Chingachgook » Sat Oct 27, 2012 5:13 pm

Nu va inteleg pe astia cu contul de economii.
N aveti atata hotarare incat sa luati cateva sute de euro lunar din contul de salariu si sa ii mutati efectiv in alt cont?
Ca doar nu va uitati la diferenta de dobanda.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: cont la banca in Germania

Postby harciogu » Sun Oct 28, 2012 7:00 pm

kcuf_di wrote:2% e rata inflatiei, adica la sfarsit de an pierzi 0,2% din suma pe care ai economisit.o. :?


... si matale in ce investesti banii? sa nu imi spui ca in aur, platina si diamante, eventual rate la mert(z)ane :lol: :devil:
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests