Marburger Bund

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Marburger Bund

Postby Doftoroiu` » Tue Jun 28, 2011 8:05 pm

Hai sa mai bagam si ceva util / organizatoric : Care sunteti membri? eu, de cam un an.....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Marburger Bund

Postby Chingachgook » Tue Jun 28, 2011 11:13 pm

ce avantaje directe si imediate ai tu ca radiolog?

ce avantaje as avea eu ca chirurug?


practic, nu teoretisme nemtesti ca daca esti dat in judecata pentru malpraxis trimite MB un avocat sa te apere.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Marburger Bund

Postby Doftoroiu` » Wed Jun 29, 2011 8:38 am

" avantaje directe si imediate"...pai tu nu vrei sa stai mai mult pe-aici? :shock:
iar pe termen lung treaba cu avocatul nu e chiar rea, avand in vedere ca o asigurare juridica (Rechtschutzversicherung) costa vreo 200E pe luna iar apartenenta la MB 120E pe an...
si mai ai si reducere la asigurarea de incapacitate de munca, vreo 70 E / luna....

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Marburger Bund

Postby maria_m » Wed Jun 29, 2011 12:29 pm

ce alte beneficii mai sunt si ce obligatii ai? intreb asta pentru ca dintre colegii mei nu este nici macar unul membru. exista ceva dezavantaje ascunse, sau care e treaba?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Marburger Bund

Postby Chingachgook » Wed Jun 29, 2011 3:43 pm

Doftoroiu` wrote:" avantaje directe si imediate"...pai tu nu vrei sa stai mai mult pe-aici? :shock:
iar pe termen lung treaba cu avocatul nu e chiar rea, avand in vedere ca o asigurare juridica (Rechtschutzversicherung) costa vreo 200E pe luna iar apartenenta la MB 120E pe an...
si mai ai si reducere la asigurarea de incapacitate de munca, vreo 70 E / luna....


deci daca nu imi e frica de malpraxis e inutil.
sper ca nu ma banuiesti de incapacitate de munca in urmatorii 40 de ani :P
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Marburger Bund

Postby Doftoroiu` » Wed Jun 29, 2011 7:41 pm

Pai nu se stie niciodata, boala nu alege....iar cu malpraxisul e in aparenta simplu, tu esti rezident si nu ai responsabilitate juridica, fiind sub umbrela asigurarii facuta de spital, insa...depinde de cine te reclama! :wink: daca e un pacient incomod spitalul nu va ezita sa te sacrifice pe tine, ca sa iasa el basma-curata si sa pastreze aparentele ...si aici, in cazul unui conflict de munca, poate te apara si MB nu stiu, sper sa nu aflu niciodata... :P

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Marburger Bund

Postby Chingachgook » Wed Jun 29, 2011 7:56 pm

hai ca la noi pe chirurgie mai e cum mai e. o data la 10.000 de cazuri apare un malpraxis.

dar la voi la laboratorul foto unde e malpraxisul frate? ca ma tot uit la ce scriu aia pe la mine prin dispensar si in afara de "kein Nachweis" nu vad nimic. nu e unul care sa scrie ceva absolut. toti o dau dupa cires, ca ar fi, ca sunt indicii, ca pare. numai banuieli.

tu ai cunostinta de vreun proces de malpraxis intentat unui radiolog (si ma refer la istoria de 115 ani a specializarii)





in afara de cazul ca ii inchizi clapita aia de la ct peste degete
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Marburger Bund

Postby geocatalinfx » Thu Jun 30, 2011 10:04 am

bun exemplu. asistentul nostru de la la radio de la carol davila din bucuresti ne spunea ca unul din motivele pt care si-a ales radiologia e ca nu o sa vezi niciodata malpraxis pe radio.
kooksee wrote:hai ca la noi pe chirurgie mai e cum mai e. o data la 10.000 de cazuri apare un malpraxis.

dar la voi la laboratorul foto unde e malpraxisul frate? ca ma tot uit la ce scriu aia pe la mine prin dispensar si in afara de "kein Nachweis" nu vad nimic. nu e unul care sa scrie ceva absolut. toti o dau dupa cires, ca ar fi, ca sunt indicii, ca pare. numai banuieli.

tu ai cunostinta de vreun proces de malpraxis intentat unui radiolog (si ma refer la istoria de 115 ani a specializarii)





in afara de cazul ca ii inchizi clapita aia de la ct peste degete

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Marburger Bund

Postby lebada_calatoare » Thu Jun 30, 2011 11:45 am

haha, rar dar se intampla si aici; ce sa stie croitorii!?

spit meu e in proces cu un arab; medicul care era la CT a pus flexura putin pe langa si tot KM s-a dus in cotul aluia , nu in vene.. si s-a ales arabul cu un cot durereos cat un cap de porc.. s-a suparat si i-a dat in judecata!

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Marburger Bund

Postby vmc » Thu Jun 30, 2011 2:53 pm

in spitalul meu radiologii pun stenturi pe aorte disecate (Typ B)-de exemplu, implanteaza porturi, fac chestii interventionale de-mi sta mintea-n loc (punctii de toate felurile, uneori urgente neuro-radiologice), mai au putin si opereaza direct pe cord prin femurala :D . palaria jos!!! eu cred ca sunt mai doctori decat multi altii, cel putin in Germania (pana-l vad pe Hausazt-ul de aici implantand porturi cred ca mai trece un secol)
nicht wahr?

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Marburger Bund

Postby lebada_calatoare » Thu Jun 30, 2011 3:37 pm

trebile astea e un fel de joaca... ti se pare tie ca e mare lucru!

994
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon May 23, 2011 6:13 pm

Re: Marburger Bund

Postby 994 » Fri Jul 01, 2011 8:18 am

lebada_calatoare wrote:. si s-a ales arabul cu un cot durereos cat un cap de porc.. s-a suparat si i-a dat in judecata!

arab, cap de porc
de asta era el suparat.
daca avea cotul cit un cap de camila era alta treaba

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Marburger Bund

Postby manolo » Mon Jul 04, 2011 3:54 pm

lebada_calatoare wrote:trebile astea e un fel de joaca... ti se pare tie ca e mare lucru!

joaca, joaca! pana iti dai seama ca trebuie sa pui mana pe pacient ca sa te joci. asadar, ia-o usor si nu te mai lauda cu ce fac colegii tai.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Marburger Bund

Postby lebada_calatoare » Mon Jul 04, 2011 5:34 pm

manolo wrote:joaca, joaca! pana iti dai seama ca trebuie sa pui mana pe pacient ca sa te joci. asadar, ia-o usor si nu te mai lauda cu ce fac colegii tai.

eu fac punctii fara sa pun mana pe pacienti :devil:

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Marburger Bund

Postby ciresar1988 » Mon Jul 04, 2011 6:46 pm

Cum orice radiolog (si orice psihiatru, de altfel) stie, contactul direct cu pacientul nu poate face decat sa inrautateasca relatia terapeutica.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Marburger Bund

Postby manolo » Mon Jul 04, 2011 9:12 pm

ciresar1988 wrote:Cum orice radiolog (si orice psihiatru, de altfel) stie, contactul direct cu pacientul nu poate face decat sa inrautateasca relatia terapeutica.

exact, mai ales ptr radiolog.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Marburger Bund

Postby Doftoroiu` » Tue Jul 05, 2011 7:26 am

kooksee wrote:tu ai cunostinta de vreun proces de malpraxis intentat unui radiolog (si ma refer la istoria de 115 ani a specializarii)

procese nu, dar "intelegeri" sau "caderi la pace" mai sunt....am auzit chiar de un barosan de radiolog in praxis dintr-un oras vecin care pur si simplu n-a vazut un guguloi mic de tot (6 mm) intr-un plaman la un pacient fara simptome (doar scadere rapida de greutate) si dupa vreo 6 luni vine ala la control si i-am gasit in spital o tumora de 4 cm cu necroza centrala.....chestii, scandal, pacientul ia CD-ul initial il da mai departe la puricat, trimis la MDK, nu stiu cum s-a terminat, da´cred ca bine nu i-a cazut.....nu si-a pierdut dreptul de a profesa, asta e clar, dar cat o fi cotizat cine stie....
iar la radiologia interventionala, asta e chirurgie vasculara de-a dreptul, ai cam aceleasi riscuri cu chirurgii....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Marburger Bund

Postby Chingachgook » Tue Jul 05, 2011 8:12 pm

da, cu interventionala ai dreptate

totusi aia cu nevazutul unei chestiute de 6 mm mi se pare cam fortata. adica ar fi fost o gramada de radiologi care ar fi trecut pe langa ea.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Marburger Bund

Postby lebada_calatoare » Tue Jul 12, 2011 10:58 am

Doftoroiu` wrote:...am auzit chiar de un barosan de radiolog in praxis dintr-un oras vecin care pur si simplu n-a vazut un guguloi mic de tot (6 mm)

ca sa nu ratezi punctele astea poti face reconstructie coro MIP; le vezi si pe alea de 3mm

eu ii exasperez pe internisti si chirurgi cu aste de 3-8mm; le dau ca DD Indurationsherd sau Meta si recomand Kontrolle in 8-12sapt

994
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon May 23, 2011 6:13 pm

Re: Marburger Bund

Postby 994 » Wed Jul 13, 2011 5:05 am

lebada_calatoare wrote:eu ii exasperez pe internisti si chirurgi cu aste de 3-8mm; le dau ca DD Indurationsherd sau Meta si recomand Kontrolle in 8-12sapt

nu prea cred ca ii exasperezi, mai degraba procedezi foarte bine. felicitari

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Marburger Bund

Postby lebada_calatoare » Fri Jul 15, 2011 2:22 pm

exista vreo diferenta intre greseala si eroare medicala?! daca da... care e?!

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Marburger Bund

Postby Doftoroiu` » Fri Jul 29, 2011 8:44 am

Pai eu dau BPU din oficiu la orice toracel cu KM, embolie sau nu...cre´ca e cea mai buna varianta de studiat un torace, chit ca fac pe urma MIP sau nu....parerea mea! :rightblinky:

lassirr
junior
junior
Posts: 57
Joined: Fri Jun 04, 2010 6:04 pm

Re: Marburger Bund

Postby lassirr » Tue May 15, 2012 12:04 am

poate sa imi spuna cineva daca spitalul din Waldbroel(Oberbergischekreis) este afiliat la Marburger Bund ,sau poate cineva sa imi indice o lista unde sa caut?



Merci

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Marburger Bund

Postby darksunrise » Tue May 15, 2012 9:03 pm

dai search pe google marburger bund + landul care te intereseaza si-ti da lista cu spitalele afiliate,orasele in care sunt si tipul de contract, tabelele de salarizare etc

http://www.marburger-bund.de/nrw-rlp/be ... reffen.php
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests