Fachgespräch in Weimar

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Fachgespräch in Weimar

Postby george.nero » Sun Aug 01, 2010 12:36 pm

Am un post in 'Suhl si am inteles ca tre sa mai dau un fel de interviu in Weimar ..stie cineva in ce consta si cit dureaza??
eu sunt pe gineco.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Fachgespräch in Weimar

Postby maria_m » Sun Aug 01, 2010 3:25 pm

[quote="george.nero"]Am un post in 'Suhl si am inteles ca tre sa mai dau un fel de interviu in Weimar ..stie cineva in ce consta si cit dureaza??
eu sunt pe gineco.[/quote]
e o chestie aiurea si subiectiva. cred ca eu am fost prima care am avut parte de un asemenea interviu. cand am venit eu se mai putea inca sa nu ai certificat de b2 si daca vorbeai satisfacator primeai berufserlaubnis.
la mine a fost relativ lejer. la intalnirea cu pricina au fost vreo 5. in prima faza ne-am conversat pe teme generale (spre exemplu de ce timisoara are si nume unguresc si nemtesc) sau cat de usor te descurci pe aeroportul otopeni (probabil ca tipu trebuia sa zboare la bucuresti). dupa aia (inca nu erau probabil satisfacuti de ce am produs in germana) m-au intrebat chestii din cv-ul meu- dar le era oarecum egal despre ce proiecte vorbeam, impresia mea a fost ca intereseaza strict cum vorbesc. intr-un final le-a venit ideea creata sa simulam o anamneza. pana la urma au fost 2. o tipa care zicea ca are dureri de cap si una care avea dureri de spate. cum eu urma sa merg pe neuro una dintre ele m-a intrebat ce e ala MRT (intrebare de la "pacient") cealalta ce e ala un EEG. le-am explicat cum m-am priceput eu mai bine la vremea aia. a fost cam naspa ca tipele jucau rolul pacientului om mai putin dotat intelectual :D .
cert e ca mi-au dat berfuserlaubnisul pt un an.

din experienta celor de dupa mine stiu ca nu a mai fost chiar dragut. dar e vorba tot de limba. nu vor sa vada cata medicina stii ci cata germana. chiar daca ai examenul B2. seful de acolo e cam sictirit si cu toane. cu mine a fost super ok dar cu o colega a vorbt in dialect.
ideea e ca daca vorbesti germana ok nu vei avea probleme.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Fachgespräch in Weimar

Postby maria_m » Sun Aug 01, 2010 3:30 pm

am uitat sa spun ca la mine a durat cam aprox 45 de minute. aaa!!! important.daca faci ceva hospitation si faci totusi ceva prin spital. adica iei sange sau pui mana pe pacient sa nu cumva sa spui, pentru ca teoretic ca hospitant nu ai voie sa faci absolut nimic.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Fachgespräch in Weimar

Postby Draso » Sun Aug 01, 2010 10:57 pm

Eu am dat acum 2 luni, nu a durat mai mult de 15 min. Au fost doua persoane de fata, si in principiu urmaresc sa vada cat de bine stii sa vb germana si nu cunostintele medicale sau daca stii sa faci o anamneza in germana. A fost o discutie libera gen "De ce vreti sa lucrati in Germania", "Unde ati invatat germana" etc. Nu mi s-a parut foarte exigent, nivelul meu era cam sub B2 si totusi s-au aratat foarte multumiti de prestatia mea. In principiu daca intelegi ce te intreaba si esti in stare sa legi un raspuns, nu neaparat 100% corect gramatical nu o sa ai probleme.

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Fachgespräch in Weimar

Postby george.nero » Mon Aug 02, 2010 8:46 pm

Draso wrote:Eu am dat acum 2 luni, nu a durat mai mult de 15 min. Au fost doua persoane de fata, si in principiu urmaresc sa vada cat de bine stii sa vb germana si nu cunostintele medicale sau daca stii sa faci o anamneza in germana.


o anamneza este destul de grea dar mai important este daca tre sa faci o anamneza pe specialitatea ta sau asa in general. stie cineva ????
va multumesc

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Fachgespräch in Weimar

Postby maria_m » Mon Aug 02, 2010 8:51 pm

[quote="george.nero"][quote="Draso"]Eu am dat acum 2 luni, nu a durat mai mult de 15 min. Au fost doua persoane de fata, si in principiu urmaresc sa vada cat de bine stii sa vb germana si nu cunostintele medicale sau daca stii sa faci o anamneza in germana. [/quote]

o anamneza este destul de grea dar mai important este daca tre sa faci o anamneza pe specialitatea ta sau asa in general. stie cineva ????
va multumesc[/quote]

mai la mine ideea nu era anamneza, ci sa vada ca sunt in stare sa vb cu pacientul. nu va agitati, nu-i intereseaza anamneza in sine sau cata medicina stiti. pe astia de la weimar ii intereseaza strict cum vorbiti. deci nu va speriati de faza cu anamneza. oricum dintre cunostintele mele nu a mai avut nicicare anamneza. le trebuie doar un subiect de conversatie.

User avatar
groparu68
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Jun 15, 2009 7:58 pm
Location: Cj

Re: Fachgespräch in Weimar

Postby groparu68 » Thu Mar 24, 2011 8:17 pm

Si dupa acest interviu mirific, cam in cat timp ati primit approbation-ul?
Mersi anticipat

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Fachgespräch in Weimar

Postby maria_m » Thu Mar 24, 2011 8:47 pm

daca imi aduc bne aminte, dupa vreo 3 saptamani. dar asta era acum aproape 3 ani. nu stiu cum e acum

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Fachgespräch in Weimar

Postby dr_coimu » Thu Mar 24, 2011 9:56 pm

groparu68 wrote:Si dupa acest interviu mirific, cam in cat timp ati primit approbation-ul?
Mersi anticipat


Iti faci si tu un speach de acasa, de unde vi, unde ai lucrat, unde ai studiat, unde ai invatat germana, ce frumos e in germania bla bla, il zici acolo raspicat si sunt multumite alea de la weimar. La mine a durat cca 5-10 min dupa care duduia s-a declarat multumita. Apoi am ramas cu dudia alalta, am verificat actele, apoi m a trimis peste drum sa platesc taxa. "da repede ca se inchide". Sa ma vezi ce pedalam prin ploaie cu gura pana la urechi:))) E fain la Weimar, nu am auzit pe nimeni sa fi avut probleme cu obtinerea Aprobationului acolo.

User avatar
groparu68
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Jun 15, 2009 7:58 pm
Location: Cj

Re: Fachgespräch in Weimar

Postby groparu68 » Thu Mar 24, 2011 10:03 pm

mersi, mersi; eram curios sa stiu de la cei care au obtinut approbationul in Weimar, deoarece am vb si cu altii (binenteles alte landuri) care m-au incurajat fie cu 4, fie cu 6 saptamani.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Fachgespräch in Weimar

Postby Chingachgook » Thu Mar 24, 2011 10:34 pm

in NRW am plecat cu hartia cu Approbationul direct dupa interviu.

banii a ramas ca ii trimit eu mai incolo :D

tot anamneza am avut si eu (cred ca e standard) si o discutie pe un articol medical pe care l-am citit pe loc. cum ziceau si colegii problema lor e germana nu medicina.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Fachgespräch in Weimar

Postby Draso » Thu Mar 24, 2011 10:45 pm

Pai cand mergi la Sprachtest hartia e gata (Approbationul) mai are doar nevoie de o semnatura. Daca treci testul platesti taxa si iti iei hartia.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 67 guests