Germania - rezidențiatul

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby ciresar1988 » Sat Apr 30, 2011 10:53 pm

Scuze, nu am fost atenta unde i s-a oprit originalul. Indiferent unde insa, tot nu e in regula.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby george.nero » Mon May 02, 2011 8:09 pm

dr_arm wrote:
george.nero wrote:..si cine stie cite altele sunt bine de stiut..

toate actele de care ai nevoie sunt deja afisate pe acest site. eu am venit cu toate actele legalizate, apostilate, traduse, etc. si ei nici nu s-au uitat la ele (dar nu e o regula, depinde de land). mi-au luat originalele, au facut copii si gata (cu exceptia cartii de munca, a certificatului de conformitate si a certificatului de Goodstanding pe care le-au vrut traduse).
acum am si eu o intrebare. se zvoneste ca certificatul de conformitate costa 2000 euro. nu cred asa ceva, dar intreb: e adevarat? cei de la Approbation mi-au retinut originalul. ce fac in acest caz? imi mai scot unul din tara la nevoie sau...?
multumesc pentru raspunsuri!

eu am terminat cu actele si nu cred sa mai am probleme in viitor. am obtinut toate recunoasterile dar totusi ma gindesc ca mai sunt lucruri de care inca nu am auzit si de aceea am facut acea afirmatie. in rest sanatate si nervi tari.

popy_85
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Sep 21, 2010 3:11 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby popy_85 » Thu May 05, 2011 10:33 pm

hei! salut! am si eu o intrebare! care e faza cu caietul de sarcini? de ex eu am primit un post de assistentarzt pe reha. peste 5 zile o sa semnez contractul. dar seful meu nu prea pare dispus sa stea dupa mine sa imi explice totul... :( si in minicilnica asta nu mai e nici un alt rezident :)) so please help! ce reprezinta acest caiet? de unde il iau? e responsabilitatea mea sa fac rost de el? trebuie sa ma inscriu pe undeva cand incep weiterbildungul? ai nevoie de permins de lucru? ce acte mai trebuie sa ai facute? care e fazaaaaa? sunt cam picat de pe luna! please help!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Chingachgook » Thu May 05, 2011 10:35 pm

esti sigur ca e post de training?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
noemi
junior
junior
Posts: 51
Joined: Thu Mar 11, 2010 11:20 am
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby noemi » Fri May 06, 2011 5:13 am


User avatar
mica23
senior
senior
Posts: 127
Joined: Tue Jan 09, 2007 8:30 pm
Location: hildesheim

Re: Germania - rezidențiatul

Postby mica23 » Thu May 26, 2011 4:08 pm

Sautare!
E cineva de pe aici in Hildesheim? As avea nevoie de ceva info despre spitalul St. Bernward. Mai exact daca sunt probleme pe faptul ca e spital catolic si cum se integreaza strainii acolo. Mc mult.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby ciresar1988 » Fri May 27, 2011 6:14 am

In DE exista un sistem foarte vast de spitale care tin de biserici. Singura diferenta care poate aparea este la salariul, daca nu sunt aliniati la Marburger Bund. Dar diferenta e mica (100-150 euro), ca nu isi asuma nimeni riscul sa ramana fara medici, cand in toate spitalele sunt o gramada de locuri libere.

Iar asta cu integratul strainilor e mentalitate romaneasca. Fa-ti treaba bine si ii doare fix in cot de unde esti. Noi suntem vreo 12 rezidenti in sectie. Unul e ucrainean, unul e sirian, o tipa din Bulgaria, eu din Ro. In afara amuzamentului la greselile de limba, dar si ala fara rautate, nu exista nici o alta diferenta intre straini si localnici. Exista chiar sustinere, in sensul ca pe noi ne lasa sa ne mai aranjam din garzi cand vrem sa plecam pana acasa.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
mica23
senior
senior
Posts: 127
Joined: Tue Jan 09, 2007 8:30 pm
Location: hildesheim

Re: Germania - rezidențiatul

Postby mica23 » Fri May 27, 2011 7:29 am

Am intrebat cum e chestia cu integratul pt ca aici unde sunt pe moment am avut parte de mic probleme cu anumite pesoane pe tema ca de ce am venit aici sa lucrez. Ma mut din alte motive totusi. Dilema me este oras mic-clinica mare sau oras mai mare clinica catolica. De platit se plateste dupa tarif.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Fri May 27, 2011 8:58 am

mica23 wrote:Am intrebat cum e chestia cu integratul pt ca aici unde sunt pe moment am avut parte de mic probleme cu anumite pesoane pe tema ca de ce am venit aici sa lucrez. Ma mut din alte motive totusi. Dilema me este oras mic-clinica mare sau oras mai mare clinica catolica. De platit se plateste dupa tarif.

Eu am fost până de curând la spital catolic. Plateau la început după vka, iar din Jan au plătit mai bine decât vka. Importante sunt şi orele suplimentare şi gărzile, cum sunt plătite. Apoi, raportează la cheltuielile din oraşul mai mare.

Altă discuţie e cu mărimea clinicii, ce poţi face efectiv, cum sunt secţiile înrudite, cum e radiologia etc.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby marius86 » Fri May 27, 2011 9:27 am

TV-Ärzte / VKA - e platit ok ? sau sistemul acesta este cu 100-150 e mai putin decat.... ? stie cineva cum e mai exact... ( majoritatea anunturilor am vazut ca platesc dupa TV-Ärzte / VKA ..):)

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Fri May 27, 2011 10:42 am

marius86 wrote:TV-Ärzte / VKA - e platit ok ? sau sistemul acesta este cu 100-150 e mai putin decat.... ? stie cineva cum e mai exact... ( majoritatea anunturilor am vazut ca platesc dupa TV-Ärzte / VKA ..):)

si tu esti roman? o simpla cautare te duce direct la tarif. mai mult, ai si un calculator care iti spune cat iei net, in functie de clasa de impozitare (s-a mai spus, dar repet: necasatorit, fara copil-clasa I, casatorit, cu/fara copil-clasa de la III in sus) si daca esti asigurat privat suplimentar.

deci la treaba, nu la pomana!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby marius86 » Fri May 27, 2011 10:49 am

nu ma refeream la criteriile de impozitare etc ... TV-Ärzte / VKA e singurul esalon ? de ex spitalele biserici tot dupa TV-Ärzte / VKA platesc ? ca nu imi explicam de ce e mai putin acolo .... daca toti platesc dupa TV-Ärzte / VKA ....

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby vmc » Fri May 27, 2011 10:56 am

in anuntul de oferta loc de munca spitalul scrie si tariful dupa care plateste, asa te poti orienta cel mai usor

www.aerzteblatt.de
nicht wahr?

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby marius86 » Sat May 28, 2011 9:29 am

da...si care dintre ''tarife'' sunt cele mai bine platite ?

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Sat May 28, 2011 9:33 am

marius86 wrote:da...si care dintre ''tarife'' sunt cele mai bine platite ?

in nici un caz cel pe care il vei primi tu, daca nu cauti SINGUR si nu te interesezi inainte.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

marius86
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue May 19, 2009 9:25 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby marius86 » Sat May 28, 2011 9:38 am

pai singur caut...si incercam sa ma interesez ... poate poti sa dai si un raspuns btw....

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Sat May 28, 2011 9:45 am

marius86 wrote:pai singur caut...si incercam sa ma interesez ... poate poti sa dai si un raspuns btw....

de putut pot, problema e ca nu vreau. o simpla cautare te duce la o pagina unde sunt toate tarifele si acolo poti compara si afla raspunsul. evident, daca vrei si ai nevoie.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby lebada_calatoare » Sat May 28, 2011 1:03 pm

marius86 wrote:pai singur caut...si incercam sa ma interesez ... poate poti sa dai si un raspuns btw....

eu raman la parerea ca netul si universul sunt (aproape) infinite; asa ca daca o sa cauti, o sa gasesti

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 22044
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Melania » Sat May 28, 2011 7:19 pm

aproximativ infinite

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Cron0s » Tue Jun 07, 2011 3:59 pm

Salut,
As avea si eu o intrebare pentru cei care au plecat direct in germania sa faca rezidentiatul.
Vreau sa fac rezi direct in germania , dar doar pe cateva ramuri chir (Neurochir, plastica sau uro) si sa evit pe cat posibil firmele de recrutare din romania. A facut cineva chestia asta, stie daca e posibil ?

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby geocatalinfx » Tue Jun 07, 2011 4:57 pm

mai toti de aici au plecat pe cont propriu. mai sunt si unii care au plecat cu firme. ai la dispozitie o intreaga arhiva,o experienta foarte bogata a colegilor nostri.

Cron0s wrote:Salut,
As avea si eu o intrebare pentru cei care au plecat direct in germania sa faca rezidentiatul.
Vreau sa fac rezi direct in germania , dar doar pe cateva ramuri chir (Neurochir, plastica sau uro) si sa evit pe cat posibil firmele de recrutare din romania. A facut cineva chestia asta, stie daca e posibil ?

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Radonne » Fri Jun 17, 2011 8:09 am

Buna,
Sunt hotarat sa plec in Germania. Am luat decizia sa abandonez total ideea de a da examenul in Romania pentru ca nu ma pot concentra in abele directii (trebuie sa dau B2, eu fiind cunoscator mediu de germana). As dori ortopedie, respectiv chirurgie ortopedica traumatica. De cam doua saptamani citesc forumul, am citit arhiva legata de rezidentiatul in Germania si am ajuns la concluzia ca cel mai bine imi caut singur loc, fara firme de recrutare. Nu prea am vazut lume sa vorbeasca de ortopedie pe aici. Doar 4-5 persoane, din care una intreba de loc restul de carti (poate nu am fost suficient de atent).
Din ce stiti voi care sunteti pelcati, se gasesc locuri de orto?
Din arhiva am gasit doua site-uri http://www.aerztestelle.de/ si http://www.klinken.de pentru a cauta locul pe specialitatea dorita?
Exista mai mult decat cele doua site-uri?
Cum trimit CV si scrisoare de intentie la o clinica personal, fara firma intermediara? Pur si simplu dau google search "orthopädie klinikum" +nume de regiune, vad ce pica si trimit? :?: :mrgreen:
Am inteles ca sunt specialitati in acolo gen ofta sau chiru plastica la care doar poti visa? E adevarat?
Se poate ajunge in orase mari gen Munchen, Koln, Dortmund, Hamburg, Stuttgart,...sau doar in apropiere de ele?
Inca o intrebare (putin aiurea pusa de mine dat fiind faptul ca nu am ajuns la nici un interviu). Am vazut ca sunt multi care au refuzat locuri dupa interviuri, 2,3,4,5 si apoi au luat unul. Cum refuzi un interviu? Pur si simplu le zici ca te mai gandesti, sau cum? Asta in conditiile in care noi plecam din unul din cele mai mizerabile sisteme de sanatate din EU, daca nu cel mai mizerabil si sa ajungem acolo e ca si cum ai ajunge pe o nava spatiala :mrgreen: .
Va multumesc anticipat pentru informatii.

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby geocatalinfx » Fri Jun 17, 2011 8:27 am

ai b2 ?

Radonne wrote:Buna,
Sunt hotarat sa plec in Germania. Am luat decizia sa abandonez total ideea de a da examenul in Romania pentru ca nu ma pot concentra in abele directii (trebuie sa dau B2, eu fiind cunoscator mediu de germana). As dori ortopedie, respectiv chirurgie ortopedica traumatica. De cam doua saptamani citesc forumul, am citit arhiva legata de rezidentiatul in Germania si am ajuns la concluzia ca cel mai bine imi caut singur loc, fara firme de recrutare. Nu prea am vazut lume sa vorbeasca de ortopedie pe aici. Doar 4-5 persoane, din care una intreba de loc restul de carti (poate nu am fost suficient de atent).
Din ce stiti voi care sunteti pelcati, se gasesc locuri de orto?
Din arhiva am gasit doua site-uri http://www.aerztestelle.de/ si http://www.klinken.de pentru a cauta locul pe specialitatea dorita?
Exista mai mult decat cele doua site-uri?
Cum trimit CV si scrisoare de intentie la o clinica personal, fara firma intermediara? Pur si simplu dau google search "orthopädie klinikum" +nume de regiune, vad ce pica si trimit? :?: :mrgreen:
Am inteles ca sunt specialitati in acolo gen ofta sau chiru plastica la care doar poti visa? E adevarat?
Se poate ajunge in orase mari gen Munchen, Koln, Dortmund, Hamburg, Stuttgart,...sau doar in apropiere de ele?
Inca o intrebare (putin aiurea pusa de mine dat fiind faptul ca nu am ajuns la nici un interviu). Am vazut ca sunt multi care au refuzat locuri dupa interviuri, 2,3,4,5 si apoi au luat unul. Cum refuzi un interviu? Pur si simplu le zici ca te mai gandesti, sau cum? Asta in conditiile in care noi plecam din unul din cele mai mizerabile sisteme de sanatate din EU, daca nu cel mai mizerabil si sa ajungem acolo e ca si cum ai ajunge pe o nava spatiala :mrgreen: .
Va multumesc anticipat pentru informatii.

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Radonne » Fri Jun 17, 2011 8:52 am

Inca nu, dar maxim maxim pana la sfarsitul anului il iau. Vorbesc germana mediu, inteleg dar mai trebuie sa ma pun la punct. Ideea e ca nu am mai continuat cu germana pentru ca eram nehotarat ce sa fac dar acum am luat o hotarare, am dorinta de a ajunge acolo si o duc pana la capat si nu mai vreau sa pierd timp pentru ca trece.
Mai e problema certificatului de conformitate, acte care sunt depuse de cam 3 luni (nu stiu data exacta dar era mijlocul lui martie), eliberarea caruia, din cate am citit aici si am auzit de la unul-altul, variaza intre 3 luni si 5-6. Pe ce baza nu stiu, dar nu ma mir cand ma gandesc ca romanii is parintii spirituali ai birocratiei.
De ce intrebi daca am b2?

geocatalinfx
senior
senior
Posts: 223
Joined: Tue Feb 09, 2010 12:26 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby geocatalinfx » Fri Jun 17, 2011 1:40 pm

eu am inceput germana de la zero din noiembrie,am luat b1 cam acum o luna si mai am putin pana la b2, cam 1 an maxim ar fi timpul pt b2. eu am luat-o metodic, dupa b1 a aparut si oferta de job. abia cand o sa intri mai in detaliu o sa vezi cum decurg lucrurile. colegii care sunt deja in germania pot oferi mai multe detalii,dar care deocamdata nu cred ca iti sunt f utile,pana nu te apropii de b2. bafta multa si spor !

Radonne wrote:Inca nu, dar maxim maxim pana la sfarsitul anului il iau. Vorbesc germana mediu, inteleg dar mai trebuie sa ma pun la punct. Ideea e ca nu am mai continuat cu germana pentru ca eram nehotarat ce sa fac dar acum am luat o hotarare, am dorinta de a ajunge acolo si o duc pana la capat si nu mai vreau sa pierd timp pentru ca trece.
Mai e problema certificatului de conformitate, acte care sunt depuse de cam 3 luni (nu stiu data exacta dar era mijlocul lui martie), eliberarea caruia, din cate am citit aici si am auzit de la unul-altul, variaza intre 3 luni si 5-6. Pe ce baza nu stiu, dar nu ma mir cand ma gandesc ca romanii is parintii spirituali ai birocratiei.
De ce intrebi daca am b2?

lebada_calatoare
elder
elder
Posts: 1396
Joined: Tue Mar 29, 2011 10:29 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby lebada_calatoare » Fri Jun 17, 2011 1:47 pm

Radonne wrote:Inu ma mir cand ma gandesc ca romanii is parintii spirituali ai birocratiei.

te inseli!!

se vede ca nu i-ai cunoscut inca pe nemti

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Germania - rezidențiatul

Postby shinkeigaku » Fri Jun 17, 2011 2:53 pm

E adevarat ca e foarte multa birocratie in Germania, dar sunt mult mai organizati (birocratia din Romania e de fapt o debandada, o adevarata mlastina). Daca am avut o problema de rezolvat in Germania, am putut trimite o scrisoare cu o cerere si cu copii dupa documentele justificative si mi s-a rezolvat sau mi s-au solicitat alte documente si apoi s-a rezolvat problema (de exemplu, cand mi-au recunoscut titlul de doctor in medicina). Oricum nu as fi primit invoire de la spital sa ma plimb pe la diferite autoritati, asa ca in Romania. Ba nu, o data parca am cerut invoire o ora din spital, pentru ca biroul era deschis doar in jurul amiezii si trebuia sa merg personal, dar a trebuit apoi sa recuperez ora respectiva.
Nu are rost sa comparam cu Romania, unde daca nu te duci personal, ai sanse sa se piarda cererea pe drum. Numai cu banala conformitate, am facut drumuri Cluj-Bucuresti si retur de m-am urat in 2009. Si acolo la minister, se faceau ca au uitat sa ne spuna ca ne mai trebuie inca nu stiu ce stampila si mai stateam inca o data la coada, ca prostii.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dr_coimu » Fri Jun 17, 2011 6:28 pm

Radonne wrote:Buna,
Din ce stiti voi care sunteti pelcati, se gasesc locuri de orto?
Din arhiva am gasit doua site-uri http://www.aerztestelle.de/ si http://www.klinken.de pentru a cauta locul pe specialitatea dorita?
Exista mai mult decat cele doua site-uri?
Cum trimit CV si scrisoare de intentie la o clinica personal, fara firma intermediara? Pur si simplu dau google search "orthopädie klinikum" +nume de regiune, vad ce pica si trimit? :?: :mrgreen:
Am inteles ca sunt specialitati in acolo gen ofta sau chiru plastica la care doar poti visa? E adevarat?
Se poate ajunge in orase mari gen Munchen, Koln, Dortmund, Hamburg, Stuttgart,...sau doar in apropiere de ele?
Va multumesc anticipat pentru informatii.

Locuri pe ortopedie si chirurgie de urgenta gasesti in aproape orice spital. Trimite CV si fixeaza ti interviurie din timp si fara stres. Nu ti trebuie B2 ca sa te duci la interviu.
Vezi ca treaba merge repede, pe mine m au contactat cam dupa 1-2 saptamani de cand am pus CV urile. Probabil ca in orasele mari e mai greu sa fi acceptat insa nu imposibil, vei munci insa mai mult si iti va fi mai greu cu limba la inceput si toate pe aceiasi bani si pe chirie mai mare ( nu vad nici un avantaj, cel putin nu la inceput). Bafta!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Chingachgook » Fri Jun 17, 2011 8:09 pm

asta cu orasele mari e mentalitate romaneasca


aplica peste tot du-te oriunde te primesc pana iei approbation.
dupa aia daca nu iti comvine cauti cu mult mai multe sanse altceva
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Germania - rezidențiatul

Postby shinkeigaku » Fri Jun 17, 2011 8:38 pm

Oriunde incepi sa lucrezi, e bine sa stai cel putin 1 an, altfel risti sa iti pierzi credibilitatea in fata urmatorilor angajatori: sau vor crede ca ai fost dat afara, sau vor crede ca ai probleme de adaptare si tot pleci, asa, sa te afli in treaba. Am cunoscut un alt roman, lucra ca rezident pe chirurgie in Hildburghausen, era de cateva luni la al treilea loc de munca in chirurgie si venise de 2 ani in Germania. Mi-a spus ca era cat pe aici sa nu-l angajeze, ca au tot comentat ca de ce s-a tot mutat prin diferite locuri de munca (de fapt la fiecare statuse mai putin de 1 an).

De ce se supara daca pleci inainte de 1 an ? Pentru ca atunci cand e luat un medic pe post, angajatorul considera ca cel nou angajat nu are suficient randament incat sa merite tot salariul, deci lor le renteaza abia dupa cateva luni de la angajare (adica intr-un fel, s-ar putea zice ca spitalul subventioneaza partial salariul noului angajat, sperand apoi ca respectivul devine foarte eficient, deci spitalul trece pe profit). Sau, cu alte cuvinte, Chefarzt-ul priveste ca o paguba faptul ca medicul pleaca dupa cateva luni. Astfel, noul angajator are "Bedenken" daca sa primeasca un astfel de medic sau nu ("oare sa il iau pe acesta ? daca pleaca si de la mine dupa cateva luni ?") (explicatia asta mi-a dat-o unul de la Permedex, cum gandeste un Chefarzt in asemenea situatii).

Daca pleci prea repede iti scrie o caracterizare foarte frumoasa la prima vedere (ca sa nu-i poti da in judecata), dar de fapt urmatorul Chefarzt stie sa citeasca "hinter den Zeilen". De exemplu: daca e suparat pe tine, va scrie ca "Dr. cutare si-a dat foarte mult osteneala sa indeplineasca cerintele noastre in activitatea din spital" (adica ti-ai dat osteneala, dar de fapt nu ai fost in stare). Daca e multumit cu adevarat, va scrie: "dr. cutare A REUSIT sa indeplineasca cerintele noastre in activitatea din spital".

Pe de alta parte, e chiar indicat sa stai cel putin 1 an la primul loc de munca, trebuie sa te obisnuiesti cu mersul lucrurilor in spital. Fata de Romania difera chestiile organizatorice, toate lucrurile se fac pe baza de protocoale (Leitlinien), nu merge stilul romanesc "merge si asa", in plus, exista alte institutii sociale.

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Radonne » Fri Jun 17, 2011 8:40 pm

"Se poate ajunge in orase mari gen Munchen, Koln, Dortmund, Hamburg, Stuttgart,...sau doar in apropiere de ele?"
Nu doresc sa intru in polemici cu tine dar din intrebarea de mai sus de ce ai tras concluzia ca am mentalitate romaneasca si ca vreau sa ajung acolo? Chiar nu vreau sa ajung la inceput intr-un oras mare, vreau o clinica mai mica unde as putea sa ma adaptez mai repede cu limba, cu munca, cu sistemul,... si apoi daca voi dori sa fac pasul spre un oras mare voi incerca.
Era o simpla curiozitate, din UMF romanesc nu ma vad direct chirurg in Munchen. Stiu ca trebuie multa munca si multi pasi urmati. Daca aveam mentalitate pur romaneasca nu ma oboseam sa pun intrebari legate de plecarea la rezidentiat in germania.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Chingachgook » Fri Jun 17, 2011 8:50 pm

pai m-am gandit ca daca intrebi de ele vrei si sa ajungi acolo.

sau intrebai asa de curiozitate?


in romania un oras mic respectiv un spital mic inseamna jalea de pe lume. nu ai cu ce, nu ai cu cine, si in fainal nu ai de ce.


in germania o sa ramai uimit ce se intampla prin spitalele mici. (sigur ca exista si aici ierarhii) dar spitalele mici din germania sunt avioane fata de spitalele mici din ro.

mentalitatea romaneasca nu era neaparat o jignire ci co chestie la care sa fii atent.
spre deosebire de romania germania s-a dezvoltat centrifug.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Radonne » Fri Jun 17, 2011 9:11 pm

Chiar a fost o simpla curiozitate de-a mea intrebarea. Oricum unde vad ca se cauta post pe orto, ca e oras mare sau mic, eu trimit CV, nu dau cu piciorul la sansa. Si dupa voi vedea :) Dar cum am spus as prefera un loc mic unde m-as putea adapta mai repede.

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Germania - rezidențiatul

Postby shinkeigaku » Fri Jun 17, 2011 9:17 pm

@ kooksee:
Corect !

Cel mai bun exemplu: Clujul, centru universitar, for metodologic etc. nu are unitate de stroke. Hildburghausen, un orasel care abia apare pe harta (cu satele din jur abia daca avea 24.000 locuitori) si avea o clinica de neuro cu mult mai mare fata de cea din Cluj, cu unitate de stroke certificata.

E drept ca in Romania un oras mai mic e de plans. Un fost coleg de al meu, chirurg in Nasaud, povestea ca in garda a trebuit sa trimita o pacienta cu apendicita cu salvarea la Cluj, pentru ca nu avea anestezist. Chirurgul de garda din Cluj l-a sunat sa-l ia in suturi ("Ba, nu esti in stare sa operezi o apendicita ?", cu replica: "Domnu' doctor, Dv. ati opera o apendicita in anestezie locala ?"). Dar asemenea situatie nu cred ca exista in Germania, nici macar intr-un orasel mic.

@ Radonne:
Singurul lucru care conteaza e ca spitalul sa aiba Weiterbildungsermächtigung (acreditare sa indrume medici rezidenti). Intr-un spital mic mai apuci sa mai rasufli, sa te acomodezi. Intr-un spital dintr-un oras mare seful are pretentii mai mari, nu mai vorbesc de o Uniklinik, unde mai are pretentii si de cercetare, sau cum scria in Ärzteblatt, intr-o reclama pentru un post in Uniklinik, viitorului rezident i se cerea in plus sa indrume si grupe de studenti, cam ca un asistent universitar in Romania.

dancorbeanu
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jan 08, 2009 11:34 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dancorbeanu » Sun Jun 19, 2011 4:04 pm

@Radonne: Experienta mea:Spitalul la care am lucrat era la 30 km pe autostrada de Erfurt (capitala landului Thueringen), intr-un oras de 20.000 de locuitori. Gandind la fel ca tine mi-am zis ca toata lumea va merge acolo si la noi o sa bata vintul.
Dar gandeam ca in Ro. Chirurgii operau cam toata patologia abdominala, in afara de transplant, la noi pe Unfallchirurgie se puneau inclusiv proteze de revizie si operatii pe coloan, exista Lab. de cateterism cardiac, centru de san pe gineco.
Si daca vrei Unfall e mai bine intr-un spital mic, ai acces mai repede la sala.

nu asocia imaginea din Ro a unui spital dintr-un oras mic cu similarul lui din D.

U exemplu concludent. intra pe siteul asta :

www.zentralklinik-bad-berka.de/

e un spital de ca 700 paturi intr-un orasel de 7000 de loc.

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Radonne » Sun Jun 19, 2011 5:46 pm

Va multumesc mult celor care m-ati ajutat cu sfaturi. E destul de ciudat sa vad medici care ma ajuta cu sfaturi, stiti si voi cei plecati, ca asta in Romania nu se prea intampla. (By the way, cand eram la stagiu la gine in anul 6 mi-a zis un doctor asa mai glumet o expresie: "Cainii de la doctori au invatat sa se manance intre ei.")
As mai avea nedumeriri legate de CV. Din ce am citit nu e bine sa il faci prea pompos ci scurt si concis. Nu am de gand sa mint sau sa fabulez si la activitati extrascolare in timpul facultatii am sa anexez recomandari in original.
Din ce stiti voi merita sa anexez si copie tradusa si legalizata dupa diploma? Sau ii intereseaza nota de la licenta?

shinkeigaku
senior
senior
Posts: 109
Joined: Fri Oct 09, 2009 1:23 pm
Location: Wilhelmshaven, Niedersachsen

Re: Germania - rezidențiatul

Postby shinkeigaku » Sun Jun 19, 2011 6:39 pm

In CV, spui doar ce ai facut pana acum. Daca esti proaspat absolvent, lucrul acesta poate fi un avantaj, pentru ca te poate forma (ca stil de lucru al tau) in clinica, dupa ideile lui.
Daca cere "begläubigte Kopie", atunci da, altfel, cred ca le ajunge si copie simpla. Duci diploma in original cu tine, pentru confruntare (ca sa le arati ca e "conform cu originalul"). Nota de la licenta conteaza, dar nu decisiv (eventual conteaza in cazul unui candidat cu nota foarte mica, atunci risca sa nu fie acceptat).

La interviu, cel mai mult il intereseaza pe Chefarzt sa vada ca vrei sa muncesti, sa te perfectionezi la ei, ca te intereseaza spitalul lor pentru ce posibilitati de pregatire le ofera rezidentilor etc.
Ca subiecte de discutat intr-un interviu: in ceea ce priveste familia ta, pe Chefarzt il intereseaza urmatoarele: daca vine si sotia ta in Germania cu candidatul (daca veti fi ambii in Germania); copii, cati ai, ce varsta, pentru eventualele probleme de gasire a unui loc la gradinita sau la scoala (si mai ales, sa vada in ce masura prezenta unui copil l-ar putea impiedica pe respectivul candidat sa-si faca datoria la spital; la faza asta de exemplu eu i-am zis sefului ca vine unul din parintii mei sa stea cu fetita, pentru ca eu si sotia mea sa ne putem vedea de treaba la spital).
Trebuie sa intrebi in ce va consta activitatea ta la noul spital, care este programul unei zi normale de lucru. Spre sfarsitul interviului, neaparat il rogi sa poti vizita clinica (daca nu-l rogi sa vezi clinica, faci impresie proasta).

Radonne
senior
senior
Posts: 100
Joined: Tue Jun 14, 2011 2:28 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Radonne » Wed Jun 22, 2011 2:23 pm

Am gasit aici pe Bundesärztekammer curicula de rezidentiat pt Germania. In pdf-ul respectiv, la ortopedie si traumatologie, scrie 24 de luni pentru formare de baza in medicina clinica (eu ma gandesc ca trebuie sa fac neurochir, generala, plastica...) si 4 ani pentru ortopedie si traumatologie. Din ce am inteles de la un baiat plecat de cam un an si ar fi bine sa incep cu viscerala si trauma.
Pe aerzteblatt.de sunt destule anunturi pentru rezident pe ortopedie.
Intrebarile mele ar fi, daca stie careva, pe ce clinici sa ma orientez sa trimit CV si scrisoare de intentie? Adica sunt clinici in care pot face mai multe module? Sau isunt clinici numai de orto si truma? Adica din ce am citit in arhiva la rezi germania sunt chiar si clinici de orto care is numai pe genunchi sau sold..etc. Sau ipotetic vorbind daca prind loc in ceva clinica exclusiva de ortopedie si trauma ma trimit ei sa fac restul modulelor sau cum functoioneaza? Cum disting din anunturi o clinica care are mai multe specialitati chirurgicale? Trebuie sa ma uit la fiecare site de clinica in parte?
Daca este cineva pe aici care stie sau care e chiar pe orto, sa ma ajute,i-as ramane dator in bere sau orice alte bauturi alcoolice :mrgreen:
Va multumesc anticipat.
O zi buna tuturor.

dancorbeanu
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jan 08, 2009 11:34 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dancorbeanu » Thu Jun 23, 2011 8:43 am

]
O sa-ti dau eu cateva informatii. Spitalele se impart intre "Fachkliniken" si "Allgemeinkrankenhaus" (sa le numim asa) d.p.dv. ortopedic-traumatologic. In FK se opereaza peste 90% orto (proteze, coloana), in AKH componenta traumatologica e mare, sunt sectii care numai asta fac, dar cele mai multe pun si proteze, ponderea variaza in fc. de spital, adresabilitate, nr. de medici.Eu iti recomand sa mergi intr-un spital cu componenta de traumatologie si nu in FK. Cazurile sunt variate si prima treapta o reprezinta traumatologia in formarea unui ortoped-traumatolog. Plus ca ai mai multe sanse sa faci ceva in sala, operatii mai mici (Implantatentfernung-extragere mat. osteosinteza, Bursite, plagi, etc). IN FK o sa stai mult timp tragand de departatoare (Hacken) pt. ca nu ai experienta.

Facem o pauza ca s-a trezit bebele. :D

dancorbeanu
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jan 08, 2009 11:34 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dancorbeanu » Thu Jun 23, 2011 5:36 pm

Weiter,
pt trunchiul comun (Basisweiterbildung) se practica rotarea de pe o sectie pe alta (ex: 6 luni pe Unfallchirurgie, dupa care urmatoarele 6 luni pe Allgemein-und Visceralchirurgie, 6 luni ATI, etc. Rotatiile se fac in cadrul ac. spital, sau intre spitale care apartin aceluiasi concern daca spit. in care esti nu are sectia respectiva. Spitalele obisnuite au 99,9% ambele sectii.
Rotarea asta depinde si de sef, ce Weiterbildungsermaechtigung are, de nr. de rezidenti, etc.


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests