Psihiatrie

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Psihiatrie

Postby aztecul_dilit » Fri Sep 21, 2012 1:05 pm

Am deschis topicul in ideea ca poate stie cineva orice legat de psihiatrie. Se face numai la Obregia, cum sunt examenele, se face prezenta etc. Multam fain :allright:

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Psihiatrie

Postby durere de cap » Fri Sep 21, 2012 4:19 pm

aztecul_dilit wrote:Am deschis topicul in ideea ca poate stie cineva orice legat de psihiatrie. Se face numai la Obregia, cum sunt examenele, se face prezenta etc. Multam fain :allright:


depinde cu cine faci la lp. de regula te poti prezenta doar la examen (bine si in prima zi sa vezi cum arata la fata asistentul), chiar poti sa faci un alt stagiu mai mic in timpul psihiatriei. eu iti recomand sa te duci macar 2 zile, ai ce vedea!

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Psihiatrie

Postby pinkobsession » Sat Sep 22, 2012 2:59 pm

La pav VII cu dr Trandafir se face (daca te intereseaza). Noi eram cam singura grupa care se ducea zi de zi (am facut iarna si era foarte misto spitalul, cu toata curtea aia alba, plus ca nu mai erau pacientii pe afara la cersit de tigari), am vazut destul de multe cazuri, mai mult schizofrenii dar si din restul cate ceva.
Asistenta e ok, e intelegatoare, puteai sa mai lipsesti cate o zi/ sapt, noi ne-am dus mai mult prin rotatie dar in fiecare zi era cate cineva. La curs e jenant, il aveam pe Prelipceanu titular de curs si a binevoit sa vina la vreo 2-3 cursuri, in rest ne trimitea acasa. La examen e dupa cum se stie.
La psihiatria copilului e mai interesant dar nu prea se duce lumea. Noi am stat in sala lor de cursuri si ne aduceau diversi tineri sau copii impreuna cu parintii lor sa povesteasca ce-i cu ei. Nu s-a facut prezenta.

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: Psihiatrie

Postby aztecul_dilit » Sun Sep 23, 2012 1:01 pm

pinkobsession wrote: La examen e dupa cum se stie.



si cum anume se stie ca este examenul? :mrgreen:

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Psihiatrie

Postby durere de cap » Sun Sep 23, 2012 8:19 pm

aztecul_dilit wrote:
pinkobsession wrote: La examen e dupa cum se stie.



si cum anume se stie ca este examenul? :mrgreen:

se copiaza!!!!!!!!

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Psihiatrie

Postby dr.tm » Mon Sep 24, 2012 2:01 pm

:)))) :peace:
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

iuliatz
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Apr 09, 2012 12:42 am
Location: bucuresti

Re: Psihiatrie

Postby iuliatz » Fri Mar 14, 2014 11:39 pm

stie cineva mai multe info despre exam? subiecte?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Psihiatrie

Postby Doddy » Sat Mar 15, 2014 4:29 pm

iuliatz wrote:stie cineva mai multe info despre exam? subiecte?

Sunt niste subiecte... de prin listele astea parca http://www.cursurimedicina.ro/node/732

E super-lejer oricum, supraveghere aproape inexistenta, se poate colabora la greu, se poate uita in telefon... notele 8-10... nu are rost sa pierzi vremea sa inveti la psihi (decat daca iti place f mult) :)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Psihiatrie

Postby yoana » Sun Mar 16, 2014 2:17 pm

conteaza la ceva prezenta la psihiatrie? in principiu, am inteles ca nu, dar am auzit ca sunt vreo 2 asist care fac prezenta in fiecare zi. si am inteles ca sunt si doua catedre...in fine, ma gandesc ca si daca se face prez la acei 2 asist si la restul- nu, prob nu conteaza deloc, dar, dehh, hhmmm

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Psihiatrie

Postby dr.tm » Sun Mar 16, 2014 2:34 pm

yoana wrote:conteaza la ceva prezenta la psihiatrie? in principiu, am inteles ca nu, dar am auzit ca sunt vreo 2 asist care fac prezenta in fiecare zi. si am inteles ca sunt si doua catedre...in fine, ma gandesc ca si daca se face prez la acei 2 asist si la restul- nu, prob nu conteaza deloc, dar, dehh, hhmmm

fac prezenta la grupele respective. intotdeauna o sa existe niste napastuiti ai sortii intr-o serie :)) dar oricum la final nu mai conteaza prezente/absente.
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Psihiatrie

Postby Doddy » Sun Mar 16, 2014 8:42 pm

La psihiatrie (si la legala) e bine sa te duci macar de cateva ori, fiindca vezi niste cazuri pe care nu le mai intalnesti la alte sectii. Nu prea seamana cu nimic de la alte materii si o sa vezi ca, desi poate parea impresionant / trist, este foarte interesant. Stiu ca cu cat se apropie vara, cu atat interesul scade, dar iti recomand indiferent daca se face sau nu prezenta sa te duci de cateva ori sa vezi "nebunii", ca e tare interesant.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Psihiatrie

Postby yoana » Sun Mar 16, 2014 10:32 pm

o sa merg de cateva ori, chiar mi se pare interesanta psihiatria.
doar ca n as vrea sa ne streseze cu prezenta, asta i tot.
dar tot n am inteles :D , la grupele alea la care se face prez, conteaza sau nu la final?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Psihiatrie

Postby Doddy » Sun Mar 16, 2014 11:58 pm

Nu, nu conteaza :) De obicei profii care fac prezenta la psihiatrie vor sa aiba 5-6 studenti la LP, puteti merge prin rotatie.
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: Psihiatrie

Postby pee1 » Mon Mar 17, 2014 3:01 pm

buna..cum e ex cu prof Ladea? se poate vorbi? multumesc

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Psihiatrie

Postby Phat Skidz » Tue Mar 18, 2014 3:06 pm

:hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

LE: în loc să te gândeşti cum să copiezi mai bine, mai bine pui mâna şi citeşti o carte. Nu trebuie să fie una de psihiatrie, una, de oricare. Asul de pică.

Aşa, şi Victor Ponta ştie să copieze, nu-i mare scofală.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests