abonamente telefon si internet

andreutza85
Posts: 2
Joined: Tue Jan 11, 2011 10:19 pm

abonamente telefon si internet

Postby andreutza85 » Wed Feb 23, 2011 8:47 pm

Hello!

Ce provideri de internet imi recomandati pentru DE? Eu ma voi muta de la sfarsitul lunii asteia in Saalfeld , in Thuringen . Exista si cartele pre paid pentru internet?

Multumesc mult.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: abonamente telefon si internet

Postby harciogu » Thu Feb 24, 2011 6:12 pm

Daca stii ca stai mai mult de 6 luni in acelasi loc, "baga-te" pe Vertrag de 2 ani cu telefonie fixa si minute pt Romania, zB FestNetz. Netul preplatit (Vodafone) merge infect de greu (dialup-ul in Romania era rapid pe langa asta), e scump al dracu' (40 euro pe luna sau pe 3 gb de transfer - deci, de obicei 40 euro la 20 zile) - in care nu poti vedea nimic pe youtube, ai lag de ~1 min si nu poti incarca 2 pagini simultan.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: abonamente telefon si internet

Postby dr_coimu » Thu Feb 24, 2011 7:13 pm

Asa e, in plus ca de 40-50 de euro pe luna iti iei net+telefon cu minute nelimitate in RO.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: abonamente telefon si internet

Postby Cristi_cj » Thu Feb 24, 2011 7:43 pm

eu am abonament de 25 de euro la vodafone, dsl plus telefon gratuit pe fix in germania
am avut O2 prepay, optiunea de net pe o luna costa 25 de euro, 5 gb trafic inclus, dupa ce depasesti traficul scade viteza la 64 kbit/s. deci iti tai venele

dr_coimu wrote:Asa e, in plus ca de 40-50 de euro pe luna iti iei net+telefon cu minute nelimitate in RO.

siva
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Dec 07, 2010 3:11 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby siva » Thu Feb 24, 2011 9:17 pm

Eu am facut la Alice, fara contract. Internet cu telefonie fixa gratis pe Germania costa 19 euro. Fara telefonie e 15 euro. Daca vrei si cu Romania gratis platesti 35 euro.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: abonamente telefon si internet

Postby harciogu » Sun Feb 27, 2011 11:51 am

Pare f ok oferta de la Alice, Light u. ohne Bindung. Dar nu m-am lamurit cu niste chestii:

1. Trebuie sa vina cei de la Alice sa iti traga fire prin casa? Parca nu imi da mana sa redecorez apartamentul spitalului.
2. Ce se intampla daca la 2 luni dupa conectare te muti in alta locuinta sau pleci de tot din Germania (in Norvegia, Anglia, nu Romania)? Vad ca hardwareul, in principiu modemul dsl e gratuit.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: abonamente telefon si internet

Postby harciogu » Sun Feb 27, 2011 12:14 pm

LE: corectez. la Ohne Mindestvertragslaufzeit, modemul costa 39,999999 euro. Dar tot pare ok fata de stickul Vodafone.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: abonamente telefon si internet

Postby Chingachgook » Sun Feb 27, 2011 11:04 pm

internet - Deutsche Telekom. cele mai frumoase certuri de pana acuma cu ei le-am avut. vreo 38 de euro pe luna din care 2 euro e chiria la modem

telefonul fix e pentru gospodine nu ii vad utilitatea
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

siva
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Dec 07, 2010 3:11 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby siva » Sun Feb 27, 2011 11:11 pm

Nu trebuie sa vina cei de la Alice sa traga fire. Primesti modemul prin posta. Trebuie sa vina doar un tehnician de la Telekom sa dea drumul la internet in doza respectiva. Cablurile sunt ale Telekom-ului care detineau monopolu si aveau niste preturi de preturi. Si acum ca au fost obligati sa nu mai detina monpolu tot tin pretul. Iar acum sunt obligati sa lase si pe altii sa intre pe firele lor. Pai daca nu ai contract poti sa pleci linistit in ce tara vrei. Trebuie sa anunti doar cu 5 saptamani inainte incetarea contractului. Telefonul fix e bun nu numai pentru gospodine. Telefonia mobila e scumpa.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: abonamente telefon si internet

Postby Chingachgook » Sun Feb 27, 2011 11:16 pm

9 centi pe min e scump?

telekomul nu lasa pe oricine pe cablurile lor
au un fel de parteneriate locale

de ex aici la mine merge telekom si vodafone dar nu si unity media.


la ce viteza merge alice? 15 euro pare un pret bun
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

siva
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Dec 07, 2010 3:11 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby siva » Sun Feb 27, 2011 11:30 pm

http://www.alice-dsl.de/provider/conten ... edir=false
Se pare ca expira oferta in 2 zile. Mai sunt si alte firme de internet 1&1 etc. Telekom is comunisti, merita injurati. Au inceput si nemtii sa-i injure. Pai e scump 9 centi daca poti pe gratis nu? Eu folosesc telefonul fix.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: abonamente telefon si internet

Postby Draso » Mon Feb 28, 2011 10:09 am

Pentru sunat in Romania eu va recomand VoIP. Eu folosesc callromania.ro. 1.7 centi/min pe fix, 8.5 pe mobil, fara abonament sau alte cele. Si partea misto e ca primesti un numar de telefon de fix de Romania (ti-l alegi tu din ce judet sa fie) si poti fi apelat pe acel numar, cine te apeleaza din Romania de pe fix plateste fix-fix in Romania (care in majoritatea cazurilor e gratuit). Trebuie instalat un soft si trebuie conexiune la internet dar merge foarte bine.

Mai sunt si alte servicii de acest gen, asta e cel mai ieftin pe care l-am gasit eu pentru apelurile pe mobil. Parca pentru fix gasisem si cu 1 cent/min. Poate va ajuta cu ceva :D

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: abonamente telefon si internet

Postby Draso » Mon Feb 28, 2011 10:18 am

Internet high-speed relativ ok e de la Kabel Deutschland, 19.90 euro/luna, conexiune de 100 Mb/sec, telefonie fixa gratuit, dupa un an tariful creste la 39.90/luna dar perioada minima de contract e un an dupa care se poate intrerupe.

Scuze de dublu post, am dat edit dar era too late.

radu-123
Posts: 4
Joined: Mon Aug 23, 2010 7:10 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby radu-123 » Wed Mar 02, 2011 9:32 pm

Salut! Eu avand in ultimul timp un domiciliu cam instabil :) am net pe stick Aldi Medion Mobile (15 E/luna), merge cam greu. Pentru voip am gasit 12voip, pentru romania (fix) e gratis, iar pe mobil vreo 4.5 centi/minut.

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: abonamente telefon si internet

Postby george.nero » Mon Mar 14, 2011 10:57 pm

eu am la 1&1 si platesc 39 euro pt fix si net (16000). Merge super si am si 1000 de min cu romania pe fix in banii astia. Pt mobil am contract tot la ei cu 40 euro si mi-au dat telefon moca si vb unde vreau fara limita in germania. ...nu conteaza daca e pe fix sau pe mobil....in orice retea fara limita..deci...e nitel de plata da macar nu ma mai stresez....daca vreau sa sun, sun si gata...

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: abonamente telefon si internet

Postby dr_coimu » Tue Mar 15, 2011 12:04 pm

Da' asigurari pe unde aveti fratilor?
In tara asta e cam scump sa faci pana si un amarat de accident! :hammer:
Nu credeam ca o sa zic vreodata dar mi e dor de RCA ul romanesc!!! :lol:

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby sunny2012 » Tue Aug 30, 2011 6:16 am

Stiu ca la Telekom poti folosi coduri pt a vb mai ieftin in RO (1c/min). Stiti cumva daca si la reteaua de telefonie si internet "Alice" se poate acelasi lucru? Merci.

Dr.AG
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Jul 05, 2011 12:23 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby Dr.AG » Thu Sep 01, 2011 2:22 pm

Salut,

Stie cineva ceva despre 1und1? Mi se par preturile dubioase.. adica O2 sau Vodafone au abonament de 30euro pe luna si ofera 120minute... Cum stau cu semnalul cei de la 1und1? Eu gasisem o oferta la ei acum, 39euro pe luna pt 24luni cu FLAT peste tot in germania, fix, mobil, internet pe telefon.

Dr.AG
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Jul 05, 2011 12:23 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby Dr.AG » Sat Sep 03, 2011 7:40 am

Nu are nimeni nici o idee?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: abonamente telefon si internet

Postby Chingachgook » Sat Sep 03, 2011 5:43 pm

ce semnal?


internetul vine prin cablu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Dr.AG
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Tue Jul 05, 2011 12:23 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby Dr.AG » Fri Sep 09, 2011 11:19 pm

Ma refeream la mobil. Cei de la 1und1 ofera totul pentru 40euro iar ceilalti pentru in jur de 30euro iti dau doar 120 minute.
Pare putin dubios si de asta intrebam de semnal.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: abonamente telefon si internet

Postby Chingachgook » Sun Sep 11, 2011 8:57 pm

ca regula

nimic in lumea asta nu este nelimitat


foarte probabil inseamna nelimitat


in limita a 500 de minute


sau


seara si in weekend
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: abonamente telefon si internet

Postby shinkeigaku » Sun Sep 18, 2011 8:19 pm

Kabel-Deutschland !
Am citit mai demult pe acest forum ca e bun. Asa ca am trimis prin posta un formular semnat ca vreau internet. A durat cam 2 luni pana mi-au instalat efectiv conexiunea. Intre timp admin-ul m-a dezactivat, asa ca a mai durat ceva pana am reaparut.
Colegii de la spital mi-au spus ca am avut noroc, a fost un caz la Kabel-Deutschland in care a durat 9 luni pana a venit cineva sa lege conexiunea.
Am vrut sa ma plang la protectia consumatorului (pardon, la Verbraucher Zentrale, cum ii zic ei), dar, povestind cu seful la masa de pranz, mi-a zis ca si el are internet prin Kabel Deutschland, deci sa le mai dau o sansa (tocmai ma gandeam la 1 und 1, pentru ca i se tot face reclama disperata pe aici).
Poate ca a fost o prostie ca am cerut si telefon fix (deci abonament de 25 euro lunar, as fi putut cere si doar internet, fara telefon, cu 20 euro), dar pe callromania.ro nu intru tot timpul, ar fi trebuit sa stau tot timpul online, ceea ce nu prea imi place, asa ca am luat si un telefon sa pot fi sunat de parinti, apoi re-sun eu de pe callromania, ca e mult mai ieftin.
Deocamdata conexiunea la internet functioneaza bine prin Kabel-Deutschland. Ideea era ca am avut o experienta neplacuta cu Telekom si vroiam orice altceva, numai sa nu mai fie Telekom.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: abonamente telefon si internet

Postby Chingachgook » Sun Sep 18, 2011 8:47 pm

si eu am avut o experienta neplacuta cu deutsche telekom

niste incompetenti.

a urmat vodafone.
alti prosti.


acuma sunt in negocieri cu 1&1. cica dureaza 2-3 sapt pana sunt in stare sa imi trimita un modem.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: abonamente telefon si internet

Postby metalu » Fri Dec 09, 2011 4:00 pm

subscriu tot ce e legat de Telekom. Niste idioti incompetenti. Voi care sunteti de mai mult timp in Germania stiti vreo modalitate cum sa renunt la ei ? stau ca idiotu de 3 luni si ma tot aburesc ca ba vin .. ba ca nu vin .. ba ca au venit dar de fapt nu merge , mi-au trimis un munte de scrisori .. dar numa idiotenii scrise ... si la telefon imi zic mereu sa am rabdare .. uite .. mi-o cam ajuns.
Prefer sa astept inca o luna dupa alt provider dar numa sa vin sigur ca astia si dupa 3 luni tot nimic nu au rezolvat ..

Aveti vreo idee cum pot .. sau daca se poate sa renunt la ei ? chair mi-au intins nervii la maxim..

Multam..

Nu Telekom .. orice altceva .. dar nu idiotii de la Telekom. !!!!! :respect: :respect: :respect: :respect:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: abonamente telefon si internet

Postby Chingachgook » Sat Dec 10, 2011 4:32 am

eu m-am dus si le-am lasat modemul pe tejghea

a facut ala ochii mari ca nu se poate, ca nu stiu ce. cert ca nu mai platesc abonamentul, doar o taxa de 2, 7 euro pe luna. mi s-a parut prea putin ca sa merite sa investighez.

acuma am de la 1&1. pana acum merge bine. problema a fost pana a venit tehnicianul sa faca legaturile. ei au program de luni pana vineri intre 8 si 5 si dupa parerea incompetentului de la telefon trebuia sa stau acasa toata ziua, ca vor veni ei candva.
dupa certuri la telefon au venit intr-o sambata.

rup torentele in 2, nu sunt probleme.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

lassirr
junior
junior
Posts: 57
Joined: Fri Jun 04, 2010 6:04 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby lassirr » Sun Aug 26, 2012 2:08 pm

Hilfeee!! :( :cry:
Si eu am probleme cu telekomul si a durat vreo 6 saptamani pana a venit tehnicianul,dar eu inca nu primisem modemul
asa ca nu a avut ce face,m-am dus la magazin si am facut scandal si mi-au dat un modem de incercare pana vine al meu
si apoi cand am primit modemul meu bineinteles tot prin tipa din magazin(o draguta) ca cei care aduc coletul nu au gasit apartamentul din caminul spitalui si atunci alta "termin" cu tehnicianul a mai durat o saptamana.
Intre timp a facut prostia de a comanda un stick pt internet prin telefon tot la telekom (inca nu mi-am dat seama cu cine am de a face) si ei mi-au trimis cartela prin posta si bineinteles stick-ul aparatul in sine nu au gasit adresa de livrare si au urmat telefoane la call-center(acolo iti spune fiecare cate o minciuna)si tot prin tipa de la magazin(telekom)am rezolvat .Mincinosul la care am comandat stick-ul mi-a spus ca trebuie sa platesc 4.95 euro pt stick si restul era inclus in abonamentul pe care il aveam la fix si la internet,dar surprisa dupa 2 luni primesc notificare de la banca ca nu au putut sa-mi fie retrasi 39.99 euro din cont catre telekom mobil,nici o alta scrisoare inainte sau mail prin care sa imi spuna ca trebuie sa platesc factura asta,si cand am avut bani in cont mi-au luat factura bineinteles cu penalizari am sunat la call center din nou si tipa de acolo mi-a spus ca daca stiam ca e "kostenloss" atunci sa trimit stickul si toate facturile la ei la centru pt stornare asa am facut dar bineinteles ca stornarea nu a fost posibila si rezilierea contractului e posibila abia dupa 2 ani si de atunci imi trimit scrisori cu factura de ori si penalitatile,ca trebuie sa le platesc si mi-au trimis o scrisoare prin care imi spuneau ca imi trimit stickul si cartela inapoi bineinteles ca nici de data asta nu au gasit adresa,dar s-au "luminat" si au pus pachetul dupa cateva saptamani la Dhl packet.

Stie cineva cum trebuie sa procedez sa reziliez contractul cu ei,nu vreau sa platesc 39.99 pe luna pt ceva care a venit extraordinar de tarziu si care mi s-a spus ca e gratuit?
S-au cat costa un avocat pt treaba asta?S-au la ce autoritati trebuie sa ma duc?
:?:

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby Iepurita » Sun Aug 26, 2012 10:27 pm

Eu pt Net am de la Lidl :)) merge f bine, dar pana acum l-am folosit doar la vb si plimbat pe facebook si alte pagini de genul, nu am depasit cei 5G.
Pt telefon mi-am luat s eu cartela Lebara, ca era cu un cent pe min in Romania si 6 centi pe min pe mobil in Ro...

Mi-as face totusi un abonament in Germania pt telefonie mobila, ce recomandati?Ceva ieftin, bineinteles. :))
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby Iepurita » Tue Oct 02, 2012 9:48 pm

Stiti cum e prin est?Sunt la 100 km de Niesky, spre granita cu Polonia si mi-am inchiriat acum un apartament, am cablu tras pt TV dar trebe sa ma anmelden (??).Am intrebat-o pe proprietara cum e cu netul si mi-a spus ca mai bine sa ma uit pe oferte, ca unii au prin mobil net, altii prin telefon fix samd.
Stiam ca 1 und 1 au acoperire buna, da' mi-a spus ca are mai multi pacienti care au renuntat la ei, ca mergea netul prost.
Stickul meu de Lidl in Köln mergea cu viteza sunetului :mrgreen: aici merge cu cea a melcului.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: abonamente telefon si internet

Postby Chingachgook » Tue Oct 02, 2012 10:27 pm

eu am de la 1und 1

netul prin cablu merge f bine, ala wireless merge ca o cizma
normal ca trebuie sa te anmeluiesti. du-te la primarie cu pasaportul si contractul de inchiriere
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby Iepurita » Tue Oct 02, 2012 11:24 pm

Ea zicea de cablu, sa merg la firma sa ma anmelden, ca nu pot avea cablu prin ea (adica prin proprietara) :mrgreen:

1&1 merge bine acolo la tine, da' aici la mine am dubii :mrgreen:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: abonamente telefon si internet

Postby Chingachgook » Wed Oct 03, 2012 4:01 am

cablul merge bine peste tot ca de aia e cablu.
daca nu faci garzi o sa fie greu sa stai acasa intr-o zi sa vina ala de la tehnic sa iti bage mufa in perete
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby aarsenyaa » Sun Feb 17, 2013 1:25 pm

o sa-mi comand si eu 1&1 ca mi se pare cel mai bun oferta-pret. mi-a ajuns cu stick-ul de la O2.merge binisor, nu ma plang, dar se duc repede aia 5GB. sper doar sa nu dureze 2sapt. pana vin aia sa traga firele. :shock:

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby Iepurita » Sun Feb 17, 2013 1:42 pm

am facut abonament la Telekom pana la urma, pana acum totul e bine si frumos, netul merge super.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

bogdancnnb13
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 11, 2008 7:01 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby bogdancnnb13 » Mon Feb 18, 2013 12:43 am

Pentru mobil recomand prepay OrtelMobile - 19,90 Euro pt 1000 de minute/30 zile care pot fi folosite in Romania sau Germania, fix si mobil. In plus dupa ce depasesti minutele incluse platesti 1c/min pt apeluri spre fix Romania si 5c/min pt apelurile catre mobil Romania. Cartela foloseste reteaua E-plus, si se poate cumpara in E-plus Shops.
Eu nu am gasit alta oferta care sa ofere tarife mai mici pt vorbitul acasa, desi am cautat la toti operatorii de tel mobila

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: abonamente telefon si internet

Postby gargaritza » Wed Feb 20, 2013 1:22 am

bogdancnnb13 wrote:Pentru mobil recomand prepay OrtelMobile - 19,90 Euro pt 1000 de minute/30 zile care pot fi folosite in Romania sau Germania, fix si mobil. In plus dupa ce depasesti minutele incluse platesti 1c/min pt apeluri spre fix Romania si 5c/min pt apelurile catre mobil Romania. Cartela foloseste reteaua E-plus, si se poate cumpara in E-plus Shops.
Eu nu am gasit alta oferta care sa ofere tarife mai mici pt vorbitul acasa, desi am cautat la toti operatorii de tel mobila


Si Lebara are aceeasi oferta: pana luna asta cu 20E/luna vorbeai nelimitat in RO pe fix si mobil (de luna asta au limitat la 1000min). Pt inca 5E ai 100min in retelele din DE. Sincera sa fiu nu stiu care sunt tarifele dupa ce depasesti cele 1000min ca eu una nu le depasesc. Si asa mi s-a acrit de atata vorbit la telefon :D
In plus vorbesti si trimi sms-uri moca in reteaua Lebara.

Acasa eu am net de la D-Telekom. Platesc 35E lunar (pret care include si inchirierea modemului si parca si antivirus de vreo 2-3E lunar). Merge super (f rar am avut probleme in sensul ca nu mi-a gasit nicio retea sa se conecteze si atunci a trebuit sa scot modemul din priza). E Wi-Fi, pot conecta pana la 5-6 dispozitive (eu conectez laptopul, tableta si kindle-ul...cat de curand si smart-tv-ul :D ).

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby Iepurita » Wed Feb 20, 2013 8:16 pm

Gargaritza, Kindle-ul tau ce memorie are? Vreau s aimi cumpar si eu ceva pt cartile de medicina, sa le am cu mine in garzi, si ma tot chinui sa aleg intre tableta si kindle. Imi surade ultimul pt ca tine bateria foarte mult, dar daca are doar cativa G memorie nu are rost.....
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: abonamente telefon si internet

Postby kcuf_di » Wed Feb 20, 2013 11:59 pm

O tableta are autonomia mai mare decat ma tin ochii/cheful pe o serie de citit. Si e mai versatila.
cse kestie

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: abonamente telefon si internet

Postby Chingachgook » Thu Feb 21, 2013 4:27 pm

Ioio pe un kindel incap cateva sute de carti, nu conteaza cata memorie are.

Tableta (ipadul evident) are marele dezavanraj ca nu te lasa sa te concentrezi la citit
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: abonamente telefon si internet

Postby Iepurita » Thu Feb 21, 2013 5:00 pm

Multumesc! :)
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests