lucrari de diploma

yookah
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon May 26, 2008 12:35 pm

Re: lucrari de diploma

Postby yookah » Mon Jun 13, 2011 9:15 am

Mai am cateva intrebari.. fac lucrarea pe anatomie si scriu din peste 20 de carti.
1. E vreo problema daca din loc in loc am scris aproape cuvant cu cuvant din Ranga/Papilian? Din engleza in romana ma gandesc ca nu prea se cunoaste daca traduc mot a mot..
2. Sunt obligatorii footnotes-urile? Sau e de ajuns bibliografia la sfarsit?
3. Credeti ca profesorii stau sa citeasca lucrarile sau doar le "scaneaza"?

Thank you!

zunthor
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sun Jan 30, 2011 6:03 pm

Re: lucrari de diploma

Postby zunthor » Mon Jun 13, 2011 12:43 pm

eu din ce am auzit mai mult scaneaza si se uita la poze :lol:
la partea cu footnotes sunt si eu putin in ceata, dar cred ca o sa trec doar ferenitele bibliografice, ni-se pare destul de ok

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: lucrari de diploma

Postby Chingachgook » Mon Jun 13, 2011 1:47 pm

nu citeste nici dracu.

o sa vedeti ca toata prezentarea e o gluma.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

evanesance
Posts: 2
Joined: Sun Sep 26, 2010 2:09 am

Re: lucrari de diploma

Postby evanesance » Tue Jun 28, 2011 2:15 pm

Salutare...stie cineva sa imi spuna si mie cateva cuvinte despre LD la uro si geriatrie? Multumesc anticipat...
:help:

d1ana
Posts: 2
Joined: Sat Mar 05, 2011 8:28 pm

Re: lucrari de diploma

Postby d1ana » Mon Jul 04, 2011 10:13 am

e cineva care a facut/face lucrarea de diploma la prof nanu, gineco?

playdarkblue
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Mar 30, 2011 1:57 pm

Re: lucrari de diploma

Postby playdarkblue » Mon Jul 11, 2011 6:58 pm

cum e comisia la preclinic? pe cine recomandati pt histo?

playdarkblue
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Mar 30, 2011 1:57 pm

Re: lucrari de diploma

Postby playdarkblue » Mon Jul 11, 2011 6:59 pm

dar pt bio cel pe cine recomandati?

playdarkblue
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Mar 30, 2011 1:57 pm

Re: lucrari de diploma

Postby playdarkblue » Wed Jul 13, 2011 8:33 am

cine este in comisie anul acesta la dermatologie? dintre Giurcaneanu, Forsea, Simionescu si C. Popescu pe cine mi-ati recomanda drept coordonator?
multumesc anticipat pt raspuns

alexbere
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Feb 12, 2010 9:00 pm

Re: lucrari de diploma

Postby alexbere » Thu Jul 28, 2011 9:06 pm

unde pot gasi o baza de date cu temele din anii trecuti de la infectioase ?
si m-ar ajuta f mult sa stiu la ce indrumator sa apelez ptr LD...
multumesc :)

yookah
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon May 26, 2008 12:35 pm

Re: lucrari de diploma

Postby yookah » Thu Sep 08, 2011 7:27 am

Hello!
Stie cineva cum e comisia la anato? Cu Ispas, Filipoiu, Lupu, Ciomu, Cergan..
Ma intereseaza daca pun intrebari si ce note se iau.
Multumesc!

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cactus » Thu Sep 08, 2011 2:21 pm

yookah wrote:Hello!
Stie cineva cum e comisia la anato? Cu Ispas, Filipoiu, Lupu, Ciomu, Cergan..
Ma intereseaza daca pun intrebari si ce note se iau.
Multumesc!

dai anul asta? daca nu, vezi ca la anul se schimba sigur comisiile ca se pensioneaza profii.

yookah
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon May 26, 2008 12:35 pm

Re: lucrari de diploma

Postby yookah » Fri Sep 09, 2011 7:45 am

Da, peste o saptamana.. Sa ma stresez? :)

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: lucrari de diploma

Postby rox » Fri Sep 09, 2011 9:18 am

da, chiar, ma intereseaza si pe mine raspunsul legat de comisia de anato.
eu am lucrare la anatomie patologica si anul asta suntem grupati cu anatomia. coord meu e dna prof Sajin care e si in comisie (singurul reprez de la morfopat) dar presedintele comisiei e prof Ispas de la anato.... sa ma pregatesc si cu ceva anatomie, avand in vedere componenta comisiei? sau zic doar de partea speciala si ce ma intereseaza pe mine si asta e?
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Lysithea
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Oct 01, 2009 11:35 am

Re: lucrari de diploma

Postby Lysithea » Fri Sep 09, 2011 11:23 am

salut! am si eu o intrebare? partea speciala poate consta intr-o simpla ancheta de prevalenta? ( de ex: cati % din pac au fost tratati prin metoda A si din ei cati % au dezvoltat complicatii, etc) Merci
No chance for fate, it's Unnatural selection

User avatar
Lysithea
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Oct 01, 2009 11:35 am

Re: lucrari de diploma

Postby Lysithea » Fri Sep 09, 2011 1:02 pm

si inca ceva: sunt suficienti 64 de pacienti?
No chance for fate, it's Unnatural selection

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cactus » Mon Sep 12, 2011 3:45 pm

Lysithea wrote:si inca ceva: sunt suficienti 64 de pacienti?

eu fac cu 25 in lotul test. nici nu conteaza. testele si graficele le poti face cu 5 pacienti daca vrei. si la o adica, poti sa inmultesti datele cu 2 si iti da 128 de pacienti. tot aia e.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cactus » Mon Sep 12, 2011 3:48 pm

Lysithea wrote:salut! am si eu o intrebare? partea speciala poate consta intr-o simpla ancheta de prevalenta? ( de ex: cati % din pac au fost tratati prin metoda A si din ei cati % au dezvoltat complicatii, etc) Merci

nu conteaza. tre sa tragi niste concluzii din ce ai cercetat tu. exact cum ai zis si tu. cati au tratamentul nu stiu care, cati au complicatia cutare. d-astea. eu fac o ancheta comparativ-descriptiva. nu trebuie sa inventezi ceva sau sa redescoperi roata. nu asta e important. ci sa faci o mica statistica.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: lucrari de diploma

Postby Chingachgook » Mon Sep 12, 2011 4:23 pm

da e suficient

faceti placinte din alea in excel cu pacientii in functie de sex, grupe de varsta, metode de tratament pe fiecare grupa de varsta si sex, complicatii pe fiecare grupa de varsta si sex si orice mai vreti voi. oricum nu citeste nimeni alea de fapt.

singura chestie e sa nu le puneti chiar total din burta ca riscati sa trageti vreo concluzie diametral opusa realitatii care se vede din avion.

ca idee, desi indrumatorul pare ca a citit lucrarea in general nu o face. are insa experienta si se uita la niste parti cheie sa vada daca nu sunteti complet pe campii. desi uneori nici asta nu face.


comisia nu citeste nimic. mananca fursecuri si se uita la slideuri. intre 2 prajituri si un pahar de santal mai arunca o intrebare ca sa nu para ca au mancat chiar pe degeaba.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lysithea
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Oct 01, 2009 11:35 am

Re: lucrari de diploma

Postby Lysithea » Wed Sep 14, 2011 4:50 pm

trebuie neaparat cu lot test si lot martor?
No chance for fate, it's Unnatural selection

nemeleditpas
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Oct 23, 2009 3:47 pm

Re: lucrari de diploma

Postby nemeleditpas » Wed Oct 19, 2011 5:52 pm

Buna!

Sunt anul 5 si am si eu cateva intrebari. As vrea sa imi fac lucrarea de diploma la pediatrie la Gomoiu (acolo fac acum stagiul) si ma intrebam cum este comisia, pe cine sa rog sa imi fie indrumator...ce sfaturi aveti...Va multumesc anticipat pt raspunsuri!

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cactus » Wed Oct 19, 2011 6:28 pm

nemeleditpas wrote:Buna!

Sunt anul 5 si am si eu cateva intrebari. As vrea sa imi fac lucrarea de diploma la pediatrie la Gomoiu (acolo fac acum stagiul) si ma intrebam cum este comisia, pe cine sa rog sa imi fie indrumator...ce sfaturi aveti...Va multumesc anticipat pt raspunsuri!

comisiile inca nu s-au stabilit deoarece anul asta s-au pensionat unii profi. ar trebui sa astepti pana termini stagiul sa vezi care e mai amabil si mai dispus sa iti dea o oarecare atentie.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cactus » Wed Oct 19, 2011 6:29 pm

Lysithea wrote:trebuie neaparat cu lot test si lot martor?

majoritatea studiilor asa se fac. ca sa poti sa vezi daca exista modificari in lotul test, trebuie sa il compari cu ceva, nu? evident, lotul martor nu va avea boala pe care o examinezi tu...

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: lucrari de diploma

Postby durere de cap » Thu Oct 20, 2011 8:03 am

nemeleditpas wrote:Buna!

Sunt anul 5 si am si eu cateva intrebari. As vrea sa imi fac lucrarea de diploma la pediatrie la Gomoiu (acolo fac acum stagiul) si ma intrebam cum este comisia, pe cine sa rog sa imi fie indrumator...ce sfaturi aveti...Va multumesc anticipat pt raspunsuri!


Ti-l recomand pe dr. Andrei Zamfirescu sau pe dr.Mihaela Stefanescu.Te gandesti la niste teme si din ele vor alege ei sau prof.Plesca.Iti recomand sa alegi din neuro sau pneumo,cel putin pt asta e cunoscut sp gomoiu sau pe ORL.
Bafta!

crazy neverland
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Sep 01, 2011 9:53 pm

Re: lucrari de diploma

Postby crazy neverland » Thu Oct 20, 2011 12:37 pm

Salutare! Sunt anul V si m-ar interesa sa-mi fac lucrarea de diploma pe oftalmo. Ma pasioneaza si chiar as vrea sa fac un studiu serios numai ca nu am facut oftalmo pana acum si in caz ca este cineva pe-aici care si-a facut lucrarea pe oftalmo as avea cateva intrebari Exista indrumatori seriosi in acest domeniu sau te lasa balta (stagiul din anul 6 oricum e scurt)? Comisia e ok? Any tricks? Thankies anticipat.

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby dr.tm » Mon Oct 31, 2011 4:31 pm

pentru ca si partea cu LD vine la un moment dat, am si eu o intrebare: care varianta ar fi mai ok dintre : orto, gastro si anato ? informatiile sunt mai mult decat binevenite :D
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: lucrari de diploma

Postby aztecul_dilit » Mon Oct 31, 2011 5:22 pm

o sa ma introduc si eu in seama un pic, ca na, se apropie si licenta cu glorie, si am o intrebare: a facut cineva LD pe psihiatrie? si daca da, cum, unde si cu cine ar fi ok?

User avatar
dr_anca
senior
senior
Posts: 120
Joined: Sat Sep 02, 2006 3:54 pm
Location: bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby dr_anca » Tue Nov 08, 2011 10:31 am

efectuez lucrari de diploma-licenta, orice tema, intr-un timp relativ scurt si avantajos.

Cameron
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Oct 07, 2010 3:23 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cameron » Tue Nov 15, 2011 11:52 am

Ziua buna!
Imi poate spune cineva cum fu anu' acesta la comisia de cardio? Cam care a fost "atmosfera"?...
Multzam!

elena_
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Jan 25, 2011 3:53 pm

Re: lucrari de diploma

Postby elena_ » Wed Nov 16, 2011 11:53 pm

Nu e prea relaxant la cardio, cel putin anul asta nu a fost. S-au luat intr-adevar note maxime, dar cu pretul unui stres destul de mare.
5-6 intrebari pt fiecare absolvent (cele mai “dragute” au fost ale prof Dan) din absolut orice (timp alocat unui absolvent de aprox 15-20 min).

Cameron
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Oct 07, 2010 3:23 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cameron » Thu Nov 17, 2011 5:10 pm

elena_ wrote:Nu e prea relaxant la cardio, cel putin anul asta nu a fost. S-au luat intr-adevar note maxime, dar cu pretul unui stres destul de mare.
5-6 intrebari pt fiecare absolvent (cele mai “dragute” au fost ale prof Dan) din absolut orice (timp alocat unui absolvent de aprox 15-20 min).


imi poti spune cine a fost in comisie?

elena_
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Jan 25, 2011 3:53 pm

Re: lucrari de diploma

Postby elena_ » Thu Nov 17, 2011 6:47 pm

Prof dr Dan, prof dr Dorobantu, prof dr Cinteza, prof dr Muraru si prof dr Bruckner.
A mai fost o comisie separata cu prof dr Ginghina si cei din catedrele de hemato

Cameron
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Oct 07, 2010 3:23 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cameron » Thu Nov 17, 2011 7:41 pm

elena_ wrote:Prof dr Dan, prof dr Dorobantu, prof dr Cinteza, prof dr Muraru si prof dr Bruckner.
A mai fost o comisie separata cu prof dr Ginghina si cei din catedrele de hemato


..si in functie de ce anume v-au bagat la o comisie sau alta din astea doua?...eu daca fac lucrarea cu prof.ginghina e musai sa intru la ea in comisie?...sau cum....?
merci!:)

elena_
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Jan 25, 2011 3:53 pm

Re: lucrari de diploma

Postby elena_ » Thu Nov 17, 2011 8:00 pm

In functie de numele prof. coordonator. Cei care au avut LD la Fundeni au fost in cealalta comisie: Ginhina and co.
Succese!

Cameron
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Oct 07, 2010 3:23 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cameron » Thu Dec 15, 2011 4:47 pm

me again.

poate cineva sa-mi recomande carti de cardio/articole/site-uri/link-uri..anything...de unde sa scriu despre anevrismul de ventricul stang...

multumesc!

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: lucrari de diploma

Postby ametist713 » Thu Dec 15, 2011 6:17 pm

Salut! si eu imi fac LD pe cardio. Pt partea generala am cautat articole pe medscape.com (am si cont acolo), escardio.org si sciencedirect.com (aici vei gasi multe articole, din pacate la unele dintre ele doar abstractul este gratuit de vizualizat, dar si asa poti scoate cateva idei). Mult succes!
things can only get better

Cameron
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Oct 07, 2010 3:23 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cameron » Thu Dec 15, 2011 10:57 pm

ametist713 wrote:Salut! si eu imi fac LD pe cardio. Pt partea generala am cautat articole pe medscape.com (am si cont acolo), escardio.org si sciencedirect.com (aici vei gasi multe articole, din pacate la unele dintre ele doar abstractul este gratuit de vizualizat, dar si asa poti scoate cateva idei). Mult succes!


...multumesc pt sugestii :D

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: lucrari de diploma

Postby ametist713 » Thu Dec 15, 2011 11:16 pm

Cu multa placere...Succes! :D
things can only get better

6caifrumosi
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Oct 11, 2009 12:33 am

Re: lucrari de diploma

Postby 6caifrumosi » Wed Jan 04, 2012 10:22 pm

As vrea si eu Book des ECN in format electronic, daca se poate. Multumesc frumos!

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: lucrari de diploma

Postby rox » Fri Jan 06, 2012 5:11 pm

si ce treaba are Book des ECN cu lucrarile de licenta? ai scris la fiecare topic asta, cred ca am inteles ca vrei cartea, daca e cineva care o are o sa ti-o dea, nu e nevoie sa postezi peste tot acelasi mesaj.... :reject: :married:
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

6caifrumosi
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Oct 11, 2009 12:33 am

Re: lucrari de diploma

Postby 6caifrumosi » Sat Jan 07, 2012 9:08 pm

in cazul asta, scuze, chiar nu-mi imaginam ca exista oameni care nu au altceva mai bun de facut decat sa inventarieze postarile altora. Probabil din cauza plictiselii...off...


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests