Germania - acte necesare

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Tue Jun 18, 2013 2:12 pm

nu scapa din vedere ca doamnele alea de la primiri acte sunt niste proaste
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

erc
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Jun 20, 2013 2:56 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby erc » Thu Jun 20, 2013 3:14 pm

Am su ei o intrebare. Stie cineva daca sunt recunoscute in germania diplomele de B2, obtinute la facultatea de litere? e neaparat sa fie goethe?

erc
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Jun 20, 2013 2:56 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby erc » Thu Jun 20, 2013 3:15 pm

imi cer scuze pt greselile de scriere!

myrelaky
Posts: 4
Joined: Sat Mar 31, 2012 3:30 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby myrelaky » Tue Nov 26, 2013 12:04 pm

''Arbeitsbescheinigungen ihrer Arbeitsgeber nach dem Abschluss ihres Studiums''

Stie cineva la ce anume se refera actul acesta? I s-a mai intamplat cuiva sa i se ceara asa ceva?
Acest document imi este necesar pentru Approbation in Niedersachsen.

Multumesc!

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby vmc » Tue Nov 26, 2013 12:56 pm

Contractul de munca
nicht wahr?

myrelaky
Posts: 4
Joined: Sat Mar 31, 2012 3:30 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby myrelaky » Tue Nov 26, 2013 1:02 pm

Ei spun ca nu este vorba despre contractele de munca anterioare, ci vor un certificat de la fostii angajatori din care sa reiasa ce fel de manevre medicale am realizat pe parcursul acestor contracte, cu alte cuvinte- ce stiu sa fac cu parafa si semnatura altora. Eu le-am oferit contractele de munca anterioare si decizia de incetare de la spitalul din Romania.Sa vedem daca accepta varianta asta.

Multumesc pentru raspuns!

babilon
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Nov 22, 2009 1:48 am

Re: Germania - acte necesare

Postby babilon » Sun Feb 16, 2014 11:00 pm

Buna, stie cineva daca dupa ce ai primit Approbation si inca nu ai un loc de munca, trebuie sa te inscrii imediat la Aerztekammer? sau astepti sa ai in mana primul contract si apoi te inscrii? Multumesc anticipat! O seara faina!
It is possible to store the mind with a million facts and still be entirely uneducated.

babilon
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Nov 22, 2009 1:48 am

Re: Germania - acte necesare

Postby babilon » Mon Feb 17, 2014 2:58 pm

Inca o intrebare, daca isi mai aminteste cineva din cei care s-au inscris deja la Ärztekammer. Pe pagina lor scrie ca trebuie urmatoarele ca sa te inscrii la ei:

Zur Anmeldung erforderliche Unterlagen:

Meldebogen der Ärztekammer Nordrhein
Approbationsurkunde / Berufserlaubnis (als beglaubigte Kopie oder im Original)
Zeugnisse und Urkunden (als beglaubigte Kopien oder im Original):
-zu akademischen Graden
-zur beruflichen Ausbildung
-zu Anerkennungen der Weiterbildung
Gültiger Personalausweis (beidseitig) oder Reisepass (im Original)

Zeugnisse und Urkunden (als beglaubigte Kopien oder im Original):
zu akademischen Graden
zur beruflichen Ausbildung
zu Anerkennungen der Weiterbildung




ce intra in categoria asta? ...Diploma de licenta, suplimentul la diploma, adeverinta de la spital cu perioada in care am lucrat ca rezidenti?? Stie cineva, please help..ca sa nu ma duc acolo si sa ma trezesc ca le vin idei si imi cer tot felul de minuni daca nu am ce trebuie la mine...???

User avatar
j1mmy
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:17 am

Re: Germania - acte necesare

Postby j1mmy » Tue Mar 04, 2014 8:08 pm

babilon wrote:Buna, stie cineva daca dupa ce ai primit Approbation si inca nu ai un loc de munca, trebuie sa te inscrii imediat la Aerztekammer? sau astepti sa ai in mana primul contract si apoi te inscrii? Multumesc anticipat! O seara faina!


Intreaba la Ärztekammer. In Baden au zis ca oricum trebuie sa te inscrii oricum. Dar nu e vreo graba, nu vine nimeni sa te ia cu arcanul daca nu te grabesti.

ciceu4
Posts: 4
Joined: Mon Sep 03, 2012 8:18 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby ciceu4 » Wed Jul 30, 2014 10:49 am

Salut am aduna si eu toate actele si acum am ajuns la traduceri . Intrebarea mea daca mai trebuie sa fac ceva in afara de :Traducere normala + legalizare . Diploma , supliment si certificat nastere sunt apostilate . Mai trebuie undeva supralegalizate ? Actele sunt pt Bayer

Stii cineva un traducator cu experienta in asa ceva in Bihor /cluj Satu mare?

student999
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 11, 2012 7:48 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby student999 » Sat Aug 09, 2014 7:41 pm

si eu am aplicat acum o luna la Oberbayern , vezi ca trebuie traducere normala + legalizare ,si sa ai apostila si pe Cazier ca altfel nu il accepta , si pe langa toate traduceri mai trebuie copii legalizate dupa toate actele (fara traducere,doar legalizate la orice notar dar incheiatura notarului sa fie in limba germana,ori sa fie asa ori o traduci tu(incheiatura)) . cazier+certificat good standing (nicht aelter als 3 Monate) iar adeverinta medicala de la medic de fam. (nicht aelter als 1 Monat) deci traduceri legalizate dupa toate actele + copii legalizate de toate acte fara traducere(si copie legalizata buletin), dupa ce trimiti toate actele cu DHL mai astepti maxim 8 saptmani pana primesti Approbation-ul , eu am gresit cu actele mele ca am trimis numai traduceri legalizate si am avut certificatul Good standing de 5 luni(expirat)
sa stii ca trebuie sa ai un deutsche Zustelladresse sa o scrii pe Antrag ,ca acolo iti trimite ei Approbationul cand e gata
(scuzati greselile mele de scris,nu sunt analfabet, dar sunt doar 50%Roman)

roxana.lazar
Posts: 1
Joined: Tue Sep 02, 2014 6:50 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby roxana.lazar » Tue Sep 02, 2014 10:53 pm

Pentru candidatii nostri am rezumat noile cerinte lingvistice pentru acordarea Approbationului in Germania. Las linkul aici in caz ca poate fi de folos cuiva: http://www.twcon.de/fuer-kandidaten/app ... kenntnisse. Numai bine, Roxana Lazar

phyrron
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun May 15, 2011 10:11 am

Re: Germania - acte necesare

Postby phyrron » Mon Sep 15, 2014 3:08 pm

Multumim Roxana!

michaelcorle
Posts: 4
Joined: Fri Aug 15, 2014 8:47 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby michaelcorle » Wed Oct 15, 2014 4:52 pm

student999 wrote:si eu am aplicat acum o luna la Oberbayern , vezi ca trebuie traducere normala + legalizare ,si sa ai apostila si pe Cazier ca altfel nu il accepta , si pe langa toate traduceri mai trebuie copii legalizate dupa toate actele (fara traducere,doar legalizate la orice notar dar incheiatura notarului sa fie in limba germana,ori sa fie asa ori o traduci tu(incheiatura)) . cazier+certificat good standing (nicht aelter als 3 Monate) iar adeverinta medicala de la medic de fam. (nicht aelter als 1 Monat) deci traduceri legalizate dupa toate actele + copii legalizate de toate acte fara traducere(si copie legalizata buletin), dupa ce trimiti toate actele cu DHL mai astepti maxim 8 saptmani pana primesti Approbation-ul , eu am gresit cu actele mele ca am trimis numai traduceri legalizate si am avut certificatul Good standing de 5 luni(expirat)
sa stii ca trebuie sa ai un deutsche Zustelladresse sa o scrii pe Antrag ,ca acolo iti trimite ei Approbationul cand e gata
(scuzati greselile mele de scris,nu sunt analfabet, dar sunt doar 50%Roman)



Mai trebuie si certificat de conformitate in Oberbayern?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Wed Oct 15, 2014 5:27 pm

daca ai inceput facultatea dupa 2007 nu trebuie.
daca nu, da.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

michaelcorle
Posts: 4
Joined: Fri Aug 15, 2014 8:47 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby michaelcorle » Wed Oct 15, 2014 5:30 pm

Am inceput in octombrie 2007
Si am vorbit cu cineva pt Oberbayern sa depun actele si nimeni nu stia de acest land cum este.
Deci sigur nu mai trebuie aici?
Multumesc frumos.

student999
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 11, 2012 7:48 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby student999 » Tue Oct 21, 2014 7:12 pm

michaelcorle wrote:Am inceput in octombrie 2007
Si am vorbit cu cineva pt Oberbayern sa depun actele si nimeni nu stia de acest land cum este.
Deci sigur nu mai trebuie aici?
Multumesc frumos.

si eu am inceput in octombrie 2007 ,cred ca suntem colegi, si am primit Approbationul tot de la Oberbayern acum ~2 luni , sa stii ca iti trebuie neaparat certificatul de conformitate ,si eu am auzit ca cei care au inceput facultate in 2007 nu mai le trebuie certif . de conformitate ,dar cand am vorbit cu Frau Thieme de la Oberbayern ,a zis ca il vrea . daca nu il ai deja e o problema ca dureaza foarte mult , in ce seria ai fost ?

AdrianSirghita
Posts: 1
Joined: Mon Oct 27, 2014 12:19 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby AdrianSirghita » Mon Oct 27, 2014 1:03 pm

Vreau numai scurt sa adaug la discutie din experienta mea cu clinicele ptr. care noi (www.makromconsult.com) recrutam ca aprobarea e una si cerintele dela clinica sunt altele. Multi medici din Romania vin momentan la Germania sa depuna inca repede cererea ptr. aprobare pana la sfarsitul 2014. Multi sa asteapta ca din 2015 toate "Ärztekammern" vor cere C1. Daca primesc aprobarea e binenteles "valabila" in toate Germania.

Dar nu conteaza numai "Ärztekammer" si aprobarea. Clinicele cer LANGA aprobare inca in plus certificat de C1. C1 e problema cel mai mare momentan cu medicii din strainatate. Cererea ptr. aprobare sa rezolva cu ajutorul nostru.

Vă rog să treceţi cu vederea greşelile mele gramaticale...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Mon Oct 27, 2014 1:13 pm

nu e adevarat, nu toate clinicile cer C1
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

student999
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Mar 11, 2012 7:48 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby student999 » Thu Oct 30, 2014 3:37 am

sigur ca incepand de 2015 toate Landuri vor cere C1 pentru Approbation ???eu sincer nu cred asta, ca de 2012 tot aud si citesc astfel de zvonuri ,si nimic nu s-a schimbat decat la Landul Hessen.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Thu Oct 30, 2014 9:55 am

sigur nu stie nimeni nimic

eu nu cred ca toate landurile vor cere c1 din ianuarie 2015 dar oricum e o chestiune de timp.
probabil ca peste 1-2 ani asa va fi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
azyx
Posts: 4
Joined: Wed Oct 15, 2014 2:22 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby azyx » Fri Nov 07, 2014 5:20 pm

In bayern se mai cere apostilarea documentelor?

http://www.regierung.oberbayern.bayern. ... 7_01_i.pdf

Din ce am citit eu pe site ul regierungului lor, n am gasit sa se ceara, dar cineva a mentionat mai sus ca ar fi nevoie. Are cineva idee?

dmv
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jan 12, 2010 9:55 am

Re: Germania - acte necesare

Postby dmv » Sun Nov 23, 2014 7:27 pm

In Oberbayern nu trebuie apostilate documentele. Frau Thieme mi-a spus clar pe mail ca nu este necesara apostila.

Approbation-ul mi l-au eliberat pe 29 septembrie.

User avatar
azyx
Posts: 4
Joined: Wed Oct 15, 2014 2:22 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby azyx » Tue Nov 25, 2014 4:15 pm

Multumesc, dmv!

RamonaM
Posts: 1
Joined: Mon Aug 10, 2015 9:54 am

Re: Germania - acte necesare

Postby RamonaM » Mon Aug 10, 2015 10:14 am

Daca aveti nevoie de traducerea si legalizarea actelor, precum si de indicatii despre apostile puteti apela cu incredere la echipa http://www.traduceremedicala.ro/! Ei fac traduceri din/in foarte multe limbi straine si au preturi accesibile. :) Succes tuturor in demersurile profesionale!

Medi_911
Posts: 2
Joined: Sun Sep 06, 2015 8:46 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Medi_911 » Sun Sep 06, 2015 9:05 pm

Salutare tutur,

Am si eu o intrebare la obtinerea Approbation-ului in Landul Schleswig-holstein. Este cineva care a obtinut App aici ?
Ma poate ajuta cu cateva informatii ?

Ca si informatii generale:

Pentru cazier ce ati folosit ? Cazierul din Romania sau cel de aici de la Primarie, precizez ca sunt in Germania de mai mult de 3 luni si in listele pt Approbation din alte landuri scria ca se cere cazier obtinut din Germania pentru cine este de mai mult de 3 luni aici. Insa pe lista cu actele celor din landul S.-H. nu apare nici o mentiune de acest gen.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - acte necesare

Postby Chingachgook » Mon Sep 07, 2015 4:33 pm

daca esti anmelduit in germania ia-l de la primaria locala.

daca nu, adu din romania (sa nu fie mai vechi de 3 luni)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Medi_911
Posts: 2
Joined: Sun Sep 06, 2015 8:46 pm

Re: Germania - acte necesare

Postby Medi_911 » Mon Sep 07, 2015 11:01 pm

Multumesc pt raspuns

KooZee
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Aug 01, 2008 2:15 pm
Location: un sat din padurea bavareza

Re: Germania - acte necesare

Postby KooZee » Mon Sep 28, 2015 6:47 pm

Salutari! Are careva idee daca la DSP'uri sau MS sau UMF'uri se accepta procuri/imputerniciri facute in Germania la notar (eventual cu apostila de la Haga)? Alea facute la consulate, teoretic sunt acceptate din start...dar celelalte?
Cineva ar avea nevoie de un certificat de conformitate si nu se poate deplasa in Ro, si pana la cel mai apropiat Consulat e cale lunga.. si aia is romani ce lucreaza intr'o institutie romaneasca.. :))
multumesc pt. raspunsuri
Darf ich dir vielleicht etwas Kompott in die Anorakkapuze schütten!?

phyrron
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun May 15, 2011 10:11 am

Re: Germania - acte necesare

Postby phyrron » Wed Oct 07, 2015 10:11 pm

Peste tot se accepta procuri/imputernici legalizate. Daca nu faci procura la ambasada/consulat, atunci o faci la un notar dar ai nevoie dupa cum spuneai si tu de apostila de la Haga. Daca imputernicirea este in alta limba decat cea romana, trebuie evident si tradusa.

KooZee
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Aug 01, 2008 2:15 pm
Location: un sat din padurea bavareza

Re: Germania - acte necesare

Postby KooZee » Mon Oct 12, 2015 11:28 pm

Merci de raspuns.. Eu am facut o procura pe romaneste si am mers cu ea la notar pt legalizare de semnatura. am semnat in fatza notarului, ala a scris ca certifica semnatura si ca nu poate verifica ce am scris eu acolo ca nu prea le are cu romana :)).. a trimis mai departe hartia pt apostilare .. (Landratsamt parca..). cam intr'o saptamana m'au sunat ca e gata.. am platit vreo 60E si am trimis'o prin posta in Ro... Sa vedem cat de "acceptata" va fi (deocamdata e pe drum)..
Darf ich dir vielleicht etwas Kompott in die Anorakkapuze schütten!?

KooZee
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Aug 01, 2008 2:15 pm
Location: un sat din padurea bavareza

Re: Germania - acte necesare

Postby KooZee » Wed Oct 28, 2015 10:33 pm

Pare-se ca la DSP-uri si UMF-uri se accepta astfel de procuri. Mama-soacra :) nu a avut probleme.. (Nu stiu daca era procura buna sau soacra tare de gura.. da' a mers) :))
Darf ich dir vielleicht etwas Kompott in die Anorakkapuze schütten!?


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests