Cardiologie

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: Cardiologie

Postby De3a » Thu Nov 17, 2011 2:12 pm

imi spune si mie cineva cum e examenu la cardio Fundeni?:-S daca se cere in detaliu sau sunt subiecte de bun simt:-S si la practic e ok?:((

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Cardiologie

Postby Cactus » Thu Nov 17, 2011 5:23 pm

De3a wrote:imi spune si mie cineva cum e examenu la cardio Fundeni?:-S daca se cere in detaliu sau sunt subiecte de bun simt:-S si la practic e ok?:((

la practic depinde cu cine dai. eu am dat cu calin-el, si mi s-a parut cam enervant. ne-a tras in jos la nota finala. ne-a intrebat tipuri de stenturi.
La examenul mare din nou depinde cu cine dai. cu ginghina e cel mai bine, note mari, nu te baga in mari detalii. eu am dat cu conful si a fost de treaba, dar el te mai baga in detalii dar de bun simt. Ekg-urile nu sunt dificile daca ai invatat sa le citesti, evident.
Bafta!

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: Cardiologie

Postby De3a » Fri Nov 18, 2011 12:45 am

poti sa imi zici si mie in ce consta examenul practic ?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Cardiologie

Postby Cactus » Fri Nov 18, 2011 4:00 pm

De3a wrote:poti sa imi zici si mie in ce consta examenul practic ?

anamneza si examen obiectiv la un pacient. cate 2, din cate imi aduc aminte puteai sa iti alegi cu cine dai din grupa.
apoi mergeti si intrati cate unul in biroul lui (asa a fost la calin) si cateva intrebari apropo de caz.

De3a
senior
senior
Posts: 121
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:41 pm

Re: Cardiologie

Postby De3a » Fri Nov 18, 2011 11:56 pm

pai si notele cum sunt?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Cardiologie

Postby Cactus » Sat Nov 19, 2011 10:14 am

De3a wrote:pai si notele cum sunt?

la practic nu ne-a zis notele. la oral depinde cu cine dai. la ginghina sunt notele cele mai mari.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cardiologie

Postby rox » Sat Nov 19, 2011 12:05 pm

eu am dat cu Macarie ("Macu'" ) si am avut un EKG si 2 biletele cu cate un subiect scurt fiecare. EKG-ul e vital pentru ca face impresia, daca bajbai la el e mai putin intelegator la subiecte, daca te descurci bine la el e mai ok si la subiecte. Subiectele sunt scurte si foarte concise, nu vrea sa il aburesti si te cam repede strict la ce scrie pe bilet (uneori pe bilet sunt subiecte de genul "enumerati" si el vrea DOAR sa enumeri). Notele au fost 8-9-10.
La practic am dat cu Costel Matei si a fost ok, fiecare cu pacientul lui, numai blocuri dubioase :lol:
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

dea
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Jul 16, 2008 4:38 pm

Dr. Neagu

Postby dea » Mon Jan 23, 2012 4:59 pm

Buna! A facut cineva cardio la Floreasca cu dna dr Neagu? Aveti idee cum este?
Multumesc!

andreea_2007_med
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Tue Oct 11, 2011 11:11 am

Re: Cardiologie

Postby andreea_2007_med » Mon Feb 06, 2012 4:22 pm

aztecul_dilit wrote:cum e pana la urma cu proful de cardio de la Colentina, "Gadan", de e asa de strict cu notiunile pe care trebuie sa le invatam, gen fiziopat, anatomie, ekg? nu am nimic impotriva lor, adica "jos palaria" in fata intelectualului din prof, dar e cam fixist. ne-a dat seminar din ekg in care ne-a chemat in fata tuturor si ne-a cam facut "cu ou si cu otet". asa va fi si la examen? mi-e cam teama de outcome-ul lui, adica de note, desi am inteles ca notele sunt mari.

buna.da,e chiar atat de r... precum pare.si eu am fac cardio acolo si nu am plec cu impresii ok.tre sa sti f bn la exam,dar oricum ,daca e prost dispus t alegi cu o sapuneala.vedeti cu cazurile alea,sa l tratati f serios ca tine cont d ele la exam,chiar daca sustine ca sunt doar ,,o formalitate,,.nu da note f mici la exam daca nu s enerv.faza e ca tre sa inv f bn cursurile,pune intreb din ele.daca nu sti raspunsul t baga in fiziopat,anato,semio...si nu mai iesi de acolo :) .

User avatar
doctora.
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Apr 04, 2012 8:19 pm

Re: Cardiologie

Postby doctora. » Wed Apr 04, 2012 8:46 pm

hei, salut.

ce carte de cardio recomandati. cum vi se pare tratatul lui ghinghina? sau burts sau harrison cardiology?

thanks
BE THE CHANGE YOU WANNA SEE IN THE WORLD

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: Cardiologie

Postby Cactus » Thu Apr 05, 2012 7:09 am

doctora. wrote:hei, salut.

ce carte de cardio recomandati. cum vi se pare tratatul lui ghinghina? sau burts sau harrison cardiology?

thanks

harrison sau dorobantu sunt cele mai bune

CerealKiller
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Mar 29, 2012 9:32 am

Re: Cardiologie

Postby CerealKiller » Wed Apr 11, 2012 8:19 pm

Tratatul prof. Ginghina e foarte ok, mai putin partea de aritmii - mi s-a parut o abordare extrem de superficiala pentru un "textbook" (ma rog, e scrisa de dr. Radu Ciudin). Mi-a placut si tratatul prof. Carp, desi e aparut in 2002 si in 10 ani s-au "sucit" ghidurile destul de mult.

Pana la urma, tot batranul Braunwald ramane un reper, dar asta dupa examen, in cazul in care te-ai indragostit deja de materie.

iuliatz
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Apr 09, 2012 12:42 am
Location: bucuresti

Re: Cardiologie

Postby iuliatz » Tue May 29, 2012 8:54 pm

cardio la panduri (cu dr care au fost mutati de la caritas) prof dr Nanea stie cnva ceva...o lista de subiecte eventual? ms anticipat

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Cardiologie

Postby madaaa » Mon Mar 04, 2013 11:31 pm

salut! voi ce cursuri ati avut la colentina? tot cele in flash, cu multe scheme, dintre care multe in engleza? sau ati avut ceva mai elaborat?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Cardiologie

Postby dr.tm » Tue Mar 05, 2013 10:50 pm

madaaa wrote:salut! voi ce cursuri ati avut la colentina? tot cele in flash, cu multe scheme, dintre care multe in engleza? sau ati avut ceva mai elaborat?


exact ce este pe site-ul respectiv. la fel, cu punct si virgula.
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Cardiologie

Postby madaaa » Fri Mar 29, 2013 8:31 pm

damn, speram sa primesc alt raspuns :D
multumesc!

madaaa
senior
senior
Posts: 102
Joined: Fri Jul 24, 2009 1:32 pm

Re: Cardiologie

Postby madaaa » Sat Mar 30, 2013 4:42 pm

inca o intrebare despre cardio la colentina: voi ati primit si cursurile de la atelierele de ekg si eco? ca vad ca nu le pun pe site si proful oricum s-a suparat ca ii cerem cursurile. a zis ca nicaieri in lume nu se mai dau cursuri studentilor :|

gigimacelaru
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Sep 20, 2010 11:51 pm

Re: Cardiologie

Postby gigimacelaru » Mon May 20, 2013 2:31 pm

Stie cineva cum e Radu Ciudin ca asistent?

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Re: Cardiologie

Postby Atyna » Mon Jun 24, 2013 3:17 pm

De3a wrote:imi spune si mie cineva cum e examenu la cardio Fundeni?:-S daca se cere in detaliu sau sunt subiecte de bun simt:-S si la practic e ok?:((



Buna! imi poti spune si mie cum a fost la examen/e ? cam ce subiecte au picat,cum a fost la practic,grila,oral ? :D
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Re: Cardiologie

Postby Atyna » Mon Jun 24, 2013 3:20 pm

Cactus wrote:
De3a wrote:imi spune si mie cineva cum e examenu la cardio Fundeni?:-S daca se cere in detaliu sau sunt subiecte de bun simt:-S si la practic e ok?:((

la practic depinde cu cine dai. eu am dat cu calin-el, si mi s-a parut cam enervant. ne-a tras in jos la nota finala. ne-a intrebat tipuri de stenturi.
La examenul mare din nou depinde cu cine dai. cu ginghina e cel mai bine, note mari, nu te baga in mari detalii. eu am dat cu conful si a fost de treaba, dar el te mai baga in detalii dar de bun simt. Ekg-urile nu sunt dificile daca ai invatat sa le citesti, evident.
Bafta!



cum se repartizeaza profii pt practic ? eu de ex il am pe dr Popescu si da,insista pe eco si da,nu am facut mare lucru la stagiu pentru ca a fost mai mereu plecat la diverse cursuri/congrese/etc.
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Re: Cardiologie

Postby Atyna » Wed Jun 26, 2013 2:56 pm

A dat cineva practic/oral cu dr Roxana Enache cardio fundeni ? :D
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Re: Cardiologie

Postby Atyna » Sat Jun 29, 2013 6:31 pm

rox wrote:eu am dat cu Macarie ("Macu'" ) si am avut un EKG si 2 biletele cu cate un subiect scurt fiecare. EKG-ul e vital pentru ca face impresia, daca bajbai la el e mai putin intelegator la subiecte, daca te descurci bine la el e mai ok si la subiecte. Subiectele sunt scurte si foarte concise, nu vrea sa il aburesti si te cam repede strict la ce scrie pe bilet (uneori pe bilet sunt subiecte de genul "enumerati" si el vrea DOAR sa enumeri). Notele au fost 8-9-10.
La practic am dat cu Costel Matei si a fost ok, fiecare cu pacientul lui, numai blocuri dubioase :lol:




buna! iti mai aduci aminte ce subiecte au picat la oral?
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: Cardiologie

Postby pee1 » Sun Jun 30, 2013 10:34 am

eu am dat cu Ginghina si mai era un prof langa, dar nu stiu cum il cheama. Pe ekg am avut un bav iar la oral am avut complicatiile stenozei mitrale..a mai picat stadializarea aia La Fontaine...ceva din endocardita...sunt subiecte simple, iar daca dai cu Ginghina e foarte ok...il mai intreba pe proful de langa daca are vreo intrebare, iar de obicei nu avea:)))

User avatar
Atyna
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Sep 14, 2008 8:28 pm

Re: Cardiologie

Postby Atyna » Sun Jun 30, 2013 8:55 pm

pee1 wrote:eu am dat cu Ginghina si mai era un prof langa, dar nu stiu cum il cheama. Pe ekg am avut un bav iar la oral am avut complicatiile stenozei mitrale..a mai picat stadializarea aia La Fontaine...ceva din endocardita...sunt subiecte simple, iar daca dai cu Ginghina e foarte ok...il mai intreba pe proful de langa daca are vreo intrebare, iar de obicei nu avea:)))



si intreaba si din carte sau daca ii zici din slide-uri e suficient?
He who has a why to live can bear almost any how.
-Friedrich Nietzsche-

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: Cardiologie

Postby pee1 » Sun Jun 30, 2013 11:57 pm

nu stiu ce slide-uri...am invatat din carte...nu prea intreaba nimic in plus...doar daca zici prea putin si te opresti te mai ajuta ea

aneurisma
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Jun 23, 2013 9:04 am

Re: Cardiologie

Postby aneurisma » Wed Jul 17, 2013 10:57 am

cum e marirea la colentina (prof. dan- parca)? e recomandat de inecrcat? merci :)
bethechangeuwannaseeintheworld

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Cardiologie

Postby dr.tm » Thu Jul 18, 2013 11:05 pm

aneurisma wrote:cum e marirea la colentina (prof. dan- parca)? e recomandat de inecrcat? merci :)

poate sa fie oral sau scris. depinde cat timp/chef si ce dispozitie are. au fost cativa carora le-a marit cu 1 pct. dar au fost si persoane care au ramas cu ac nota. go 4 it !
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: Cardiologie

Postby VSN » Thu Jul 25, 2013 10:27 pm

Stie cineva cum pot sa ma inscriu in calitate de student ca si participant pasiv la Congresul National de Cardio de anul acesta? Pe siteul Societatii Romane de Cardiologie nu se face nicio referire la aceasta categorie de potentiali participanti. Am intrebat-o in doua randuri pe fosta mea asistenta de semio dar nu mi-a dat - dintr-un motiv sau altul - un raspuns, iar la e-mailul trimis in urma cu un timp Societatii de Cardio nici acum nu am primit vreun raspuns. Asa ca ma bazez pe experienta sau cunostintele studentilor mai mari care au participat/au avut colegi care au participat si care pot sa ma lamureasca.
Va multumesc! :)

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Cardiologie

Postby ex_nunc » Thu Jul 25, 2013 11:21 pm

http://www.cardioportal.ro/contact

ma gandesc ca poti suna la nr de telefon si sa intrebi.
daca nu, te poti inscrie http://www.cardioportal.ro/congrese/ind ... /inscriere si probabil e suficient sa notezi la specialitate "student".dar mai bine suni pt informatii corecte. :?:

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: Cardiologie

Postby VSN » Thu Jul 25, 2013 11:36 pm

ex_nunc wrote:http://www.cardioportal.ro/contact

ma gandesc ca poti suna la nr de telefon si sa intrebi.
daca nu, te poti inscrie http://www.cardioportal.ro/congrese/ind ... /inscriere si probabil e suficient sa notezi la specialitate "student".dar mai bine suni pt informatii corecte. :?:


Mersi! :)
Intr-un final o sa sun daca nu aflu nimic, mai ales dat ca a trecut termenul limita de inscriere.

ina09
junior
junior
Posts: 82
Joined: Thu Feb 05, 2009 7:58 pm

Re: Cardiologie

Postby ina09 » Thu Sep 26, 2013 8:56 am

Buna! Argumente pro si contra pt cardio la colentina? multumesc anticipat!

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Mariri Floreasca?

Postby VSN » Wed Mar 26, 2014 5:57 pm

Buna!

Marirea la cardio Floreasca stiti cum este? Dupa aceeasi structura - grile, compl simplu, multiplu si grupat? Are catedra vreun "principiu" conform caruia nu mareste cu mai mult de 1/2 pct? :? Sau nota depinde tot de performanta studentului? :)

Va multumesc!

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: Cardiologie

Postby XaphanDeumos » Sun Jun 29, 2014 1:49 pm

Si eu as vrea sa stiu cum este marirea la Floreasca. Se va da tot grila sau va fi oral? Sunt sanse sa mareasca la 10? ( evident, daca stii). Multumesc!
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

claudiu21
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Aug 04, 2009 12:19 pm

Re: Cardiologie

Postby claudiu21 » Sun Jun 29, 2014 3:54 pm

Am dat marire la Floreasca in septembrie, anul trecut. Au fost grile doar cu cazuri clinice , profa Dorobantu a zis ca le-a facut special pentru mariri. Atmosfera ca la examenul normal, nu se poate comunica, mai ales ca vin mai putini studenti. Dar partea buna e ca s-au dat si 2-3 puncte , chiar si 4 puncte (de la 6 la 10), daca ai invatat si te descurci cat de cat. Deci mergeti cu incredere, nu e nimic de pierdut. Foarte putini nu au luat nimic in plus. Bafta !

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: Cardiologie

Postby VSN » Wed Jul 02, 2014 10:48 am

XaphanDeumos wrote:Si eu as vrea sa stiu cum este marirea la Floreasca. Se va da tot grila sau va fi oral? Sunt sanse sa mareasca la 10? ( evident, daca stii). Multumesc!


Hey, Xaphan! Pana la urma am mai obtinut si eu cateva info utile.
Intr-adevar, e o catedra pro marire, nu cauta sa te traga in jos.
Intr-adevar, marirea e un pic mai grea fata de examenul din timpul anului, insa daca vrei si inveti ti se poate mari. Si eu am auzit de studenti de anul trecut care si-au marit si cu 2-3 pct nota initiala.

Deci, ptr cine isi doreste, mult spor la invatat pe timpul verii! :D

Mersi, Claudiu21, ptr info! :) Stii cumva daca se mai aplica acea curba a lui Gauss care era in timpul semestrului? Sau mai are vreo relevanta impresia asistentului? Sau nota se da exclusiv pe rezultatul din grila?

claudiu21
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Aug 04, 2009 12:19 pm

Re: Cardiologie

Postby claudiu21 » Thu Jul 03, 2014 2:17 pm

Nu mai au nicio treaba cu impresia asistentului, nu conteaza ce nota ai avut in timpul anului. Si nici nu va ameninta ca se va scadea nota, daca va descurcati mai prost ca la primul examen, cum fac alte catedre (oricum asta e pentru creduli). Intr-adevar, dupa corectare si afisarea notelor de la marire , sunt puse acolo si niste intervale de punctaje ce corespund diferitelor note. Sincer nu stiu daca e curba Gauss ca la carte sau mai mult din ochi asa sunt stabilite intervalele. Oricum cat faci, atat iei. Deci spor la invatat si incredere ! :)

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: Cardiologie

Postby XaphanDeumos » Sat Jul 05, 2014 12:03 pm

Multumesc pentru info! Am nevoie sa-mi mareasca de la 9 la 10 si de aceea eram putin in dubii, pentru ca exista catedre la care e foarte greu sa-ti maresti, indiferent de nota. Daca ar fi grile din cazuri clinice ar fi mult mai bine, insa circula un zvon cum ca s-ar da oral cu Prof. Dorobantu :?
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

cosmin91
Posts: 3
Joined: Sat Jul 26, 2014 6:15 pm

Re: Cardiologie

Postby cosmin91 » Sat Jul 26, 2014 6:19 pm

Stie cineva cum e la marire la cardio Elias?

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: Cardiologie

Postby VSN » Sat Jul 26, 2014 9:55 pm

XaphanDeumos, de unde ai auzit acest zvon? Eu nu am auzit asa ceva. La cati doritori ar fi la cardio din ambele serii sansele ca examenul sa fie oral cu profa sunt destul de mici...

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: Cardiologie

Postby XaphanDeumos » Sun Jul 27, 2014 11:55 am

VSN..de la prieteni ai prietenilor ..so, nu pot garanta nimic:)) ai dreptate, sunt sanse mici sa fie oral..
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests