Cum e limba germana?

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Cum e limba germana?

Postby cris3 » Fri Jun 18, 2010 8:59 pm

aarabagiu_aalina wrote:..chiar daca nu sunt inca la nivelul B2 de limba.


Aveti in vedere, dupa cum s-a mai spus de multe ori, ca limba germana e o limba grea si cere destul de mult timp ptr a fi invatata....de multe ori, b2 poate fi chiar insuficient, poti avea dificultati mari, deci nu va imbatati cu apa rece!....nu mai spun ca la telefon poate fi chiar nasol daca nu il intelegi pe cel de la capatul opus al firului si si mai nasol e ca nici el nu vede ce gesticulezi din maini ca sa te poata intelege si el la randul lui; iar cand ai o urgenta, ai cam incurcat-o!
Scrisorile trebuiesc facute si nu iti permiti sa gresesti cuvintele, ca nu o sa inchida nimeni ochii doar ptr ca tu nu ai inca nivelul necesar de germana.
Nu vreau sa descurajez pe nimeni, insa primul lucru care trebuie facut este invatarea temeinica a limbii!

mariusel86
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 10, 2009 10:16 pm
Location: ro

Re: Germania - acte necesare

Postby mariusel86 » Sat Jun 19, 2010 3:26 pm

corect....nu stiu de ce toti se grabesc sa plece cu a1-a2 cand si cu b2 (luat pe bune;) ) e destul de greu.... ar fii bine daca ar posta si cei ce se intorc dupa cateva luni.....pentru ca aici pe forum doar care au ajuns bine vorbesc...

stefanya_c
Posts: 3
Joined: Tue Jun 22, 2010 12:56 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby stefanya_c » Tue Jun 22, 2010 1:26 pm

Buna ziua.Sunt noua pe acest forum si nu prea stiu unde pot sa gasesc raspun la intrebarea mea...sper sa ma poata cineva ajuta.As vrea sa plec in Germania prin octombrie-noiembrie pentru interviu(sper sa termin B1 pana atunci) si as vrea sa-mi depun actele pentru certificatul de conformitate care am auzit ca dureaza o viata sa il elibereze, ca sa mai salvez din timp.Problema este ca in septembrie am nunta si o sa-mi schimb numele si nu stiu daca o sa mai fie valabil certificatul la angajare.Oare o sa trebuiasca sa scot altul?sau o sa pot prezenta o certificatul de casatorie? :?: :roll: Va multumesc anticipat

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby sunny2012 » Sun Jul 04, 2010 5:12 am

stefanya_c wrote:Buna ziua.Sunt noua pe acest forum si nu prea stiu unde pot sa gasesc raspun la intrebarea mea...sper sa ma poata cineva ajuta.As vrea sa plec in Germania prin octombrie-noiembrie pentru interviu(sper sa termin B1 pana atunci) si as vrea sa-mi depun actele pentru certificatul de conformitate care am auzit ca dureaza o viata sa il elibereze, ca sa mai salvez din timp.Problema este ca in septembrie am nunta si o sa-mi schimb numele si nu stiu daca o sa mai fie valabil certificatul la angajare.Oare o sa trebuiasca sa scot altul?sau o sa pot prezenta o certificatul de casatorie? :?: :roll: Va multumesc anticipat


ce acte mai exact depui la dosar? sunt rez an 1.
eu am inteles ca trebuie:
1.copie diploma+copie anexa la diploma.(legalizate)
Mai tre si adverinta de la spitalul angajator,chiar daca fiind in anu 1 NU am cei 3 ani experienta?
merci.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Sun Jul 04, 2010 9:38 am

Am o prietena, an 1/2 pe ATI care si-a depus singura CV-ul la nu stiu cate spitale , a dat un interviu in engleza pt. ca nu stia o boaba germana , i-a oferit cazare gratuita, 1000 de euro in mana plu cursuri gratuite pana cand invata limba.
Dupa 2 luni a inceput sa lucreze in spital.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby vmc » Sun Jul 04, 2010 11:23 am

Ceea ce dovedeste ca in doua luni se poate invata limba
nicht wahr?

User avatar
RADUCU
junior
junior
Posts: 56
Joined: Wed Dec 17, 2003 12:57 pm
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby RADUCU » Sun Jul 04, 2010 5:37 pm

Ca sa raman off topic pe > acte necesare> vad ca nu prea se respecta ??
iar pe rezi GERMANIA apare acel reportaj lacrimogen cu salariile din ROMANIA... >>
1400 med rez = 1400 politist... - dar se pare ca asta e nivelul tarii.


vmc wrote:Ceea ce dovedeste ca in doua luni se poate invata limba


NU >>> Ceea ce dovedeste ca mai sunt spitale care iti dau bani doar ca si hospitant...

Nu inteleg ce e asa de incredibil ca i s-au oferit Alinei 2000 de euro ca si hospitant.. atata timp cat si eu am gasit hospitation pentru o colega tot cu 800-1000 pe luna timp de mai mult de 6 luni pe gineco.

Sa fim intelesi: Spitalele din germania sunt dotate aproape la fel in linii mari si nu o sa intalniti jeg pe culoare, la baie, pe holuri ca in romania.
Posibilitatile medicilor de a practica medicina ca in carti fara sa le lipseasca nimic sunt indeplinite in peste 90% din cazuri...
Eu lucrez intr-un spital de unde fug toti > pentru ca orasul nu le ofera prea multa socializare si nu pentru ca nu ar fi multumiti la locul de munca...

Multi rezidenti vin de la universitatea Bonn unde au prietenii si fostii colegi de facultate.. dar din pacate nu si-au putut gasi post ca si proaspeti absolventi si au venit aici sa acumuleze experienta.. > acum se vor intoarce la Bonn inapoi > eu unul sunt proaspat in Germania si nu am preferinte locative atata timp cat stau la autostrada si ajung in 15-30 min in orasele mari .

Si eu am fost la fel de curios si mi-am intrebat colegii despre diferentele intre spital universitar si spital comunal.
La spitalul universitar in general nu prea ajungi sa faci tu interventii ci numai facharztii dar ai parte de mai multe explicatii, cursuri. In spitalele comunale e LEARNING BY DOING din pacate in multe cazuri fara sa-ti explice cineva... te dai de 2-3 ori cu capul de pereti si esti maestru apoi.:)

Oricum oricat de slab pregatit ar fi un medic din romania.. au ei grija sa devina PRODUCTIV in cel mai scurt timp ca ei nu angajeaza mascote sa umble in spital in halat alb.... oricum de frecat menta ca in romania no sa vedeti.

Iar daca faceti un calcul ca un medic aduce spitalului lunar cam peste 40.000 de euro de ce nu ar astepta spitalul un potential medic si sal mai si plateasca cateva luni degeaba. >> un potential medic e mai bun decat nici un medic... dupa deviza > bad sex is better than no sex mai ales ca sunt constienti ca strainii nu sunt legati social de orasele mari universitare.
I'm not that dangerous as I seem, but be aware.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby vmc » Sun Jul 04, 2010 9:15 pm

Ioio wrote:Dupa 2 luni a inceput sa lucreze in spital.


Ceea ce inseamna ca dupa doua luni de hospitatie a fost capabila sa lucreze ca medic, deci luat Approbation, deci stiut limba
nicht wahr?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Calico » Sun Jul 04, 2010 9:41 pm

Exista diferite grade de stiut o anumita limba. Sa incepi sa lucrezi intr-un spital nu e o dovada ca stii suficient pentru un medic. Lucreaza ca radiolog? :)

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby vmc » Sun Jul 04, 2010 9:45 pm

Ioio wrote: an 1/2 pe ATI
nicht wahr?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby vmc » Sun Jul 04, 2010 11:13 pm

nicht wahr?

User avatar
Stewie
junior
junior
Posts: 44
Joined: Thu Mar 25, 2010 4:50 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Stewie » Sun Jul 04, 2010 11:36 pm

Alle wollen in den Himmel, aber niemand will sterben :lol:

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Germania - acte necesare

Postby darksunrise » Mon Jul 05, 2010 9:42 am

Cand locuiesti intr-o tara inveti mult mai repede limba, mai ales daca ai deja bazele puse acasa.
@ vmc, thanks a lot pt linkuri, sunt la recapitulare si m-au ajutat mult :*
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby maria_m » Mon Jul 19, 2010 10:40 pm

[quote="vmc"][quote="Ioio"][b]Dupa 2 luni a inceput sa [i]lucreze[/i] in spital[/b].[/quote]

Ceea ce inseamna ca dupa doua luni de hospitatie a fost capabila sa lucreze ca medic, deci luat Approbation, deci stiut limba[/quote]

Cred ca ar mai trebui spus un aspect. sa te "descurci" nu inseamna ca stii limba. daca esti chirurg si pacientul iti povesteste in 5 minute unde il doare cum si de cand poate merge. dar sunt specialitati, cum ar fi internele, neurologia, pediatria, ca sa nu mai spun de psihiatrie unde b2 este absolut insuficient ca sa faci o anamneza corecta.eu sunt pe psihiatrie. o anamnza completa (fara examinarea pacientului!) dureaza cam o ora. pacientii iti povestesc o mie de chestii si uneori este ingrozitor de greu sa-i urmaresti.
inainte am facut un an neuro. este ceva mai usor dar si acolo pacientul are tendinta sa-ti povesteasca cum s-a certat cu sotia sau cum nu a dormit azi-noapte. trebuie sa intelegi destul de bine ca sa poti face cu adevarat diferenta ce e important pt anamneza si ce nu.
brief-urile in sine pana la urma nu mi se par imposibil de scris. in esenta sunt lucruri care se repeta la fiecare al 3-lea pacienti si ajungi intr-un final sa scrii aceleasi fraze de 5 ori pe zi. asta se invata pana la urma. dar sa intelegi cu adevarat pacientul nu e chiar usor.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: Germania - acte necesare

Postby atlantiana » Tue Jul 20, 2010 5:29 pm

Pot sa ii dau dreptate mariei. Cu Briefele te descurci repede, sunt modele de scrisori - eu am primit asa ceva la clinica - din care inveti vocabularul si sabloanele si apoi le folosesti relativ simplu. In discutia cu pacientul insa un sablon nu te ajuta, trebuie sa stii cat mai bine limba.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby maria_m » Tue Jul 20, 2010 8:10 pm

in ultimul timp mi se intampla chestii comice legate de tema asta. m-am mutat de curand din thuringen in bayern si e alta limba. exemplu: am internat o pacienta cu episod depresiv major care la fiecare 2-3 fraze spune "konny net". mi-a trebuit jumate de zi sa aflu ce inseamna. "kann ich nicht". eu credeam ca e vreun nume. e drept ca m-am mirat ca spune asta atat de des. sau ce mai spun astia tare comic "au net" (nici asta nu am inteles in prima zi) si inseamna "auch nicht". vad ca in bayern scot multe litere din cuvinte. parca le e lene sa spuna tot cuvantul. si iese o salata cand pocesc cuvintele asa si mai vorbesc si repede. daca mai e si borderline e naspa rau ca se mai si matzaie pe deasupra.
asta a fost rau off topic :oops:

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby ProfDrMedGigiBecali » Tue Jul 20, 2010 9:01 pm

bayern e inca bine, in zona granitei cu franta sa te tii de scaun am inteles :D ca ltfel cazi si gauresti gresia .
si da 2000 de euro pe hospitation e o chestie care zboara dar nu se mananca raducule, pt ca cu 800 -1000 aduceau 2 medici sa faca hospitation. dar o fi fata poleita cu aur .

on topic. germana e o limba f grea, are reguli care nu exista in nici o limba din lume ( faci cuvinte de exemplu cum vrei tu ), are o multime de verbe neregulate, etc. dar imposibil de invatat nu e, si odata avand o baza stabila e din ce in ce mai usor. toata treaba e sa vrei sa o inveti si sa nu pleci cu coada intre picioare acasa ca nu ti-a convenit postu pe care ai aterizat, spunand ca strugurii sunt acrii si asa . nici un maestru nu a cazut din cer parca zic nemtii asa ca spor la citit.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Germania - acte necesare

Postby zubenelgenubi » Tue Jul 20, 2010 9:35 pm

maria_m wrote:daca mai e si borderline e naspa rau ca se mai si matzaie pe deasupra.
asta a fost rau off topic :oops:


ca sa raman o-t: de ce se matzaie borderline-ii?
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby maria_m » Tue Jul 20, 2010 10:56 pm

[quote="zubenelgenubi"][quote="maria_m"]daca mai e si borderline e naspa rau ca se mai si matzaie pe deasupra.
asta a fost rau off topic :oops:[/quote]

ca sa raman o-t: de ce se matzaie borderline-ii?[/quote]

pt ca este o tulburare de personalitate. nu e musai sa se matzaie toti borderline-ii, dar pacientele pe care le am eu acum pe sectie sunt doar de vineri internate si incearca cumva "sa se dea bine" pe langa toti. le e greu sa respecte regulile sectiei si momentan incearca cum pot sa le sara. daca mai e si un barbat in preajma e si mai rau. nu stiu de ce au impresia ca barbatii sunt mai toleranti decat femeile. amandoua se comporta cand ma vad ca doua fetite de gradinita.

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby ProfDrMedGigiBecali » Wed Jul 21, 2010 9:04 pm

2 fetite negre sau galbene ? doamna educatoare da si mie o acadea ca te cotonegesc ca sunt ninja ? sau ca il chem pe tata sa te bata mar :P
stiu sunt offtopic dar ce conteaza cand am fost eu ontopic vreodata....cine se inscrie la mine in partid va dau acadela chuppa chups gratis !

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marmotul » Thu Jul 22, 2010 10:17 am

cris3 wrote:
aarabagiu_aalina wrote:..chiar daca nu sunt inca la nivelul B2 de limba.


Aveti in vedere, dupa cum s-a mai spus de multe ori, ca limba germana e o limba grea si cere destul de mult timp ptr a fi invatata....de multe ori, b2 poate fi chiar insuficient, poti avea dificultati mari, deci nu va imbatati cu apa rece!....nu mai spun ca la telefon poate fi chiar nasol daca nu il intelegi pe cel de la capatul opus al firului si si mai nasol e ca nici el nu vede ce gesticulezi din maini ca sa te poata intelege si el la randul lui; iar cand ai o urgenta, ai cam incurcat-o!
Scrisorile trebuiesc facute si nu iti permiti sa gresesti cuvintele, ca nu o sa inchida nimeni ochii doar ptr ca tu nu ai inca nivelul necesar de germana.
Nu vreau sa descurajez pe nimeni, insa primul lucru care trebuie facut este invatarea temeinica a limbii!

hai ca ma termini..si asa sunt cu moralul la pamint.
cel mai mult ma dispera la limba asta cuvintele alea interminabile
qpepsi.gif

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Cum e limba germana?

Postby zubenelgenubi » Thu Jul 22, 2010 10:36 am

A invatat cineva dupa OPTIMAL? Daca da, care este parerea voastra despre respectivele cursuri?
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marmotul » Thu Jul 22, 2010 11:06 am

zubenelgenubi wrote:A invatat cineva dupa OPTIMAL? Daca da, care este parerea voastra despre respectivele cursuri?

care cursuri? astea?http://www.optimal.ro/ :D
eu am scos de pe net niste chestii, majoritatea in engleza si le tot ascult la mp3 player cind ma lasa caldura
qpepsi.gif

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Cum e limba germana?

Postby zubenelgenubi » Thu Jul 22, 2010 7:00 pm

mah marmoate, io inteleg ca tu ai ce ai cu padurea, dar nici chiar asa... :(

la astea ma refeream: http://www.langenscheidt-unterrichtspor ... n_142.html

astept provincia!
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Cum e limba germana?

Postby sandman » Thu Jul 22, 2010 9:16 pm

Astea sunt cursurile de la Institutul Goethe. Sunt ok. Gramatica se invata din mers.
Life is good

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marmotul » Fri Jul 23, 2010 7:40 am

si sunt o idee cam scumpe pentru buzunarul meu
qpepsi.gif

User avatar
danny0910
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Mar 24, 2008 3:20 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby danny0910 » Sat Jul 24, 2010 11:34 pm

Are cineva un dictionar /program de limbi straine (germana m.a.)ce poate fi instalat pe un notebook de exemplu si care sa nu aiba legatura cu conexiunea la internet?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby holliday » Sat Jul 24, 2010 11:46 pm

danny0910 wrote:Are cineva un dictionar /program de limbi straine (germana m.a.)ce poate fi instalat pe un notebook de exemplu si care sa nu aiba legatura cu conexiunea la internet?

da

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby ProfDrMedGigiBecali » Tue Jul 27, 2010 11:02 pm

am eu in norvegiana suedeza finlandeza si traduce in engleza germana si franceza.

holliday tu cu al tau ce faci ca tara morilor de vant nu are limba germana in programa oficiala si tu o balbai pe franceza trasa de par si in combinatie cu o miscare suava de sold si maini :D

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby holliday » Tue Jul 27, 2010 11:09 pm

ProfDrMedGigiBecali wrote:am eu in norvegiana suedeza finlandeza si traduce in engleza germana si franceza.

holliday tu cu al tau ce faci ca tara morilor de vant nu are limba germana in programa oficiala si tu o balbai pe franceza trasa de par si in combinatie cu o miscare suava de sold si maini :D

nu am spus ca am eu, a intrebat daca are cineva si de aceea am raspuns.

gigi, 70% e swiss allemand, si 25% e franceza.
si am unu ce traduce din fr in all, dar sunt la inceput cu germana Herr, dar lasa ca vezi tu peste un an ca o pun de un B2 :)

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby manolo » Wed Jul 28, 2010 9:46 am

holliday wrote:
ProfDrMedGigiBecali wrote:am eu in norvegiana suedeza finlandeza si traduce in engleza germana si franceza.

holliday tu cu al tau ce faci ca tara morilor de vant nu are limba germana in programa oficiala si tu o balbai pe franceza trasa de par si in combinatie cu o miscare suava de sold si maini :D

nu am spus ca am eu, a intrebat daca are cineva si de aceea am raspuns.

gigi, 70% e swiss allemand, si 25% e franceza.
si am unu ce traduce din fr in all, dar sunt la inceput cu germana Herr, dar lasa ca vezi tu peste un an ca o pun de un B2 :)


dar vezi, sa nu fii mai mult de B2, ca C1 are dreptul doar un roman in DE si postul e deja ocupat. asa ca Achtung!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby holliday » Wed Jul 28, 2010 7:25 pm

manolo wrote:
holliday wrote:
ProfDrMedGigiBecali wrote:am eu in norvegiana suedeza finlandeza si traduce in engleza germana si franceza.

holliday tu cu al tau ce faci ca tara morilor de vant nu are limba germana in programa oficiala si tu o balbai pe franceza trasa de par si in combinatie cu o miscare suava de sold si maini :D

nu am spus ca am eu, a intrebat daca are cineva si de aceea am raspuns.

gigi, 70% e swiss allemand, si 25% e franceza.
si am unu ce traduce din fr in all, dar sunt la inceput cu germana Herr, dar lasa ca vezi tu peste un an ca o pun de un B2 :)


dar vezi, sa nu fii mai mult de B2, ca C1 are dreptul doar un roman in DE si postul e deja ocupat. asa ca Achtung!

bai, esti rau :lol:

acum sunt la faza de bebelus, invat cuvinte, deci ist ein Kind.

ps: stiati ca un german si un swiss allemand se inteleg cel mai bine cand vorbesc in engleza? :)

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby soricel » Wed Jul 28, 2010 8:23 pm

holliday wrote:[ist ein Kind.


vezi ca ai pus-o la a IIIa singular si n-ai zis cine sau unde sau ce e cu kind-u ala :green:

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Cum e limba germana?

Postby darksunrise » Wed Jul 28, 2010 10:53 pm

Das ist ein Kind. :))

Cum e limba germana? ca tot era asta topic-ul...
Pai cum sa fie. Grea ! :shock: :roll: :D
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby soricel » Wed Jul 28, 2010 11:04 pm

cred ca el o fi vrut sa zica ich bin ein Kind

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby holliday » Thu Jul 29, 2010 8:37 am

daca ma mai jigniti, o sa va reportez pe amanoi/amandoua. Scherz

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby marmotul » Thu Jul 29, 2010 9:57 am

era de bine . te faceau mai tinar, nu asa cum te consideri tu, berist batrin
qpepsi.gif

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby holliday » Thu Jul 29, 2010 11:37 am

marmotul wrote:era de bine . te faceau mai tinar, nu asa cum te consideri tu, berist batrin

aah si eu care credeam ca ma faceau kinder cu suprize...

ps: de vreo 2 ani, am trecut la vin rosu, asa ca..nu avem aceleasi valori, da?

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby soricel » Thu Jul 29, 2010 11:46 am

glumeam, ma :)

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby holliday » Thu Jul 29, 2010 12:55 pm

soricel wrote:glumeam, ma :)

bina ba, dar tot te'am raportat. :)


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests