Germania - rezidențiatul

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby ProfDrMedGigiBecali » Sun Oct 24, 2010 6:58 pm

le-o ceri tu cat vrei . ai 2 limite una pe cardu de credit si una pe cardu de debit. aia de pe credit eu o am mai mare, si aia de pe debit cam la jumate, daca intru pe minus sa pot sa platesc totusi ca de pe ala de debit platesti rate etc.

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dr_coimu » Sun Oct 24, 2010 7:37 pm

Vielen Dank

Dr_PAM
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Jan 06, 2010 3:00 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Dr_PAM » Fri Oct 29, 2010 9:41 am

hello, am si eu o intrebare pt cei care au plecat cu masina in Germania.
Voi ati tradus certificatul de inmatriculare sau alte acte ale masinii? Noi ne pregatim de plecare si inca mai umblu dupa acte. Va multumesc:)

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dr_coimu » Fri Oct 29, 2010 6:16 pm

Dr_PAM wrote:hello, am si eu o intrebare pt cei care au plecat cu masina in Germania.
Voi ati tradus certificatul de inmatriculare sau alte acte ale masinii? Noi ne pregatim de plecare si inca mai umblu dupa acte. Va multumesc:)

Pentru ce sa traduci? Daca nu inteleg e problema lor. Sa si ia ei traducator. Esti cetatean european, nu iti trebuie asa ceva. Eu nu am tradus nimic si nu am avut nici o problema.

popy_85
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Sep 21, 2010 3:11 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby popy_85 » Sun Oct 31, 2010 4:02 pm

hei! Salut! cineva prin baden baden?

blue_eyes
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jul 29, 2010 11:39 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby blue_eyes » Sun Oct 31, 2010 5:08 pm

cineva pe langa detmold?

User avatar
george.nero
senior
senior
Posts: 111
Joined: Wed Mar 30, 2005 3:09 pm
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby george.nero » Sun Oct 31, 2010 5:14 pm

cineva pe linga Bautzen?

mariusel86
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 10, 2009 10:16 pm
Location: ro

Re: Germania - rezidențiatul

Postby mariusel86 » Sun Oct 31, 2010 7:01 pm

cineva pe langa romanaia ? :D

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby ProfDrMedGigiBecali » Mon Nov 01, 2010 5:21 pm

mariusel86 wrote:iar se umple si topicul asta cu offtopicuri si certuri... baji p...



mda ai dreptate nu te mai bagase nimeni in seama de mult mariusel? sau ai chef sa umpli topicu iar??
chestia cu cineva pe langa ar trebuii puse intrun topic separat, aici lasate doar informatii despre germania si rezidentiat.

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby sunny2012 » Tue Nov 09, 2010 3:27 pm

Chiar ca se umple topicul numai cu tampenii,si nu este singurul,topic.Deja lucrurile sunt cam amestecate si nu mai intelegi nimic,asta daca trebuia sa intelegem ceva sau sa tragem vreo concluzie care sa fie de ajutor.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Tue Nov 09, 2010 4:13 pm

sunny2012 wrote:Chiar ca se umple topicul numai cu tampenii,si nu este singurul,topic.Deja lucrurile sunt cam amestecate si nu mai intelegi nimic,asta daca trebuia sa intelegem ceva sau sa tragem vreo concluzie care sa fie de ajutor.

si postul tau ajuta in problema asta? clarifica ceva? aduce vreo informatie noua?

pune o intrebare si incercam sa raspundem. in rest...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

sunny2012
senior
senior
Posts: 129
Joined: Mon Nov 30, 2009 1:07 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby sunny2012 » Tue Nov 09, 2010 4:31 pm

Aici ai dreptate.
Daca este cineva rezident in regiunea Hessen rog sa imi trimita un mesaj.
Merci.

User avatar
Spass
junior
junior
Posts: 34
Joined: Tue Jul 20, 2010 8:12 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Spass » Tue Nov 09, 2010 6:59 pm

Buna! Va multumesc pentru informatiile utile pe care le postati pentru ca cei care vor sa plece in Germania sa se poata descurca si singuri. Acum sunt in faza de adunat hartii, mai am putin si termin. Am citit tot topicul Germania-arhiva de cateva ori si mai am o intrebare: cum este interviul pentru Approbation in Hessen? Multumesc!

popy_85
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Sep 21, 2010 3:11 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby popy_85 » Fri Nov 12, 2010 9:09 pm

Salut! Stie cineva un curs intensiv de germana prin Baden-Baden? Sau prin apropiere... orase ca Karlsruhe, Stuttgart sau Freiburg.
Va multumesc!

Liliana
junior
junior
Posts: 81
Joined: Tue Nov 21, 2006 10:26 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Liliana » Sat Nov 13, 2010 7:52 pm

Pt Spass: in Hessen nu exista interviu pt Approbation!
Sau daca "buna ziua, numele meu este..., am avut un interviu la .. si am fost acceptat sa lucrez acolo si am nevoie de Approbation" inseamna interviu, atunci ASTA E!
Succes!

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby ProfDrMedGigiBecali » Sun Nov 14, 2010 11:40 am

poppy orice universitate sau centru universitar ofera cursuri GRATUITE de lb germana de diferite nivele, pt integrare. nu stiu exact ce si cum tre sa te intersezi, cauti univ cea mai apropiata de tine te duci pe siteul ei le dai un mail sau cauti la programe. etc. dar asa de greu nu e

User avatar
Spass
junior
junior
Posts: 34
Joined: Tue Jul 20, 2010 8:12 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Spass » Sun Nov 14, 2010 3:01 pm

Multumesc mult, Liliana!

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Sun Nov 14, 2010 6:20 pm

ProfDrMedGigiBecali wrote:poppy orice universitate sau centru universitar ofera cursuri GRATUITE de lb germana de diferite nivele, pt integrare. nu stiu exact ce si cum tre sa te intersezi, cauti univ cea mai apropiata de tine te duci pe siteul ei le dai un mail sau cauti la programe. etc. dar asa de greu nu e

eu am facut curs aici la Volkhochschule, au si cursuri de integrare pentru straini, dar organizeaza si chestii personalizate pe nevoile omului, in functie de nivelul de plecare. Merita sa intrebi la spitalul angajator daca nu suporta ei costurile, macar partial.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Chingachgook » Sun Nov 14, 2010 6:24 pm

nu sunt gratuite
ce am vazut eu prin ghidurile lor e ca costa 2-300 de euro/luna
si unele sunt si dimineata cand e greu de ajuns
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby ProfDrMedGigiBecali » Mon Nov 15, 2010 1:40 am

kookse nu inteleg de unde stii tu ca nu sunt gratuite? in saarland sunt gratuite in frkft sunt gratuite in univ mari SUNT GRATUITE!! mai ales daca ai si loc de munca sau daca le vrei pt sotie sau prietena si spune ca vrea sa faca weiterbildung in germania , atunci ai acces si la cursurile care sunt si cele mai bune si sunt SI ......GRATUITE!!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Chingachgook » Mon Nov 15, 2010 1:46 am

dupa cum am scris mai sus stiu dintr-un ghid de prezentare al unei universitati pe care m-am uitat. e un cartoi de vreo 300 de pagini in care sunt trecute toate cursurile pe care le ofera universitatea aia

prin alte locuri or fi gratuite nu contest, ce am vazut eu erau insa sigur pe bani
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby vmc » Mon Nov 15, 2010 7:30 am

cursurile de integrare sunt gratuite si la VHS si la universitati, dar acelea nu va ajuta la nimic, eventual pentru sot/sotie sa invete lucrurile de baza. pentru cei ce studiaza in germania cursurile sunt gratuite pana la C2 in toate universitatile, pentru restul sunt universitati care cer taxe. la Institutul Goethe se platesc toate cursurile (din pacate)
nicht wahr?

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby maria_m » Mon Nov 15, 2010 11:19 am

acu 2 ani in karlsruhe la univ nu erau gratuite. iar cursurile de integrare de la VHS sunt gratuite numai pt cine e casatorit cu cetatean german. in rest se platesc (e adevarat, sunt foarte ieftine)

User avatar
floare_albastra
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Oct 19, 2008 12:20 am

Re: Germania - rezidențiatul

Postby floare_albastra » Tue Nov 16, 2010 12:50 am

Rugaminte: Are cineva urmatoarele carti:Mit Erfolg zum Geothe-Zertifikat B2 - TESTBUCH si Ubungbuch?
Ma refer daca le poate pune la download,trimite pe mail sau la vanzare.
Multumesc.

Mariusz
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Oct 18, 2010 7:13 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Mariusz » Sat Nov 20, 2010 9:41 pm

Am vazut ca grila de salarizare de la Marburger Bund este valabila pana in 30 iunie 2011. Eu imi iau licenta in toamna lui 2011 si pana termin cu actele si ajung sa muncesc cred ca se face 2012. Intrebarile mele sunt:
1. Ce se intampla dupa 30 iunie 2011? Ramane aceeasi grila sau mai cresc salariile?
2. Toate spitalele platesc (cel putin) conform grilei Marburger Bund, sau exista si locuri unde remuneratia este mai scazuta?

dr_coimu
senior
senior
Posts: 114
Joined: Sun Mar 14, 2010 1:47 pm
Location: Doiciland

Re: Germania - rezidențiatul

Postby dr_coimu » Sun Nov 21, 2010 2:56 pm

Mariusz wrote:Am vazut ca grila de salarizare de la Marburger Bund este valabila pana in 30 iunie 2011. Eu imi iau licenta in toamna lui 2011 si pana termin cu actele si ajung sa muncesc cred ca se face 2012. Intrebarile mele sunt:
1. Ce se intampla dupa 30 iunie 2011? Ramane aceeasi grila sau mai cresc salariile?
2. Toate spitalele platesc (cel putin) conform grilei Marburger Bund, sau exista si locuri unde remuneratia este mai scazuta?


Esti tare tipule!!! :lol: :lol: :lol:

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Sun Nov 21, 2010 3:29 pm

dr_coimu wrote:
Mariusz wrote:Am vazut ca grila de salarizare de la Marburger Bund este valabila pana in 30 iunie 2011. Eu imi iau licenta in toamna lui 2011 si pana termin cu actele si ajung sa muncesc cred ca se face 2012. Intrebarile mele sunt:
1. Ce se intampla dupa 30 iunie 2011? Ramane aceeasi grila sau mai cresc salariile?
2. Toate spitalele platesc (cel putin) conform grilei Marburger Bund, sau exista si locuri unde remuneratia este mai scazuta?


Esti tare tipule!!! :lol: :lol: :lol:

de ce? poate isi face omul credit ptr masina de spalat si are nevoie sa stie pe ce venituri poate conta. doar e clar ca are postul asigurat in 2012, fara doar si poate!

ca sa raspund la intrebari:
1. clar ca se dubleaza grila, mai ales pentru cei care au anuntat cu ani inainte ca vor veni in Germania. consecventa merita rasplatita.
2. grila asta de la Marburg e doar inceputul. orice spital te umple de tot felul de sporuri, bonuri nenumarate (ptr tuns, ptr sosete, ptr Flammkuchen, ptr scobitori, cum am zis, nenumarate).

dar ATENTIE!!! sa nu stai prea mult pe ganduri, ca stii doar ca in 2012 Pamantul va fi distrus, asa ca macar cateva salarii sa prinzi, sa platesti creditul.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

Mariusz
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Oct 18, 2010 7:13 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Mariusz » Sun Nov 21, 2010 4:24 pm

@manolo

eu am pus intrebarile alea cu toata seriozitatea, avand in vedere ca multi colegi de pe forum sunt deja de ceva ani in Germania si poate stiu mai bine cum sta treaba.
sarcasmul tau nu ajuta pe nimeni

am citit tot topicul vechi de Germania si nu am gasit nicaieri informatii (printre miile de postari OT) daca toate spitalele au aderat la grila MB sau nu. e chiar asa greu sa raspunzi cu da/nu/nu stiu ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Chingachgook » Sun Nov 21, 2010 4:27 pm

@mariusz grila aia e mai mult statistica. tine de alcatuirea bugetului. foarte probabil va ramane la fel sau vor fi mici (nesemnificative) modificari.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Mariusz
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Oct 18, 2010 7:13 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Mariusz » Sun Nov 21, 2010 5:26 pm

multumesc

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Sun Nov 21, 2010 7:36 pm

kooksee wrote:@mariusz grila aia e mai mult statistica. tine de alcatuirea bugetului. foarte probabil va ramane la fel sau vor fi mici (nesemnificative) modificari.

hehehehehehe... o Doamne, ce bine era daca te limitai doar la a da lectii despre contracte... tu chiar crezi ca astia se joaca aici de-a salariile, de-a grilele. nush cum draq, dar eu sunt platit la virgula dupa grila VKA, exact asa cum mi s-a aratat la angajare. repet, cu 2 zecimale dupa virgula!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Sun Nov 21, 2010 7:37 pm

Mariusz wrote:@manolo

eu am pus intrebarile alea cu toata seriozitatea, avand in vedere ca multi colegi de pe forum sunt deja de ceva ani in Germania si poate stiu mai bine cum sta treaba.
sarcasmul tau nu ajuta pe nimeni

am citit tot topicul vechi de Germania si nu am gasit nicaieri informatii (printre miile de postari OT) daca toate spitalele au aderat la grila MB sau nu. e chiar asa greu sa raspunzi cu da/nu/nu stiu ?

poate in capul tau intrebarile sunt serioase...

si vrei sa zici ca n-ai citit nicaieri pe topic despre cum e cu salariile la spitalele catolice, evanghelice etc?
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Chingachgook » Sun Nov 21, 2010 7:39 pm

manolo wrote:
kooksee wrote:@mariusz grila aia e mai mult statistica. tine de alcatuirea bugetului. foarte probabil va ramane la fel sau vor fi mici (nesemnificative) modificari.

hehehehehehe... o Doamne, ce bine era daca te limitai doar la a da lectii despre contracte... tu chiar crezi ca astia se joaca aici de-a salariile, de-a grilele. nush cum draq, dar eu sunt platit la virgula dupa grila VKA, exact asa cum mi s-a aratat la angajare. repet, cu 2 zecimale dupa virgula!



cand nu intelegi despre ce e vorba in propozitie stai jos pe bancutza

ma bucur pentru tine ca esti platit cu 2 zecimale dupa virgula dar mariusz a intrebat altceva
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Sun Nov 21, 2010 7:46 pm

kooksee wrote:
manolo wrote:
kooksee wrote:@mariusz grila aia e mai mult statistica. tine de alcatuirea bugetului. foarte probabil va ramane la fel sau vor fi mici (nesemnificative) modificari.

hehehehehehe... o Doamne, ce bine era daca te limitai doar la a da lectii despre contracte... tu chiar crezi ca astia se joaca aici de-a salariile, de-a grilele. nush cum draq, dar eu sunt platit la virgula dupa grila VKA, exact asa cum mi s-a aratat la angajare. repet, cu 2 zecimale dupa virgula!



cand nu intelegi despre ce e vorba in propozitie stai jos pe bancutza

ma bucur pentru tine ca esti platit cu 2 zecimale dupa virgula dar mariusz a intrebat altceva

si eu spun ca tu nu pricepi ca aia nu e statistica, e grila de salarizare, care se respecta. exista mai multe grile, fiecare spital aderand la una din ele. cele universitare au o grila, de obicei cele catolice platesc dupa VKA, cele orasenesti (nereligioase) dupa grila lor etc.

repet, nu e orientativa treaba, ci se respecta. nu e cu intervale (de la... la), ci cu sume fixe, pe categorii de vechime si grad de specializare si functie.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Chingachgook » Sun Nov 21, 2010 7:55 pm

ba neamtu' lu peste (si insist la im sau care modereaza pe aici sa nu imi stearga mesajele)

el a intrebat care e ideea cu banii, daca dupa iunie raman tot aia sau se modifica intr-un fel nu cate zecimale ai tu dupa dupa virgula

e statistisca (nu medie, nu orientativ, statistica mai are si alt sens) tocmai datorita faptului ca sunt mai multe grile (toate in jurul acelorasi sume oricum)
cand nu ai proprietatea terminilor mergi la dexonline nu te face de ras pe imed

in concluzie mariusz ignora-l pe manolo si ia in calcul grila aia daca vrei se mergi in germania
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Mariusz
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Oct 18, 2010 7:13 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Mariusz » Sun Nov 21, 2010 8:18 pm

In Germania plec oricum... cu limba nu am probleme, iar singura dilema e daca sa mai dau rezi sau nu, pentru a avea un plan B

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby holliday » Sun Nov 21, 2010 8:25 pm

Mariusz wrote:In Germania plec oricum... cu limba nu am probleme, iar singura dilema e daca sa mai dau rezi sau nu, pentru a avea un plan B

pai azi ai ratat o sansa se pare. sau inca nici nu ai terminat?

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Germania - rezidențiatul

Postby manolo » Sun Nov 21, 2010 9:10 pm

kooksee wrote:ba neamtu' lu peste (si insist la im sau care modereaza pe aici sa nu imi stearga mesajele)

el a intrebat care e ideea cu banii, daca dupa iunie raman tot aia sau se modifica intr-un fel nu cate zecimale ai tu dupa dupa virgula

e statistisca (nu medie, nu orientativ, statistica mai are si alt sens) tocmai datorita faptului ca sunt mai multe grile (toate in jurul acelorasi sume oricum)
cand nu ai proprietatea terminilor mergi la dexonline nu te face de ras pe imed

in concluzie mariusz ignora-l pe manolo si ia in calcul grila aia daca vrei se mergi in germania

tu vorbesti fara sa stii despre ce e vorba. grila de TV-Marburg e una dintre grile, nu o mediere a tuturor grilelor existente.

mariusz poate sa intrebe ce vrea el, ca e degeaba. daca el va aplica si se va angaja la un spital ce tine de biserica, va fi platit dupa VKA, cel mai probabil, nu dupa Marburg.

ah, si poate vrei sa explici la ce sens al cuvantului statistica te-ai "gandit" tu.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

mariusel86
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 10, 2009 10:16 pm
Location: ro

Re: Germania - rezidențiatul

Postby mariusel86 » Sun Nov 21, 2010 9:28 pm

care e diferenta de salariu dintre VKA si Marburg ?

Liliana
junior
junior
Posts: 81
Joined: Tue Nov 21, 2006 10:26 pm

Re: Germania - rezidențiatul

Postby Liliana » Sun Nov 21, 2010 9:37 pm

Exista: www.google.de, www.google.com, www.google.ro, www.google.uk, etc.

Stiu: sunt rea si a dracului si nu ajut pe nimeni! :devil:


Return to “Germania”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests