bitte

grigu
Posts: 4
Joined: Mon Jan 31, 2011 2:46 pm

bitte

Postby grigu » Mon Jan 31, 2011 3:57 pm

ma poate ajuta si pe mine cineva in legatura cu actele pt. aprobation in bayer?cat dureaza pana primesti aprobationul?mai dai interviu de limba?actele trebuie traduse si legalizate acolo sau le accepta si din romania? :help:

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: bitte

Postby Cristi_cj » Mon Jan 31, 2011 10:34 pm

In Niederbayern dureaza vreo doua luni. (cel putin asa au zis cei de la spital, inainte sa-mi depun actele, ulterior am acceptat un job in Badem Württemberg, asa ca nu am aflat cat dureaza :) ).
Tre sa vezi de care Regierungsbezierk apartii, trimiti mail sau suni, si te informeaza ei ce acte ai nevoie, cat dureaza, etc.
Da in Google si tu putin, si trimite un mail daca nu te descurci sa vorbesti. Te prezinti frumos acolo, si zici ce vrei, si ei e de treaba si-ti trimite toate informatiile de care tu are nevoie la tine. :)

grigu wrote:ma poate ajuta si pe mine cineva in legatura cu actele pt. aprobation in bayer?cat dureaza pana primesti aprobationul?mai dai interviu de limba?actele trebuie traduse si legalizate acolo sau le accepta si din romania? :help:

grigu
Posts: 4
Joined: Mon Jan 31, 2011 2:46 pm

Re: bitte

Postby grigu » Tue Feb 01, 2011 11:42 am

Cristi_cj wrote:In Niederbayern dureaza vreo doua luni. (cel putin asa au zis cei de la spital, inainte sa-mi depun actele, ulterior am acceptat un job in Badem Württemberg, asa ca nu am aflat cat dureaza :) ).
Tre sa vezi de care Regierungsbezierk apartii, trimiti mail sau suni, si te informeaza ei ce acte ai nevoie, cat dureaza, etc.
Da in Google si tu putin, si trimite un mail daca nu te descurci sa vorbesti. Te prezinti frumos acolo, si zici ce vrei, si ei e de treaba si-ti trimite toate informatiile de care tu are nevoie la tine. :)

grigu wrote:ma poate ajuta si pe mine cineva in legatura cu actele pt. aprobation in bayer?cat dureaza pana primesti aprobationul?mai dai interviu de limba?actele trebuie traduse si legalizate acolo sau le accepta si din romania? :help:




mersi mult pt.ajutor.si in stuttgart te mai cheama aia la mundliche Prufung sau iti trimit aprobationul prin posta?

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: bitte

Postby Cristi_cj » Tue Feb 01, 2011 11:38 pm

Cred ca am mai zis chestia asta de vreo 3 ori in ultima luna. Cel putin de 3 ori.
In Baden Württemberg cel putin in ultimele 3 luni nu am auzit de niciun mundliche Prüfung. Trimiti actele, si-ti vine Approbation-ul frumos in plic.

grigu wrote:
Cristi_cj wrote:In Niederbayern dureaza vreo doua luni. (cel putin asa au zis cei de la spital, inainte sa-mi depun actele, ulterior am acceptat un job in Badem Württemberg, asa ca nu am aflat cat dureaza :) ).
Tre sa vezi de care Regierungsbezierk apartii, trimiti mail sau suni, si te informeaza ei ce acte ai nevoie, cat dureaza, etc.
Da in Google si tu putin, si trimite un mail daca nu te descurci sa vorbesti. Te prezinti frumos acolo, si zici ce vrei, si ei e de treaba si-ti trimite toate informatiile de care tu are nevoie la tine. :)

grigu wrote:ma poate ajuta si pe mine cineva in legatura cu actele pt. aprobation in bayer?cat dureaza pana primesti aprobationul?mai dai interviu de limba?actele trebuie traduse si legalizate acolo sau le accepta si din romania? :help:




mersi mult pt.ajutor.si in stuttgart te mai cheama aia la mundliche Prufung sau iti trimit aprobationul prin posta?


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests