lucrari de diploma

Dr.DiGi
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Jul 14, 2009 7:28 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Dr.DiGi » Sun Oct 03, 2010 8:01 pm

Riley wrote:
Dr.DiGi wrote:Poate cineva sa-mi spuna cum a fost anul acesta comisia la LD pe cardio?..ce note s-au dat...cat de mare a fost stresul...orice informatie e binevenita..sa stiu daca ma razgandesc 'au ba!...Multumesc!

Am inteles ca anul asta s-au dat si 9 si 8 pe cardio dar nu am fost in sala. Oricum e de munca!


Merci Riley!...i might change my mind :shock: ...oare infectioasele/pediatrie ar fi o alternativa buna/..adica iau 10 si nici nu ma stresez prea tare? :D

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: lucrari de diploma

Postby drmititik » Sun Oct 03, 2010 8:19 pm

LD pe anato?:D vreun pont?
multumesc

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby Riley » Sun Oct 03, 2010 8:27 pm

Dr.DiGi wrote:
Riley wrote:
Dr.DiGi wrote:Poate cineva sa-mi spuna cum a fost anul acesta comisia la LD pe cardio?..ce note s-au dat...cat de mare a fost stresul...orice informatie e binevenita..sa stiu daca ma razgandesc 'au ba!...Multumesc!

Am inteles ca anul asta s-au dat si 9 si 8 pe cardio dar nu am fost in sala. Oricum e de munca!


Merci Riley!...i might change my mind :shock: ...oare infectioasele/pediatrie ar fi o alternativa buna/..adica iau 10 si nici nu ma stresez prea tare? :D

Da, clar mai buna :allright:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cactus » Mon Oct 04, 2010 8:59 pm

Riley wrote:
Cactus wrote:e greu tare pe medicina interna?

Este destul de nespecific termenul. Practic nu exista coimisie de medicina interna in sensul asta-sigur e de gastro, cardio, pneumo,nefro sau reumato (desi sub titulatura apar tot ca medicina interna).

De reumato pot spune ca este foarte bine, atmosfera lejera, fara intrebari (rar 1 intrebare de bun simt), fara stres, te lasa sa iti expui prezentarea, note maxime! :allright:

merci pentru sfaturi riley! cred ca fac totusi pe reumato :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby Riley » Mon Oct 04, 2010 9:56 pm

Cu placere. O alegere buna! :allright: Spor mare si bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
..IcegirL..
Posts: 1
Joined: Tue Oct 05, 2010 1:35 pm

Re: lucrari de diploma

Postby ..IcegirL.. » Tue Oct 05, 2010 3:01 pm

salutare!
stiti cumva daca este indicat sa fac lucrarea de diploma cu un indrumator care este la prima experienta de acest fel?intreb deoarece eu anul asta am facut gastro la militar, nu la elias cum s-a facut pana acum si profii de aici nu stiu exact cat de multa experienta au in "domeniu".
O a 2-a varianta la care m-am gandit este pediatria, pe care o incep la A. Rusescu, din pacate abia in sem 2 iar secretara ne-a spus sa-i aducem optiunile noastre pana la sfarsitul sem 1. Imi puteti recomanda acolo,va rog, un indrumator bun pentru ca as vrea sa merg si sa vorbesc cu el inainte sa incep stagiul ?
ps:suntem 2 serii care facem la A.Rusescu, daca una face la pediatrie 1, e obligatoriu ca cealalta sa faca la pediatrie 2?
Multumesc din suflet pt raspunsuri :help:

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Krisler12 » Tue Oct 05, 2010 4:15 pm

Ce parere aveti despre microbiologie ?

CataH
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Thu Oct 26, 2006 10:47 am

Re: lucrari de diploma

Postby CataH » Tue Oct 05, 2010 7:24 pm

La ginecologie face/a facut cineva? stiti ceva de comisii sau ce spitale sunt mai indicate? din nefericire mai nou UMF-ul ne pune sa alegem pana la sfarsitul anului 5 desi unele stagii cum ar fi obstetrica-ginecologia se fac in anul 6...

Ioana.M
junior
junior
Posts: 37
Joined: Tue Sep 29, 2009 10:39 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Ioana.M » Tue Oct 05, 2010 9:20 pm

la gineco toata lumea 10..cred ca spune destul asta!

ana-maria
Posts: 1
Joined: Sun Jul 22, 2007 7:57 pm

temp

Postby ana-maria » Thu Oct 07, 2010 2:39 pm

isi mai face cineva lucrarea de diploma la filantropia?cine stie cum e comisia?mersi :roll:

Cameron
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Oct 07, 2010 3:23 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cameron » Thu Oct 07, 2010 7:34 pm

buna!
-stie cineva de pe-aici cum a fost anul asta la comisia de infectioase?ce note s-au dat, cat de tare a fost stresat studentul?...
-same question si pt comisia de pediatrie
-la cardio am vazut ca a zis cineva mai sus ca s-a dat si 9 si 8..da' 10 a luat cineva la cardio?
ce se asteapta sa le spui de se dau note asa mici comparativ cu alte comisii?!

Multumesc anticipat!
PS:...sunt anul 5 si trebuie sa-mi aleg o tema semestrul asta..si-s tare debusolata... :roll:

dorow
Posts: 3
Joined: Tue Apr 07, 2009 10:30 pm

Re: lucrari de diploma

Postby dorow » Fri Oct 08, 2010 3:10 pm

La infectioase e foarte lejer. Am avut o prietena care si a facut lucrarea la ei, anul acesta si toata lumea a luat 10, fara nici o intrebare pentru nici un candidat, fara nici un stres.

Cameron
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Oct 07, 2010 3:23 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Cameron » Sat Oct 09, 2010 9:06 pm

dorow wrote:La infectioase e foarte lejer. Am avut o prietena care si a facut lucrarea la ei, anul acesta si toata lumea a luat 10, fara nici o intrebare pentru nici un candidat, fara nici un stres.


e ok daca merg la bals?..poti sa-mi recomanzi un asistent de acolo?..asa din auzite macar...
ms frumos! :)

User avatar
Ina_M
junior
junior
Posts: 89
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:06 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Ina_M » Mon Oct 11, 2010 1:20 pm

anato.....o gramada de studenti la care intrebarea de departajare e "din ce tara vii?"
chiar as fi curioasa dc isi face cineva lucrarea pe bune acolo (free of charge, cum s-ar spune)
I don't believe that anybody feels the way I do, about Medicine now...

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: lucrari de diploma

Postby drmititik » Tue Oct 12, 2010 6:34 pm

deci sa nu ma stresez?:))) ca ma agit pe aici cu 1000 de carti



Ina_M wrote:anato.....o gramada de studenti la care intrebarea de departajare e "din ce tara vii?"
chiar as fi curioasa dc isi face cineva lucrarea pe bune acolo (free of charge, cum s-ar spune)

moksha
junior
junior
Posts: 99
Joined: Fri Nov 02, 2007 5:18 pm

Re: lucrari de diploma

Postby moksha » Fri Oct 15, 2010 4:18 pm

Cameron wrote:
dorow wrote:La infectioase e foarte lejer. Am avut o prietena care si a facut lucrarea la ei, anul acesta si toata lumea a luat 10, fara nici o intrebare pentru nici un candidat, fara nici un stres.


e ok daca merg la bals?..poti sa-mi recomanzi un asistent de acolo?..asa din auzite macar...
ms frumos! :)

e foarte ok la bals. hristea sau moroti.

User avatar
furnicuta
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Oct 09, 2006 6:56 pm

Re: lucrari de diploma

Postby furnicuta » Wed Oct 20, 2010 7:41 pm

e adevarat ca daca schimbi un cuvant din titlul lucrarii de diploma, altul decat in cerere, poti avea probleme la sfarsit cand o prezinti? de exemplu un cuv de legatura

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby Riley » Wed Oct 20, 2010 9:14 pm

Nu stiu ce sa iti zic sigur, cel mai bine intreaba secretara.

Eu tin minte ca pe cataloagele alea nu scria titlul lucrarii, era numai numele. Pe de alta parte cred ca e important sa fie acelasi titlu in referatul coordonatorului si cel de pe coperta. Secretara noastra se uita expres la treaba asta cand am depus lucrarile-dar nu a confruntat cu ce am scris in cererea aia!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

Nashul
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Mar 04, 2007 10:19 pm
Location: undeva in Univers

Re: lucrari de diploma

Postby Nashul » Thu Oct 21, 2010 9:42 am

In U.M.F. Bucuresti sunt apreciate lucrarile de diploma "cumparate", asa ca nu va complicati sa va faceti voi lucrarile de diploma.
"Ei doar au stele cu noroc
Si prigoniri de soarte,
Noi nu avem nici timp, nici loc,
Si nu cunoastem moarte."

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: lucrari de diploma

Postby ametist713 » Sun Oct 24, 2010 4:20 pm

Salut! Sunt in anul 5 la UMF Tg Mures.Aici nu avem o baza de date cu temele/titlurile lucrarilor de diploma.Eu imi fac lucrarea pe cardio,mai precis cardio interventionala,iar indrumatorul mi-a spus sa imi aleg o tema concreta.Asa ca as avea o rugaminte la voi:Sa-mi dati exemplu de teme/titluri de lucrari pe cardio sau eventual un link la o baza de date ce le contine.Multumesc.
things can only get better

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: lucrari de diploma

Postby ionutz_1185 » Mon Oct 25, 2010 8:43 am

am citit 20 de pagini cate are acest topic si nu am gasit nimic despre LD la Pneumo/Filaret.(Inst Marius Nasta)..
va rog frumos orice informatie,as vrea sa fac pe sectia 3, Prof. Mihaltan..
multumesc mult :help:

Nashul
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Mar 04, 2007 10:19 pm
Location: undeva in Univers

Re: lucrari de diploma

Postby Nashul » Tue Oct 26, 2010 12:04 pm

In U.M.F. Bucuresti, cu mici exceptii, lucrarile se cumpara gata facute. Asa ca idei nu prea exista.
UMF Tg-Mures este o facultate foarte buna cu o bogata activitate de cercetare, in special in domeniul cardiologiei, deci cu siguranta vei gasi un subiect frumos pentru lucrarea ta de diploma.
"Ei doar au stele cu noroc
Si prigoniri de soarte,
Noi nu avem nici timp, nici loc,
Si nu cunoastem moarte."

dr_LuLu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Oct 25, 2010 4:17 pm

Re: lucrari de diploma

Postby dr_LuLu » Tue Oct 26, 2010 12:11 pm

ametist713 wrote:Salut! Sunt in anul 5 la UMF Tg Mures.Aici nu avem o baza de date cu temele/titlurile lucrarilor de diploma.Eu imi fac lucrarea pe cardio,mai precis cardio interventionala,iar indrumatorul mi-a spus sa imi aleg o tema concreta.Asa ca as avea o rugaminte la voi:Sa-mi dati exemplu de teme/titluri de lucrari pe cardio sau eventual un link la o baza de date ce le contine.Multumesc.


vezi aici daca gasesti ceva sa te inspire:

http://rapidshare.com/files/427223498/T ... iploma.rar

mult succes! :allright:

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: lucrari de diploma

Postby ametist713 » Tue Oct 26, 2010 2:29 pm

Mersi frumos! O sa mai caut
things can only get better

Keira
junior
junior
Posts: 29
Joined: Wed Sep 24, 2008 6:46 pm

Re: lucrari de diploma

Postby Keira » Thu Oct 28, 2010 3:04 pm

Stie cineva cum a fost anul trecut dermato colentina (cum a fost comisia, ce note s-au luat etc)?

User avatar
furnicuta
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Oct 09, 2006 6:56 pm

Re: lucrari de diploma

Postby furnicuta » Fri Oct 29, 2010 7:35 pm

Nashul wrote:In U.M.F. Bucuresti sunt apreciate lucrarile de diploma "cumparate", asa ca nu va complicati sa va faceti voi lucrarile de diploma.

nu stiu daca sunt sau nu apreciate dar stiu ca e mai comod. eu o fac pe bune si recunosc ca e cam greu..am si un subiect nemaiabordat pana acum si m-am complicat un picutz.. nu tin neaparat la nota dar macar sa nu iau mai putin dc unul care a "imprumutat" LD de la un coleg mai mare si a invatat prezentarea pe de rost :?

Nashul
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Mar 04, 2007 10:19 pm
Location: undeva in Univers

Re: lucrari de diploma

Postby Nashul » Sat Oct 30, 2010 6:28 am

Depinde de comisie. Cu unele exceptii, profii din U.M..F Bucuresti nu accepta noul, sunt limitati, asa ca fii prudent in a veni cu idei noi.
"Ei doar au stele cu noroc
Si prigoniri de soarte,
Noi nu avem nici timp, nici loc,
Si nu cunoastem moarte."

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8459
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: lucrari de diploma

Postby mihai_525 » Sat Oct 30, 2010 11:24 am

are dreptate nashul si indrumatorul meu mi-a dat acelasi sfat, insa daca nu te intereseaza nota poti sa-ti faci pe ce vrei tu. de picat n-are cum sa te pice, eventual sa iti dea un 8 sau un 9.
America first

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: lucrari de diploma

Postby md_gr » Sun Oct 31, 2010 2:44 pm

Nashul wrote:In U.M.F. Bucuresti, cu mici exceptii, lucrarile se cumpara gata facute. Asa ca idei nu prea exista.
UMF Tg-Mures este o facultate foarte buna cu o bogata activitate de cercetare, in special in domeniul cardiologiei, deci cu siguranta vei gasi un subiect frumos pentru lucrarea ta de diploma.

As zice invers, cred ca singurii ce si-au luat lucrarea au fost pe Igiene, ma refer la medicina clinica.

Nashul
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Mar 04, 2007 10:19 pm
Location: undeva in Univers

Re: lucrari de diploma

Postby Nashul » Sun Oct 31, 2010 4:27 pm

Si mai e un aspect. In general, cadrele didactice din U.M.F Bucuresti sunt renumite in a valorifica munca altora, si de a-si insushi ideile altora, asa ca te sfatuiesc sa fii prudent, si aici ma refer la extragerea pacientilor din arhiva, analiza statistica a lor, etc. Tu vei munci si altzii vor trage foloasele.
"Ei doar au stele cu noroc
Si prigoniri de soarte,
Noi nu avem nici timp, nici loc,
Si nu cunoastem moarte."

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: lucrari de diploma

Postby md_gr » Sun Oct 31, 2010 4:50 pm

Eu am facut pe SPM. Mi-a placut, munca putina si 10.

Nashul
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Mar 04, 2007 10:19 pm
Location: undeva in Univers

Re: lucrari de diploma

Postby Nashul » Mon Nov 01, 2010 3:18 pm

Si cat ti-a venit nota de plata ?
"Ei doar au stele cu noroc
Si prigoniri de soarte,
Noi nu avem nici timp, nici loc,
Si nu cunoastem moarte."

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: lucrari de diploma

Postby md_gr » Mon Nov 01, 2010 4:55 pm

N-am dat niciun ban si nimeni care a facut pe spm nu a dat.
Mi se pare inadmisibil ca aveti aceasta mentalitate.
Lucrarea de diploma trebuie facuta de unul singur.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8459
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: lucrari de diploma

Postby mihai_525 » Mon Nov 01, 2010 6:00 pm

extraordinar. atunci de ce ti-ai facut lucrarea pe spm ?

....din pasiune nu?
America first

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: lucrari de diploma

Postby md_gr » Mon Nov 01, 2010 7:21 pm

De ce mi-am facut-o?!
Din 2 motive:
1. Imi place statistica;
2. Am vrut sa nu pierd timpul copiind din carti.

Nashul
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Mar 04, 2007 10:19 pm
Location: undeva in Univers

Re: lucrari de diploma

Postby Nashul » Tue Nov 02, 2010 1:54 pm

Nota de plata include: printarea lucrarii, legarea lucrarii si, posibil, cumpararea lucrarii. Deci, nota de plata difera de la caz la caz. :)
"Ei doar au stele cu noroc
Si prigoniri de soarte,
Noi nu avem nici timp, nici loc,
Si nu cunoastem moarte."

Kiriaki
Posts: 1
Joined: Fri Aug 13, 2010 10:14 am

Re: lucrari de diploma

Postby Kiriaki » Mon Nov 08, 2010 2:09 pm

:) Salut!
Foarte util topicul asta, l-am parcurs si eu, insa nu am putut sa nu ma intreb... din 2003 pana acum nu s-au mai schimbat lucrurile? Nu de alta, dar ar fi cam penibil sa urmam sfaturile binevoitorilor nostri colegi si sa ne trezim ca a iesit Olga Simionescu, de pilda, la pensie. Asa ca tot pe ei contam! :rightblinky:
One more thing... stiu ca sunt mici sansele sa primesc un raspuns, insa ar putea cineva sa-mi recomande un coordonator bun de cardio, you know:amabil, cooperant, de incredere? Dr. Jurcut o sa mareasca natalitatea din Romania la anul si nu mai ia pe nimeni. Mersi!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: lucrari de diploma

Postby Riley » Mon Nov 08, 2010 9:59 pm

Nu,in mare nu s-a schimbat nimic si foooarte putini au iesit la pensie-in schimb a crescut numarul de catedre si sectii, implicit numarul de confi si profi.
Asa ca rock on ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

Nashul
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Mar 04, 2007 10:19 pm
Location: undeva in Univers

Re: lucrari de diploma

Postby Nashul » Thu Nov 11, 2010 11:23 am

Daca vrei pe cardio va trebui sa-ti cumperi lucrarea. In caz contrar, chiar daca vei realiza de unul singur o lucrare buna, comisia se va face ca nu intelege despre ce este vorba in lucrare, iti va pune intrebari care sa incurce si-ti va da 8 sau 9. Un comportament al profilor specific UMF Bucuresti, in care studentii sunt priviti doar ca niste surse de bani.
"Ei doar au stele cu noroc
Si prigoniri de soarte,
Noi nu avem nici timp, nici loc,
Si nu cunoastem moarte."

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8459
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: lucrari de diploma

Postby mihai_525 » Fri Nov 12, 2010 8:34 pm

bai esti culmea. ai muncit pe branci pt lucrare si ti-au dat aia 9 sau ce ? da-o-ncolo de nota crezi ca te intreaba cineva cat ai luat sau crezi ca iti trebuie la ceva nota crezi ca te face mai destept daca ai 10 si mai prost daca ai 9 ce naiba
America first


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 51 guests