MCS

purple89
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 04, 2010 7:16 pm

MCS

Postby purple89 » Mon Oct 04, 2010 7:40 pm

Stiti ceva de MCS la Elias?
Multumesc

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: MCS

Postby dr.tm » Tue Oct 05, 2010 2:34 pm

si mcs filantropia ?
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

CataH
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Thu Oct 26, 2006 10:47 am

Re: MCS

Postby CataH » Tue Oct 05, 2010 7:19 pm

dr.tm wrote:si mcs filantropia ?


E f ok la Filantropia, 10 pe banda rulanta, cand faceti? ca as vrea sa o intreb pe doctorita care va tine cursul despre lucrarea de diploma niste detalii.

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: MCS

Postby dr.tm » Wed Oct 06, 2010 6:12 am

CataH wrote:
dr.tm wrote:si mcs filantropia ?


E f ok la Filantropia, 10 pe banda rulanta, cand faceti? ca as vrea sa o intreb pe doctorita care va tine cursul despre lucrarea de diploma niste detalii.

incepem peste 2 sapt, mai exact miercuri de la 16-18 :). (mersi)
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
aztecul_dilit
senior
senior
Posts: 135
Joined: Mon Aug 04, 2008 12:19 am

Re: MCS

Postby aztecul_dilit » Tue Oct 19, 2010 12:56 pm

apropo de MCS la Filantropia, cu proiectul ala cum e? exista site-uri cu modele de proiecte, asa de control, sa vad cam care e ideea?

dr_LuLu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Oct 25, 2010 4:17 pm

Re: MCS

Postby dr_LuLu » Mon Oct 25, 2010 4:27 pm

materiale pentru cei care fac la ana aslan :

http://rapidshare.com/files/427071720/MCS.rar

:allright:

ella13
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Mon Nov 15, 2010 8:45 pm

Re: MCS

Postby ella13 » Thu Apr 21, 2011 10:09 am

stie cineva cum e marirea la spm la vasile?

crina_27
Posts: 1
Joined: Wed Nov 16, 2011 7:01 pm

Re: MCS

Postby crina_27 » Wed Nov 16, 2011 7:04 pm

Stie cineva ceva de examenul de MCS de la colentina cu dr. Baicus? multumesc

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: MCS

Postby yoana » Tue Nov 22, 2011 7:24 pm

mcs la parhon ( corin badiu)? are vreo pondere prezenta la nota finala? am maine lp si nu vreau sa ma duc, de fapt cica facem 2 lp...

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: MCS

Postby Lysthenon » Tue Nov 22, 2011 8:33 pm

yoana wrote:mcs la parhon ( corin badiu)? are vreo pondere prezenta la nota finala? am maine lp si nu vreau sa ma duc, de fapt cica facem 2 lp...

La noi nu a contat deloc..face asistenta gura dar cam atat.

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: MCS

Postby yoana » Tue Nov 22, 2011 9:50 pm

noi facem la lp cu un domn, ranetti parca il cheama :roll: sau nu :mrgreen: in fine, ideea e ca oricum nu cred ca ma (mai) duc. si cu referatul ala sau art sau studiu sau ce e, cum e? ca, din ce am inteles noi, putem sa l luam de undeva dar sa specificam de unde :D

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: MCS

Postby Lysthenon » Tue Nov 22, 2011 10:30 pm

yoana wrote:noi facem la lp cu un domn, ranetti parca il cheama :roll: sau nu :mrgreen: in fine, ideea e ca oricum nu cred ca ma (mai) duc. si cu referatul ala sau art sau studiu sau ce e, cum e? ca, din ce am inteles noi, putem sa l luam de undeva dar sa specificam de unde :D

Ca specifici de unde il iei nu ar fi o problema...dar trebuie sa stii despre ce e vorba il el...ce tip de studiu e..ce metoda de strangere a datelor s-a folosit...cum s-au calculat dpdv statistic..cum se interpreteaza rezultatele si ce concluzii tragi.Oricum MCS-ul e mic copil pe langa SPM-ul din anul 5 ...sa vezi acolo ce nu ti-au vazut ochii vreodata ca poti invata la o facultate de medicina.

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: MCS

Postby yoana » Tue Nov 22, 2011 10:45 pm

moaaaaama :mrgreen: abia astept :mrgreen:

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: MCS

Postby Lysthenon » Tue Nov 22, 2011 11:26 pm

yoana wrote:moaaaaama :mrgreen: abia astept :mrgreen:

Am zis-o ca fiind o chestie super aiurea :)))

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: MCS

Postby yoana » Tue Jan 31, 2012 1:20 pm

acum am alta intrebare: toate graficele alea din studiu le iau cu copy paste din articolul orginal sau fac eu cu manuta mea niste calcule in excel etc- chiar daca nu o sa corespunda exact cu alea din art? eu am intrebat, si o profa mi a zis intr-un fel, profu mi a zis in alt fel...eu nu mai inteleg nimic. teoretic, grupa mea o sa fie ascultata de dr. musat :help:

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: MCS

Postby pinkobsession » Tue Jan 31, 2012 1:36 pm

Dr Musat cand ne-a ascultat pe noi a fost cea mai riguroasa dintre toti. La Badiu se dadeau numai 9 si 10, la noi ea a dat (incredibil sau nu) si 6 la prezentarea studiului!
Eu am avut un studiu luat de pe medscape, o comparatie intre 2 combinatii medicamentoase pe 2 loturi de pacienti. Am urmat intocmai planul, am facut o prezentare f ok, am stiut cum se calculeaza toti indicii aia, m-a intrebat de prelucrarea statistica, de "semnificativ statistic", pana la urma mi-a dat 9 si a marait ca "studiul asta este platit de o firma de medicamente si evident ca a iesit ce au vrut ei".
Pune intrebari. Multe. Din cred ca toate cele despre care se vorbeste la MCS. Cateodata si din alte chestii conexe (de exemplu daca ai un studiu pe cardio.... din cardio; al meu era pe bpoc si m-a intrebat si din bpoc). Trebuie sa stii foarte bine cum s-au calculat toate chestiile din stduiul ala, sa te incadrezi in timp la prezentare si in general sa urmezi intocmai planul unui studiu.
Nu mai zic ca ne-au chemat la 10 acolo si am ajuns sa prezint la 7 seara (si dupa mine mai erau colegi...). Se tot intrerupe prezentarea pentru ca Badiu tot vine si pleaca. Partea buna e ca daca sunteti seria lui la final el pune toate notele si noua cei care am fost ascultati de Musat ne-a mai crescut.... adica pana la urma si cei care luasera 5 sau 6 la prezentare au luat 8 parca.
Noi am fost seria lui iar la lp faceam toata seria in biblioteca cu diversi asistenti. Nu avea fiecare grupa un asistent al lui, stateam toti 70 acolo pe mese, in picioare, unde nimeream

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: MCS

Postby yoana » Fri Feb 03, 2012 4:05 pm

multumesc mult, sper sa fie bine. faza e ca eu am tradus un studiu cu niste rezultate la care s-au folosit t test, fischer, despre astea mai stiu, dar mai e si o analiza de regresie logistica Cox...cred ca l schimb :mrgreen: aaaa, da, si ne au zis ca o sa dam si grila :mrgreen:

crazy neverland
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Sep 01, 2011 9:53 pm

Re: MCS

Postby crazy neverland » Sun Feb 05, 2012 9:23 pm

salutare, stie cum e prezentarea cu badiu? eu am un proiect original de cercetare(lucrat personal la el, nu articol tradus) si ma intreb daca e ok si nu e mai bine sa traduc un articol... tine careva cont de lucrarile originale? dintre cei care au facut anii trecuti, a dat cineva grila? thankies!

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: MCS

Postby pinkobsession » Sun Feb 05, 2012 9:34 pm

Da, si noi am dat grila. Nu a contat la nimic. Daca te asculta Badiu la prezentare e ok daca e bine facut studiul (adica urmeaza pasii aia), pune 1-2 intrebari din el si gata. Daca te asculta Musat tine cont de nota de la grila (la noi au fost f f f mici notele la grile).

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: MCS

Postby yoana » Sun Feb 05, 2012 10:27 pm

grilele alea sunt din cursuri sau...?

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: MCS

Postby pinkobsession » Mon Feb 06, 2012 1:26 am

Da

smooky899
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:13 pm

Re: MCS

Postby smooky899 » Sun Feb 24, 2013 2:51 am

MCS la ana aslan cum e? ca nu am reusit sa inteleg!

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: MCS

Postby Cactus » Sun Feb 24, 2013 11:07 am

smooky899 wrote:MCS la ana aslan cum e? ca nu am reusit sa inteleg!

e foarte ok, incomparabil mai bine ca la parhon. Se tin cursuri, nu mai tin minte daca se face prezenta, insa tin minte ca lumea mai venea. Am avut niste cursuri pdf, iar proful care de altfel e destul de simpatic, zice cam ce trebuie invatat, nu chiar TOT. La final, trebuie sa aduci un articol ale carui parti sa le cunosti (o sa vezi ca va zice care sunt partile articolului) si examen oral sau scris. La noi a inceput ca oral (primii 10 cred) apoi a devenit scris pentru ca se grabea undeva. Note mari, nu e o problema. Insa noi ne-am dat seama ulterior de scopul materiei asteia. Partea de statistica, care o sa vi se explice, foloseste la licenta. Testul student, intervale de incredere etc etc care sunt f greu de digerat, incearcati sa le intelegeti, daca nu le intelegeti, mai intrebati pt ca sunt destul de complicat de priceput de pe net. Si repet, toti o sa aveti nevoie macar de calcularea p-ului la licenta.
Succes!


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests