Radiologie

bogdan.md
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Apr 11, 2011 7:10 pm

Radiologie

Postby bogdan.md » Mon Apr 11, 2011 7:22 pm

Salutare!

Poate cineva sa dea mai multe informatii despre Weiterbildungul in Radiologie in Germania?
Ma refer la ore de munca, solicitare, garzi, parti pozitive, parti negative, chiar daca sunt subiective.
Apreciez o descriere mai in detaliu!

Va multumesc!
Numai bine!
PS: si daca stiti vreun post, cu germana ma descurc binisor, sunt pe Innere de 2 luni.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon Apr 11, 2011 7:50 pm

Alo, colegii din Germania, spuneti-i va rog si lui, cât o sa muncêasca el si în ce ritm, cu detalii maxime daca se poate.
Si partile pozitive si alea negative, nu uitati. :!:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

bogdan.md
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Apr 11, 2011 7:10 pm

Re: Radiologie

Postby bogdan.md » Mon Apr 11, 2011 8:23 pm

tipic "forumarului" roman!
daca nu ai uitat limba romana vezi ca am scris ca lucrez deja de 2 luni pe Innere, voiam o comparatie, da` n-ai cu cine!
Spor sa ai, ca altceva iti lipseste cu desavarsire!

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Radiologie

Postby manolo » Mon Apr 11, 2011 8:29 pm

bogdan.md wrote:Salutare!

Poate cineva sa dea mai multe informatii despre Weiterbildungul in Radiologie in Germania?
Ma refer la ore de munca, solicitare, garzi, parti pozitive, parti negative, chiar daca sunt subiective.
Apreciez o descriere mai in detaliu!

Va multumesc!
Numai bine!
PS: si daca stiti vreun post, cu germana ma descurc binisor, sunt pe Innere de 2 luni.

parti negative: aparate vechi, deci iradiere maxima, deci iti cresc sani la spate
parti pozitive: da, dar la tango...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

bogdan.md
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Apr 11, 2011 7:10 pm

Re: Radiologie

Postby bogdan.md » Mon Apr 11, 2011 8:40 pm

daca din sutele alea de postari pe care le aveti toate sunt ca cele de mai sus va las pe voi doi sa povestiti in continuare.
am gresit forumul,eu caut informatii, nu "destepti" :) spor

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon Apr 11, 2011 8:44 pm

Nu dispera, asa întrebari asa raspunsuri. :)
Singura durere suportabilă e durerea altora.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Radiologie

Postby geocatalinfx » Mon Apr 11, 2011 9:14 pm

nu te enerva,nu te consuma. pastreaza-ti energia. unii au mania persecutiei,dubla personalitate...disorders,nu gluma . sa nu primesti "warn",ai grija.

bogdan.md wrote:daca din sutele alea de postari pe care le aveti toate sunt ca cele de mai sus va las pe voi doi sa povestiti in continuare.
am gresit forumul,eu caut informatii, nu "destepti" :) spor

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Radiologie

Postby Chingachgook » Mon Apr 11, 2011 9:29 pm

toata chestia e sa nu mearga la politie cu printscreenuri de pe forum
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Radiologie

Postby manolo » Tue Apr 12, 2011 8:26 am

bogdan.md wrote:daca din sutele alea de postari pe care le aveti toate sunt ca cele de mai sus va las pe voi doi sa povestiti in continuare.
am gresit forumul,eu caut informatii, nu "destepti" :) spor

:) prin coincidenta, si eu sunt pe innere, cunosc volumul de munca si intuiesc adevaratele motive pentru care vrei sa schimbi. ce e interesant e ca nu i-ai intrebat pe cei de pe radio de la tine din spital. e posibil sa fie o problema de limba. atunci e si mai nasol, pentru ca trebuie sa fii cat mai precis la interpretarile la radio.

deci ce intrebai, ore de munca, solicitare? deja ai obosit dupa 2 luni de innere?
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Radiologie

Postby geocatalinfx » Tue Apr 12, 2011 11:56 am

koosika ,merci pt cd-urile de germana,le-am downoadat si eu,sunt super. se poate si colabora.

kooksee wrote:toata chestia e sa nu mearga la politie cu printscreenuri de pe forum

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Radiologie

Postby Cristi_cj » Tue Apr 12, 2011 12:26 pm

manolo wrote::) prin coincidenta, si eu sunt pe innere, cunosc volumul de munca si intuiesc adevaratele motive pentru care vrei sa schimbi. ce e interesant e ca nu i-ai intrebat pe cei de pe radio de la tine din spital. e posibil sa fie o problema de limba. atunci e si mai nasol, pentru ca trebuie sa fii cat mai precis la interpretarile la radio.

deci ce intrebai, ore de munca, solicitare? deja ai obosit dupa 2 luni de innere?


Stii, scria colegul nostru mai sus: Daca stiti vreun post, ma descurc bine cu germana,sunt pe interne. Acuma, eu ma intreb, oare cat de bine se descurca cu germana, daca dupa 2 luni de lucru in Germania, trebuie sa fie ajutat sa-si gaseasca un job in Germania?
Si mai apreciaza si "informatiile detaliate". Banuiesc ca le vrea si intr-o limba de circulatie internationala, de preferat in romana (eventual si cu diacritice).

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Radiologie

Postby Draso » Tue Apr 12, 2011 4:39 pm

Jesus ... de unde atat rautate in voi? Depaseste puterea mea de intelegere. Mie nu mi se par deloc aiurea intrebarile pe care le pune colegul, pe langa faptul ca a fost foarte politicos in cerere. Daca nu vreti sau nu stiti sa raspundeti lasati locul altuia cu mai multa condescendenta. Va faceti timp sa scrieti posturi cu rautati ieftine si mistouri dar cand vi se pune o intrebare trimiteti pe toata lumea la arhiva forumului si search ca n-are nimeni timp de repetat acelasi lucru incontinuu. Sunt curios daca ati fost dintotdeauna asa sau doar de cand sunteti in Germania.

@bogdan.im
Ti-as raspunde cu placere dar nu sunt pe radio. Poate mai sunt totusi oameni cu bunavointa pe acest forum. Succes!

bogdan.md
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Apr 11, 2011 7:10 pm

Re: Radiologie

Postby bogdan.md » Tue Apr 12, 2011 5:14 pm

:) prin coincidenta, si eu sunt pe innere, cunosc volumul de munca si intuiesc adevaratele motive pentru care vrei sa schimbi. ce e interesant e ca nu i-ai intrebat pe cei de pe radio de la tine din spital. e posibil sa fie o problema de limba. atunci e si mai nasol, pentru ca trebuie sa fii cat mai precis la interpretarile la radio.

deci ce intrebai, ore de munca, solicitare? deja ai obosit dupa 2 luni de innere?[/quote]

multumesc de raspuns!

intr-adevar nu vorbesc perfect germana, dar eu zic ca e ok, asta imi spun si colegii nemti
am ales intentionat innere, (stiam la ce sa ma astept legat de volumul de munca), vreau sa acumulez cunostinte generale timp de 6 luni - 1 an pe innere dupa care aproape sigur vreau sa continui cu radio ( stiu ca e posibil asta deoarece am citit pe Aerztekammer)
solicitarea si orele de munca nu erau intrebarile principale
am intrebat de job aici pe forum ( si nu am dat search pe aerzteblatt) deoarece speram sa mai fie si alti romani in clinica,
dar cred ca m-am razgandit acum:))
numai bine!

bogdan.md
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Apr 11, 2011 7:10 pm

Re: Radiologie

Postby bogdan.md » Tue Apr 12, 2011 5:17 pm

@ Draso
multumesc pentru sustinere! ;)

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Radiologie

Postby geocatalinfx » Tue Apr 12, 2011 5:18 pm

si eu m-am lovit de aceeasi bunavointa de la aproximativ aceiasi indivizi cand am pus cateva intrebari. oameniii au o placere sa-ti dea in cap desi sunt total nefolositori. si totusi daca ii prinzi in toane mai bune iti pot furniza si informatii utile. cred ca depinde f mult sa intri pe stilul lor. e posibil sa aiba dubla personalitate,nu cred ca se comporta asa in spitalul unde lucreaza(hahal comportament de medic), sau refuleaza aici,ca intr-un fel de buda,gunoi,wc.

Draso wrote:Jesus ... de unde atat rautate in voi? Depaseste puterea mea de intelegere. Mie nu mi se par deloc aiurea intrebarile pe care le pune colegul, pe langa faptul ca a fost foarte politicos in cerere. Daca nu vreti sau nu stiti sa raspundeti lasati locul altuia cu mai multa condescendenta. Va faceti timp sa scrieti posturi cu rautati ieftine si mistouri dar cand vi se pune o intrebare trimiteti pe toata lumea la arhiva forumului si search ca n-are nimeni timp de repetat acelasi lucru incontinuu. Sunt curios daca ati fost dintotdeauna asa sau doar de cand sunteti in Germania.

@bogdan.im
Ti-as raspunde cu placere dar nu sunt pe radio. Poate mai sunt totusi oameni cu bunavointa pe acest forum. Succes!

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Radiologie

Postby Cristi_cj » Tue Apr 12, 2011 7:59 pm

Sincer, nu stiu care e mai "halal" comportament de medic. Ala la care ii e lene sa dea Search si sa scrie 2 cuvinte, sau la ala care ii zice frumos ca unele lucruri s-au repetat de 30-40 de ori pe forum, si nu in "arhiva", ci in ultimele 5-6 luni. Judeca si tu!
Ce ar vrea si domnu bogdan sa afle? Cum e pe Radiologie?`Ii zic eu. Sta, se uite la poze, si scrie impresii pe o foaie. Programul de lucru, ca pe toate specializarile. Minim pana la 4. Sa imi zica vreunu care o mers acasa inainte de 4, ca nu il cred. Esti multumit?
Cred ca stia si el lucrul asta. Dar mai bine sa puna inca o intrebare stupida...


geocatalinfx wrote:si eu m-am lovit de aceeasi bunavointa de la aproximativ aceiasi indivizi cand am pus cateva intrebari. oameniii au o placere sa-ti dea in cap desi sunt total nefolositori. si totusi daca ii prinzi in toane mai bune iti pot furniza si informatii utile. cred ca depinde f mult sa intri pe stilul lor. e posibil sa aiba dubla personalitate,nu cred ca se comporta asa in spitalul unde lucreaza(hahal comportament de medic), sau refuleaza aici,ca intr-un fel de buda,gunoi,wc.

Draso wrote:Jesus ... de unde atat rautate in voi? Depaseste puterea mea de intelegere. Mie nu mi se par deloc aiurea intrebarile pe care le pune colegul, pe langa faptul ca a fost foarte politicos in cerere. Daca nu vreti sau nu stiti sa raspundeti lasati locul altuia cu mai multa condescendenta. Va faceti timp sa scrieti posturi cu rautati ieftine si mistouri dar cand vi se pune o intrebare trimiteti pe toata lumea la arhiva forumului si search ca n-are nimeni timp de repetat acelasi lucru incontinuu. Sunt curios daca ati fost dintotdeauna asa sau doar de cand sunteti in Germania.

@bogdan.im
Ti-as raspunde cu placere dar nu sunt pe radio. Poate mai sunt totusi oameni cu bunavointa pe acest forum. Succes!

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Apr 12, 2011 8:04 pm

Inca o data se adevereste faptul ca prostul s-a nascut jignit.


@Draso : CE anume i-ai raspunde cu placere ? Nu vezi ca întrebarea e total aiurea ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Radiologie

Postby geocatalinfx » Tue Apr 12, 2011 8:19 pm

eu mi-am cautat raspunsurile singur cu search si pana acum a fost ok. dar daca omul pune o intrebare poate mai puerila pentru unii veterani, e mai elegant sa nu fie luat la misto ,ci sa fie trimis la search asa cum bine sugerezi. oricum forumul contine foarrteee multe informatii,numai sa vrei sa faci treaba. sectiunea de "intrebari noi" a fost deschisa la ideea mea, si a mai fost una "OTV" pt cei care au chef sa se certe,dar a fost inchisa.

Cristi_cj wrote:Sincer, nu stiu care e mai "halal" comportament de medic. Ala la care ii e lene sa dea Search si sa scrie 2 cuvinte, sau la ala care ii zice frumos ca unele lucruri s-au repetat de 30-40 de ori pe forum, si nu in "arhiva", ci in ultimele 5-6 luni. Judeca si tu!
Ce ar vrea si domnu bogdan sa afle? Cum e pe Radiologie?`Ii zic eu. Sta, se uite la poze, si scrie impresii pe o foaie. Programul de lucru, ca pe toate specializarile. Minim pana la 4. Sa imi zica vreunu care o mers acasa inainte de 4, ca nu il cred. Esti multumit?
Cred ca stia si el lucrul asta. Dar mai bine sa puna inca o intrebare stupida...


geocatalinfx wrote:si eu m-am lovit de aceeasi bunavointa de la aproximativ aceiasi indivizi cand am pus cateva intrebari. oameniii au o placere sa-ti dea in cap desi sunt total nefolositori. si totusi daca ii prinzi in toane mai bune iti pot furniza si informatii utile. cred ca depinde f mult sa intri pe stilul lor. e posibil sa aiba dubla personalitate,nu cred ca se comporta asa in spitalul unde lucreaza(hahal comportament de medic), sau refuleaza aici,ca intr-un fel de buda,gunoi,wc.

Draso wrote:Jesus ... de unde atat rautate in voi? Depaseste puterea mea de intelegere. Mie nu mi se par deloc aiurea intrebarile pe care le pune colegul, pe langa faptul ca a fost foarte politicos in cerere. Daca nu vreti sau nu stiti sa raspundeti lasati locul altuia cu mai multa condescendenta. Va faceti timp sa scrieti posturi cu rautati ieftine si mistouri dar cand vi se pune o intrebare trimiteti pe toata lumea la arhiva forumului si search ca n-are nimeni timp de repetat acelasi lucru incontinuu. Sunt curios daca ati fost dintotdeauna asa sau doar de cand sunteti in Germania.

@bogdan.im
Ti-as raspunde cu placere dar nu sunt pe radio. Poate mai sunt totusi oameni cu bunavointa pe acest forum. Succes!

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Radiologie

Postby lebada_calatoare » Tue Apr 12, 2011 10:16 pm

bogdan.md wrote:Salutare!

Poate cineva sa dea mai multe informatii despre Weiterbildungul in Radiologie in Germania?
Ma refer la ore de munca, solicitare, garzi, parti pozitive, parti negative, chiar daca sunt subiective.
Apreciez o descriere mai in detaliu!



normal ca orele de munca sunt ca peste tot in De, 8h/zi, daca vrei poti sa stai si mai mult, nu are nimeni ceva impotriva

sa stii ca te cam solicita atatea nuante de gri! :D
cu bolnavii de la Rx n-ai treaba, nici nu-i vezi; decat interpretezi radiografiile; cu cei de la CT trebuie sa vorbesti, pui cateva branule/zi; la flebo te si iradiezi; MRT si radio interventionala inca nu am facut

eu am inceput cu Befund-uri normale, apoi am trecut la patologice

alte detalii nu-mi vin acum in minte... decat anatomie :roll:

RXAlex
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jun 30, 2009 6:27 am

Re: Radiologie

Postby RXAlex » Wed Apr 13, 2011 7:40 pm

Salut! uite, eu sunt pe radiologie. Pt toti colegii care vor sa vina aici, nu conteaza pe ce specialitate, nu le dau decat un sfat : mergeti pe radiologie fratilor!!!!!!!!!!!!! nu p[ot fi obiectiv, pt ca mie imi place la nebunie ceea ce fac,nu ma vad facand altceva, orice alta specialitate ii lipseste sarea si piperul.
Avantaje : nu ai nevoie de f multa cunostiinte de limba germana, eu in cateva luni mi-am insusit limbajul de specialitate, pot dicta fara mari probleme un rezultat patologic la CT sau radiografie simpla. Am si tras mult, mi-am listat nspe rezultate de la servici, mi-am selectat expresii, cuvinte, etc. Si vrand nevrand repetand in fiecare zi aproximativ aceleasi cuvinte prost sa fii sa nu le inveti. Am probleme cu limbajul de zi cu zi, nu inteleg intotdeauna ceea ce vorbesc asistentele intre ele,glumele de la servicii, chestii de genul asta-limbaj pe care cred ca cei de la inere trebuie sa-l stapaneasca muuuult mai bine. Pe de alta parte recdunosc ca mi-e cam greu in garzi cand trebuie sa comunic rezultatele medicilor de pe alte sectii, sa-i mai intreb cate ceva despre pacient sau cand tre sa-l sun pe Oberarzt si sa-i explic de ce nu ma descurc. Dar or sa vina si astea in timp. O alta chestie f importanta e ca nu e asa de stresanta ca celelalte specialitati - nu tre sa alerg dupa pacient, nu tre sa fac anamneza, mai introduc cate o flexula la CT dar in rest nu ma ating de pacient. Poate pe la eco la inceput, dar in 2 saptamani inveti ce ttrebuie sa vorbesti. In concluzie, pt cei care vor sa plece in germania dar au un mare nod in gat din cauza limbii alegeti radiologia!!!!!!!!!!!
Dezavantaje : nu o sa fiti niciodata '' vedete'' cum sunt chirurgii sau cardiologii, insa veti avea o viata mult mai tihnita si b) (aici o sa-mi sara in cap toti ceilalti colegi)- tre sa inveti muuuuuult mai mult decat pt celelalte specialitati- ganditi-va ca avem eco, mamo, CT, MRT, conventionala, interventionala, anatomie, patologie, pediatrie, radiologie pediatrica si ce altele or mai fi. Insa, partea buna a lucrurilor nu aveti nevoie de atatea medicamente pe care sa le tociti laolalta cu toate contraindicatiile si indicatiile lor. Deci, daca nu aveti inclinatii spre soarece de biblioteca mai ganditi-va oleaca inainte de a alege radiologia.

bogdan.md
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Apr 11, 2011 7:10 pm

Re: Radiologie

Postby bogdan.md » Wed Apr 13, 2011 7:48 pm

@lebada_calatoare & rxalex: multumesc pentru raspunsuri! cam asa gandesc si eu :)

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Radiologie

Postby manolo » Wed Apr 13, 2011 8:59 pm

RXAlex wrote:Salut! uite, eu sunt pe radiologie. Pt toti colegii care vor sa vina aici, nu conteaza pe ce specialitate, nu le dau decat un sfat : mergeti pe radiologie fratilor!!!!!!!!!!!!! nu p[ot fi obiectiv, pt ca mie imi place la nebunie ceea ce fac,nu ma vad facand altceva, orice alta specialitate ii lipseste sarea si piperul.
Avantaje : nu ai nevoie de f multa cunostiinte de limba germana, eu in cateva luni mi-am insusit limbajul de specialitate, pot dicta fara mari probleme un rezultat patologic la CT sau radiografie simpla. Am si tras mult, mi-am listat nspe rezultate de la servici, mi-am selectat expresii, cuvinte, etc. Si vrand nevrand repetand in fiecare zi aproximativ aceleasi cuvinte prost sa fii sa nu le inveti. Am probleme cu limbajul de zi cu zi, nu inteleg intotdeauna ceea ce vorbesc asistentele intre ele,glumele de la servicii, chestii de genul asta-limbaj pe care cred ca cei de la inere trebuie sa-l stapaneasca muuuult mai bine. Pe de alta parte recdunosc ca mi-e cam greu in garzi cand trebuie sa comunic rezultatele medicilor de pe alte sectii, sa-i mai intreb cate ceva despre pacient sau cand tre sa-l sun pe Oberarzt si sa-i explic de ce nu ma descurc. Dar or sa vina si astea in timp. O alta chestie f importanta e ca nu e asa de stresanta ca celelalte specialitati - nu tre sa alerg dupa pacient, nu tre sa fac anamneza, mai introduc cate o flexula la CT dar in rest nu ma ating de pacient. Poate pe la eco la inceput, dar in 2 saptamani inveti ce ttrebuie sa vorbesti. In concluzie, pt cei care vor sa plece in germania dar au un mare nod in gat din cauza limbii alegeti radiologia!!!!!!!!!!!
Dezavantaje : nu o sa fiti niciodata '' vedete'' cum sunt chirurgii sau cardiologii, insa veti avea o viata mult mai tihnita si b) (aici o sa-mi sara in cap toti ceilalti colegi)- tre sa inveti muuuuuult mai mult decat pt celelalte specialitati- ganditi-va ca avem eco, mamo, CT, MRT, conventionala, interventionala, anatomie, patologie, pediatrie, radiologie pediatrica si ce altele or mai fi. Insa, partea buna a lucrurilor nu aveti nevoie de atatea medicamente pe care sa le tociti laolalta cu toate contraindicatiile si indicatiile lor. Deci, daca nu aveti inclinatii spre soarece de biblioteca mai ganditi-va oleaca inainte de a alege radiologia.

o singura nelamurire privitor la ceea ce scrii: unde sau pentru ce specialitate interpretezi tu ecografie? pe interne face internistul (cu tot cu cardiologi, gastro etc), pe gine ginecologul si tot asa. cand chirurgii vor un consult pe interne ce presupune echo, o face internistul, nu radiologul.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

RXAlex
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jun 30, 2009 6:27 am

Re: Radiologie

Postby RXAlex » Thu Apr 14, 2011 5:41 am

La mine in spital face si radiologul asa ceva, ba de multe ori mai vin si chirurgi sau alte neamuri langa noi ca sa invete si ei. Stiu ca aici eco nu mai este apanajul radiologului dar poate finca sunt intr-un spital mare si or fi ducand lipsa de medici, cine stie? oricum in weiterbildungul nostru musai tre sa facem si eco. De fapt daca te gandesti bine cred ca numai anatomopatologul nu face eco in Germania.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re:

Postby Draso » Thu Apr 14, 2011 4:01 pm

Im wrote:Inca o data se adevereste faptul ca prostul s-a nascut jignit.


@Draso : CE anume i-ai raspunde cu placere ? Nu vezi ca întrebarea e total aiurea ?


Ceva in gen ce au raspuns colegii mai sus cred ca astepta omul. Si de 2 ani de cand citesc sectiunea Germania de pe forumul asta sigur nu s-a scris asa ceva, putea sa tot dea search.

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Radiologie

Postby sandman » Tue Apr 26, 2011 8:22 am

S-au modificat conditiile de acces pe imagistica ? Am inteles ca se cer 2 ani de experienta in Romania pentru a prinde un post in Germania.
Life is good

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Radiologie

Postby Melania » Tue Apr 26, 2011 8:56 am

RXAlex wrote:La mine in spital face si radiologul asa ceva, ba de multe ori mai vin si chirurgi sau alte neamuri langa noi ca sa invete si ei. Stiu ca aici eco nu mai este apanajul radiologului dar poate finca sunt intr-un spital mare si or fi ducand lipsa de medici, cine stie? oricum in weiterbildungul nostru musai tre sa facem si eco. De fapt daca te gandesti bine cred ca numai anatomopatologul nu face eco in Germania.

anatomopatologul mai face si punctii/biopsii ghidate cand se plictiseste

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Radiologie

Postby lebada_calatoare » Tue Apr 26, 2011 10:04 am

sandman wrote:S-au modificat conditiile de acces pe imagistica ? Am inteles ca se cer 2 ani de experienta in Romania pentru a prinde un post in Germania.


te referi la 2 ani tot de radio sau 2ani orice?

eu n-am avut deloc vechime pe radio

RXAlex
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jun 30, 2009 6:27 am

Re: Radiologie

Postby RXAlex » Tue Apr 26, 2011 4:47 pm

nici pe departe! eu am lucrat 4 ani pe radio in Romania si aici am luat-o de la cap!

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Radiologie

Postby sandman » Tue Apr 26, 2011 5:04 pm

lebada_calatoare wrote:
sandman wrote:S-au modificat conditiile de acces pe imagistica ? Am inteles ca se cer 2 ani de experienta in Romania pentru a prinde un post in Germania.


te referi la 2 ani tot de radio sau 2ani orice?

eu n-am avut deloc vechime pe radio


Da, exact. Asa am auzit ca se cer 2 ani de vechime pe radio in Romania pentru ca sa poti prinde un post pe imagistica in Germania. Deci, din ce spuneti voi nu se pune problema.
Life is good

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Radiologie

Postby lebada_calatoare » Tue Apr 26, 2011 5:24 pm

nu, nu se cer! poti sa aplici fara teama!

viel Erfolg!

phellx
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Jun 09, 2009 10:30 pm

Re: Radiologie

Postby phellx » Fri May 06, 2011 8:40 pm

sandman wrote:S-au modificat conditiile de acces pe imagistica ? Am inteles ca se cer 2 ani de experienta in Romania pentru a prinde un post in Germania.



Poate in Danemarca, ce zici Alex ? La Copenhaga :peace: acolo se cer minim 4, fara 2 nu te lasa nici sa urci pe feribot :devil:

wallpapers
Posts: 3
Joined: Thu May 19, 2011 4:20 pm

Re: Radiologie

Postby wallpapers » Thu May 19, 2011 4:47 pm

Dar cu salriile cum stau radilogii in Germania?

phellx
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Jun 09, 2009 10:30 pm

Re: Radiologie

Postby phellx » Thu May 19, 2011 5:16 pm

wallpapers wrote:Dar cu salriile cum stau radilogii in Germania?



Foarte bine stau. Printre cele mai bine platite specialitati. In top.
Altceva ce te mai intereseaza sa stii ? De neveste, masini ...ceva ?

Sper ca te-am ajutat sa te hotarasti.

wallpapers
Posts: 3
Joined: Thu May 19, 2011 4:20 pm

Re: Radiologie

Postby wallpapers » Thu May 19, 2011 6:23 pm

phellx wrote:
wallpapers wrote:Dar cu salriile cum stau radilogii in Germania?



Foarte bine stau. Printre cele mai bine platite specialitati. In top.
Altceva ce te mai intereseaza sa stii ? De neveste, masini ...ceva ?

Sper ca te-am ajutat sa te hotarasti.


Dar te-a intrebat cineva pe tine? Ce te bagi ca musca in lapte? Nu vad sa-ti fi cerut nimeni parerea.
Lasa-i sa vorbeasca doar pe cei care cunosc, care sunt interesati....
Nu te-a bagat mamica in seama cand erai mic si recuperezi acum, sau ce?

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Radiologie

Postby lebada_calatoare » Thu May 19, 2011 8:15 pm

cu banii stam ca si ceilalti pt ca [size=150]IN GERMANIA NU EXISTA SPORURI[/size]


dar ce avem noi in plus este "un spor de viata"; adica la fiecare semestru se face o petrecere formata din radiologi, psihiatri si chirurgi (asta pt ca noi avem risc sa murim mai repede decat ceilalti); se mananca bine, se bea si mai bine; noi ii scanam pe chirurgi pana ne lovim de privirea suspicioasa a psihiatrilor; chirurgii ne ignora, iar psihiatrii ne urmaresc pe toti; totul se petrece pe muzica in surdina: manele nemtesti :allright:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Radiologie

Postby Chingachgook » Thu May 19, 2011 10:07 pm

cum sa nu fie sporuri


sunt sporuri daca esti sef (1500 brut) sau daca esti director de studii clinice (pe spital)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Radiologie

Postby lebada_calatoare » Thu May 19, 2011 10:10 pm

eu nu vorbeam de genii, ci de oameni normali

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Radiologie

Postby manolo » Thu May 19, 2011 10:14 pm

kooksee wrote:cum sa nu fie sporuri


sunt sporuri daca esti sef (1500 brut) sau daca esti director de studii clinice (pe spital)

acrii-s strugurii?

hopa, metafora dubla!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

wallpapers
Posts: 3
Joined: Thu May 19, 2011 4:20 pm

Re: Radiologie

Postby wallpapers » Fri May 20, 2011 12:20 pm

lebada_calatoare wrote:cu banii stam ca si ceilalti

E un sitem bun. Esti stimulat sa iti alegi ce-ti place sau ce ti se potriveste mai bine.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Radiologie

Postby vmc » Fri May 20, 2011 10:05 pm

kooksee wrote:cum sa nu fie sporuri
sunt sporuri daca esti sef (1500 brut) sau daca esti director de studii clinice (pe spital)


si sa nu uitam ca daca ai practicat MF in Romania ai vreo 100-200 net in fiecare luna la salariul.

@kooksee: ai topice destule pe Diverse, te poti face de ras acolo si, de asemenea, iti poti exprima toate frustrarile. Aici ti-am lasat topicul de poker unde poti in continuare sa-ti exprimi opiniile (dovedite a fi nepertinente). Daca nu ai aflat inca, aceasta este un topic de informare si faptul ca postezi offtopic te va face sa te smorcai din nou ( a cata oara?) ca vemece are ceva cu tine si-ti le sterge frumoasele si interesantele posturi pe sestache. Viel Spaß, dar nu aici!
nicht wahr?


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests