optionale anul VI

User avatar
cocsatyca
junior
junior
Posts: 43
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:30 pm

optionale anul VI

Postby cocsatyca » Thu Oct 14, 2010 2:54 pm

salut! am cautat un topic cu optionale de anul VI dar nu am gasit. ce optionale sunt mai ok in anul VI?care se tin mai exact pentru ca am auzit f multe zvonuri si nu stiu ce sa aleg...
1. Boli tropicale
2. Demografie, Planning familial
3. Medicină Fetală
4. Neonatologie
5. Pedagogie
6. Terapiile transfuzionale si transplantul medular
7. Medicina Complementara şi Alternativa
vreun sfat? multumesc

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: optionale anul VI

Postby Riley » Thu Oct 14, 2010 3:15 pm

La fetala am fost in anul 6 (de fapt am fost toti cei de anul 6 de anul trecut). La Elias, 6 serii in amfiteatru. A contat sa avem un nr de prezente (3/5 parca???) iar examenul o formalitate!
La boli tropicale am fost in anul 5-foarte interesant cursul, mi-a placut, mult mai interesant decat medicina fetala unde si asa nu auzeam nimic la curs :? :shock: Examen usurel si note maxime ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

alexbere
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Feb 12, 2010 9:00 pm

Re: optionale anul VI

Postby alexbere » Sun Oct 23, 2011 10:41 am

1.demografie, planning familial
2boli tropicale
3.med fetala
4.neonatologie
5.terapiile transfuzionale si transplantul medular
6.medicina complementara si alternativa-recuperare medicala
7.sexologie clinica

care din optionalele de mai sus necesita minimul de efort si maximul de absente ? :D

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: optionale anul VI

Postby Cactus » Mon Oct 24, 2011 11:07 am

Riley wrote:La fetala am fost in anul 6 (de fapt am fost toti cei de anul 6 de anul trecut). La Elias, 6 serii in amfiteatru. A contat sa avem un nr de prezente (3/5 parca???) iar examenul o formalitate!
La boli tropicale am fost in anul 5-foarte interesant cursul, mi-a placut, mult mai interesant decat medicina fetala unde si asa nu auzeam nimic la curs :? :shock: Examen usurel si note maxime ;)

multumim mult! :D

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: optionale anul VI

Postby rox » Tue Nov 01, 2011 12:59 pm

alexbere wrote:1.demografie, planning familial
2boli tropicale
3.med fetala
4.neonatologie
5.terapiile transfuzionale si transplantul medular
6.medicina complementara si alternativa-recuperare medicala
7.sexologie clinica

care din optionalele de mai sus necesita minimul de efort si maximul de absente ? :D

Medicina fetala am facut in anul 6, la cursuri se dadea o foaie cu rugamintea sa ii trecem pe toti colegii care s-au inscris, ca ei nu vor sa aiba probleme si nici sa ne faca noua probleme. Cred ca am fost la 3 sau 4 cursuri si asta doar pt ca mi se parea super-interesant si imi placea de tipa care explica. Plus ca era iarna si inauntru era cald si bine :lol: La examen e "toata lumea in acelasi timp", sunt niste grile usurele daca ai cascat urechile la cursuri, dar oricum se rezolva la comun si tipa care tine cursul evidentiaza prin toate metodele raspunsul corect. Note maxime, efort minim, destul de interesant in caz ca vrei sa si auzi ceva. La noi din toata lista nu a mai fost disponibil pana la urma decat optionalul de medicina fetala, am auzit ca si neonat e la fel dar nu s-a mai tinut.

Terapii transfuzionale si transplant medular am facut in anul 5 cand am facut si hemato (hemato se facea in anul 5 pana anul trecut), la SUUB, cu prof. Vladareanu. E cam in acelasi stil ca si cursul de hemato, pentru cunoscatori. Dar e interesant si asta, desi pretentiile de la examen sunt putin mai crescute fata de cele de la medicina fetala (in sensul ca mai zice doamna de la catedra "shhhhht, mai incet" :) si cred ca si citesc lucrarile la final, ca s-a mai luat si cate un 9 pe ici pe colo). Oricum, aici e cu subiecte de sinteza, 5 parca, si lumea din jur avea cursurile pe masa, sub foaia pe care scriau. Dar pentru a avea cursurile tre' sa trimiti pe cineva care sa le ia si sa te treaca pe foaia de prezenta... In orice caz, intrebarile sunt de bun simt si destul de usoare daca ai facut hemato sau ai fost la optional la cursuri.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

namelache
junior
junior
Posts: 27
Joined: Tue Aug 06, 2013 8:42 pm

Re: optionale anul VI

Postby namelache » Fri Oct 25, 2013 8:54 pm

cate cursuri se tin la terapii transfuzionale si transplantul medular?
avand in vedere ca tine vreo 4 zile, se preda unul sau mai multe intr-o zi?


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests