Intrebari "existentiale"

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby vmc » Thu Nov 24, 2011 12:06 am

nu-mi strica afacerea! iau 11 000 euro brut de candidat, iar el isi plateste traducerile. am muncit mult sa pun pe picioare firma, am avut si reclama pe imed, asa ca vezi-ti de medicina ta, eu am alta treaba acum.
nicht wahr?

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Thu Nov 24, 2011 12:10 am

vmc wrote:nu-mi strica afacerea! iau 11 000 euro brut de candidat, iar el isi plateste traducerile. am muncit mult sa pun pe picioare firma, am avut si reclama pe imed, asa ca vezi-ti de medicina ta, eu am alta treaba acum.

kooksee, am incercat... da-i inainte cu randwinkelerguss, ca o scoti tu la capat! capu' sus!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Intrebari noi

Postby Iepurita » Fri Dec 30, 2011 1:11 pm

Stiti cumva daca se poate alege intre ginecologie si obstetrica? Din cate am inteles se merge acolo pe o singura chestie, nu ca la noi sa faci de toate. Dar nu am inteles daca se poate din timpul reziului sau abia dupa. Ca la unele anunturi pt. locuri de munca scriu doar de gineco si de obstetrica doar amintesc....
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Intrebari noi

Postby vmc » Fri Dec 30, 2011 7:08 pm

sigur ca poti alege, cand esti oberarzt. pana atunci faci scheisearbeit si te milogesti sa intri in sala :D
nicht wahr?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Intrebari noi

Postby Iepurita » Fri Dec 30, 2011 7:30 pm

:(
Si presupun ca acolo chirurgii nu se ocupa si de partea de chirurgie ginecologica si san, nu?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8459
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Intrebari noi

Postby mihai_525 » Fri Dec 30, 2011 7:51 pm

chirurgie ginecologie si san se face la nivel de world class si in romania, la alexandru trestioreanu in bucuresti.
prin world class inteleg rezultate identice in conditii ceva ceva mai slabute [ca sa ma exprim eufemistic] fata de cel mai mare institut oncologic privat din europa.
deci nu vad de ce ai avea nevoie sa pleci in tara germania ca sa faci asa ceva.

pe de alta parte daca ar fi sa ma iau dupa ce spun colegii mei care au plecat in germania pe chirurgie, vmc minte pentru ca din ce zic aia acolo te baga in seama din prima zi si te invata si operezi si faci super super multe chestii.
bine acuma nu cred ca stau cainii cu covrigi in coada nicaieri in lumea asta dar na ei asa ziceau...
dar si vmc trebuie stie daca e acolo de atatia ani...
adevarul trebuie sa fie undeva pe la mijloc, banuiesc. :)
America first

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Intrebari noi

Postby Iepurita » Fri Dec 30, 2011 8:53 pm

Mihai, rezultate si operatii fantastice vad si aici in Tm, eu vreau sa plec in Germania din mai multe motive, nu pt. ca in Romania nu ar exista medici buni sau rezultate bune. Multam de raspuns oricum :)
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

rezident_x
Posts: 2
Joined: Fri Dec 30, 2011 9:05 pm

Re: Intrebari noi

Postby rezident_x » Fri Dec 30, 2011 9:09 pm

mihai_525, asa de curiozitate, ai vreo zi de rezidentiat facut in Romania sau in Germania?

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8459
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Intrebari noi

Postby mihai_525 » Fri Dec 30, 2011 9:19 pm

nu, niciuna
America first

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Intrebari noi

Postby vmc » Fri Dec 30, 2011 10:28 pm

imi place topicul, il mut undeva la diverse sa putem discuta in liniste, asa ca postati linistiti

@mihai: sigur ca mint, aici faci Whipple dupa doua luni de rezidentiat (mana intai) :wink: . daca nu ma crezi intreaba-i pe colegii tai de pe chirurgie din Germania

@Ioio: asa e
nicht wahr?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Intrebari noi

Postby Iepurita » Fri Dec 30, 2011 11:17 pm

Mersi, Vmc!
Intrebam pt. ca am inteles ca in unele spitale poti sa alegi sa faci sau una sau alta. In spitalele mari, banuiesc eu. Speram sa se poata...
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Intrebari "existentiale"

Postby kcuf_di » Thu Mar 15, 2012 11:56 pm

Pozele facute pe autostrada le primesc in Ro sau la adresa de aici?
cse kestie

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Intrebari "existentiale"

Postby vmc » Fri Mar 16, 2012 12:16 am

unde ti-e inscrisa masina. si tu? eu mai am 4 luni de "cumintenie" altfel imi iau carnetul
nicht wahr?

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Intrebari "existentiale"

Postby kcuf_di » Fri Mar 16, 2012 3:52 pm

Se mai intampla, masina e pe Ro inscrisa, deci cred ca e posibil sa se piarda amenda. Si mai e o intrebare, cum e cu transferul pensiei de la asigurarile normale catre cea a medicilor? Se face automat, trebuie sa o fac eu, trebuie anuntata casa de asigurari?
cse kestie

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Intrebari "existentiale"

Postby darksunrise » Fri Mar 16, 2012 5:36 pm

Asta cu transferul pensiilor tocmai ma gandeam si eu sa intreb :)) cred ca scrie totusi undeva pe forum, o sa caut sa vad.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Intrebari "existentiale"

Postby shinkeigaku » Fri Mar 16, 2012 10:00 pm

@kcuf_di
Na, că şi io am fost amendat, în Bremen, pe Oldenburgische Strasse (ieşirea spre Delmenhorst). Am memorat unde e radarul, aşa că data viitoare mă prinde altundeva ! Am ieşit bine în poză, trebuie să recunosc. Şi ieftin, doar 15 euro, fără puncte Flensburg (maşina e înmatriculată în Germania, pentru că în Romania m-ar fi costat dublu să o înmatriculez, cu taxa de poluare a lor). Cu amenda ta nu pot să garantez dacă va ajunge sau nu din Germania în România. Lass dich überraschen !
Treaba cu pensia mi se pare ciudată. Şi când eram în Hildburghausen, şi aici în Wilhelmshaven, cei de la Personalabteilung mi-au zis că medicii sunt obligaţi să-şi aleagă pensia la Aerzteversorgung, casa de pensii a medicilor, deci de la început mi-am făcut pensia acolo (adică acolo cotizez pentru pensie).

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Intrebari "existentiale"

Postby geocatalinfx » Sun Mar 18, 2012 6:37 pm

la ce foloseste Befreiung-ul de la Renteversicherung ?

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Intrebari "existentiale"

Postby darksunrise » Thu Mar 22, 2012 9:37 pm

Eu stiam ca se face automat. Ca doctor esti scutit de plata la Renteverischerung, pensia normala, si platesti pensia pt medici, la Aerzteversorgung.

Adica eu asa sper :D sau trebuie sa ma duc personal sa iau adeverinta ca nu-s la pensie la ei de la unii si sa ma inregistrez la altii ?
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

frvJune2.0
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed May 25, 2011 5:25 pm

Re: Intrebari "existentiale"

Postby frvJune2.0 » Mon Mar 26, 2012 1:51 am

Pe mine m-au trecut initial la rentenversicherung-ul normal, pt ca am inceput sa primesc ceva bani de buzunar inainte de a avea approbationul, si acuma tb sa vad singura cum ma mut la cea a medicilor.Deci exista si cazuri din astea. Nu am aflat inca exact cum se face mutarea, dar sper ca saptamana asta ma lamuresc si las o vorba..
Ce am aflat insa de la ärztekammer (nordrhein) e ca ei NU se ocupa automat de inscrierea la rentenversicherung-ul normal. Zic asta pt ca am citit pe undeva ca ÄK ar fi ansprechpartnerul pt rentenversicherung.. so, cel putin in nordrhein, nu e chiar asa.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Intrebari "existentiale"

Postby darksunrise » Mon Apr 02, 2012 10:38 pm

eu am primit azi de la arztekammer sachsen 2 formulare, unul pt inscrierea la arzteversorgung si altul pt befreiung de la renteversicherung. pe ala pt arzteversorgung il trimit inapoi la ei, si pt renteversicherung vad ca e deutsche renteversicherung bund - berlin.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

frvJune2.0
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed May 25, 2011 5:25 pm

Re: Intrebari "existentiale"

Postby frvJune2.0 » Sat Apr 21, 2012 12:02 pm

Darksunrise, asa mi-au trimis si mie sapt trecuta cei de la nordrheinische ärztekammer. Vad ca tipa de la telefon care mi-a dat informatiile a fost cam aiurita. Am completat un formular in care declaram ca vreau sa ma mut de la sistemul de pensii de stat la cel al medicilor, l-am trimis inapoi la ei, si s-au ocupat ei de tot.
Ramane sa vad cum fac cu titlul de Dr. Cei de la ÄK mi s-au adresat in scrisoare cu "doctor-medic (Budapest)"... ..... pe diploma mea scrie totusi Bucuresti.. ^^ sa vedem..

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Intrebari "existentiale"

Postby darksunrise » Sun Apr 22, 2012 7:27 pm

Le trimiti o copie dupa diploma si dai zoom pe Bucuresti, poate asa vad si ei cum trebuie :-))
oricum, poate sa mai astepte. eu una nu vreau sa imi pun "dr med umf bucuresti" pe halat :-))
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

sandoz

Re: Intrebari "existentiale"

Postby sandoz » Sun Apr 22, 2012 8:10 pm

daca scrii Cluj Napoca te angajeaza si pe tine si pe copiii tai

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Intrebari "existentiale"

Postby darksunrise » Sun Apr 22, 2012 8:33 pm

sandoz wrote:daca scrii Cluj Napoca te angajeaza si pe tine si pe copiii tai

mersi de sugestie dar nu.
ai vrut sa ajungi la 669 de postari pe forum si nu stiai cum ? :lol:
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 87 guests