Cum e limba germana?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Tue Feb 26, 2013 11:51 pm

E o carte de gramatica practica de stefania popescu. Cica e foarte buna
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sophie
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Jul 19, 2007 11:45 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby sophie » Sun Jun 02, 2013 12:40 am

Am si eu o intrebare: Fides am inteles ca da certificatul de limba pe loc. Mai exista vreun institut care sa il elibereze repede (mai putin de 2 saptamani)? A avut cineva probleme cu certificatul de la Fides, sa nu il recunoasca in Bavaria (desi nu este specificat nimic inlista cu acte pt Approbation)? Multumesc.

sophie
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Jul 19, 2007 11:45 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby sophie » Sun Jun 16, 2013 9:24 pm

Pana la urma am gasit informatiile (poate intereseaza pe cineva): Goethe din Germania (cel putin Göttingen) trimite diploma prin posta in 5-7 zile, de la VHS trimit rezultatele in maxim 3 saptamani.

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: Cum e limba germana?

Postby gargaritza » Mon Jun 17, 2013 10:23 pm

dhl, par avion (eilige Luftfracht)

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby CristianM » Mon Oct 28, 2013 3:54 pm


ddaas
Posts: 4
Joined: Tue Feb 25, 2014 1:21 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby ddaas » Tue Feb 25, 2014 1:30 pm

Hai sa va spun si eu experienta mea cu limba germana - poate ajuta.

Am inceput intai un curs de limba germana la Crystal Mind, curs colectiv - clasic , nu intensiv. Detalii aici: http://www.limbistraine.eu
In grupa mai erau medici care voiau sa plece.
Profesoara (dna Stoltz) foarte foarte buna, excelenta pot spune. Nativa si romana si germana, cu tact pedagogic. De la ea am inteles prima data ca pot invata si eu germana ... :)
Dupa 3 module (A1, A2, B1) am continuat pe cont propriu. M-au ajutat cursurile de la deutsche welle online gratuite, ascultatul la tv (rtl ca altceva nu prind), dar si podcasturi cu stiri pe mobil de a zdf.de
Recomand de asemenea sa luati articole din ziare nemtesti (generale sau de specialitate) si sa incercati sa le traduceti.
Per total limba este grea, iar fara cativa ani de locuit in Germania sau tara vorbitoare de germana nu prea merge... :(
Acum eu sunt pe la un B2 dar continui .... :))

Succes deci cu germana !

ddaas
Posts: 4
Joined: Tue Feb 25, 2014 1:21 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby ddaas » Tue Feb 25, 2014 1:31 pm

Am mai incercat si aici livemocha.com, dar parca nu a fost ok. Acum fiecare in felul lui ...
puteti incerca un cont free.

ddaas
Posts: 4
Joined: Tue Feb 25, 2014 1:21 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby ddaas » Tue Feb 25, 2014 1:38 pm

vmc wrote:Ceea ce dovedeste ca in doua luni se poate invata limba

In niciun caz. Hai sa nu ne amagim.
Or fi oameni cu inclinatii spre limbi, care stiu 5-6 limbi si invata o limba in cateva luni (stiu si eu cazuri).

Oamenii normali, intelectuali, au nevoie de timp pt germana. Pt. un nivel decent de la zero eu as aprecia ca este nevoie de circa 2 ani.

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Cum e limba germana?

Postby j1mmy » Tue Mar 04, 2014 8:17 pm

Dar se poate invata intr-un an, eu m-am apucat cu 2 ani inainte sa plec, dar doar ultimele 6 luni pentru B1 si B2, ceea ce a reprezentat cam 80-90% din total. Inceputul e mai lent.

Dar daca as fi facut un curs intensiv la ei in tara, ar fi mers lucrurile si mai repede.

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby CristianM » Wed Mar 12, 2014 4:18 pm


User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Sag3aTa » Wed Sep 03, 2014 7:31 pm

In ce an de facultate ar trebui sa incep sa invat serios germana?Anul asta,anul 2, nu cred ca voi avea destul timp sa-i acord o atentie prea mare..desi o sa incerc sa invat cat pot
Cand spuneti ca poate dura si 2 ani cam la cate ore de invatat pe saptamana va referiti?stiu ca depinde de fiecare...dar niste raspunsuri m-ar ajuta sa-mi fac o idee.Multumesc in avans!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Thu Sep 04, 2014 10:02 am

Nu poti spune cat va dura pt ca fiecare invata altfel. Daca ai inclinatie spre limbile straine (ce imi place cum suna) vei invata mai repede.
Noi suntem 4 care am invatat germana de la zero, 2 sunt firi analitice, intreaba tot timpul de ce se spune asa si ce inseamna asta, si de ce spui cuvantul astag si nu celalalt samd. 2 sunt genul care aud o expresie si apoi o folosesc.
pana termini facultatea ai timp destul sa invetik toata germana de care vei avea nevoie :)))) cel mai bine e sa te uiti la TV, sa asculti radio in germana. ajuta fff mult.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Fri Sep 05, 2014 5:17 am

Ioio si sfaturile ei de gospodina

Asta e o aiureala ca invatam diferit. Omul si maimuta invata diferit.

Toti invatam la fel, de aia toti facem clasele intr-un an. Daca era altfel unii stateam 4 luni in clasa a5a in timp ce altora le trebuiau 20 de luni

Nu vorbesc de extremele lui gauss (repetentii si geniile - tu nu esti nici una nici alta)

Ca sa ajungi la b2 iti trebuiesc cam 800 de ore de studiu continuu. Depinde de tine cum le distribui.
Exista si niste indici de corectie in caz ca faci pauze mari
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Fri Sep 05, 2014 8:18 am

Kooksee si sfaturile lui de om inteligent (not).
Cam cum e structurata scoala in Germania? cam cum e structura scolara in America?

Limbile straine sunt ca si sportul: ai talent sau nu ai.
Degeaba o pune profa pe colega mea sa alerge 50 m in 8 secunde, ca nu reusea nici daca se antrena 2 ani.
asa este si la limbile straine: unii au nevoie de 5 minute si deja au inteles, altii au nevoie de alea 5 minute si de inca 3 zile ca sa poata spuna ok, face sens.


La mine la curs erau 2 fete care au inaintat un pas de la sosirea la cursul intensiv si pana la plecare.Una ne explica dupa 4 luni de germana cum s-a dus in hospitation, la masa au intrebat-o probabil wie ist das gelaufen, iar ea a spus razand 'neeeein, ich habe nicht gelaufen, ich habe zum Fuß gekommen'.

dupa estimarea ta mai bine nu spun in cate ore am invatat germana.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Sat Sep 06, 2014 1:28 am

Limbile straine nu e ca sportul.
Deci aberezi

Nu conteaza in cat spui ca ai invatat tu pentru ca am constatat ca ai tendinta sa "exagerezi"
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Sat Sep 06, 2014 7:39 am

in ce anume am exagerat pana acum? cu exemple te rog. ;)


Limbile straine, sportul, desenul si muzica sunt materii similare dpdv al faptului ca cei talentati sunt privilegiati. daca nu ai talent la desen, daca nu le ai cu sportul, daca nu prinzi repede la limbile straine samd, vei avea nevoie de mult mai mult timp decat unul talentat.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Sun Sep 07, 2014 1:16 am

Oricine poate invata germana
Nu oricine poate sari 5 metri cu prajina

Nu e acelasi lucru.
Cum am zis, b2 sigur dupa 800 de ore.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Sun Sep 07, 2014 8:22 am

unii iau B2-ul dupa 800 de ore de germana, altii dupa 400. despre asta era vorba.

sa inteleg ca ai exagerat cu exagerarile mele.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Mon Sep 08, 2014 10:39 am

era vorba dupa cat timp invata germana. eu i-am dat o cifra (rezultata din niste studii). tu ai spus o aiureala (apa e uda, vara e cald si iarna ninge).
e vorba de ore de studiu, nu de cursuri. aia care ti se pare tie ca invata mai repde de fapt aloca mai mult timp pentru studiu individual. sau sunt mai inteligenti fata de standardele tale.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Mon Sep 08, 2014 1:15 pm

sau üur si simlu au talent, ceea ce inseamna ca nu trebuie sa aloce mai mult timp studiului indivividual si nici nu au nevoie de un IQ mai mare ci doar de banalul...talent.
tu i-ai spus ca are nevoie de 800 de ore, eu i-am spus ca depinde de el cat de repede invata.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Calico » Mon Sep 08, 2014 1:23 pm

Eu de ex as avea nevoie de 1600, pt ca jumate din timp as sta pe imed.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Mon Sep 08, 2014 1:47 pm

Ioio wrote:sau üur si simlu au talent, ceea ce inseamna ca nu trebuie sa aloce mai mult timp studiului indivividual si nici nu au nevoie de un IQ mai mare ci doar de banalul...talent.
tu i-ai spus ca are nevoie de 800 de ore, eu i-am spus ca depinde de el cat de repede invata.


ai niste defieciente de intelegere.

oricine invata sa scrie intr-un an. de aia clasa a1a dureaza un an.
sigur ca unii sunt unii care invata in 2 saptamani (tu nu faci parte dintre aia, eu nu fac parte dintre aia, pustiul care a intrebat nu face parte dintre aia)

DAR
dupa un an de zile toata lumea stie sa faca literele alea. cam asa e si cu limbile. dupa un numar de ore (in cazul de fata 800 pentru B2) toti invata. nu conteaza talentul. nu e sport, nu e pictura. ca unele exceptii invata dupa 352 nu constituie cazul de fata. presupunand ca cel ce a intrebat are "talent" tu nu stii asta, el nu stie asta. deci aportul tau informational e zero barat.

tu doar ai vrut sa te bagi in seama, ti s-a dat in cap si apoi incepi sa te contrazici aiurea. ca de atatea alte ori.

muma sa stii ca pentru germana nu ajung doar orele. trebuie si lacrimi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Mon Sep 08, 2014 3:01 pm

pai ba da conteaza. ca in loc sa mearga sa faca la Goethe B2-ul, il poate face in privat cu un profesor sau o profesoara. Daca faci orele la Goethe dureaza enorm pana sa ajungi la B2. daca are talent se vede la primele ore. nu doar ca va observa el, dar va remarca si proful.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Mon Sep 08, 2014 3:05 pm

ioio ia o foaie si scrie dupa dictare
"ore de studiu"
adica tu cu manualul si dictionarul.
trece o ora, tragi o liniutza.
cand ai 800 de liniutze te duci la examen si iei B2. daca faci si cursuri foarte bine, le scazi din ele. nu trebuie sa faci 800 de ore de curs.

faza urmatoare e cu desene.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby CristianM » Mon Sep 08, 2014 5:38 pm

"Laut der Konferenzbeschlüsse soll sich jeder ausländische Arzt sowohl mit Patienten als auch Kollegen „mühelos verständigen“ können. Künftig müsse er über ein allgemeines Sprachniveau B2 und ein Fachsprachenniveau C1 verfügen."

De aici: http://www.migazin.de/2014/08/25/wie-vi ... -ein-arzt/

Asta nu e nimic nou, nu? Examenul medical in germana era implementat in unele landuri, nu?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Mon Sep 08, 2014 5:44 pm

da, era.
Hessen cere C1 adevarat, nu fachsprachenniveau.

cred ca in curand (2-3 ani) toate landurile din vest vor cere c1
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Mon Sep 08, 2014 5:47 pm

Kooksee, am inteles ce ai afirmat inca de la inceput. Ce am spus eu este ca acea cifra este una generala, sunt oameni care invata in 800 de ore, oameni care invata de la televizor fara profesor si fara manuale, oamnei care invata in 300 de ore samd. daca ai talent la limbi (si ma refer la cele straine) vei invata mai repede decat unul care nu are.


Cu cat creste oferta de medici, cu atat devin mai aspre cerintele. daca inainte sa gaseau posturile la orice colt acum e ceva mai dificil.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Mon Sep 08, 2014 5:54 pm

ai o obsesie cu talentul.
nu conteaza talentul cand inveti tabla inmultirii.
nu conteaza talentul cand inveti germana de b2. orice o poate face, si toti o facem in aproximativ acelasi interval de timp. germana nu are o pronuntie dificila ca chineza.
iti trebuie talent sa te exprimi plastic in germana. noi nu despre asta vorbim aici.
ci despre cat dureaza ca sa acoperi un curriculum.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Sag3aTa » Mon Sep 08, 2014 5:57 pm

pentru a ajunge la C1 ar trebui si cateva vizite prin germania,de preferat cat mai lungi posibil,nu?!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Mon Sep 08, 2014 6:33 pm

da, e mai bine, ar fi ok si sa te uiti la tv, sau sa te uiti la filme in engleza cu subtitrare in germana.
ideal e sa mergi in hospitation undeva ca sa te obisnuiesti mai repede cu limba.


kooksee, tu ai parerea ta, eu am parerea mea. talentul conteaza cand e vorba de limbi straine, pictura,, muzica, sport. Sunt oameni, aceea pe care atunci cand ii privesti/auzi iti vine sa spui ca au 3 picioare stangi sau absolut nimic, in comun cu domeniul. acestia se numesc netalentati.

care vor prinde mai greu si vor face mai greu.
poate tu nu ai intalnit astfel de oamnei, eu vad insa si la kickbox si la dans si am vazut si la orele de germana. te uiti al ei si te intrebi wtf.
tabla inmultirii nu cere nici un talent, btw. compunerile si poezia cer talent literar.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Sag3aTa » Tue Sep 09, 2014 12:33 am

"Commitment, not talent" uite Ioio un articol frumusel http://www.fluentin3months.com/gene/

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Tue Sep 09, 2014 9:35 am

nu ai ma cum sa o scoti din ale ei. replica semidoctului, tu ai parerea ta, eu am parerea mea.
e plina lumea de gospodine care au pareri.

pentru C1 sunt necesare cam 1200 de ore in acelasi ritm. sigur ca mersul in germania ajuta dar nu asa de mult cat iti inchipui.

trebuie sa faci o diferenta intre examenul de B2 (sau C1) si vorbitul efectiv acolo (in spital sau pe strada). o sa vezi ca iei B2 cu punctaj bun si o sa te blochezi la spus chestii simple, care tin de vorbirea curenta.
cand iei B2 ai un vocabular cam cat are in romaneste un absolvent de liceu industrial.

dar, cu minime exceptii, toti am venit cu o germana in piuneze. asa ca invata dupa curriculum sa iei diploma aia. sa vorbesti cu adevarat germana o sa inveti aici.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Tue Sep 09, 2014 11:19 am

E f simplu sa intelegi kooksee daca te uiti la Nastase si Tiriac.


Sageata, du-te la meditatii cu mai multi si vei vedea ce inseamna talent sau inclinatie spre limbi straine. :) lasa-l pe kooksee ca el trebuie sa jigneasca, nu are alte argumente. E cam ca la gradinita aici.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Tue Sep 09, 2014 12:29 pm

b2 nu inseamna nastase si tiriac.
b2 inseamna priza, forehand, backhand serviciu si slice
c2 inseamna nastase

eu nu te jignesc. doar constat ca esti varza.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Tue Sep 09, 2014 1:54 pm

E uimitor cum poti constata ca altii sunt varza. De fapt nu asta dar nu ti se pare putin ciudat ca intotdeauna ceilalti sunt varza si tu le stii pe toate? Cred ca tu si obstetrix traiti cu impresia ca daca nu vi se raspunde la jigniri inseamna ca e totul roz. Eu una am trecut de faza in care sa ii spun unui necunoscut pe net ca e prost sau urat e un mare succes sau vreo dovada de inteligenta suprema.


Deci lasand jignirile tale fara raspuns, tu chair nu ai auzit de talent pana acum? De oameni care au inclinatie apre partea artiatica, spre limbi straine samd? Ca eu am auzit asta si in germania, de cate ori am povestit de o faza amyzanta cu o fata care a spus niste ineptii in germana mi s-a raspunsvde catre nemti ca nu toti au Sprachtalent si ca unii au nevoie de mai mult timp
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Tue Sep 09, 2014 1:56 pm

Apropo de ce ai scris, nastaae spunea ca el se antrena X ire pe zi uar tiriac trebuia sa se antreneze zile intregi pt acelasi lucru. Dar ca de-asra il admira, ca a muncit mult mai mult pt victorii decat unul talentat.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Tue Sep 09, 2014 2:11 pm

Eu cand vad pe unul care nu stie ce vorbeste ii comunic direct ca e varza. Tu ai o personalitate molaie, genul care se vrea placut de toata lumea si aia din jur te protejeaza.

Ai o fixatie cu talentul.
Aici era vorba de invatat ceva.

O sa afli peste o perioada ca predau germana si ca stiu exact despre ce vorbesc cu orele astea.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Tue Sep 09, 2014 3:08 pm

Intamplator ( doar intamplator) personalitatea mea nu e molaie. Eu sunt genul flegmatuc, caruia I se rupe de parerile care nu conteaza. De ex parerile unor necunoscuti. De aceea nici macar nu m-am gandit sa le raspund pers care doar jignesc, sau cand o fac e mai mult la misto. Sa stii ca de multe ori ma mir de ce citesc pe aici si sper ca sunt doar glume proaste. sa iti raspund ca tu esti varza e pierdere de timp. poate ai observat ca de cand sunt aici nu am scris in stilul tau pt ca nu vad nici un beneficiu.


Deci da, m-as mira rau de tot daca ai preda germana, ca pana acum toate profele cu care am facut au spus cibe are si cine nu are inclinatie. Nu e virba de cine poate si cine nu poate sa invete o lim a ci de cat de repede se invata limba.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Tue Sep 09, 2014 4:16 pm

Ioio wrote:Intamplator ( doar intamplator) personalitatea mea nu e molaie. Eu sunt genul flegmatuc, caruia I se rupe de parerile care nu conteaza. De ex parerile unor necunoscuti. .


daa, de aia te contrazici de nu stiu cate mesaje pe o chestie unde esti pafarista si tot ce poti sa aduci ca argument sunt fie locuri comune fie truisme fie banalitati.
pentru ca nu te cred in stare sa pastrezi firul unei discutii iti reamintesc:
omul a intrebat daca sa se apuce sa invete nemteste. eu i-am spus o cifra (rezultata din experienta unor oameni care se ocupa cu asta). tu ai venit cu o aiureala (apa e uda, unii talentati invata mai repede).

sageata daca faci 800 de ore in ritm continuu iei b2 sigur. toata chestia e sa le notezi (obligatoriu) si sa fii sincer cu tine sa nu iti furi caciula.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Tue Sep 09, 2014 5:34 pm

Kooksee, nu ai inteles. Pe mine nu ma intereseaza sa raspund la jignirile astea de gradinita. cum ca sunt varza, gospodina (???), proasta, urata, cu dinti de iepure sau coada de cal, ca nu am minte, ca jumatatea mea mai buna e doar un si nu un . chestii de-astea de duzina care nici macar nu merita sa fac vreun efort. ca nu am de ce, cu cine.

Discutiile in contradictoriu sunt altceva. poate observi ca de cate ori ma jignesti nu primesti inapoi nici o replica in directia asta, ci doar la subiect.


Deci, inca o data: daca vine la mine Ionescu si ma intreaba in cat timp invata germana, eu ii voi spune lui Ionescu ca depinde de el. Sunt unii care au invatat in 2 ani si altii care au invatat in 3 luni. Sunt oameni care au invatat singuri, fara profesor, oameni care au invatat in privat cu un profesor si oameni care au invatat la centre de limbi straine.
Daca are talent si prinde repede, va reusi sa invete in mai putin de 800 de ore. daca e chitibusar si vrea sa stie de ce se spune asa si nu asa, atunci va dura mai mult.


Nu este vorba daca poti invata, ci cat de repede.
Poate iti spun prea multe noutati, dar exista firi artistice si firi analitice. despre ce crezi ca e vorba cand spui asta despre o persoana?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests