intrebari vechi si noi...

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

intrebari vechi si noi...

Postby zubenelgenubi » Tue Jun 28, 2011 7:35 pm

Salut tuturor! Intentionez sa merg la un interviu in DE si am niste probleme de ordin administrativ...
1. nu stiu cum e mai bine, sa umblu cu cash sau cu card? Am inteles ca exista si posibilitatea sa iti blochezi cardul in bancomat (1 la 1000), si atunci incepe distractia...
2. daca totusi optez pentru varianta cu card, eu avand card in RON, e ok, adica, nu o sa am parte de tranzactii la un curs care sa ma dezavantajeze?
3. am nevoie de o cartela de pe care sa sun in tara (nu vreau sa abuzez de roamingul de la Vodafone, ci vreau sa imi cumpar o cartela avantajoasa din DE, cu care sa pot suna in tara ieftin). Daca stie cineva de asa ceva, nu va sfiiti sa imi faceti cunoscut si mie numele companiei care ofera astfel de cartele...
4. internet. Aici sunt 2 variante: fie merg cu laptopul dupa mine, si atunci as avea nevoie sa imi achizitionez un stick pentru net (la fel, va rog sa ma sfatuiti in acest sens, cam care firme sunt mai avantajoase), fie voi apela la cluburi de net, unde habar nu am care sunt tarifele. Poate ma ajutati tot voi.
Mersi anticipat. Voi reveni. 8)
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: intrebari vechi si noi...

Postby ciresar1988 » Tue Jun 28, 2011 9:20 pm

Revino dupa ce citesti topicurile dedicate deja intrebarilor tale.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: intrebari vechi si noi...

Postby lebada_calatoare » Tue Jun 28, 2011 10:14 pm

ciresar1988 wrote:Revino dupa ce citesti topicurile dedicate deja intrebarilor tale.

:devil: :devil: :devil:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: intrebari vechi si noi...

Postby Chingachgook » Tue Jun 28, 2011 11:06 pm

1000 de euro cash si restul pe card. la sumele pe care o sa le scoti tu pe aici nu cred ca diferenta de curs e o problema.


fonic pentru telefon. se activeaza fara cont bancar. pur si simplu o cumperi din benzinarie si suni. 9 centi/min costa sa suni pe fix in tara. 29 de centi sa suni pe mobil in ro.

cluburi de net pe aici sunt f rare. ia leptopul si iei de aici un stick de internet. 30-40 de euro stickul + 30-40 pe luna cartela. eu am avut vodafone. functioneaza la fe ca fonic pentru telefoane. nu ai nevoie de cont bancar, inregistrari si alte prostii.

sfatul meu e sa ai minim 1500-2000 de euro disponibili. transportul e in general foarte scump.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: intrebari vechi si noi...

Postby lebada_calatoare » Wed Jun 29, 2011 2:49 pm

kooksee wrote:
sfatul meu e sa ai minim 1500-2000 de euro disponibili.

@zubenelgenubi: ai /o sa ai banii astia sau nu? ti se par multi/putini?

994
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon May 23, 2011 6:13 pm

Re: intrebari vechi si noi...

Postby 994 » Wed Jun 29, 2011 4:01 pm

sa inteleg ca la interviuri e mai bine sa vii cu propria masina(rabla) ca iesi mai ieftin?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: intrebari vechi si noi...

Postby Chingachgook » Wed Jun 29, 2011 5:16 pm

cu propria masina si fara gps esti in pom.

alta treaba de luat in calcul, in special prin orasele medii/mari e parcarea. prcatic peste tot se plateste.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: intrebari vechi si noi...

Postby lebada_calatoare » Wed Jun 29, 2011 5:19 pm

994 wrote:sa inteleg ca la interviuri e mai bine sa vii cu propria masina(rabla) ca iesi mai ieftin?

sau cu firma de recrutare :devil:


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests