Locuri de munca non-medicale?

smotocel
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 01, 2009 3:16 pm

Locuri de munca non-medicale?

Postby smotocel » Wed Nov 03, 2010 11:22 am

Salut

Vreau sa va intreb pe cei care sunteti in Germania (daca stiti) cat de greu/usor este sa iti gasesti un loc de munca si sa te angajezi in Germania daca nu esti medic.

Prietena mea este medic rezident in Romania dar vrem sa plecam si am vrea sa stim ce sanse as avea eu sa imi gasesc de lucru. Am absolvit UPB (inginer chimist) dar m-am reprofilat din 2006 pe protectia mediului. Am cautat un pic pe net si am vazut ca job-uri in domeniul meu ar fi (de exemplu pe http://www.greenjobs.de/) dar nu reusesc sa imi dau seama ce sanse am de angajare.

M-am gandit ca e bine ca atunci cand vom cauta spitale va trebui sa ne orientam spre unele aflate la o distanta de 100 km de orase mari cu peste 150000 locuitori (ce parere aveti?).

In concluzie, exista oportunitati de angajare si pentru cei din afara sistemului medical? (atat posturi ce necesita studii superioare cat si posturi de "necalificati")

Va multumesc!

P.S. Am citit arhiva "rezidentiat germania" si am vazut cateva discutii pe aceasta tema dar as dori sa aflu mai multe detalii.
2 pe un cont - inginer si medic

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Locuri de munca non-medicale?

Postby ciresar1988 » Wed Nov 10, 2010 7:28 pm

Posibilitati mai exista, dar ii va fi cu siguranta mai usor ei sa gaseasca decat iti va fi tie. Incercati sa faceti invers. Cauta pentru tine un job si dupa ce gasesti, cautati si pentru ea, pe o raza de 100 de km in jurul jobului tau. Asa veti putea gasi o locuita la jumatatea distantei, si 50 km naveta in Germania sunt ca si inexistenti. Dureaza mai mult drumul catre serviciu daca locuiesti si lucrezi intr-un oras mai maricel din Romania. Plus ca in DE iti poti deduce din impozite costurile transportului catre serviciu.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Locuri de munca non-medicale?

Postby george.nero » Sun Nov 14, 2010 11:38 am

ciresar1988 wrote: Plus ca in DE iti poti deduce din impozite costurile transportului catre serviciu.

swi cum faci asta?

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Locuri de munca non-medicale?

Postby manolo » Sun Nov 14, 2010 6:30 pm

george.nero wrote:
ciresar1988 wrote: Plus ca in DE iti poti deduce din impozite costurile transportului catre serviciu.

swi cum faci asta?

cand iti faci taxele in ianuarie ptr anul precedent, atunci stabilesti cu contabilul ce se poate deduce. se includ costurile ptr ocuparea locului de munca (transport la interviuri si apoi la instalare, haine si echipament medical daca ai cumparat, computer - asta se deduce in 3 bucati, in urmatorii 3 ani, transport daca stai mai departe de spital si trebuie sa vii cu masina sau abonamentul la tren sau autobuz etc).

asadar, tine toate chitantele de la cumparaturi. cele de benzina nu e nevoie sa fie tinute, se calculeaza distanta de la domiciliu la serviciu si se plateste pausal per km.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Locuri de munca non-medicale?

Postby dr_coimu » Sun Nov 14, 2010 11:03 pm

manolo wrote:
george.nero wrote:
ciresar1988 wrote: Plus ca in DE iti poti deduce din impozite costurile transportului catre serviciu.

swi cum faci asta?

cand iti faci taxele in ianuarie ptr anul precedent, atunci stabilesti cu contabilul ce se poate deduce. se includ costurile ptr ocuparea locului de munca (transport la interviuri si apoi la instalare, haine si echipament medical daca ai cumparat, computer - asta se deduce in 3 bucati, in urmatorii 3 ani, transport daca stai mai departe de spital si trebuie sa vii cu masina sau abonamentul la tren sau autobuz etc).

asadar, tine toate chitantele de la cumparaturi. cele de benzina nu e nevoie sa fie tinute, se calculeaza distanta de la domiciliu la serviciu si se plateste pausal per km.


Asta ma intereseaza si pe mine!! :D
Primesc inapoi toti banii sau doar o parte??
Oare chiria nu se deduce???? :D

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Locuri de munca non-medicale?

Postby manolo » Mon Nov 15, 2010 11:50 pm

Asta ma intereseaza si pe mine!! :D
Primesc inapoi toti banii sau doar o parte??
Oare chiria nu se deduce???? :D


nu cred ca primesti toti banii platiti inapoi. ce se intampla (cred, ptr ca asa era in US) este ca suma la care se aplica impozitul devine mai mica, odata ce scazi din ea sumele pe care le-ai platit pe diverse chestii legate de meserie, in cazul asta. atunci e clar ca suma de impozitat e mai mica si deci si impozitul final e mai mic, asadar ar trebui sa primesti diferenta intre impozitul retinut lunar si impozitul final calculat la sfarsitul anului. cand fac taxele la anul aici, revin cu un post.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests