Germania - acte necesare

belzebut666
Posts: 2
Joined: Wed Oct 12, 2011 4:30 pm

Re: Act de la colegiul medicilor

Postby belzebut666 » Thu Oct 13, 2011 6:41 am

geocatalinfx wrote:poti sa fii rezident si sa nu fii inscris in colegiul medicilor. eu m.am inscris in colegiu ca apoi sa scot certificatul curent de malpraxis.

belzebut666 wrote:ce anume act trebuie obtinut de la colegiul medicilor? In cazul proaspat absolventilor,care evident nu au lucrat niciodata ,este nevoie de a se inscrie in colegiul medicilor pentru a obtine un act ca nu am avut niciodata vreun proces de malpraxis? sau iti pot a o adeverinta care atesta faptul ca nu ai fost inscris in colegiul medicilor si ca nu ai muncit?

Pe mine ma intereseaza cazul celor care nu sunt inca rezidenti,daca trebuie mai trebuie sa se inscrie in colegiul medicilor

lui123
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Oct 07, 2011 3:51 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby lui123 » Thu Oct 13, 2011 7:32 am

hello,poate cineva sa-mi trimita niste modele de cv in germana ca sa ma inspir va rog? va multumesc

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Act de la colegiul medicilor

Postby Dr_PAM » Wed Oct 19, 2011 11:21 am

belzebut666 wrote:
geocatalinfx wrote:poti sa fii rezident si sa nu fii inscris in colegiul medicilor. eu m.am inscris in colegiu ca apoi sa scot certificatul curent de malpraxis.

belzebut666 wrote:ce anume act trebuie obtinut de la colegiul medicilor? In cazul proaspat absolventilor,care evident nu au lucrat niciodata ,este nevoie de a se inscrie in colegiul medicilor pentru a obtine un act ca nu am avut niciodata vreun proces de malpraxis? sau iti pot a o adeverinta care atesta faptul ca nu ai fost inscris in colegiul medicilor si ca nu ai muncit?

Pe mine ma intereseaza cazul celor care nu sunt inca rezidenti,daca trebuie mai trebuie sa se inscrie in colegiul medicilor




Inscrierea in Colegiu si obtinerea hartiei dureaza f putin...asa ca mai bine ai hartia decat sa le explici apoi la nemti ca tu nu esti rezid si nu ai nevoie

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby geocatalinfx » Wed Oct 19, 2011 12:42 pm

10 zile lucratoare inscrierea si inca 10 zile lucratoare harrrtia.

dumitru_ch
Posts: 2
Joined: Wed Oct 19, 2011 12:50 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby dumitru_ch » Wed Oct 19, 2011 5:38 pm

Salut
Stie cineva la ce foloseste ”vizarea” diplomei de licenta (de catre CNRED sa inteleg, departament al MECTS) si cat este de importanta aceasta vizare pentru cei care vor sa plece in Germania cu rezi? Pentru Germania este necesar Certificatul de Conformitate, obtinut de la MS, pentru eliberarea caruia nu se cere o Vizare a Diplomei de catre CNRED.

Orice informatie va fi de folos, multumesc.

dumitru_ch
Posts: 2
Joined: Wed Oct 19, 2011 12:50 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby dumitru_ch » Wed Oct 19, 2011 5:45 pm

lui123 wrote:hello,poate cineva sa-mi trimita niste modele de cv in germana ca sa ma inspir va rog? va multumesc


uite site-ul asta ti-l face automat:

https://europass.cedefop.europa.eu/cvonline/cv.jsp;jsessionid=CD167BBE57F8E45CA8D73B6638CA52D7.wb1?forward=before&localeStr=de_DE#
:peace:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Wed Oct 19, 2011 5:58 pm

dumitru_ch wrote:Salut
Stie cineva la ce foloseste ”vizarea” diplomei de licenta (de catre CNRED sa inteleg, departament al MECTS) si cat este de importanta aceasta vizare pentru cei care vor sa plece in Germania cu rezi? Pentru Germania este necesar Certificatul de Conformitate, obtinut de la MS, pentru eliberarea caruia nu se cere o Vizare a Diplomei de catre CNRED.

Orice informatie va fi de folos, multumesc.



Daca nu ai viza aia nu iti apostileaza la prefectura. Si prin unele locuri e necesar ca actele sa fie apostilate.
Eu am vizatt diploma de licenta si certificatul de limba. Restul actelor au putut fi apostilate direct(nefiind acte de studii)

Ana Neacsu
Posts: 1
Joined: Fri Jun 10, 2011 11:35 am

Re: Germania - acte necesare

Postby Ana Neacsu » Fri Oct 21, 2011 12:35 pm

Buna tuturor,

am cateva intrebari legate de obtinerea Approbation-ului, sper sa ma ajutati cu cateva informatii.
In primul rand, as vrea sa stiu daca in momentul in care se depun actele trebuie sa am acceptul unui spital pt un loc de munca sau pot aplica fara sa am inca un contract de munca.
Apoi ma intereseaza sa stiu daca obtin Approbation-ul in Landul NRW spre exemplu, pot sa profesez in alt Bundesland sau doar in NRW?
Orice alte informatii legate de obtinerea Approbation-ului in NRW imi sunt de maaare ajutor!:)

Multumesc frumos,
Ana

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Re: Germania - acte necesare

Postby Doftoroiu` » Fri Oct 21, 2011 12:41 pm

Ana Neacsu wrote:Buna tuturor,

am cateva intrebari legate de obtinerea Approbation-ului, sper sa ma ajutati cu cateva informatii.
In primul rand, as vrea sa stiu daca in momentul in care se depun actele trebuie sa am acceptul unui spital pt un loc de munca sau pot aplica fara sa am inca un contract de munca.
Apoi ma intereseaza sa stiu daca obtin Approbation-ul in Landul NRW spre exemplu, pot sa profesez in alt Bundesland sau doar in NRW?
Orice alte informatii legate de obtinerea Approbation-ului in NRW imi sunt de maaare ajutor!:)

Multumesc frumos,
Ana


Intrebarilor puse de tine li s-a raspuns in repetate randuri pe forumul asta...chiar nu poti sa-ti sacrifici cateva zile, vreun uichend ceva sa citesti? Ai sa afli raspunsul nu numai la generalitatile astea ci si la multe alte probleme, fata de care intrebarile tale de mai sus sunt nika toata! Succes!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Fri Oct 21, 2011 8:17 pm

Approbationul e valabil in toata germania, toata viata.

Prin unele locuri e necesar precontractul, prin altele nu. E extrem de usor de obtinut totusi, practic te duci la 5 interviuri si unii te accepta sigur. Chiar daca dupa aia nu mai ramai la ei.
Totusi, firesc e sa iti gasesti post si apoi sa demarezi obtinerea approbationului.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Dr_PAM » Sun Oct 23, 2011 3:49 pm

geocatalinfx wrote:10 zile lucratoare inscrierea si inca 10 zile lucratoare harrrtia.


In iasi toata chestia asta dureaza doua-trei zile si apoi ai hartia...de asta si ziceam...

83lt44
junior
junior
Posts: 36
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:01 pm

Acte angajare Rezident Germania

Postby 83lt44 » Mon Oct 24, 2011 3:32 pm

Cine ma poate ajuta cu niste notiuni referitoare la acte.

Schulentlassungszeugnis - este diploma de Bacalaureat ?
Staatliche Erlaubnis zur Führung der Berufsbezeichnung. - nu inteleg la ce refera
Promotionsurkunde - Este diploma noastra de licenta?


Va multumesc

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Germania - acte necesare

Postby shinkeigaku » Mon Oct 24, 2011 9:04 pm

Promotionsurkunde e diploma de doctor (daca ti-ai luat doctoratul). In Germania, Promotion se refera la doctorat, nu la promovare si nici la promotie, cel putin asa mi-au spus chiar ei prin spital.

mariusel86
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 10, 2009 10:16 pm
Location: ro

Re: Germania - acte necesare

Postby mariusel86 » Tue Nov 01, 2011 4:39 pm

cine a luat aprob(unterfranken) in bayern in ultimele 2 luni sa imi dea un pm.. multumesc

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby ciresar1988 » Thu Nov 03, 2011 12:02 pm

mariusel86 wrote:cine a luat aprob(unterfranken) in bayern in ultimele 2 luni sa imi dea un pm.. multumesc



cine a luat etc etc IL ROG sa imi dea etc etc.... Ca maine-poimaine ii pui sa iti faca si pantofii !
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Germania - acte necesare

Postby curly » Mon Nov 07, 2011 1:35 pm

Buna! Am si eu o intrebare bitte. Stiu ca s-a vorbit si rasvorbit despre toate actele necesare pt Approbation (am citit tot), insa nu am inteles un lucru. In NRW se cere "amtlich beglaubigte Kopie des Zeugnisses (neusten Datums) über die zuletzt ausgeübte ärzliche Tätigkeit". Intrebarea este: Zeugnis de la spitalul platitor (practic ultimul angajator) sau Zeugnis de la seful de sectie unde imi fac specializarea? Ambele variante mi se par ingrozitoare pt intelegerea unui neamt: fie ii dau o hartie de la spit platitor cu care eu nu am avut nimic de-a face (ca si stagiu notat in CV-ul meu), fie ii dau o hartie de la un spital care sa spuna " da, draga neamtule, rezidentul X a fost la mine in ultimele (doar) 2 luni". Feelingul meu e ca trebuie de la spitalul unde am facut ultimul stagiu, dar nu-s deloc sigura. Poate ma pot ajuta cei care au trecut deja prin asta. Mersi mult!

vanmih
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:56 am

Re: Germania - acte necesare

Postby vanmih » Thu Nov 10, 2011 12:05 am

Cand depui la Colegiul Medicilor cererea de eliberare a certificatului de Good Standing la ultima rubrica treuie sa completata institutia catre care se face actul si adresa ei.
Eu am scris acolo adresa spitalului care m-a invitat la Vorstellungsgerspraech. Dar acum ma gandesc ca am gresit... pe de o parte pt ca instutia respectiva ar trebui sa fie Regirung - ul respectiv (Arbeitsamt) si pe de alta parte pt ca imi imaginam mere Good Standing-ul ca un act care sa fie valabil peste tot, indiferent de angajator si landul in care se gaseste.
Sau trebuia acolo sa pun pur si simplu "Approbation Arzt"?
Sau nu conteaza ce scrie acolo, la ultima rubrica, ci doar ca nu ai avut probleme de conduita in Romania?
Raspunsul la intrebarea asta nu l-am gasit, desi am citit tot topicul de Germania, ce-i drept acum vreo 2 luni... si nici cu search nu a mers.
Multumesc anticipat oricui care imi poate da vreo informatie.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Thu Nov 10, 2011 12:08 am

Eu am scris adresa unui spital si pana la urma m-am angajat la altul.

Nu are nicio importanta ce adresa scrii acolo
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

frank123
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Sep 06, 2011 3:44 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby frank123 » Fri Nov 18, 2011 4:03 pm

trebuie apostilata si diploma de bac? multumesc anticipat

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Sat Nov 19, 2011 1:08 am

frank123 wrote:trebuie apostilata si diploma de bac? multumesc anticipat

evident! nu doar atat, daca ai luat coronita in clasa a II-a si ai pastrat-o, trebuie si ea apostilata. ai grija insa, ca o frunza cu apostila e mult mai sensibila la desicare.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Sat Nov 19, 2011 1:21 am

frank123 wrote:trebuie apostilata si diploma de bac? multumesc anticipat



Nu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

frank123
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Sep 06, 2011 3:44 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby frank123 » Sat Nov 19, 2011 9:29 am

pareri impartite... acum e ciudat, nu stiu sa o fac sa nu o fac, banii sunt si asa putini...mai trebuie si certificatul de conformitate apostilat, nu e destul ca astepti dupa el de te saturi ... asta e, multumesc pentru raspunsuri

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Sat Nov 19, 2011 10:27 am

Nu e nicio parere impartita.

Bacul nu trebuie
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

frank123
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Sep 06, 2011 3:44 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby frank123 » Sat Nov 19, 2011 11:25 am

ok, multumesc, atunci asa e si ma bucur :)

linistitt
Posts: 2
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:41 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby linistitt » Wed Nov 23, 2011 10:48 pm

salut,
daca se poate, as avea nevoie de patientenaufklarungsbogen pentru allgemein si visceralchirurgie, adica foilea acelea cu explicatia operatiei ce urmeaza a fi efectuata, ce se dau pacientilor sa le semneze; acestea imi sunt necesare pentru pregatirea pt testul de approbation la arnsberg, pentru ca am inteles de pe forum ca trebuie explicate procedurile pe intelesul pacientilor; am gasit aceste foi pe thieme dar nu pot sa le descarc, decat sa le comand in set de 50.
multumesc anticipat

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby gargaritza » Wed Nov 30, 2011 2:26 pm

Buna

am citit si rascitit posturile de pe aici si sunt mai mult in ceata. O mie de posturi, o mie de pareri. Am inteles ca depinde de la Land la Land dar...Nu stiu in ce Land voi aplica pentru obtinerea Approbationului. Plec in ianuarie la un curs de limba si trebuie sa merg cu urmatoarele acte:

- Geburtsurkunde
- Heiratsurkunde (für Frauen bei Namensänderung)
- Auszug aus dem Strafregister aus Rumänien
- Konformitätsbescheinigung
- Gesundheitsbescheinigung vom Hausarzt
- Persönliche Stellungnahme, dass kein Strafverfahren gegen Sie läuft (in deutscher Sprache)
- Berufszeugnis
- Abschlusszeugnis mit Noten
- Kopie des Personalausweises/Reisepasses

Imi poate spune cinevaa ce repezinta chestia aia cu rosu? E o declaratie pe proria raspundere? daca da, cam cum ar trebui sa sune si ce valoare mai are ea daca am oricum Certif de Good Standing?

Sunt Landuri care cer apostila si Landuri care nu cer. Cum nu stiu unde voi ajunge, apostilez tot ce se poate. Ce apostilez?
Am inteles ca se poate pune apostila pe originale sau pe traducerile legalizate.
Daca pun pe originale (diploma+foaie matricola, certif nastere+casatorie, cazier+certif GS, adeverinta medicala+certif conformitate) pasul urmator este acela de a traduce (traducere de catre un traducator autorizat) aceste documente in germana si apoi sa le supralegalizez (acesta supralegalizare este apostilarea?).

De asemenea trebuie sa am si copii legalizate dupa originale (in lb romana), nu? Aceste copii legalizate trebuie si apostilate?

Indicatiile primite au fost urmatoarele:
"Die Originale bitte mitbringen oder Kopien in beglaubigter Form;
falls möglich schon beglaubigte Übersetzungen (in die deutsche Sprache) mitbringen."

Referitor la adev medicala eliberata de medicul de familie...Daca mi-ar scrie pe ea ca nu sunt in evidenta cu boli cronice (cum se procedeaza cand te angajezi in RO) ar fii un neadevar (am hepatita cronica cu virus B, purtator sanatos). S-a mai discutat pe aici pe forum despre probleme asemanatoare dar nu m-am lamurit. O fii vreo problema? Pe adeverinta ar trebui sa scrie ceva de genul "nu este in evidenta cu nicio afectiune care sa impiedice exercitarea profesiei"? "Profesiei de medic" sau "profesiei" simplu?? :?:

Multumesc anticipat celor care vor raspunde.

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Re: Germania - acte necesare

Postby curly » Wed Nov 30, 2011 3:53 pm

-
Persönliche Stellungnahme, dass kein Strafverfahren gegen Sie läuft (in deutscher Sprache)
Asta e o declaratie pe propria raspndere ca nu ai prb cu legea, ca ai cazierul intact. Ceva de genul..."Gegen mich, Georgescu Popescu, ist kein gerichtliches Strafverfahren, staatanwaltschaftliches Ermittlungsverfahren oder Berufsgerichtsverfahren anhängig".
Imi poate spune cinevaa ce repezinta chestia aia cu rosu? E o declaratie pe proria raspundere? daca da, cam cum ar trebui sa sune si ce valoare mai are ea daca am oricum Certif de Good Standing?

Nu are legatura cu Colegiul Medicilor

Sunt Landuri care cer apostila si Landuri care nu cer. Cum nu stiu unde voi ajunge, apostilez tot ce se poate. Ce apostilez?
Am inteles ca se poate pune apostila pe originale sau pe traducerile legalizate.
Daca pun pe originale (diploma+foaie matricola, certif nastere+casatorie, cazier+certif GS, adeverinta medicala+certif conformitate) pasul urmator este acela de a traduce (traducere de catre un traducator autorizat) aceste documente in germana si apoi sa le supralegalizez (acesta supralegalizare este apostilarea?).

Scapi de toate aceste prb daca traduci si legalizezi actele la ei, adica la traducatori autorizati de ei. In orice caz, din cate inteleg eu, iti cer doar copii legalizate.
Referitor la adev medicala eliberata de medicul de familie...Daca mi-ar scrie pe ea ca nu sunt in evidenta cu boli cronice (cum se procedeaza cand te angajezi in RO) ar fii un neadevar (am hepatita cronica cu virus B, purtator sanatos). S-a mai discutat pe aici pe forum despre probleme asemanatoare dar nu m-am lamurit. O fii vreo problema? Pe adeverinta ar trebui sa scrie ceva de genul "nu este in evidenta cu nicio afectiune care sa impiedice exercitarea profesiei"? "Profesiei de medic" sau "profesiei" simplu??

Pe adeverinta nu tre sa intre in amanunte, ci tre sa scrie ca nu suferi de vreo boala care sa iti impiedice profesarea acestei meserii. Oricum, cand te vei angaja vei completa o fisa medicala in care le vei spune cum e cu HVB-ul. Poate suna asa: Bei Frau/Herr X liegen aufgrund ärztlicher Untersuchungen keine
Anhaltspunkte dafür vor, dass sie in gesundheitlicher Hinsicht zur Ausübung des ärztlichen Berufs ungeeignet ist."
[/quote]

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby gargaritza » Wed Nov 30, 2011 4:28 pm

Multumesc pt raspunsuri curly.


Asta e o declaratie pe propria raspndere ca nu ai prb cu legea, ca ai cazierul intact. Ceva de genul..."Gegen mich, Georgescu Popescu, ist kein gerichtliches Strafverfahren, staatanwaltschaftliches Ermittlungsverfahren oder Berufsgerichtsverfahren anhängig".


OK. Dar data tot le duc si cazierul judiciar, de acolo se intelege ca nu am probleme cu legea..Nu prea vad rostul acestei declaratii, dar ma rog...

Scapi de toate aceste prb daca traduci si legalizezi actele la ei, adica la traducatori autorizati de ei. In orice caz, din cate inteleg eu, iti cer doar copii legalizate.


In corespondenta cu reprezentantul firmei, in lb RO, mi s-a spus si vin cu actele deja traduse si legalizate si apostilate. Nu mi s-au dat amanunte in ce ordine trebuie facute si care trebuie si care nu. Va trebui sa intreb eu in mod specific.
In plus, traducerile facute in Germania costa semnificativ mai mult ca pe aici. Mie una mi le-ar face cineva gratis :P .

La aceasta problema mai astept lamuriri daca este cineva pe aici care ma poate lumina..

cme
Posts: 3
Joined: Wed Nov 30, 2011 5:59 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby cme » Wed Nov 30, 2011 6:17 pm

salut!

Am terminat facultatea anul acesta si mi-am scos diploma si suplimentul la urgenta, le-am legalizat, iar acum aproape o luna am depus dosarul pentru eliberarea certificatului de conformitate. Totul parea ca merge in regula pana azi, cand am aflat de la secretara facultatii ca sunt gresite suplimentele si ca trebuie sa fac cerere sa se elibereze altul. Iar aici este problema mea: se elibereaza alt supliment , cu o alta data, cu corectura de rigoare... dar dosarul pentru certificatul de conformitate e deja la Bucuresti. Si as vrea sa va rog frumos, daca aveti un certificat de conformitate, ati putea sa ii faceti o poza si sa imi dati, va rog, un PM? Sa vad daca are explicit scrisa vreo informatie care sa aiba legatura cu greseala de pe suplimentul meu de diploma.. ca sa stiu daca sa ma apuc de facut procuri notarile si iarasi legalizari si drumuri la Bucuresti..

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby dr.maximus » Fri Dec 09, 2011 1:10 pm

salut cme!

te rog sa ne spui si noua unde trebuie sa mergi pentru certificatul de conformitate si cat dureaza pentru a fi eliberat?Am auzit versiuni cum ca de la 6 luni incolo, ceea ce mi se pare absurd.

multumesc

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Sat Dec 10, 2011 4:33 am

:)

nu ai auzit bine

dureaza minim 6 luni
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby dr.maximus » Sat Dec 10, 2011 5:41 pm

Multumesc Kooksee!!!

V-as ruga daca se poate sa facem un scurt esential al actelor care trebuiesc facute inainte de plecare(cu sau fara firma). Consider ca acest lucru este important pentru toti cei interesati.

Spun acest lucru si prin prisma faptului ca am auzit ca avem nevoie doar de anumite acte, altele urmand sa le scoatem si dupa ce am ajuns in Germania.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby vmc » Sat Dec 10, 2011 6:19 pm

Altu de pe marte...
nicht wahr?

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Sun Dec 11, 2011 2:33 am

dr. maximus, ce mai consideri tu important si esential? ca sa stiu cum imi programez garzile si concediile, poate ai nevoie de ajutor.

la halul asta de nesimtire s-a ajuns...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby holliday » Sun Dec 11, 2011 2:36 am

nu mai bine plecati voi in vacanta si sa'i lasati cheia de la apartament si de la limo, ca sa se acomodeze si el cum trebuie in DE??

eu in locul vostru mi'as face o firma de recrutare.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby geocatalinfx » Sun Dec 11, 2011 2:55 am

de unde nevoia asta acuta de a da peste bot ? vine unul,pleaca altul. luna viitoare alt boboc va pune aceleasi intrebari. e calea usoara. cand va avea cutitul la os va cauta frumusel singurel toate informatiile. nu.i mai alterati realitatea,lasati omul sa dea singur cu capul,nu.l mai loviti voi. parca auziti clopotelul lui pavlov .

manolo wrote:dr. maximus, ce mai consideri tu important si esential? ca sa stiu cum imi programez garzile si concediile, poate ai nevoie de ajutor.

la halul asta de nesimtire s-a ajuns...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Sun Dec 11, 2011 3:05 am

manolo daca esti deja angajat si nici nu simti nevoia sa oferi vreo info utila ce cauti pe topicul asta?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby holliday » Sun Dec 11, 2011 3:09 am

dr.maximus e de fapt kooksee care cauta de lucru? :D

uaaa fraaaaaate, unde s'a ajuns...

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - acte necesare

Postby manolo » Sun Dec 11, 2011 11:18 am

kooksee wrote:manolo daca esti deja angajat si nici nu simti nevoia sa oferi vreo info utila ce cauti pe topicul asta?

nuanta care a trecut peste capul tau este ca eu nu sunt angajat sa repet la fiecare x luni toate informatiile care se afla deja aici.

cat despre informatii utile, nu stiu daca chiar vrei sa comparam aporturile personale de aici...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

dr.maximus
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Nov 04, 2011 6:52 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby dr.maximus » Sun Dec 11, 2011 11:32 am

Forumul a devenit foarte greu de urmarit tocmai datorita colegilor" bine intentionati", care nici una nici doua arunca cu ***** in ventilator.

Fiti siguri ca la o informatie clara nu avem motive noi, incepatorii sa punem intrebari. Dar nu am chef si nici timp sa scormonesc prin gramezi de mesaje inutile pentru a gasi ceea ce trebuie.

In continuare fac apel la cei care au coloana vertebrala. Ar fi de dorit sa se realizeze un scurt rezumat al celor necesare.

Multumesc


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests