lucrari de diploma

User avatar
somnorici
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Oct 22, 2003 9:33 pm

lucrari de diploma

Postby somnorici » Wed Oct 22, 2003 9:47 pm

salut tuturor!
eu sunt anul 5... si am o intrebare: stiu e e timpul sa-mi aleg o materie - subiect de lucrare de diploma. si habar n-am ce. vreau ceva la care sa nu muncesc aiurea si sa am sansa unei note decente. asa ca ii interb pe cei care au aflat raspunsul acestei dileme...
am inteles ca ar fi mai bine ceva din preclinic...
spor la invatat si multa bafta celor ce sunt in "focul" rezidentiatului!
multumesc celor ce-mi vor raspunde!
Inca mai sper!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Oct 22, 2003 10:04 pm

Depide ce intelegi prin "sa nu muncesc aiurea". Daca asta se ia ad literam , atunci nimic din ceea ce iti place nu poate fi munca aiurea. Insa daca inseamna "sa nu muncesc (aproape) deloc", atunci incearca orice de la preclinic, in special igiena, istoria medicinei, paraziti... , dar si din clinic: Ginecologie, Dermato. Cam asta mi s-a raspuns mie cand am pus si eu aceeasi intrebare anul trecut pe vremea asta. Nota din cate stiu e oricum decenta, dar la astea care ti le-am spus rar e diferita de 10, deci as putea spune ca e indecent de mare. :wink: Succes!
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
somnorici
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Oct 22, 2003 9:33 pm

Postby somnorici » Wed Oct 22, 2003 10:15 pm

merci Madi!
ideea lui "sa nu muncesc aiurea" era sa muncesc cat mai putin (am auzit de colegi care si-au luat ceva din cardio si au stat toata vara rascolind arhiva spitalului pt a face nu stiu ce prelucrari statistice). chiar nu vreau asa ceva.
m-ar interesa si daca stiti pe undeva pe cineva care se si ocupa ca indrumator - nu e doar cu numele. sa fie disponibil cand vrei sa-l mai intrebi cate ceva, sa-ti recomande daca nu chiar sa-ti dea ceva biliografie....
poate ca visez prea mult?
Inca mai sper!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Oct 22, 2003 10:25 pm

Mai mult de atat nu stiu daca sunt potrivita sa iti dau sfaturi. Eu sunt unul din aia care am muncit in vara la lucrare cu foile de observatie in brate si mai sunt si multumita de ce am facut. :roll: Coordonatoarea s-a si ocupat, dar asta cred ca are legatura si cu interesul tau. Desi am auzit ca se poate si sa primesti lucrarea si tu doar sa o tehnoredactezi, ba chiar sa o scanezi (igiena, microbiologie, istoria medicinei)... Stiu doar studentii, nu si coordoratorii in cauza, asa ca nu pot sa iti dau nume...
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

Bondar
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Jul 09, 2003 11:27 pm

Postby Bondar » Wed Oct 22, 2003 11:36 pm

Dermatologie, prof Forsea, "nu munceshti aiurea" shi se da numai de zece. vezi ca se ocupa locurile f repede, asha ca.... grabeshte-te!
de exemplu, la noi (eu am terminat anul asta), in finalul anului 5 nu mai gaseai locuri acolo, pentru ca toate lumea navalise.... din considerente lesne de intzeles. :wink:
Asta daca nu vrei sa faci chiar nimic.
Daca vrei sa faci ceva interesant, sa itzi shi placa shi mai ales un indrumator care se ocupa de tine: chirurgie, Coltzea, asist univ dr Adrian Bordea. (bineintzeles, toata lumea ia 10 in final).
:lol:

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Oct 23, 2003 2:06 am

pt Somnorici

exista o extrema pe care ti-o propun, dar care te poate frustra de sentimentului lucrului bine facut care ti-ar fi placut, si care presupune munca minima( scanare, corectura Word, si 3 idei alea tale in concluzii, dar nu neaparat originale... 8) ) si rezultat maxim( 10).. :lol: Am o reticenta legata de postarea unor nume, asa ca mai bine da un PM si-tzi zic ce si cum....
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
somnorici
junior
junior
Posts: 87
Joined: Wed Oct 22, 2003 9:33 pm

Postby somnorici » Fri Oct 31, 2003 2:44 pm

mai am o intrbare: de lucrare la medicina sociala stie cineva ceva? ce note se iau? cu ce catedre mai sunt in aceeasi comisie?
merci!
Inca mai sper!

andrast79
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jul 10, 2003 8:22 am
Location: Bucuresti

Postby andrast79 » Fri Oct 31, 2003 5:43 pm

stiu eu un coleg care a luat 10, nu l-au intrebat nimic, si de muncit, a muncit, ca era baiat constiincios, dar asistenta nu l-a ajutat deloc. Acolo se mai da istoria medicinii si igienele.

andrast79
junior
junior
Posts: 45
Joined: Thu Jul 10, 2003 8:22 am
Location: Bucuresti

Postby andrast79 » Fri Oct 31, 2003 5:44 pm

si toti de anul asta au luat 10

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Fri Oct 31, 2003 9:06 pm

Sef de comisie- Nicolae Marcu- Istoria Medicinei... :o :wink:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Nov 01, 2003 6:13 pm

uite, ca sa consultati in liniste acasa lista tuturor lucrarilor de diploma de prin 98 incoace (sustrasa de la sala de lectura :) ):
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Sat Nov 01, 2003 6:15 pm

vai vai ce dokoment secret! :mrgreen:

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Nov 01, 2003 6:25 pm

eugen wrote:vai vai ce dokoment secret! :mrgreen:

adica?
zambetul ala semnifica gluma din spatele lui "sustrase"

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Sat Nov 01, 2003 6:55 pm

da bre, da ma distreaza ilegalismul asta care e la noi cu diplomele.. e ceva de groaza..

in orice caz, eu ce-mi amintesc de la diploma este: voi va faceti ca o prezentati, si noi ne facem ca va ascultam. sad but true..

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Nov 01, 2003 7:02 pm

asa e, ai dreptate... imi amintesc de Histo: 37 de insi in vreo 3-4 ore. doar primii 7 au apucat sa spuna povestea cap-coada, restul titlu-scop-concluzii. in comisie era si Isvoranu de la Genetica. asta tot intreba studentii si tragea de timp. a rezistat Macrofagul cat a rezistat (in timpul asta el statea cu spatele la Isvoranu--asta l-o fi iritat pe "genetician"--si vorbea cu profu de histo de la stoma) si la un moment dat se intoarce spre Isvoranu (care tocmai crease adhoc un caz clinic si-l intreba pe student) si-i arunca: "Auzi, tu visezi?" :lol: cam asa de serios e...

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat Nov 01, 2003 9:13 pm

adi - cand mi te prind prin regie din nou iti dau o bere si tie si lu' oaia ta :D booon dokoment :)

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Nov 01, 2003 11:38 pm

asta vine cam juma de bere de persoana? no, pai oaia asta escroaca fara 3-4 beri nici nu sta de vorba :lol:

Olive
junior
junior
Posts: 83
Joined: Sun Jul 06, 2003 7:18 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Olive » Sun Nov 02, 2003 2:55 am

Si-a facut cineva lucr. de diploma in Fundeni? Stiti cum e? Ai sansa sa lucrezi ceva sau e ca pe la altii: "mai bine-o cumperi"
Apetrei, Irinel Popescu, Sinescu?
Multam anticipat pt info, sper sa existe disponibila.
Last edited by Olive on Sun Nov 02, 2003 12:53 pm, edited 1 time in total.

Olive
junior
junior
Posts: 83
Joined: Sun Jul 06, 2003 7:18 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Olive » Sun Nov 02, 2003 3:05 am

Adi, chiar ca multumim pentru fisiere. Victor, daca nu ajung banii pt berea oii contribuim si noi, facem cheta :lol:

Pe de alta parte, vazandu-le, rasare intreb: de ce-s de cel putin 2 ori mai multe lucr. de gineco decat de chir gen? e o alta comisie de genu buna ziua, 10, la rev.? Si multa lume pasionata de Medicina Legala, vaz :lol:

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Sun Nov 02, 2003 10:22 pm

Touche`! 8)

Scuze dar n-am idee daca exista vreo posibilitate de accente... :roll:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
dankat23
senior
senior
Posts: 146
Joined: Wed Aug 06, 2003 9:45 pm
Contact:

Postby dankat23 » Wed Nov 05, 2003 9:50 pm

ma tenteaza o lucrare la Diabet la Cantacuzino Aveti vreo informatie despre catedra asta?

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Fri Dec 05, 2003 8:29 pm

Salut!
De LD pe neurologie (Spit. Universitar) stie cineva ceva? Cam cum e comisia, ce note se dau?

Dar de specialitatile care-s optionale, cum ar fi neurochirurgia? Se poate lua pe asa ceva?

Si inca o intrebare: daca de exemplu am LD pe gineco in Spit. Universitar sunt ascultat de o comisie tot din Universitar sau e o comisie comuna pe toata ginecologia?

Multumesc!
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

ld

Postby Chingachgook » Sat Dec 06, 2003 10:13 pm

Salut!

Vreau si eu sa iau lucrarea pe medicina de urgenta. Stie cineva ceva?

kooks
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Mon Jan 12, 2004 7:03 pm

Chiar nu stie nimeni nimic despre LD pe neuro?
Dar despre neurochirurgie?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
A man is only as big as the dreams he dares to live!

lupuionica
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Jan 28, 2004 4:43 pm
Contact:

Lucrari de diploma pe internet!

Postby lupuionica » Wed Jan 28, 2004 5:39 pm

Salut!

Va supun atentiei un anumit aspect al lucrarilor de diploma: cumpararea de pe net.

Din mai multe site-uri "de profil" mi-a iesit in cale unu care se ocupa numai de medicina: http://XXXX.ro

Ce spuneti? Se merita?...

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Lucrari de diploma pe internet!

Postby adi » Wed Jan 28, 2004 7:32 pm

lupuionica wrote:Salut!

Va supun atentiei un anumit aspect al lucrarilor de diploma: cumpararea de pe net.

Din mai multe site-uri "de profil" mi-a iesit in cale unu care se ocupa numai de medicina: http://XXXXX.ro

Ce spuneti? Se merita?...

depinde cat costa...daca ar cere mai mult de maxim 200$ (ptr o lucrare "la cheie") nu cred ca merita decat daca ai poate f multi bani si chiar nu te intereseaza sa o faci tu. daca insa oricare din cele doua cdt de mai sus nu e adevarata, pune mana si fa-o, e un exercitiu folositor si placut (daca te intereseaza domeniul). oricum din pacate majoritatea ia nota maxima indiferent de subiect/munca...

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Jan 29, 2004 2:51 am

Olive wrote:Adi, chiar ca multumim pentru fisiere. Victor, daca nu ajung banii pt berea oii contribuim si noi, facem cheta :lol:

Pe de alta parte, vazandu-le, rasare intreb: de ce-s de cel putin 2 ori mai multe lucr. de gineco decat de chir gen? e o alta comisie de genu buna ziua, 10, la rev.? Si multa lume pasionata de Medicina Legala, vaz :lol:

Vad ca nimeni nu isi ia inima in dinti sau chiar au uitat cu totii. In anul in care am dat eu au fost doua comisii de gineco si una pentru toate preclinicele, incluzind si toxico. Drept urmare eu am facut masuratori pe celule, iar colegii mei au luat lucrarea (de gineco) de la profesor (stiti voi cum).
E drept ca fiind de asa natura obiceiul, le gaseai in numar mare si la sala de lectura pe cele de gineco.
HINT: Se viziteaza sala si se cere lucrarea ochita. Se iese cu ea ascunsa sub haina, la o tigara zice-se. Se xeroxeaza. Se OCR-este, se editeaza dupa gust. Se baga pe nemestecate in fata profesorilor, de preferinta acolo unde sint multi studenti la un coordonator, ca sa nu apuce sa o citeasca. Daca ceva nu ii place coordonatorului, nu reformula, mai baga o poza colorata (Google Images would make it). Se prezinta, dupa gust unei comisii plictisite de numarul mare de lucrari cvasi-identice, de ex. gineco, in speranta ca obtinerea unui nume unic va fi suficienta.
Super hint: Evitati sa dati coordonatorului unei astfel de lucrari o copie a lucrarii, mai ales in format digital. Altfel la anul va fi vinduta, iar un tinar arab nu va fi nevoit sa faca nici macar efortul tau.
Super-super-hint: Evitati lucrarea mea de diploma, am falsificat datele la cererea profesorului, dar am gresit cumva in falsificare si cred ca se vor prinde - minciuna era prea gogonata :)
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
Courage
junior
junior
Posts: 79
Joined: Wed Oct 15, 2003 9:42 pm
Contact:

Postby Courage » Sat Feb 07, 2004 2:00 pm

10x pt lista.

Secretul este:
1) alegi o specialitate usoara
2) Optional: dai $ si o iei gata.
3) vb cu asistentul sa iti dea ceva "gasibil" (ai cautat in prealabil in lista atasata mai sus)
4) bagi o cutie de bomboane la biblioteca
5) iei lucrarea facuta, o xeroxezi si o duci inapoi in 2 ore.
6) Scanner + OCR cu suport de lb Romana. In 3 ore ai lucrarea pe computer si incepe joaca.
Cred ca ar trebui sa o termin in o saptamana daca as dori, dar ma f*** o lene...

User avatar
Asclepios
junior
junior
Posts: 53
Joined: Sun Jul 20, 2003 5:57 pm
Location: bucuresti
Contact:

ortopedie

Postby Asclepios » Sun Feb 15, 2004 2:30 pm

ce parere aveti despre lucrarea d ediploma la ortopedie bagdasar?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ortopedie

Postby Chingachgook » Sun Feb 15, 2004 8:09 pm

Asclepios wrote:ce parere aveti despre lucrarea d ediploma la ortopedie bagdasar?

Am auzit ca e foarte usor, eu zic sa te duci cat inca mai sunt locuri...
:medic:

kooks
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

lupuionica
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Jan 28, 2004 4:43 pm
Contact:

Cred ca am gresit link-ul...

Postby lupuionica » Mon Feb 16, 2004 11:22 am

Nu stiu de ce a aparut http://www.xxxx.ro

Link-ul era http://www.xxxx.ro

Scuze...

[ ADMIN: citeste regulamentul]

User avatar
adagio
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Nov 23, 2003 10:57 pm

cd-uri de dermatologie

Postby adagio » Wed Feb 18, 2004 1:15 am

Are cineva ceva carti de dermatologie pe cd? M-ar interesa in special Fitzpatrikul. Se pare ca nu-l au la biblioteca. Mi-ar trebui pt. lucrarea de diploma. Si ca tot a venit vorba, o cunoaste cineva pe domnisoara doctor Savescu Theodora, care a sustinut in 2002 o lucrare pe aceeasi tema ca a mea (respectiv Morfeea...) :lol: ? Merci

User avatar
ramras
junior
junior
Posts: 38
Joined: Sat Aug 16, 2003 12:48 pm
Location: honey moon

Postby ramras » Wed Feb 18, 2004 1:21 pm

chiar asa: stie cineva de lucrare de diploma la endocrine (coculescu)??

ptn cine intreba de diabet: am auzit ac este super simplu!
"a cauta un sens vreunui lucru tine nu atat de naivitate , cat de masochism"

User avatar
The Hobbit
junior
junior
Posts: 41
Joined: Wed Oct 01, 2003 10:06 pm
Location: The Shire
Contact:

Postby The Hobbit » Thu Mar 04, 2004 10:41 pm

Cine stie daca mai sunt locuri pentru o lucrare de diploma pe dermato sau gineco? :roll: Nu prea vreau sa alerg (invat pentru usmle), iar pe preclinic am fost sfatuit sa nu merg , de catre cineva dintr-o specialitate preclinica (cica te pun pe drumuri si te zbati cat nu face).Pe diabet cu cine (mai open-minded) ar trebui sa vorbesc?
Se poate face o LD de acest tip (fara munca in exces) fara a da vreo spaga?(I'd be surprised...)
Va rog mult, dati-mi un semn, un sfat, pleeease!
To avoid delay, please have all your symptoms ready.
(Notice in an English doctor's waiting room).

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Thu Mar 04, 2004 11:31 pm

Si eu m-as bucura de un sfat despre neuro sau neurochirurgie...

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Sat Mar 13, 2004 12:09 am

eu am avut lucrare la oncologie "cancerul mamar la barbat", a fost foarte lejer si cazuistica putina, daca vrea cineva, mesaj pe pv

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

neurologie

Postby matrix » Mon Mar 22, 2004 4:48 pm

Stie cineva ceva de NEUROLOGIE eventula la Municipal ?? Sau endocrine la Coculescu ??

Si mai precis care e modalitatea de a te inscrie la diploma..te duci la prof si vorbesti direct cu el ??

Poti fi si independent de exemplu dai chestionare studentilor la medicina si faci un studiu tu singur ??
Viata lunga si prospera!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Mon Mar 22, 2004 5:49 pm

Nu e obligatoriu ca cel care iti coordoneaza lucrarea sa fie prof, e suficient sa fie asistent universitar. Si da, te duci si vorbesti direct cu el. Unii au o lista din care te pun sa iti alegi ce vrei sa faci, altii te lasa pe tine sa legi ce vrei... Depinde cat sunt de flexibili.
"Independent" nu poti sa fii. :(

User avatar
costin
senior
senior
Posts: 130
Joined: Sun Jul 06, 2003 3:00 am
Contact:

Postby costin » Mon Apr 05, 2004 10:48 pm

Unde gasim o legatorie pentru lucrarea de diploma si cam ce preturi sunt? Si inca ceva, cate exemplare trebuie scoase?
Image Get Firefox!

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Mon Apr 05, 2004 11:17 pm

La Cocor in spate e una...destul de ieftina cred eu- ti-o face intr-o zi - cartonata( eventual itzi pune si sigla UMF pe ea, culori pe alese..) Anul trecut pe vremea asta era 110.000 exemplarul daca imi aduc bine aminte, sau oricum pe aproape de suma asta.
Iti trebe obligatoriu 1- pt comisie
a 2 a pentru prof
a 3 a pentru tine.
2 si 3 variaza in functie de caz.. 8)
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests