Medicina Familiei in Germania

DanielaA
Posts: 3
Joined: Sun Jan 23, 2011 11:29 am

Medicina Familiei in Germania

Postby DanielaA » Mon Jan 24, 2011 11:41 pm

As avea o rugaminte,
Cine imi poate oferi imformatii despre rezidentiatul pe Medicina Familiei in Germania, sunt sanse ca si medic rezident roman? si care sunt pasii ?
Multumesc

" Situaţia nu este deloc roz, dat fiind că medicii în vârstă ies la pensie în curând iar cei tineri se refugiază în alte locuri, iar statul nu ia nici o măsură pentru a combate acest fenomen numit exodus letalis (plecare cu consecinţe catastrofale). Mai mult de jumătate din medicii de familie şi specialişti de la cabinetele private din Germania au vârsta de peste 60 de ani, iar 12 la sută sunt mai bătrâni de 60 de ani. Conform legii germane, medicii de la cabinetele private trebuie să se pensioneze la 68 de ani.
În următorii zece ani peste 60 la sută din medicii din cabinetele private vor trebui să iasă la pensie din motive de vârstă, perspectiva înlocuirii lor cu alţii noi fiind redusă..."

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medicina Familiei in Germania

Postby Chingachgook » Tue Jan 25, 2011 12:24 am

dureaza 5 ani

nu e asa usor de luat cum se spune intrucat au viata cea mai usoara
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

DanielaA
Posts: 3
Joined: Sun Jan 23, 2011 11:29 am

Re: Medicina Familiei in Germania

Postby DanielaA » Tue Jan 25, 2011 1:25 am

Nu stiu daca e corect, allgemeinmedizin = familienmedizin weiterbildung este acelasi lucru?
Nu ar fi asa mare problema sa fac 5 ani, ba ma bucur, intr-un fel, sincer in ro mi se parea putin 3 ani, si mai ales cat de mult se face in ro, peste unele stagii se sare direct, da ma rog.
Oare nu gasesc romani medici/ rezidenti pe Mf , sa ma poata ajuta cu niste sfaturi.
Mersiii

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Medicina Familiei in Germania

Postby vmc » Tue Jan 25, 2011 9:12 pm

Daniela, nu le plange de mila nemtilor. ei au o posibilitate, ca de pe o specialitate "clinica" sa poata devia pe mf. e normal ca mf-istii constituie partea "imbatranita" a doctorilor, dupa ce s-au saturat de clinica. se fac mf-isti la tara si o duc bine cu un program lejer. daca vrei sa faci rezidentiatul pe mf este destul de greu sa gasesti loc. poti incerca si la spitalele unde sunt publicate locuri pentru rezidenti pe chirurgie sau interne, majoritatea sefilor pot sa conduca rezidentiatul si pe allgemeinmedizin (asa se numeste, iar mf-istul e hausarzt). daca vrei mai multe amanunte contacteaza-ma pe pm.
nicht wahr?

Florance
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Nov 19, 2015 7:53 pm

Re: Medicina Familiei in Germania

Postby Florance » Fri Nov 20, 2015 1:53 am

vmc wrote:Daniela, nu le plange de mila nemtilor. ei au o posibilitate, ca de pe o specialitate "clinica" sa poata devia pe mf. e normal ca mf-istii constituie partea "imbatranita" a doctorilor, dupa ce s-au saturat de clinica. se fac mf-isti la tara si o duc bine cu un program lejer. daca vrei sa faci rezidentiatul pe mf este destul de greu sa gasesti loc. poti incerca si la spitalele unde sunt publicate locuri pentru rezidenti pe chirurgie sau interne, majoritatea sefilor pot sa conduca rezidentiatul si pe allgemeinmedizin (asa se numeste, iar mf-istul e hausarzt). daca vrei mai multe amanunte contacteaza-ma pe pm.


Adica cei care au facut medicina interna pot trece sa lucreze ca mf (asta suna de bun simt), dar separat mai exista si un alt rezidentiat (direct) pe allgemeinmedizin ?
Cat dureaza rezidentiatul pe allgemeinmedizin? E la fel de lung ca cel pe interne?

De ce ar lucra un internist la un praxis de allgemeinmedizin la tara, in loc sa lucreze in cabinet de interne in ambulator (unde e la fel de lejer ca pe MF, comparand cu programul unui internist din spital), iar daca e vorba de programul lejer in ambulator ar fi mai avantajos ca internist, decat ca mf, nu (mai putina hartogarie)?

Daca exista rezidentiat separat pe allgemeinmedizin si dureaza cat unul pe interne, de ce s-ar duce vreunul direct pe rezi pe allgemeinmedizin (limitandu-si astfel optiunile de angajare intr-un spital ca internist ulterior), si nu ar face direct rezi pe interne daca implica acelasi efort?

Ceva nu se leaga


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests