ati in germania

lassirr
junior
junior
Posts: 57
Joined: Fri Jun 04, 2010 6:04 pm

ati in germania

Postby lassirr » Tue Apr 05, 2011 8:52 pm

Buna tuturor,


Eu as vrea sa plec in saarbrucken,e cineva ce lucreaza acolo?Cum e treaba pe acolo?


Poate sa imi spuna cineva un rezident pe ATI in anul intai cat castiga net?
cate garzi pe luna se fac?
Cum e platita garda?

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: ati in germania

Postby Cristi_cj » Tue Apr 12, 2011 12:18 pm

Eu mi-am depus CV-ul si la ei, si m-au chemat la interviu, la vreo 4 luni dupa ce am trimis CV-ul. Asta daca e vorba de Klinikum Saarbrücken. Intre timp deja lucram in alta parte :).
In legatura cu salariul, s-a mai discutat treaba de 1000 de miliarde de ori. Depinde daca e afiliat sau nu la MB, daca e afiliat primesti vreo 3720 parca, brut.
Daca nu plus minus 200-300 de euro. Din ce zice lumea.
Cate garzi pe luna? Cate vrea sefu tau, in functie de cata experienta ai, si de alti factori. Cum e platita garda? Intreaba la interviu. In principiu garzile in Germania se platesc in euro. :)
Spoor.
P.S. Ai o lene maxima sa dai search pe forum, asa-i?

lassirr wrote:Buna tuturor,


Eu as vrea sa plec in saarbrucken,e cineva ce lucreaza acolo?Cum e treaba pe acolo?


Poate sa imi spuna cineva un rezident pe ATI in anul intai cat castiga net?
cate garzi pe luna se fac?
Cum e platita garda?

bio_pepsy
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Aug 10, 2009 11:36 pm

Re: ati in germania

Postby bio_pepsy » Tue Oct 08, 2013 12:21 pm

Cei de pe ATI, ce sfaturi puteti da unui incepator, ce trebuie stiut ca sa supravietuiesti primele sase luni pe ATI? Cum ofertele pe ATI sunt mai multe decat pe alte specialitati, desi nu am mare habar, dar ca sa intru in sistem, ma gandesc sa aplic! Cu ce trebuie sa ma pun la punct? Ce trebuie sa stapanesc dumnezeieste ca sa fac fata? Are cineva vreun sfat prietenesc? E asa naspa ATI de fug toti de ea? Pls, cine poate da niste sfaturi, astept cu mare interes!! Toate cele bune!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ati in germania

Postby Chingachgook » Tue Oct 08, 2013 2:00 pm

cu limba sa te pui la punct, restul te invata ei.
din ce vad eu din exterior nu e asa naspa dar sunt foarte multe locuri (nu exista chirurgie fara ati si cum chirurgie se face prin toate satele...)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

bio_pepsy
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Aug 10, 2009 11:36 pm

Re: ati in germania

Postby bio_pepsy » Tue Oct 08, 2013 2:12 pm

Cu limba sa zicem ca merge, in rest mi se pare un pic greu ca n-am habar. O prezentare in mare ar fi binevenita pentru cine are chef si timp.Cam ce ar trebui minim sa stie un incepator ce doreste sa intre pe ATI la nemti? Ce presupune in mare, cam ce face un rez pe Ati cel putin in primele luni? La ce sa ma astept? :help: Multam fain!

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: ati in germania

Postby kcuf_di » Tue Oct 08, 2013 6:59 pm

Trebuie sa ai si sa arati bunavointa, si binenteles sa intelegi ce ti se explica. In rest va fi bine.
cse kestie

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: ati in germania

Postby Iepurita » Tue Oct 08, 2013 9:59 pm

ce faci difera de la spital la spital, in unele se poate sa te lase singur la sala dupa 2 luni, in altele dupa un an.
Si dupa cum spun cei de mai sus, bunavointa si sa arati ca evoluezi, nu se asteapta nimeni de la tine sa cunosti ati-ul ca pe Tatal nostru
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

bio_pepsy
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Aug 10, 2009 11:36 pm

Re: ati in germania

Postby bio_pepsy » Tue Oct 08, 2013 11:03 pm

Multumesc pentru incurajari si bunavointa de a-mi raspunde.Bine ar fi sa fie asa, toate cele bune!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ati in germania

Postby Chingachgook » Wed Oct 09, 2013 12:08 am

Tu cum iti imaginai ca e?
Nu te pune nimeni sa faci nimic fara sa iti fi aratat inainte
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

bio_pepsy
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Aug 10, 2009 11:36 pm

Re: ati in germania

Postby bio_pepsy » Wed Oct 09, 2013 3:00 pm

Ma gandesc ca unii sunt cu pretentii mai mari ca altii si ca e dupa cum ai si noroc. E revigorant sa auzi totusi ca nu au dat toti peste niste capcauni din prima :). Ramane de vazut..

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: ati in germania

Postby darksunrise » Thu Oct 31, 2013 3:43 am

E ok ATIul daca dai de cineva dispus sa te invete.
Lumea fuge de ea pt ca inseamna responsabilitate mai multa pe acelasi salariu - ATIul nu are spor in Germania ca in Ro.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests