Germania - rezidențiatul

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Iepurita » Mon May 30, 2016 2:12 pm

In spitalele mari nu sunt de 24 de ore tocmai din cauza ca e 'riscant'.
In spitalele mai mici nu este destul personal cat sa isi permita sa faca garzi in schimburi de cate 8 sau 12 ore.
In spitalul din care plec vor sa faca garda de la 16 la 22 si de la 22 sa fie cineva de garda de acasa.
Dar e o tampenie inc onditiile de aici.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Chingachgook » Mon May 30, 2016 2:43 pm

aici trendul e sa le desfiinteze pe alea de 24. nu imi dau seama daca la presiunea sindicatelor sau a a patronatului
mie mi se pare mult mai convenabil sa faci o garda de 24 de ore si apoi o zi libera decat sa ai schimburi de 12 ore.
e devarat ca da dupa 22 de ore e un risc sa faci greseli
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

gaby91wr
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun May 22, 2016 6:33 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby gaby91wr » Mon Aug 29, 2016 6:38 pm

Salutare,

Scurta întrebare : ordinea stagiilor de pregătire in cadrul unui rezidentiat, poate fi aleasa/modificata si de rezident sau este deja prestabilita si "toate la timpul lor"? Întrebarea este valabila si pt structura rezidentiatului german si pt cel românesc.

Multumesc anticipat!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Iepurita » Mon Sep 05, 2016 11:27 pm

Pe chirurgii ai primii 2 ani de trunchi comun, teoretic e bine sa incepi cu ei, adica e mai usor cand iti cauti dupa aceea de lucru. In Romania orice spec chirurgicala faci e bine sa incepi cu chir generala.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

Maria17
Posts: 4
Joined: Sun Oct 29, 2017 11:10 am

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Maria17 » Sun Oct 29, 2017 11:16 am

Buna ! Stie cineva, daca faci rezidentiatul in Germania, poti da specializarea in tara ? In alta ordine de idei,daca nu se poate , cat de greu se ia specializarea in Germania ? Multumesc anticipat !

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby geocatalinfx » Tue Sep 19, 2023 8:48 pm

daca aveti intrebari va stau la dispozitie cu 12 ani de munca in germania in spitale.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests