Cum e limba germana?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Calico » Tue Sep 09, 2014 5:46 pm

Ioio wrote:Daca are talent si prinde repede, va reusi sa invete in mai putin de 800 de ore. daca e chitibusar si vrea sa stie de ce se spune asa si nu asa, atunci va dura mai mult
de ce dureaza mai mult dc vrei sa stii de ce e asa si nu e asa?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Tue Sep 09, 2014 6:01 pm

Ioio wrote:Deci, inca o data: daca vine la mine Ionescu si ma intreaba in cat timp invata germana, eu ii voi spune lui Ionescu ca depinde de el.


pai asta pentru ca nu esti in stare de mai mult.
practic l-ai lasat la fel de nelamurit ca la inceput. mai onest ar fi sa ii raspunzi nu stiu frate. dar in contabilitatea ta personala o sa mai bifezi ca ai ajutat un om.

interpretarea teleologica a intrebarii lui sageata era univoca. il ducea si pe el capul ca unii mai "talentati" invata mai repede. voia sa stie daca are sens sa se apuce din anul 2
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Tue Sep 09, 2014 6:10 pm

dureaza mai mult pt ca te cramponezi pe niste detalii inutile pt tine. daca vrei sa inveti gramatica, da, conteaza. daca vrei sa inveti sa vorbesti si te poticnesti in fiecare silaba e mai greu.

am avut la cursul acesta de germana un cuplu, logoditi, care au invatat impreuna germana. cu profa care preda la goethe, au facut ei in particular. tipa era doxa de gramatica, tipul nu se prea descurca nici la vorbit, nici la gramatica. la sfarsitul cursului tipa in continuare doxa de gramatica, dar nu putea sa vorbeasca pt ca insista pe fiecare cuvant. el incepuse sa vorbeasca fluent, cu greseli, dar vorbea mai bine decat ea.


Nu, Kooksee, cand mie imi spune cineva ca depinde de mine si imi da cateva exemple de cat a durat la altii, pot sa imi dau seama cam cat va dura la mine. trebuie doar sa gandesti putin.
Daca veneai tu si imi spuneai ca imi trebuiesc 800 de ore ma apuca plansul. asa m-am dus la profa cu care am facut, am intrebat-o cam cat dureaza si a spus ca depinde de noi, de cat de repede intelegem si de cat de repede invatam sa vorbim. ca daca asculti radio in germana si te uiti la filme in germana merge mult mai repede.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Tue Sep 09, 2014 6:17 pm

Ioio wrote:dureaza mai mult pt ca te cramponezi pe niste detalii inutile pt tine. daca vrei sa inveti gramatica, da, conteaza. daca vrei sa inveti sa vorbesti si te poticnesti in fiecare silaba e mai greu.



chiar ai deficiente cognitive.

fetitzo aici vorbim de b2. nu de invatat germana conform cu niste standarde pe care le stabilesti tu dupa cum bate vantul.

ai de facut un numar de exercitii, de invatat niste cuvinte si niste chestii de gramatica. astea dureaza cam cat am zis.
in rest te aberezi ca de obicei.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Calico » Tue Sep 09, 2014 6:42 pm

dureaza mai mult pt ca te cramponezi pe niste detalii inutile pt tine. daca vrei sa inveti gramatica, da, conteaza. daca vrei sa inveti sa vorbesti si te poticnesti in fiecare silaba e mai greu
si nu tre sa inveti gramatica pt b2 ala? Nu e cum e Cambridge-ul sau DELE?

Si cum inveti fara sa stii de ce e aia asa cum e?
inteleg de ce sa nu insisti in detalii inutile & shit, dar nu e spaniola s-o inveti din zbor. Si nici spaniola n-am invatat-o din zbor, ci incercand sa inteleg si poate insistand pe detaliile astea, dar nu mi se pare ca m-ar fi incetinit asta, ci ca m-a ajutat.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Tue Sep 09, 2014 7:37 pm

Kooksee, dat fiind faptul ca am trecut prin aceasta etapa de invatare a limbii germane, imi spui si mie cum aberez ca de obicei? ai scris la inceput ca exagerez ca de obicei, te-am rugat sa imi dai exemple si nu ai scris nimic.
la mine din fericire nu a durat cat ai spus tu.
nici la alti colegi.

Muma, cea mai buna din grupa la cursul de germana era o unguroaica, care a invatat germana de la TV. nu avea nici cea mai mica idee despre gramatica, dar vorbea fluent si frumos.
Nu inseamna ca trebuie sa ignori partea asta, doar ca nu trebuie sa te cramponezi din cauza ei. ca daca incepi sa te intrebi de ce se spune cumva cand logic e altcumva, nu mai ajungi nicaieri. sunt niste reguli pe care le urmezi si gata, fara sa analizezi etimologia si istoria cuvintelor.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Calico » Tue Sep 09, 2014 8:27 pm

Muma, cea mai buna din grupa la cursul de germana era o unguroaica, care a invatat germana de la TV. nu avea nici cea mai mica idee despre gramatica, dar vorbea fluent si frumos.
hai frate
Ai si tu niste exemple si tragi niste concluzii de sta mata-n coada. Cred ca aia de la goethe tin secretul bine ascuns, ca altfel le dadeau faliment astia de la pro sieben

Ca sa intelegi, spaniola e mult mai usor de prins din zbor, dar nu cred ca plecand de la 0, poti sa dai B2 in 3 luni doar cu ce vezi la televizor. Dar studiind, poti.

Sa nu crezi ca nu mi se pare important sa asculti si sa vb cat mai mult, chiar daca si gresit, dar si sa te intrebi de ce sunt lucrurile asa cum sunt. Tu imparti oamenii in doua categorii in mod arbitrar, aia care nu-si pun intrebari, talentatii, si aia care-si pun si invata mult mai greu. Nu cred ca e asa.

User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Sag3aTa » Tue Sep 09, 2014 10:29 pm

Ioio,din punct de vedere medical, biologic ,stiintific...cum vrei tu...cum definesti tu "talentul"?

mertin
elder
elder
Posts: 1243
Joined: Wed Aug 21, 2013 10:58 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby mertin » Wed Sep 10, 2014 10:05 pm

sunt de acord cu ioio, eu prind usor limbile :) , probabil am putina ureche muzicala
am un prieten care e in anglia de ceva timp, daca vezi cum vorbeste, te crucesti, e foarte inteligent, e inginer, doctorat , alea-alea
non-talent + munca = vax
talent + munca = reusita de exceptie

User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Sag3aTa » Wed Sep 10, 2014 11:19 pm

Ma,cand cineva se apuca la varsta de 30-40 de ani de invatat o limba si el in viata lui n-a avut nicio tangenta decat cu romana atunci normal ca se cruceste lumea la cum vorbeste.
Depinde ce a facut pana atunci sa-si imbunatateasca abilitatea de a invata o limba straina si de tehnica pe care o foloseste acum.Nu exista talent pentru limbi pentru ca nu e nicio gena specifica care sa-l codeze.
Daca i-am reseta creierasul prietenului tau si pe al lui X si ar incepe apoi amandoi sa invete germana exact in acelasi timp,exact cu aceeasi profesori ,atunci, dupa exact acelasi timp amandoi vor sti la fel de bine sau prost sa o vorbeasca. Exista niste diferente intre oameni cand vine vorba de invatarea unei noi limbi dar nu e talent,e creierasul care s-a "format" diferit. Diferente care sunt minime cand vine vorba de..sa zicem oameni care fac parte din aceeasi oala.

mertin
elder
elder
Posts: 1243
Joined: Wed Aug 21, 2013 10:58 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby mertin » Thu Sep 11, 2014 9:12 am

nu e adevarat, tipul respectiv tot incearca sa invete engleza din clasa a 6-a

User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Sag3aTa » Thu Sep 11, 2014 10:22 am

atunci inseamna ca prietenul tau nu prea a dat pe la ore

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Thu Sep 11, 2014 11:31 am

mertin ne trolleaza, ignora-l

engleza e mai dificila la pronuntie.
dar altfel inveti niste reguli de gramatica si niste cuvinte. si te exprimi. majoritatea astora care se vaita ca nu pot invata nu au o structura de studiu, nu stiu sa invete, nu au obiective de etapa, nu au nimic.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

mertin
elder
elder
Posts: 1243
Joined: Wed Aug 21, 2013 10:58 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby mertin » Thu Sep 11, 2014 7:27 pm

nu a lipsit deloc de la ore, era cel mai bun la invatat, foarte inteligent si constiincios

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Thu Sep 11, 2014 10:16 pm

Deci daca iei mai multi oameni si ii pui sa invete cu aceeasi profesori aceleasi lucruri vor fi exact la fel? Ati aizit de notiunea de om indemanatic si neindemanatic?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Calico » Thu Sep 11, 2014 10:20 pm

Nu, ma, nu vor fi la fel rezultatele.
Pentru ca unul poate o sa se gandeasca la colega lui de banca atunci cand profesorul ii explica.
Altul poate aude un pic mai prost si n-a prins chiar tot ce i s-a zis.
Altul poate o sa se duca acasa si o sa faca exercitii in timp ce altul o sa intre pe imed.
Si nu in ultimul rand, altul poate fi pur si simplu om mai putin dotat intelectual si nu intelege ce i se explica de 1000 de ori.

Eu nu invat cu mainile, invat cu creierul.

User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Sag3aTa » Thu Sep 11, 2014 11:51 pm

chiar am vrut sa scriu a nu se tine cont de alti factori externi:)))dar am zis ca ajunge faza cu resetatul ca sa-mi demonstrez ideea

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Fri Sep 19, 2014 12:28 pm

probabil sunt singura care a auzit cum Popescu pronunta din prima curat si frumos, iar Ionescu se chinuie dupa 7 sedinte sa pronunte un cuvant.

Mumo, era un exemplu, nu am spus ca inveti cu mainile sau cu fundul.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Fri Sep 19, 2014 12:40 pm

ioio bine ca te-ai facut chirurg unde nu e nevoie sa integrezi informatii.

eu am spus 800 de ore. nu 7, nu 1.
exista niste pante de invatare si un platou care se instaleaza.

dupa 7 sedinte unul pronunta corect si unul execrabil. dupa 80 de sedinte lucrurile se aplatizeaza.

eu de exemplu stiam sa scriu dupa 2 luni. tu probabil ai invatat cam in 8 luni.
dar dupa 3 ani amandoi scriam la fel, diferentele se sterg.
vorbim de romani, nu de asiatici care pronunta altfel.
attention spanul tau fiind cel al unei muste reiau
omul a intrebat cat ii ia sa invete b2. eu am zis 800 de ore. faptul ca teoretic se poate acoperi materia si in 500 nu anuleaza ce am spus eu.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Fri Sep 19, 2014 5:50 pm

Nu stiu cum a fost la tine, dar eu stiam sa scriu de la inceput.
hai sa simplificam putin: ce inseamna la tine talent? cand e un om talentat?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Fri Sep 19, 2014 5:59 pm

ioio tu nu stii ca lumea gramatica limbii romane. nemteste inveti raportandu-te la ea.
to learn another language you must have a sharp awareness of your own language
acum am inteles ce vrei sa zici. tu crezi ca stii. neavand un sistem de referinta nu iti dai seama cand se comit greseli.

nu are nicio relevanta ce inseamna pentru mine talent deoarece nu e cazul exemplului de fata.
cand ai un numar suficient de ore la dispozitie (in cazul nostru 800) nu conteaza talentul.
orice alfabetizat functional ia B2.
daca s-ar fi pus problema cine stie mai multa germana dupa 20 de ore ar fi contat "talentul".
dar nu s-a pus.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Fri Sep 19, 2014 6:08 pm

kooksee, lasand la o parte aberatiile de aici (cum ca nu exista cacofonii, cum ca cacofonia evitata prin virgula e o greseala samd), tocmai asta e ideea, ca se pune problema cat de repede va invata el germana. Daca mie imi spunea cineva ca am nevoie de 800 de ore ca sa iau B2-ul nici nu ma mai apucam de germana si plecam in UK sau Irlanda sau Franta. De-asta am si mers la cursul acela de limba intensiv, ca in 2 luni jumate aveam B2-ul.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Fri Sep 19, 2014 6:18 pm

de 3 pagini incoace esti doar pe langa subiect.
stiu, esti o speciala.
acuma mergi si invata niste gramatica. pentru o perioada audienta ta la mine s-a inchis pe topicul asta.

pentru restul care mai cititi in viitor aici. nu se poate lua b2 pe bune in 2 luni jumate.
ioio a facut la o scoala fantoma unde se dadea examen la misto. sigur, diploma a fost valida dar o diploma utilizabila puteti cumpara si din tara.
eu am de la craiova unde se putea lua si daca nu stiai sa zici guten tag

dar una e una si alta-i alta.
noi vorbim aici de invatat nu de facut rost de o diploma.
in primul rand in germania conditiile s-au schimbat si nu mai e ca acum cativa ani.
in al doilea rand poate ca ioio nu are nevoie de germana prea adanca in germania de est dar daca vrei sa ajungeti in partea civilizata a germaniei nu faceti greseala sa veniti cu germana firava.
in al treilea rand pun pariu cu oricine de aici ca daca face 800 de ore (documentate) de germana ia B2. asta nu e un numar pe care l-am visat ci l-au descoperit altii experimental
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Iepurita » Fri Sep 19, 2014 7:11 pm

Kooksee, nu este nici o diferenta intre est si vest dpdv al faptului ca trebuie sa stii germana. :)))) felicitari ca ti-ai cumparat diploma. :))) eu am invatat pt a mea.
Am crezut si eu ca examenul e aranjat, e clar ca era mai usor decat daca as fi dat la goethe, dar surpriza, nu l-au luat toti. :))

Dovada ca se poate lua B2 este faptul ca m-am angajat. Din prima. :) si ca pana acum nu am primit reprosuri referitoare la modul in care vorbesc si scriu germana. Bineinteles ca fac greseli gramaticale. Dar m-am lamurit ca niciodata nu voi putea sa vb germana perfect.


Deci, dupa cum spuneam de la inceput, numarul de 800 de ore e estimativ. Unii reusesc mai repede, altii au nevoie de mai mult.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

Wanderer
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jun 12, 2014 12:09 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Wanderer » Mon Sep 22, 2014 9:53 pm

Ati putea sa imi spuneti cat timp v-a luat sa ajungeti la nivelul B2? Cum v-ati organizat timpul de studiu?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Tue Sep 23, 2014 12:55 am

Vreun an si ceva de stat aici. Nu m-am omorat cu studiul.
Citeste wikipedia in nemteste din domeniul care te pasioneaza cel mai tare (nemedicina).
Dupa aia alege specializarea pe care vrei sa o faci si citeste articole in germana despre ea. Eu printam foile si incercuiam permanent prepozitiile, conjunctiile, verbele cu particula detasabila si ce mi se parea suspect. Scopul nu e sa retii medicina ci gramatica. O sa vezi ca dupa scurt timp o sa fii in stare sa intelegi despre ce e vorba dar nu te culca pe o ureche. Scopul e invers, sa fii in stare sa zici in germana.
Daca reusesti sa faci o pagina pe zi e foarte bine.
Alta idee e sa printezi versurile unor trupe care iti plac si sa canti simultan cu ei, singur, desigur:). Ajuta extrem de mult la pronuntie. Eu am mereu in masina foile cu versurile de die toten hosen.

O varianta a cantatului e sa urmaresti emisiuni/clipuri pe youtube vorbite si sa repeti ca un papagl ce zice ala la o jumatate de secunda in urma lui. Nu conteaza ca pierzi sirul, poti sa sari din cand in cand. Foarte important e sa nu incerci sa intelegi ce spune ci doar sa vorbesti dupa el.
Ideal e sa urmaresti si inflexiunile vocii.
Asta e cea mai buna metoda de invatat pronuntia in engleza, merge la germana care are o pronuntie mult mai usoara.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Wanderer
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jun 12, 2014 12:09 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Wanderer » Wed Sep 24, 2014 5:29 pm

Multumesc pentru sfaturi kooksee. Ma gandesc sa aloc cam 2 ore pe zi in medie. Sper ca intr-un an sa ajung la nivel B2. Ai avut tangenta poate cu seria de manuale Schritte?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Wed Sep 24, 2014 5:50 pm

Sfatul meu e sa marchezi orele pe care le faci. Inveti o ora - tragi o liniutza. E o metoda foarte buna de a te mentine in grafic.
Am cunoscut multi care aveau impresia ca ei se chinuie de nu stiu cate luni sa invete si se vaitau ca sunt abia la A2. Dar in realitate aveau maxim 40-50 de ore adunate. Adica aproape 10% din necesar.
2 ore pe zi este exceptional daca reusesti. o sa faci la inceput ca esti plin de entuziasm si pe urma o sa vezi ca mai ai examene, cursuri, esti bolnav, sunt sarbatori etc.
nu stiu seria aia, eu am invatat de pe unele pe care scria Berliner Platz.
dar de baza e o carte de gramatica in romaneste ca sa intelegi din prima gramatica cum trebuie.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Wanderer
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jun 12, 2014 12:09 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Wanderer » Wed Sep 24, 2014 9:55 pm

Buna idee. Asa pot sa si vad cat de mult progresez. Sincer sa fiu, incerc sa nu fiu prea entuziasmat pentru ca am observat ca atunci cand sunt, nu tine mult. Mai bine in doze mici ca are mai mult efect (ca si cafeaua de altfel). Limba germana mi se pare destul de dificila si sunt constient ca doar prin disciplina si dedicare voi reusi.

phyrron
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun May 15, 2011 10:11 am

Re: Cum e limba germana?

Postby phyrron » Thu Sep 25, 2014 10:53 am

Pe langa sfaturile de mai sus incearca sa eviti cliseele legate de limba germana gen: limba e foarte grea, nu voi putea sa vorbesc niciodata corect etc. pentru ca nu te vor ajuta la nimic. Chiar astea iti vor taia din entuziasm. Se invata ca oricare alta limba. Studiul unei limbi straine cere intotdeauna timp si rabdare. Exista multi vorbitori nativi de limba germana care vorbesc stalcit asa cum exista multi romani care sunt certati cu limba romana (vorbesc in dezacorduri, folosesc anglicisme pentru ca nu cunosc echivalentul etc). Si eu am ajuns intr-un an intre B2 si C1. Nici nu ai nevoie de mai mult timp. Multa bafta sa ai.

Wanderer
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jun 12, 2014 12:09 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Wanderer » Thu Sep 25, 2014 1:24 pm

Multumesc phyrron. Voi incepe studiul chiar de astazi. Poate ca nu voi reusi prea mult la inceput intrucat lucrez momentan dar important e sa am ambitie.

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Cum e limba germana?

Postby shinkeigaku » Sun Dec 28, 2014 5:00 am

Limba germana mi se pare usor de invatat, in comparatie cu alte (anumite) limbi pe care pe vremuri as fi vrut sa le invat. E totul destul de ordonat, clar, fara prea multe exceptii gramaticale. De la B2 in sus incepe sa fie mai dificil, cand te lovesti mai mult de expresii unde trebuie sa fii atent daca sunt standard sau Umgangssprache si de tot felul de sensuri figurate, la inceput poate sa devina aiuritor. Problema e ca limba romana uneori nu are echivalent pentru unele cuvinte din germana, asa ca trebuie sa ti le explice un nativ prin alte cuvinte, de exemplu nu am gasit in dictionar un cuvant destul de folosit de catre germani: "nachvollziehen" (a intelege, a-si da seama de ceva, in functie de context). Alteori exista in germana diferite notiuni care difera putin una de alta (diferente de nuanta), iar in romana pentru toate acele cuvinte germane exista doar un singur cuvant ca traducere si se intelege din context sensul corect. Daca vrei sa faci progrese de la B2 in sus, trebuie sa te afli in Germania (cu B2 te cam descurci bine deja in Germania). Altfel, din Romania vei avea nevoie de mai mult timp pentru saltul la C1 si C2.

Wanderer
junior
junior
Posts: 37
Joined: Thu Jun 12, 2014 12:09 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Wanderer » Wed Dec 31, 2014 4:36 pm

Multumesc pentru sfaturi. Problema e ca nu am fost perseverent si nu am prea stiut cum sa invat germana eficient dar cel putin nu m-am oprit. Sper ca dupa sesiunea de examene sa continui studiul.

Ioana1234
Posts: 4
Joined: Wed Oct 19, 2016 3:06 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Ioana1234 » Wed Oct 19, 2016 3:32 pm

Bună! Știți cumva dacă se accepta examenul Telc Medizin, obtinut în Romania, ca Fachsprachentest?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Wed Oct 19, 2016 3:37 pm

din cate stiu eu nu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Ioana1234
Posts: 4
Joined: Wed Oct 19, 2016 3:06 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Ioana1234 » Wed Oct 19, 2016 3:42 pm

Și atunci știi cumva dacă se merită să îl dau, tinând cont ca am Sparchdiplom? Am mai multe șanse sa obțin un loc?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Calico » Wed Oct 19, 2016 3:47 pm

MERITA
daca merita

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Wed Oct 19, 2016 4:11 pm

nu cred ca se merita
testele si diplomele de limba nu conteaza absolut deloc la obtinerea unui loc. ele nu sunt decat necesare la approbation.
chestia e sa stii sa spui in nemteste chestiile de baza de pe o sectie.
poti sa zici fara sa te uiti in dictionar " Doamna Schmidt? Sunteti tutorele domnului X? Avem nevoie de semnatura dumneavoastra pentru a-i putea face o endoscopie. Da, daca ati putea veni maine pe aici ar fi foarte bine" ?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Ioana1234
Posts: 4
Joined: Wed Oct 19, 2016 3:06 pm

Re: Cum e limba germana?

Postby Ioana1234 » Wed Oct 19, 2016 4:44 pm

Atunci pt Approbation nu imi cere acel Fachsprachentest și avandu-l deja (dacă ar fi acceptat) sa îmi fie mai ușor sa o obțin?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum e limba germana?

Postby Chingachgook » Wed Oct 19, 2016 5:15 pm

nu inteleg. conditiile la approbation se pot schimba oricand. e esential sa stii nemteste, cand te inscrii vezi ce test cer in momentul ala, il dai si gata. e o eroare sa te pregatesti din timp pentru asta. teoretic, testul ala ar trebui sa il poti da si pe nepregatite. viata in spital e foarte grea cu germana precara.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests