Steuererklärung

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Steuererklärung

Postby Draso » Thu Dec 30, 2010 6:42 pm

Am si eu o intrebare pentru cei care sunt de mai multa vreme in Germania. La sfarsitul fiecarui an se poate face recalcularea impozitului (Steuererklärung) si in functie de ce chelutieli ai avut poti primi niste bani inapoi. Din cat am citit pe internet sunt doua posibilitati:
- poti merge la un Steureberater care se ocupa de toata treaba dar am inteles ca si tariful lui e destul de piperat
- poti face toata hatogaria singur si depui actele la Finanzamt si primesti banii din impozit inapoi.

A facut cineva asa ceva? Si daca da cum? Eu imi cam prin urechile in hartiile oficiale, mi se pare totul atat de imbarligat scris, si sunt multi termeni de specialitate, e o mare bataie de cap, ce mai. Daca are cineva mai multe informatii si bunavointa sa le puna intr-un post as fi foarte recunoascator. Multumesc!

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby vmc » Thu Dec 30, 2010 9:36 pm

Am facut deja de doua ori. Intr-adevar un Steureberater e scump, dar merita. In primul rand stie toate posibilitatile legale de a trisa statul :wink: . Mie imi considera domiciuliul in Romania si imi deconteaza la fiecare doua luni un drum in Romania (se scade din impozit) si multe alte multe cheltuieli despre care nu am avut habar ca se pot deduce din impozit (computer, abonament la telefon, etc). Pretul variaza in jurul sumei de 160 E, insa eu am primit inapoi vreo 2300 E, deci merita. Exista Steureberater specializati in "straini".
nicht wahr?

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Steuererklärung

Postby Draso » Sat Jan 01, 2011 7:31 pm

Mersi frumos de info. O sa caut si eu un Steurberater sa vedem ce iese. Problema e ca n-am prea tinut multe din chitante. Nu stiam ca poti deconta un drum de Romania din impozit. We shall see ... Este un deadline pana la care se poate face operatiunea pentru anul 2010?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby vmc » Sat Jan 01, 2011 7:47 pm

cred ca pana in nov 2011. drumul le spui ca l-ai facut cu masina, iti deconteaza la km, n-ai nevoie de chitante (cel putin mie nu-mi cere)
nicht wahr?

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Steuererklärung

Postby Draso » Fri Mar 25, 2011 7:46 pm

Am fost si eu la Steuerberater azi. Ca un sfat pentru cei care sunt in Germania (cei mai noi, care nu stiu despre ce e vorba): strangeti toate chitantele, absolut orice, sunt multe lucruri care se pot scadea din impozit. Daca nu o sa fie folositoare le puteti arunca dupa aceea. De exemplu, mi-a pus un calculator de 400 de euro pe care l-am cumparat, daca stiam luam unul de 800 :D ; traducerile si legalizarile actelor de asemenea, taxa de la Approbation, drumurile pana in Germania (inclusiv cele facute inainte sa ma angajez cand am venit la interviu), carti de specialitate cumparate, Weiterbildunguri etc. Doar bonuri de benzina nu mi-acceptat, daca ai facut un drum (la un Weiterbildung de ex.) se socoteste in km, dar tichete de parcare, hoteluri se accepta.
M-a costat 140 de euro si a iesit o suma mult mai mare decat speram.

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Steuererklärung

Postby george.nero » Fri Mar 25, 2011 8:19 pm

eu lucrez din octombrie 2010 si nu stiu daca e obligatoriu sa fac treaba asta cu impozitul daca am lucrat doar 3 luni (nici atit) in 2010. pt atita timp nu m-am mai deranja daca nu e obligatoriu ....deci stie cineva daca e obligatoriu sau nu??
mersi mult!

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby vmc » Fri Mar 25, 2011 11:33 pm

Obligatoriu nu e, dar ai sansa sa-ti recuperezi toti banii dati la impozit. Iti trebuie doar fisa fiscala de la spitalul unde ai lucrat in ro si chitante cat mai multe
nicht wahr?

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Steuererklärung

Postby dr_coimu » Sat Mar 26, 2011 10:47 am

De ce ti trebuie fisa fiscala din ro? Fara ea nu se poate?
Si sunt in aceeasi situate, am lucrat doar 2 luni in germania in 2010 si am chitante de vreo 1000 macar. As putea sa mi fac deducerea doar cu alea 2 luni de germania? Ms

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Steuererklärung

Postby Draso » Sat Mar 26, 2011 9:26 pm

Trebuie sa declari si veniturile realizate in Romania in acelasi an, daca au existat. Si eu am primit o fisa fiscala sa o duc completata.

Cat despre recuperat toti banii dati la impozit, nu cred ca e posibil. Asa ai putea cumpara cartii de specialitate de 10.000 de euro pe an, daca atata e impozitul tau si la sfarsit ramane 0 la statul german. Sigur este un plafon sau un procent pana la care se poate primi inapoi din impozit.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Steuererklärung

Postby dr_coimu » Sun Mar 27, 2011 1:24 am

As mai avea o intrebare pana poti depune actele?

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Steuererklärung

Postby dr_coimu » Sun Mar 27, 2011 1:24 am

dr_coimu wrote:As mai avea o intrebare pana poti depune actele?

pana cand poti depune actele? :D

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby vmc » Sun Mar 27, 2011 7:29 am

Draso wrote:Trebuie sa declari si veniturile realizate in Romania in acelasi an, daca au existat. Si eu am primit o fisa fiscala sa o duc completata.

Cat despre recuperat toti banii dati la impozit, nu cred ca e posibil. Asa ai putea cumpara cartii de specialitate de 10.000 de euro pe an, daca atata e impozitul tau si la sfarsit ramane 0 la statul german. Sigur este un plafon sau un procent pana la care se poate primi inapoi din impozit.


In primul an se face o suma a venitului din ro plus germania. Trebuie sa ai un min garantat al venitului, insa cu salariul din ro nu prea ai sanse sa ajungi la suma aceea. Din aceasta cauza cei care au lucrat putin in germanua (2-3 luni) au sansa sa-si recupereze banii dati la impozit complet
nicht wahr?

phellx
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Jun 09, 2009 10:30 pm

Re: Steuererklärung

Postby phellx » Wed Jun 08, 2011 7:53 pm

dr_coimu wrote:
dr_coimu wrote:As mai avea o intrebare pana poti depune actele?

pana cand poti depune actele? :D


da, pana cand poti depune actele...

User avatar
Cristi_cj
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Jan 28, 2010 8:45 pm
Location: Deutschland / Baden Württemberg

Re: Steuererklärung

Postby Cristi_cj » Fri Jan 06, 2012 3:59 pm

In cat timp se primesc banii de la trimiterea Steuererklärung la Finanzamt? Eu anul asta fac prima data minunea asta de Steuererklärung, si zicea cineva ca a primit banii la sfarsitul anului.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby vmc » Fri Jan 06, 2012 6:31 pm

eu i-am primit in august cu actele depuse in februarie. depinde, altii au asteptat mai mult/putin.
nicht wahr?

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Sat Jan 21, 2012 10:26 pm

Stie cineva ce modificari s-au adus Steuererklärung pe 2011 in comparatie cu cel de pe 2010? Am inteles ca s-au inchis multe portite prin care se puteau recupera bani, dar totul a fost la nivel de zvon, fara o informatie clara si sigura.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Steuererklärung

Postby manolo » Wed Jan 25, 2012 11:17 pm

am depus declaratia la Finanzamt pe 27 nov, am primit confirmarea pe 10 dec, banii in cont pe 27dec. eficienta germana!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

bogdan.md
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Apr 11, 2011 7:10 pm

Re: Steuererklärung

Postby bogdan.md » Sun Feb 05, 2012 4:03 pm

buna!
stie cineva vreun Steuerberater in Dortmund?

lassirr
junior
junior
Posts: 57
Joined: Fri Jun 04, 2010 6:04 pm

Re: Steuererklärung

Postby lassirr » Tue Oct 09, 2012 10:11 am

daca imi poate cineva recomanda un Steuerberater in zona(Waldbrol-NRW) 'specializat in starini',sau daca ii pot trimite toate hartiile prin posta-sau trebuie sa ma infatisez personal la el ,se pot recupera si banii pe care i-am platit la notar si traducator in Ro?

cris08
junior
junior
Posts: 27
Joined: Thu Oct 18, 2012 4:05 pm

Re: Steuererklärung

Postby cris08 » Fri Oct 19, 2012 7:04 pm

harciogu wrote:Stie cineva ce modificari s-au adus Steuererklärung pe 2011 in comparatie cu cel de pe 2010? Am inteles ca s-au inchis multe portite prin care se puteau recupera bani, dar totul a fost la nivel de zvon, fara o informatie clara si sigura.


Si eu am auzit la fel de la colegi. Deci tot un zvon.

1. A facut cineva de curand SE ca sa ne poata confirma/infirma oarecum acest zvon?
2. Cei care au facut aceasta deducere de curand cat de cat ne pot spune in linii mari ( stiu ca exista liste interminabile, CD-uri cu ceea ce se deduce cu niste termeni de te ia ameteala) ce anume li s-a dedus?

Multumesc !

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby geocatalinfx » Sat Oct 20, 2012 10:34 pm

buna seara ! am inteles ca poti sa trimiti si lunar o suma de bani in tara intr.un cont al unei rude de grad 1 si cu chitantele respective statul germana iti da pana la 80 % din suma respectiva inapoi pe motiv ca iti ajuti familia. stie cineva daca e adevarat? pe langa carti de specialitate, laptop,parte din chirie daca iti amenajezi o camera de studiu ce se mai deduce? va multumesc.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Steuererklärung

Postby Iepurita » Sat Oct 20, 2012 10:53 pm

Poti sa detaliezi putin despre camera aceasta de studiu te rog?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby geocatalinfx » Sun Oct 21, 2012 1:55 pm

o camera amenajata pt studiu , cu birou,etc. dedicata serviciului adica. eu inca nu am completat nimic in acest scop. dar colegii mai vechi stiu sigur despre ce este vorba. ar fi buna o enumerare a posibilitatilor de a ne lua banii inapoi.

Ioio wrote:Poti sa detaliezi putin despre camera aceasta de studiu te rog?

cris08
junior
junior
Posts: 27
Joined: Thu Oct 18, 2012 4:05 pm

Re: Steuererklärung

Postby cris08 » Sun Oct 21, 2012 10:44 pm

geocatalinfx wrote:buna seara ! am inteles ca poti sa trimiti si lunar o suma de bani in tara intr.un cont al unei rude de grad 1 si cu chitantele respective statul germana iti da pana la 80 % din suma respectiva inapoi pe motiv ca iti ajuti familia. stie cineva daca e adevarat?


:shock: :shock: :shock: Sincer, asta mi se pare :mrgreen: ..prea frumos sa fie adevarat :mrgreen:

In cazul asta ma gandesc sa introduc toti banii in contul lu' mama :lol: :lol: :lol:

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby geocatalinfx » Mon Oct 22, 2012 7:39 pm

este limitata suma de valoarea impozitului tau anual. nu am mai multe detalii. de asta am scris pe forum. poate cineva stie si practic.

cris08 wrote:
geocatalinfx wrote:buna seara ! am inteles ca poti sa trimiti si lunar o suma de bani in tara intr.un cont al unei rude de grad 1 si cu chitantele respective statul germana iti da pana la 80 % din suma respectiva inapoi pe motiv ca iti ajuti familia. stie cineva daca e adevarat?


:shock: :shock: :shock: Sincer, asta mi se pare :mrgreen: ..prea frumos sa fie adevarat :mrgreen:

In cazul asta ma gandesc sa introduc toti banii in contul lu' mama :lol: :lol: :lol:

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Tue Oct 23, 2012 1:47 am

nu e asa usor. ca sa ai o ruda in intretinere acasa trebuie sa dovedesti ca nu are casa pe numele ei, ca are un venit sub venitul minim in tara, und und und. totul lua cu stampile de la primarie, de la circa financiara... complicat. mai bine bagi munca cinstita.

@ cris08: cam tarziu pt SE anul asta. cred ca nu mai poti sa depui actele.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby geocatalinfx » Sun Oct 28, 2012 2:26 pm

esti sigur? pt ca persoana care face acest lucru sustine ca nu a fost nevoie de aceste acte.
harciogu wrote:nu e asa usor. ca sa ai o ruda in intretinere acasa trebuie sa dovedesti ca nu are casa pe numele ei, ca are un venit sub venitul minim in tara, und und und. totul lua cu stampile de la primarie, de la circa financiara... complicat. mai bine bagi munca cinstita.

@ cris08: cam tarziu pt SE anul asta. cred ca nu mai poti sa depui actele.

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Sun Oct 28, 2012 9:41 pm

nu e nici statul neamt atat de fraier. cati turci si-ar lua banii inapoi asa? asta daca platesc impozit, nu daca iau herz iv si lucreaza la negru la rudele cu butic la coltul strazii.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

tonee
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Sep 24, 2012 12:51 am
Location: Oradea - Romania

Re: Steuererklärung

Postby tonee » Mon Dec 17, 2012 9:31 pm

Eu am o situatie mai speciala. In anul 2012 in lunile octombrie - decembrie am fost pe la interviuri, am depus actele pentru approbation, am platit traducerile etc etc. Deci in anul 2012 am avut cam cea mai mare parte a cheltuielilor cu gasirea unui loc de munca. In final m-am hotarat pentru una din clinicile unde am fost la interviu. Acolo voi incepe ca si Assistenzarzt la 01 Februarie 2013. Nelamurirea mea este....daca sau cum pot sa trec pe Steuererklärung aceste cheltuieli cu gasirea unui loc de munca acute in anul 2012...avand in vedere ca eu voi plati impozit abia incepand cu anul 2013? Ma intreb...in cazul acesta ar trebui sa fac Steuererklärung pentru anul 2012 chiar daca nu am cotizat impozite pe acest an? S-a mai aflat cineva in aceasta situatie? Daca da....cum a facut!?

Va multumesc

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: Steuererklärung

Postby metalu » Sat Dec 22, 2012 6:17 pm

Tonee :

strange taote chitantele care le ai de pe urma costurilor si daca nu ti se va face pe 2012 atunci poate se adauga la 2013. Dar cel mai bine ia legatura cu un Steuerberater si vb cu el ca stie mai bine. Oricum asta e frumos caci costurile pt interviu se iau si ele in calcul si mutatul in sine. Suma nu e de neglijat e chiar frumusica :D .

Bafta

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Mon Jan 07, 2013 5:48 am

a folosit cineva programelele de steuererklärung de la aldi/lidl/tchibo? ma gandeam sa spareuiesc ceva, nu ca anul trecut in care am dat 320 la steuerberater.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

do1da2b
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sat Nov 22, 2008 10:39 pm

Re: Steuererklärung

Postby do1da2b » Sun Jan 20, 2013 2:30 am

Salutare!
Voi cum ati reusit chestia cu Doppelthaushaltführung? Finanzamtul a respins consecvent demersul pe motiv ca de vreme ce stau aici inseamna ca nu mai sunt interesat de Romania. Am deschis proces, dar Steuerberaterul meu a dat-o in bara, nu a fost in stare sa convinga judecatorul. Mi-a spus sa intreb pe altii ce motiv au "bagat" la inaintare... cred ca ii dau papucii si imi caut altul. Apropo, pt mine si nevasta-mea impreuna a reusit sa deduca doar 700 €!! si i-am dat 250!

Multumesc anticipat pt sugestii.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Sun Jan 20, 2013 2:31 am

ce chitante ai mai bagat? in afara de carti si cursuri?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Steuererklärung

Postby harciogu » Mon Jan 21, 2013 1:04 am

multe decontari se pot face pauschal, cum ar fi drumul la munca, curatarea hainelor de serviciu, drumurile la interviuri si fortbildunguri. nu ai nevoie de chitante.
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Mon Jan 21, 2013 1:18 am

deci sa inteleg. eu daca stau la 2 km de spital, imi spala spitalul halatele, timp de un an nu nu am mers la niciun interviu si fortbildungurile mi le-a platit spitalul nu am ce deconta? am cumparat carti de vreo 500 de euro, merita efortul?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: Steuererklärung

Postby metalu » Wed Jan 23, 2013 11:04 am

Cartile precis se deduc, mie mi-a zis steuerberaterul ca si 2 drumuri catre locul de bastina deconteaza, daca am mers cu masina calculeaza ei la 0.30 euro km. iar daca cu avionul sa ii arat o copie dupa biletul de avion. Daca ai luat de ex si un costum nou pt un fortbildung sau interviu si pe ala ti-l deduce. Sunt multe lucruri ce pot fi deduse, doar trebuie un consultant bun. :)

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Steuererklärung

Postby Iepurita » Wed Jan 23, 2013 6:01 pm

drumurile catre Ro care? concediile? :))))
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby geocatalinfx » Tue Jan 29, 2013 4:07 pm

saptamana asta merg la steuerhilfeverein si o sa scriu aici tot ce se poate deduce....am auzit ca se pot multe, dar practic vad la termin.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Steuererklärung

Postby geocatalinfx » Wed Jan 30, 2013 3:46 pm

am fost azi la steuerhilfeverein..... mi.a zis ca nu.mi deduce abonamentele de tren care erau in valoare de 200 euro lunar, ci la km parcursi, mi.a facut el cam 55 euro la 40 km. apoi mi.a zis ca pot deduce si sumele de bani cu care ajut parintii, cartile, materialele de spital , parte din chirie daca am birou instalat, drumurile la interviuri. Mi.a zis ca nu.mi pot deduce din drumurile in tara,ca acum locuiesc aici. stiam ca dintre voi si.au dedus si drumuri in tara. cam atat. am uitat ceva? urmatorul termin e pe 20 februarie. Multumesc.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Steuererklärung

Postby Chingachgook » Wed Jan 30, 2013 4:30 pm

deci vax albina

intreaba-l ce inseamna birou instalat? trebuie poze? sau vine sa vada?

si in ce limita sunt sumele cu care iti poti ajuta parintii? trebuie sa prezinti hartia de virament bancar?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests