baden wurttemberg

ifrim_a
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Sep 21, 2009 2:51 pm
Location: Tulcea

baden wurttemberg

Postby ifrim_a » Tue Jan 18, 2011 6:14 pm

Buna..

E cineva in acest land? Eu am gasit de curand un post aici, in Schleiden. Am nevoie de cateva imformatii:
1.E greu examenul de limba germana la ei acolo?Cum este?
2. Unde tb sa-mi depun actele pt a primi aprobarea? pt k spitalul nu se ocuma de documente.
3. Cum e cu chiria in zona asta?

Va rog frumos sa-mi dati niste raspunsuri cat se poate de serioase deoarece saptamana viitoare urmeaza sa plec si vroiam sa stiu cateva lucruri pt inceput...ma simt cam dezorientata...

Va multumesc anticipat!

dr_dick
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 03, 2005 3:17 pm

Re: baden wurttemberg

Postby dr_dick » Sat Jan 22, 2011 1:09 am

1. Nu in acest land nu e nimeni. In principiu e un land nelocuit
2.Baden-Wurtemberg nu este o strada sau un oras ca sa putem sa te informam cum e cu chiriile pe aici
3.nu exista examen de germana in Baden-Wurtemberg. In principiu cunoasterea limbii germane nu este o conditie obligatorie pentru putea locui in Baden motiv pentru care guvernul landului nu organizeaza examen de limba germana
4.Apobarea in germania ca si in oricare alta tara normala se obtine de la biroul care elibereaza aprobari
*se poate detalia acu ....exista subbirouri in fuctie de motivul pentru care doriti sa obtineti o aprobare.
**eu personal consider ca fiind cel mai important biroul de aprobare a conditiilor meteo cu subbiroul pentru obtinerea aprobarii pentru caderii abundente de zapada si averse de ploaie insotita de descarcari electrie desi este o institutie destul de hulita aici pe plan local. Eu personal consider ca va fi incurind desfintata desi in acest caz ramine o mare problema nereglementata.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21992
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: baden wurttemberg

Postby Melania » Sat Jan 22, 2011 2:12 am

edit

dr_dick
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 03, 2005 3:17 pm

Re: baden wurttemberg

Postby dr_dick » Sat Jan 22, 2011 10:23 am

edit

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: baden wurttemberg

Postby Cristi_cj » Mon Jan 24, 2011 4:53 pm

Approbation pt Baden Württemberg obtii de la Stuttgart http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/ser ... index.html trimiti un mail acolo, si te prezinti frumos, si intrebi ce acte ai nevoie pt Approbation. In principiu, in ultimele 3 luni au cerut cam asa: diploma, foaie matricola, cazier din romania, cazier din germania (bundesjustizamt.de) vreo 3 Erklärung, certificat de limba b2, si o adeverinta ca esti sanatoasa. Actele se pot traduce si in Romania, fara nicio apostila, doar traduse si legalizate la notar. Scria cineva pe forum ca a trimis actele netraduse si au acceptat (suplimentul de diploma e si in engleza).
Examen de limba? Ce examen de limba? Trimiti actele la Stuttgart, si-ti vine Approbation prin posta, cu tot cu factura de 250 de euro in plic.
Chiria in zona...Ce intrebare buna ai pus. Oare chiriile in Transilvania cum sunt? zB: unde stau eu am vazut ap cu 3 camere si cu 250 de euro, si cu 600.
Bafta cu actele.

P.S. Spitalul nu e obligat sa-ti obtina tie Approbation.
P.S2. Schleiden nu e in Baden-Württemberg, ci in landul Nordrhein-Westfalen, Regierungsbezierk Köln.

ifrim_a wrote:Buna..

E cineva in acest land? Eu am gasit de curand un post aici, in Schleiden. Am nevoie de cateva imformatii:
1.E greu examenul de limba germana la ei acolo?Cum este?
2. Unde tb sa-mi depun actele pt a primi aprobarea? pt k spitalul nu se ocuma de documente.
3. Cum e cu chiria in zona asta?

Va rog frumos sa-mi dati niste raspunsuri cat se poate de serioase deoarece saptamana viitoare urmeaza sa plec si vroiam sa stiu cateva lucruri pt inceput...ma simt cam dezorientata...

Va multumesc anticipat!

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: baden wurttemberg

Postby drmititik » Tue Feb 01, 2011 9:47 pm

Erklärung? adica 3 recomandari de la 3 medici diferiti sau ce anume?





Cristi_cj wrote:Approbation pt Baden Württemberg obtii de la Stuttgart http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/ser ... index.html trimiti un mail acolo, si te prezinti frumos, si intrebi ce acte ai nevoie pt Approbation. In principiu, in ultimele 3 luni au cerut cam asa: diploma, foaie matricola, cazier din romania, cazier din germania (bundesjustizamt.de) vreo 3 Erklärung, certificat de limba b2, si o adeverinta ca esti sanatoasa. Actele se pot traduce si in Romania, fara nicio apostila, doar traduse si legalizate la notar. Scria cineva pe forum ca a trimis actele netraduse si au acceptat (suplimentul de diploma e si in engleza).
Examen de limba? Ce examen de limba? Trimiti actele la Stuttgart, si-ti vine Approbation prin posta, cu tot cu factura de 250 de euro in plic.
Chiria in zona...Ce intrebare buna ai pus. Oare chiriile in Transilvania cum sunt? zB: unde stau eu am vazut ap cu 3 camere si cu 250 de euro, si cu 600.
Bafta cu actele.

P.S. Spitalul nu e obligat sa-ti obtina tie Approbation.
P.S2. Schleiden nu e in Baden-Württemberg, ci in landul Nordrhein-Westfalen, Regierungsbezierk Köln.

ifrim_a wrote:Buna..

E cineva in acest land? Eu am gasit de curand un post aici, in Schleiden. Am nevoie de cateva imformatii:
1.E greu examenul de limba germana la ei acolo?Cum este?
2. Unde tb sa-mi depun actele pt a primi aprobarea? pt k spitalul nu se ocuma de documente.
3. Cum e cu chiria in zona asta?

Va rog frumos sa-mi dati niste raspunsuri cat se poate de serioase deoarece saptamana viitoare urmeaza sa plec si vroiam sa stiu cateva lucruri pt inceput...ma simt cam dezorientata...

Va multumesc anticipat!

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: baden wurttemberg

Postby Cristi_cj » Tue Feb 01, 2011 11:34 pm

formlose Erklärung.
Ii ceva declaratie pe proprie raspundere, dar la modul foarte simplist.
Ce au toti cu recomandari de la medici, participari la congrese si alte minuni? Eu am fost la 3 interviuri si am fost acceptat la 2, la o saptamana dupa ce mi-am luat licenta, fara nicio recomandare, nicio participare la niciun congres, fara Erasmus etc. Iar clinica in care lucrez e Lehrkrankenhaus de la o Uniklinikum, are cam 900 de paturi, deci chiar sunt pacienti.

drmititik wrote:Erklärung? adica 3 recomandari de la 3 medici diferiti sau ce anume?





Cristi_cj wrote:Approbation pt Baden Württemberg obtii de la Stuttgart http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/ser ... index.html trimiti un mail acolo, si te prezinti frumos, si intrebi ce acte ai nevoie pt Approbation. In principiu, in ultimele 3 luni au cerut cam asa: diploma, foaie matricola, cazier din romania, cazier din germania (bundesjustizamt.de) vreo 3 Erklärung, certificat de limba b2, si o adeverinta ca esti sanatoasa. Actele se pot traduce si in Romania, fara nicio apostila, doar traduse si legalizate la notar. Scria cineva pe forum ca a trimis actele netraduse si au acceptat (suplimentul de diploma e si in engleza).
Examen de limba? Ce examen de limba? Trimiti actele la Stuttgart, si-ti vine Approbation prin posta, cu tot cu factura de 250 de euro in plic.
Chiria in zona...Ce intrebare buna ai pus. Oare chiriile in Transilvania cum sunt? zB: unde stau eu am vazut ap cu 3 camere si cu 250 de euro, si cu 600.
Bafta cu actele.

P.S. Spitalul nu e obligat sa-ti obtina tie Approbation.
P.S2. Schleiden nu e in Baden-Württemberg, ci in landul Nordrhein-Westfalen, Regierungsbezierk Köln.

ifrim_a wrote:Buna..

E cineva in acest land? Eu am gasit de curand un post aici, in Schleiden. Am nevoie de cateva imformatii:
1.E greu examenul de limba germana la ei acolo?Cum este?
2. Unde tb sa-mi depun actele pt a primi aprobarea? pt k spitalul nu se ocuma de documente.
3. Cum e cu chiria in zona asta?

Va rog frumos sa-mi dati niste raspunsuri cat se poate de serioase deoarece saptamana viitoare urmeaza sa plec si vroiam sa stiu cateva lucruri pt inceput...ma simt cam dezorientata...

Va multumesc anticipat!

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: baden wurttemberg

Postby drmititik » Wed Feb 02, 2011 12:27 pm

Am citit ca vor 3 Erklarung si din cauza asta m-am gandit ca e vorba de recomandari. Nici CV-ul meu nu e cel mai stufos asa ca pe mine ma linisteste ce spui tu.

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: baden wurttemberg

Postby dremy » Wed Feb 02, 2011 1:35 pm

@drmitik

partea cu erklärung mi se pare cea mai simpla procedura dintre toate cele necesare...cauta niste medici care sunt abordabili, eventual pe aceeasi specialitate pe care vrei sa pleci. eu unul asa am de gand sa fac. in plus, daca ai mers prin garzi in timpul facultatii, poti incerca la clinicile respective. guten erfolg !

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: baden wurttemberg

Postby drmititik » Wed Feb 02, 2011 4:33 pm

deci sa ma lamuresc si eu? pana la urma ce e cu erklarung? declaratie pe proprie raspundere ca ce? :?

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: baden wurttemberg

Postby Cristi_cj » Wed Feb 02, 2011 6:36 pm

Asa ma distreaza toti desteptii care comenteaza despre chestii care nu au habar.
Uite, asta e lista cu actele care am primit-o eu de la Stuttgart pentru Approbation:

Unterlagenliste Approbation rumänisches Medizinstudium

- formloser Antrag
- Lebenslauf
- Staatsangehörigkeitsnachweis (begl. Kopie)
- Diplom (begl. Kopie)
- Lizenzprüfung (begl. Kopie)
- Fächerübersicht (begl. Kopie)
- polizeiliches Führungszeugnis aus Rumänien (begl. Kopie)
- polizeiliches Führungszeugnis aus Deutschland (vgl. www.bundesjustizamt.de)
- formlose Erklärung, dass kein weiterer Antrag auf Approbation gestellt wurde
- formlose Erklärung, dass beabsichtigt wird, den Beruf des Arztes in Baden-Württemberg
auszuüben
- formlose Erklärung, dass keine aktuellen strafrechtlichen/staatsanwaltschaftlichen
Ermittlungsverfahren anhängig sind
- ärztliches Attest, dass in gesundheitlicher Hinsicht keine Bedenken gegen die Ausübung
des ärztlichen Berufs bestehen (z.B. Betriebsarzt oder Vertrauensarzt der Deutschen Botschaft)
- Nachweis über deutsche Sprachkenntnisse, minimal Zertifikat B 2

Cu formlose Erklärung, ar trebui sa sune ceva de genu: Hiermit erkläre ich, dass ich...bla bla bla.
Si asta e toata povestea. Eu asa am facut.
Nu inteleg ce va roade pe voi treaba cu Erklärung. Aia e cea mai usoara treaba. Important e sa ai licenta. Si poate, faza cu Führungszeugnis aus Deutschland, aia e oleaca mai complicata.

drmititik wrote:deci sa ma lamuresc si eu? pana la urma ce e cu erklarung? declaratie pe proprie raspundere ca ce? :?

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: baden wurttemberg

Postby maria_m » Thu Feb 03, 2011 8:27 am

erklärung-ul este o declaratie pe proprie raspundere ca: nu ai mai avut/ai aprobation in alt land, ca nu ai facut malpraxis si a treia nu mai tin minte ce era. nu va intreaba nimeni de recomandari. eu am avut vreo 4 si nu s-a uitat nici papa pe ele.
in plus cand nu intelegeti ceva, mai luati si voi un dictionar in mana ca nu e asa de greu.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: baden wurttemberg

Postby Cristi_cj » Thu Feb 03, 2011 8:36 am

maria_m wrote:in plus cand nu intelegeti ceva, mai luati si voi un dictionar in mana ca nu e asa de greu.


Punct ochit, punct lovit. Dictionar sau Google, nu e asa de greu.
Unii ar vrea sa primeasca toate informatiile, daca se poate chiar sa umble cineva pentru actele lor. Pentru asta exista firme. Pentru restul...exista Mastercard :))

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: baden wurttemberg

Postby drmititik » Thu Feb 03, 2011 10:39 am

Nu era vorba ca nu am inteles ce este Erklarung. Nu am inteles ce trebuie sa contina atata tot.




Cristi_cj wrote:
maria_m wrote:in plus cand nu intelegeti ceva, mai luati si voi un dictionar in mana ca nu e asa de greu.


Punct ochit, punct lovit. Dictionar sau Google, nu e asa de greu.
Unii ar vrea sa primeasca toate informatiile, daca se poate chiar sa umble cineva pentru actele lor. Pentru asta exista firme. Pentru restul...exista Mastercard :))

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: baden wurttemberg

Postby maria_m » Thu Feb 03, 2011 4:35 pm

mie mi se pare tare clar ce trebuie sa contina:
-formlose Erklärung, dass kein weiterer Antrag auf Approbation gestellt wurde
- formlose Erklärung, dass beabsichtigt wird, den Beruf des Arztes in Baden-Württemberg
auszuüben
- formlose Erklärung, dass keine aktuellen strafrechtlichen/staatsanwaltschaftlichen
Ermittlungsverfahren anhängig sind

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: baden wurttemberg

Postby drmititik » Thu Feb 03, 2011 5:38 pm

pai mi-a scris asta dupa ce am intrebat :) apoi a mai intervenit cineva si a zis ca erklarung e usor de obtinut si bla bla. si asa s-a creat confuzie. nu mi-e lene sa citesc sau sa caut ce e scris pe forum

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: baden wurttemberg

Postby drmititik » Thu Feb 03, 2011 5:39 pm

la asta ma refeream



dremy wrote:@drmitik

partea cu erklärung mi se pare cea mai simpla procedura dintre toate cele necesare...cauta niste medici care sunt abordabili, eventual pe aceeasi specialitate pe care vrei sa pleci. eu unul asa am de gand sa fac. in plus, daca ai mers prin garzi in timpul facultatii, poti incerca la clinicile respective. guten erfolg !

User avatar
dremy
junior
junior
Posts: 80
Joined: Tue Oct 10, 2006 10:28 pm

Re: baden wurttemberg

Postby dremy » Thu Feb 03, 2011 6:08 pm

mea culpa ! recunosc ca nu am fost foarte coerent
imi cer scuze !

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: baden wurttemberg

Postby Cristi_cj » Thu Feb 03, 2011 7:24 pm

Erai total pe langa subiect. Nici nu stiai ce e aia formlose Erklärung, dar ai sarit ca musca-n lapte :D

dremy wrote:mea culpa ! recunosc ca nu am fost foarte coerent
imi cer scuze !

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: baden wurttemberg

Postby drmititik » Thu Feb 03, 2011 7:42 pm

Of mai greseste omu' acu nu e capat de tara. Ce mare lucru? Se poate intampla oricui :D

a1b2
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Sep 19, 2006 3:35 pm

Re: baden wurttemberg

Postby a1b2 » Wed Jun 01, 2011 6:53 pm

Vreau sa aplic pentru Approbation in Baden-Württemberg , iar in urma unui e-mail catre Frau Holzwarth am primit urmatoarea lista cu actele necesare :
Unterlagenliste Approbation rumänisches Medizinstudium

- formloser Antrag
- Staatsangehörigkeitsnachweis (begl. Kopie)
- Diplom (begl. Kopie)
- Lizenzprüfung (begl. Kopie)
- Fächerübersicht (begl. Kopie)
- letter of good standing (Original und amtl. Übersetzung je in amtl. begl. Kopie) - sofern der Beruf des Arztes bereits in Rumänien ausgeübt wurde
- ggfs. Bescheinigung des rumänischen Gesundheitsministeriums, dass der Beruf des Arztes in den letzten 5 Jahren für die Dauer von mindestens 3 Jahren tatsächlich, rechtmäßig und ununterbrochen ausgeübt wurde (Original und amtl. Übersetzung je in amtl. begl. Kopie)
(se cere iar certificatul de conformitate ???)
- pol. Führungszeugnis aus Rumänien (begl. Kopie)
- polizeiliches Führungszeugnis aus Deutschland (vgl. www.bundesjustizamt.de)
- formlose Erklärung, dass kein weiterer Antrag auf Approbation gestellt wurde
- formlose Erklärung, dass beabsichtigt wird, den Beruf des Arztes in Baden-Württemberg
auszuüben
- formlose Erklärung, dass keine aktuellen strafrechtlichen/staatsanwaltschaftlichen
Ermittlungsverfahren anhängig sind
- ärztliches Attest, dass in gesundheitlicher Hinsicht keine Bedenken gegen die Ausübung
des ärztlichen Berufs bestehen (z.B: ausgewiesener Kooperationsarzt der Deutschen Botschaft, niedergelassener Arzt in Deutschland, Betriebsarzt des einstellenden Klinikums)
- Nachweis über deutsche Sprachkenntnisse, minimal Zertifikat B 2
- sofern vorhanden, zustellfähige Anschrift in Deutschland

Va rog sa-mi raspundeti , bineinteles in masura timpului pe care il aveti la dispozitie , pe cei care ati reusit sa luati Approbation in Baden-Württemberg la cateva intrebari :
Diplom = e de fapt prima pagina a diplomei
Lizenzprüfung = e pagina a doua
Fächerübersicht = foaia matricola sau programa analitica

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: baden wurttemberg

Postby marius86 » Wed Jun 01, 2011 8:27 pm

ca assistenzarzt sau fach.. aplici ? ... ceva cu 3 ani scrie la actele pt certif de conformitate (cineva mi a zis ca l a depus, ca il avea(pt BW))...dar care a aplicat de curand poate sa iti spuna mai exact ...

User avatar
balonica
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Nov 01, 2006 9:41 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: baden wurttemberg

Postby balonica » Tue Jun 28, 2011 3:55 pm

Da se poate,depuneti actele la Stuttgart personal sau prin posta si obtineti Approbation fara contract sau acord al vreunui spital sau praxis.Mult succes!

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: baden wurttemberg

Postby marius86 » Mon Oct 10, 2011 7:11 pm

nu a mai obtinut nimeni approbation in BW in ultimele 2 luni ?

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: baden wurttemberg

Postby metalu » Mon Oct 10, 2011 9:52 pm

ce te-ar interesa?

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: baden wurttemberg

Postby marius86 » Mon Oct 10, 2011 10:05 pm

in ce consta testul de limba aditional pt aprobation, modificarea de dupa 1 sept 2011 ...

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: baden wurttemberg

Postby metalu » Fri Oct 14, 2011 8:26 pm

E un test cu un pacient fictiv care il dai in fata unei comisii la Freiburg. Iti da o patologie oarecare si tre sa vb despre ea .. ma rog sa faci anamneza sa conversezi cu pacientul etc .. sa vada ca poti sa vb cu un pacient si sa il intelegi. Un coleg o dat testul asta si a durat cam 40 min si in 2 zile a avut approabationul. Daca stii de B2 stii si de test. :)

Varianta 2, Test Goethe la Munchen sau in Ro. dar sa fie de la Goethe.

lassirr
junior
junior
Posts: 57
Joined: Fri Jun 04, 2010 6:04 pm

Re: baden wurttemberg

Postby lassirr » Tue Oct 25, 2011 6:15 pm

Va rog sa imi spuneti cei care si-au luat Approbation in Baden-wurttemberg ,din ce carti ati invatat pentru testul de germana medicala?

alexas
Posts: 1
Joined: Mon Nov 07, 2011 9:00 am

Re: baden wurttemberg

Postby alexas » Mon Nov 07, 2011 9:03 am

Salut. In legatura cu actele necesare pentru Approbation; care este diferenta dinte Diplom si Lizenzprufung?
Va multumesc.

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: baden wurttemberg

Postby Cristi_cj » Tue Nov 08, 2011 10:59 pm

Intoarce diploma ta de licenta, si o sa afli raspunsul la intrebarea care s-a mai pus de vreo 5 pe aceeasi pagina.

alexas wrote:Salut. In legatura cu actele necesare pentru Approbation; care este diferenta dinte Diplom si Lizenzprufung?
Va multumesc.

Ionuttodea
Posts: 1
Joined: Mon Nov 14, 2011 5:32 pm

Re: baden wurttemberg

Postby Ionuttodea » Mon Nov 14, 2011 5:38 pm

Buna!
Urmeaza sa incep lucrul in 1 feb in regiunea Baden-Wurtemberg , si acum trebuie sa imi adun actele pentru Approbation. Am primit si eu mail de la d-na Holzwarth xu lista aceea....am auzit zvonuri cum ca trebuie apostilata diploma...e adevarat? Inafara de actele pentru approbation , de ce mai am nevoie? ce mai trebuie sa fac acolo inafara de approbation ( cei de la spitalul in care am dat interviu nu mi-au spus prea multe)

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: baden wurttemberg

Postby Cristi_cj » Tue Nov 15, 2011 10:03 pm

Noi, cei care am venit in ultimul an, am tradus actele in Romania, fara nicio apostilare, sau chestii de genu. Am auzit pe cineva care a trimis efectiv copii legalizate in germania la toate actele, si a fost suficient. Fara traducere. Si eu am trimis cazierul din Romania netradus. Cel mai sigur e sa o intrebi pe tanti Holzwarth daca are nevoie de apostila. Da si tu un telefon, ca doar e in interesul tau.
Inafara de Approbation mai ai nevoie de Arbeitserlaubnis, mai ai nevoie de o adeverinta cu clasa de impozit in care esti (de la Finanzamt). mai trebuie sa te inscrii la Landesärztekammer, plus inscrierea la minunea aia de pensie pt medici. Cam astea, pe scurt.

Ionuttodea wrote:Buna!
Urmeaza sa incep lucrul in 1 feb in regiunea Baden-Wurtemberg , si acum trebuie sa imi adun actele pentru Approbation. Am primit si eu mail de la d-na Holzwarth xu lista aceea....am auzit zvonuri cum ca trebuie apostilata diploma...e adevarat? Inafara de actele pentru approbation , de ce mai am nevoie? ce mai trebuie sa fac acolo inafara de approbation ( cei de la spitalul in care am dat interviu nu mi-au spus prea multe)

anonda
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Aug 24, 2004 8:40 pm

Re: baden wurttemberg

Postby anonda » Wed Nov 16, 2011 10:25 am

ce pensie pentru medici - poti sa dai ceva detalii ? ... ca eu nu m-am inscris la nimic special in domeniul pensiei ... sau nu-mi aduc aminte :)

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: baden wurttemberg

Postby Cristi_cj » Wed Nov 16, 2011 8:53 pm

Nu stiu cum e in celelalte landuri, dar in BW trebuie sa te "dezinscri" de la pensia "noramala" (chiar daca nu ai lucrat niciodata in Germania, si nu ai fost inscris oficial la ea), si sa te inscrii la Baden-Württembergische Versorgungsanstalt für Ärzte, Zahnärzte und Tierärzte. Daca esti in BW, ar fi trebuit sa-ti spuna angajatorul despre chestia asta.

anonda wrote:ce pensie pentru medici - poti sa dai ceva detalii ? ... ca eu nu m-am inscris la nimic special in domeniul pensiei ... sau nu-mi aduc aminte :)

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: baden wurttemberg

Postby metalu » Tue Nov 22, 2011 8:06 am

cel mai bine la spitalul angajator sa vb cu secretara sau cienva de la biroul personal si iti va zice exact ce sa faci .. teroretic intr-o zi le poti termina pe toate .. referitor la inreg la primaria , asigurare medicala , asigurare pensie .. etc. oricum primu drum il faci la primarie.. de acolo finantzamt , asigurare medicala ( asta ca sa incepi sa primesti bani ) pe urma restu.
Success

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: baden wurttemberg

Postby metalu » Wed Nov 23, 2011 8:15 am

.. P.S. inca ceva legat de Frau Ingrid, daca nu vb destul de bine germana nu o sunati, cel mai bine comunicati prin mail. Raspunde de obicei foarte repede. Nu trebe nici o apostila pt diploma de B2, cititi cu atentie lista. Eu numaai am tradus fara legalizare la un traducator autorizat si dupa originale am facut copii si le-am legalizat la consulat pt ca lor le trebuie si copii legalizate dupa originale.

Succes :allright:

frank123
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Sep 06, 2011 3:44 pm

Re: baden wurttemberg

Postby frank123 » Thu Nov 24, 2011 8:01 pm

Am si eu o intrebare pentru cei din Baden Wurttemberg, (aici as vrea sa merg si eu) am tot cautat, am scris mail-uri fara raspuns si in strainatate asa ca va intreb pe voi, avem pana la urma nevoie de certificatul de conformitate pentru a putea lucra in acest land? Sau nu mai e nevoie de el? Daca da astept dupa certificat ca "Batranul si marea" :cry: Multumesc anticipat.

mariusel86
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 10, 2009 10:16 pm
Location: ro

Re: baden wurttemberg

Postby mariusel86 » Fri Nov 25, 2011 8:06 pm

am auzit pe cineva ca ar fi mers si fara, dar nu stiu sigur ... pe cei pe care ii stiu au avut certif de conf pt BW. numai bine

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: baden wurttemberg

Postby Cristi_cj » Sat Nov 26, 2011 12:00 am

Eu si inca vreo 20 nu am avut nevoie in 2011
frank123 wrote:Am si eu o intrebare pentru cei din Baden Wurttemberg, (aici as vrea sa merg si eu) am tot cautat, am scris mail-uri fara raspuns si in strainatate asa ca va intreb pe voi, avem pana la urma nevoie de certificatul de conformitate pentru a putea lucra in acest land? Sau nu mai e nevoie de el? Daca da astept dupa certificat ca "Batranul si marea" :cry: Multumesc anticipat.

frank123
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Sep 06, 2011 3:44 pm

Re: baden wurttemberg

Postby frank123 » Sat Nov 26, 2011 9:50 am

multumesc pentru raspuns, ce bine ar fi sa fi ramas la fel :)


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests