Germania - acte necesare

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Thu Dec 06, 2012 2:07 pm

ce certificat international?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Thu Dec 06, 2012 6:19 pm

ala albastru.

eu zic sa il faci ca altfel risti sa te intoarca o proasta din nu stiu ce comuna care nu stie. oricum nu dureaza mult si se poate scoate indiferent de unde te-ai nascut
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Fri Dec 07, 2012 9:41 pm

a, il am :P
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Tue Dec 11, 2012 7:16 pm

o intrebare: din 1 am semnat contractul si abia azi am ajuns sa ma inscriu la Krankenkasse, stie cineva acest Rentenummer de unde il primesc? Ca azi am avut o discutie naucitoare cu o dna de la personal.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Tue Dec 11, 2012 9:06 pm

o sa mai ai discutii.
doacamdata nu face nimic, asteapta sa iti mai trimita o somatie. trebuie sa scrie pe ea de unde poti sa intrebi de el
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

JoAnne3
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Dec 13, 2012 10:14 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby JoAnne3 » Thu Dec 13, 2012 10:20 pm

Salut! As avea si eu o intrebare..s-a cerut in vreun land programa analitica? Nu am vazut/auzit sa figureze pe nici o lista cu acte necesare dar nu as vrea sa am vreo surpriza...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Thu Dec 13, 2012 10:21 pm

nu se cere
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

JoAnne3
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Dec 13, 2012 10:14 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby JoAnne3 » Thu Dec 13, 2012 10:23 pm

ok...multumesc pentru raspuns!

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Wed Jan 02, 2013 9:50 pm

imi poate spune cineva, va rog, cat dureaza adeverinta aia de la CMR, ca nu am fost inscrisa la ei? ca doamna amabila mi-a spus ca toate info sunt pe site si mi-a trantit tel. in nas. iar pe site, nu scrie.

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Germania - acte necesare

Postby kcuf_di » Wed Jan 02, 2013 9:52 pm

Eu la Oradea am primit.o in 2 zile.
cse kestie

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Wed Jan 02, 2013 9:58 pm

merci mult! ai depus acolo la CM sau ai trimis tot asa, la buc?

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Germania - acte necesare

Postby kcuf_di » Wed Jan 02, 2013 11:56 pm

Acolo am depus si primit, nu a avut treaba cu buc.
cse kestie

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Thu Jan 03, 2013 12:28 am

ms!
cine a luat-o de la noi a stat si 3sapt. aia mai insistent si norocosi au reusit intr-o sapt. iar mie imi trebuie in 3-4zile.
vis!

Miha_30
Posts: 2
Joined: Fri Jan 04, 2013 5:23 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Miha_30 » Fri Jan 04, 2013 5:27 pm

Buna!

Stie cineva ce alte examene pentru limba germana sunt recunoscute in afara de Goethe in NRW?Ce stiti de examenele de limba de la Oradea,cum se numesc si daca sunt acceptate?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Fri Jan 04, 2013 7:18 pm

FIDES-ul poate. Tinand cont de faptul ca se da si examen la Approbation ca sa vada daca poti lucra ca si medic (dpdv al limbii germane), cred ca o diploma luata din Oradea nu ii impresioneaza. Probabil au avut destule cazuri de oameni prastie care au venit cu diplome cumparate din Ro.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Fri Jan 11, 2013 10:46 am

A avut cineva probleme cu adeverinta aia de la CMR? ca mi-e frica sa nu ajung in DE si sa ma trezesc la depunerea actelor ca trebuie sa ma intorc in Ro pt a ma inscrie in Colegiu

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Fri Jan 11, 2013 2:47 pm

Pai daca ai lucrat in tara ca si medic trebuie sa ai adeverinta aceea.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Fri Jan 11, 2013 11:37 pm

pai nu am lucrat. dar pe traducere scrie ca nu sunt in evidenta CM, nu zice nimic de faptul ca nu am malpraxis.
si stiu landuri unde a mers ok adeverinta aia, insa am si colegi care nu au lucrat dar li s-a cerut hartie pe care scrie ca nu figureaza cu vreo problema. au fost nevoiti sa se inscrie.
oricum, faptul e consumat. plec luni.sper sa am noroc sa nu fie cazul :shock:

tonee
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Sep 24, 2012 12:51 am
Location: Oradea - Romania

Re: Germania - acte necesare

Postby tonee » Sat Jan 12, 2013 11:26 pm

Si eu am folosit o astfel de adeverinta in care scrie doar ca nu sunt inscris in Colegiul Medicilor, eliberata de Colegiul Medicilor Bihor. In 17.12.2012 au ajuns actele la Landesverwaltungsamt Thueringen iar acum cateva zile am primit un e-mail de confirmare cum ca toate actele au fost verificate si sunt ok iar in data de 24.01.2013 trebuie sa merg sa particip la testul oral de limba Germana si sa ridic approbationul. Deci nu a fost nici o problema in legatura cu acea adeverinta.

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby aarsenyaa » Mon Jan 14, 2013 2:06 am

merci de raspuns!
sper sa nu am probleme!
revin cu info cand ma instalez! :mrgreen:

JoAnne3
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Dec 13, 2012 10:14 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby JoAnne3 » Tue Jan 15, 2013 5:23 pm

Apropo de adeverinta care se elibereaza celor care nu au fost inscrisi niciodata in Colegiul Medicilor...este valabila numai o anumita perioada sau e pe timp nedeterminat?

tonee
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Sep 24, 2012 12:51 am
Location: Oradea - Romania

Re: Germania - acte necesare

Postby tonee » Tue Jan 15, 2013 11:22 pm

Cel putin in textul adeverintei nu scrie nici o data de valabilitate....scrie doar cand a fost eliberata. Ca fiecare land sa recunoasca acea adeverinta doar 2,3,4 luni de la eliberare e alta mancare de peste...asta trebuie sa fie precizat in lista cu actele necesare....daca nu e precizat atunci e valabile nelimitat.

teonaxp
Posts: 4
Joined: Sat Jan 07, 2012 5:48 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby teonaxp » Wed Jan 16, 2013 11:52 am

Buna,

Am o intrebare: toate actele care trebuiesc la Approbation e musai sa fie apostilate?Ma refer la landul NRW. Daca trebuiesc toate apostilate am innebunit aici pe loc...
Va multumesc pentru raspuns!

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Germania - acte necesare

Postby kcuf_di » Wed Jan 16, 2013 3:08 pm

Scrie in lista de la bezirk ce trebuie apostilat. Eu am apostilat diploma si certif de conf si a fost ok.
cse kestie

bariferenc
Posts: 1
Joined: Wed Jan 23, 2013 1:22 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby bariferenc » Wed Jan 23, 2013 1:30 pm

Salut!!!
Stie cineva, ceva despre centrul de limbi straine YES Oradea? Acolo vreau sa incerc examenul( Germana B2) , dar nu stiu ca ce fel de diploma primesc. Ajunge pentru aprobation sau nu ? A dat cineva acolo ex. ? Multumesc ..... medic rezident anul III. Ginecologie

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Fri Jan 25, 2013 12:54 pm

in unele landuri din Germania se accepta doar diploma de la Goethe. In Sachsen stiu ca a cerut Goethe, eu aveam FIDES si cei de la firma au trimis email la cel de la Approbation si au spus ca FIDES-ul e acceptata de Goethe si bla bla bla.
Nu stiu daca mai merg diplomele astea luate de pete tot.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Germania - acte necesare

Postby darksunrise » Fri Jan 25, 2013 6:18 pm

Eu am luat in februarie 2012 Approbationul in Sachsen cu Diploma de B2 de la univ. Bucuresti, la tipa de la centrul din Leipzig merge. Te cheama personal cu actele si vbesti vreo ora cu ea, probabil sa vada cum stii limba.

In Chemnitz si Dresda nu stiu cum e :)
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Iepurita » Mon Jan 28, 2013 5:08 pm

Da, eu in Dresden am avut actele si acolo au cerut Goethe, dar a mers si cu FIDES, ca e recunoscuta de Goethe.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
harciogu
senior
senior
Posts: 407
Joined: Sat Apr 12, 2008 8:40 pm
Location: La mijloc de codru des

Re: Germania - acte necesare

Postby harciogu » Mon Jan 28, 2013 7:53 pm

estul salbatic :P
Ceasul meu cu cuc, patentul si-un cutit de paine.

"[...]scartzaiala aia latrata care se cheama nemtzeste." © Tasha

Renault - Créateur du malheur.

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby dr.maximus » Fri Feb 22, 2013 1:45 pm

va rog sa-mi spuneti ce inseamna urmatoarele acte pentru Approbation in Niedersachsen:

- Amtliches Führungszeugnis aus dem Heimatland
- Konformitätsbescheinigung für Studium und für Facharztausbildung mit Apostille als beglaubigte
Kopie
- Unbedenklichkeitsbescheinigung mit Apostille als beglaubigte Kopie oder Original

Multumesc

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby gargaritza » Fri Feb 22, 2013 3:26 pm

Primul banuiesc ca e cazierul judiciar, al doilea e certificatul de conformitate. Documentele tre sa aibe apostila. Dupa originalele cu apostila faci copii legalizate si traducerile.

JoAnne3
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Dec 13, 2012 10:14 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby JoAnne3 » Fri Feb 22, 2013 4:03 pm

si al treilea cred ca e certificatul de good standing...la fel de apostilat, tradus, copie legalizata etc

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby dr.maximus » Sat Feb 23, 2013 12:04 pm

JoAnne3 wrote:si al treilea cred ca e certificatul de good standing...la fel de apostilat, tradus, copie legalizata etc


multumesc. ar putea fi si certificat fiscal? asa scrie pe net....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Sat Feb 23, 2013 12:15 pm

Nu are treaba certificatul fiscal

Certificat de goodstanding ai?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby dr.maximus » Tue Feb 26, 2013 11:06 am

kooksee wrote:Nu are treaba certificatul fiscal

Certificat de goodstanding ai?



Acum trebuie sa il scot. am vb pentru el, si tanti de acolo imi cere sa completez obligatoriu institutia unde imi trebuie si pentru ce imi trebuie.

Ce sa scriu in acest caz?

Actele se depun pt app in Niedersachsen.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Tue Feb 26, 2013 11:11 am

Eu am trecut numele unui spital si m-am angajat la altul
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby dr.maximus » Sun Mar 03, 2013 12:12 pm

am facut si apostilarile, acum urmeaza traducerile.

nu stiu care e diferenta- cu sau fara snurulet, mie nu mi s-a spus nimic de acest lucru.

cei care sunteti in niedersachsen cum ati procedat?

deri
Posts: 2
Joined: Tue Mar 05, 2013 6:21 am

Re: Germania - acte necesare

Postby deri » Tue Mar 05, 2013 7:42 am

dr. maximus? Esti din Bucuresti? Daca da spune mi te rog unde le traduci si cam cat te costa. Daca are altcineva vreo recomandare... vreo firma de traduceri mai ok la pret. Multumesc mult!!

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby dr.maximus » Tue Mar 05, 2013 1:46 pm

nu sunt din Bucuresti, dar voi face traducerile in Bucuresti.
http://www.just.ro/MeniuStanga/Listaper ... fault.aspx

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Germania - acte necesare

Postby j1mmy » Tue Jun 18, 2013 11:55 am

un certificat Goethe B2 eliberat de Goethe Bucuresti, mai are nevoie de ceva? de viza la ministerul educatiei? apostila? sfințire?

normal ar fi sa nu aiba nevoie, fiind al lui Goethe si deja in germana...

am intrebat deja la Bezirksregierung Köln, unde o sa cer Approbation-ul, dar nu se grabesc sa-mi raspunda


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests