chirurgie

aneurisma
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Jun 23, 2013 9:04 am

Re: chirurgie

Postby aneurisma » Thu Dec 05, 2013 4:09 pm

hai sa nu mai deviem totusi. cineva chirurgie la floresca cu negoi? pareri, sfaturi?

multumiri in avans
bethechangeuwannaseeintheworld

cryssa
Posts: 4
Joined: Sat Nov 30, 2013 2:25 pm

Re: chirurgie

Postby cryssa » Sun Dec 08, 2013 7:06 pm

pee1 wrote:
cryssa wrote:chirurgie elias?stie careva ceva?

am facut cu dr. Calu..a fost fff ok la stagiu..unul dintre asistentii mei preferati. La examenul practic dadeam cate 3 la pacient cu dr. Miron, fara note, a fost ok. La examenul mare grila si poze, pozele nasoale rau, iar grilele sunt in detaliu, mai ales ale dr. Angelescu, note de toate felurile, sunt si 10, dar nu f multi, cred ca depinde de la serie la serie.

ms frumos

cryssa
Posts: 4
Joined: Sat Nov 30, 2013 2:25 pm

Re: chirurgie

Postby cryssa » Sun Dec 08, 2013 7:17 pm

aneurisma wrote:hai sa nu mai deviem totusi. cineva chirurgie la floresca cu negoi? pareri, sfaturi?

multumiri in avans

daca e vorba de ionut negoi eu am facut cu el anatomie...din cate stiu acum preda doar chirurgie..posibil sa se ia de voi si sa va ia la misto daca nu invatati...dar e f ok...mai ales daca va vede ca va dati interesul..in sala explica ce face si dc..oricum daca e ceva interesant in sala va zice, chiar daca nu opereaza el..poti sa il intrebi si chestii care nu au legatura cu chirurgia neaparat, noua cel putin ne rasp cu f mare placere.
si daca ai nevoie de ajutorul lui, ca doctor, la fel ajuta cu cea mai mare placere.

cryssa
Posts: 4
Joined: Sat Nov 30, 2013 2:25 pm

Re: chirurgie

Postby cryssa » Sun Dec 08, 2013 7:31 pm

cryssa wrote:
pee1 wrote:
cryssa wrote:chirurgie elias?stie careva ceva?

am facut cu dr. Calu..a fost fff ok la stagiu..unul dintre asistentii mei preferati. La examenul practic dadeam cate 3 la pacient cu dr. Miron, fara note, a fost ok. La examenul mare grila si poze, pozele nasoale rau, iar grilele sunt in detaliu, mai ales ale dr. Angelescu, note de toate felurile, sunt si 10, dar nu f multi, cred ca depinde de la serie la serie.

ms frumos...ati invatat din cursuri sau ati avut carte?

pee1
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:28 pm

Re: chirurgie

Postby pee1 » Mon Dec 09, 2013 2:29 pm

Din carte pentru cursurile dr. Miron, din cursurile dr. Angelescu si dr. Calu.

User avatar
Kamy
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Oct 21, 2008 11:02 pm
Location: Constanta
Contact:

Re: chirurgie

Postby Kamy » Thu Apr 03, 2014 3:28 pm

Stie cineva cum sunt grilele la Chirurgie SUUB I anul V?

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: chirurgie

Postby XaphanDeumos » Sat Jul 05, 2014 12:08 pm

A dat cineva marire la chirurgie SUUB II la profesorul Neagu? Sub ce forma se da? Grile/sinteza/oral si de ce dificultate? Sunt sanse sa mareasca la 10 sau incerc degeaba? Multumesc!
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: chirurgie

Postby Doddy » Wed Jul 09, 2014 1:27 am

XaphanDeumos wrote:A dat cineva marire la chirurgie SUUB II la profesorul Neagu? Sub ce forma se da? Grile/sinteza/oral si de ce dificultate? Sunt sanse sa mareasca la 10 sau incerc degeaba? Multumesc!

Acum doi ani a marit, chiar si cu 3-4 puncte.
Eu am avut la examenul din iarna 5 subiecte parca, iar la marire am inteles ca le-a dat tot pe acelea, sau oricum ceva fff asemanator (gen la examen stiu ca am avut "Complicatiile ulcerului", iar la mariri a dat "Cauzele ulcerului", oricum foarte asemanator). Am inteles insa ca intre timp a bagat grile, deci se poate sa dea grila acum (cel mai probabil aceleasi).
Dar da, de marit daca faci bine mareste ;)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: chirurgie

Postby XaphanDeumos » Thu Jul 10, 2014 4:25 pm

Multumesc pt raspuns, Doddy!
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

e.med
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:02 pm

Re: chirurgie

Postby e.med » Sat Jul 26, 2014 12:21 am

A dat cineva marire la chirurgie Fundeni (anul 4)? Vacanta placuta in continuare! :)

PatriciaNk
Posts: 2
Joined: Wed Aug 20, 2014 3:14 pm

Re: chirurgie

Postby PatriciaNk » Fri Sep 26, 2014 12:05 am

dr_LuLu wrote:
anyrok23 wrote:Cum este la chirurgie SUUB IV (la shavroski)? Despre examen, despre profi ce puteti sa imi spuneti..



profi: la cursuri au venit si-au sustinut slidurile prin rotatie. la lp-uri nu s-a facut cine stie ce, ni s-a aratat cam cum se intocmeste o prezentare de caz chirurgical, instrumentarul cum se numeste, la ce foloseste si cateva tehnici chirurgicale de baza etc dar nimic sofisticat. nu stiu insa cum fost faza cu intratul in sala dar pareau destul de permisivi vizavi de cei care s-au aratat foarte interesati sa profundeze materia deci nu cred sa refuze pe vreun doritor.

prezenta: in fiecare dimineata la secretara. obligatorie. cu mult circ, dar fara o importanta capitala la examenul final din cate am vazut eu. poate s-au mai schimbat lucrurile. ideea e ca se face prezenta si nu e indicat sa risti sa acumulezi un numar de absente care sa bata la ochi sau sa o socheze pe secretara, gen. better to be safe than sorry!


examen practic: cu profu mare. ti se pune in brate un obiect din trusa de instrumente si esti intrebat cum se numeste, la ce foloseste etc. de preferat sa fii cat mai coerent si mai sigur pe tine. la caz ti se mai poate da un al doilea instrument de recunoscut dar "nota" de la practic este pur informativa adica nu a picat nimeni.


examen scris: 10 subiecte de redactat pe care le extrage seful de serie in ziua cu pricina dar sunt strict din lista [pe care o gasesti in ce am arhivat eu mai jos]. timp acordat = 1 ora. se poate lua 10. NU se face curba lui gauss.

:roll: cu speranta ca nu au aparut modificari radicale in metodologia acestei materii, am atasat aici niste materiale utile :

http://rapidshare.com/files/433858024/Chirurgie.rar


bafta multa! :allright:


Buna! Crezi ca mai poti sa urci odata lista cu materiale pt chirurgie, in special lista cu subiecte pt examen, te rog?
Sau daca mai are altcineva alte informatii despre chirurgia la SUUB IV?

VSN
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Feb 01, 2013 6:18 pm

Re: chirurgie

Postby VSN » Mon Jan 19, 2015 6:11 pm

Buna!

Poate da cineva mai multe detalii despre stagiul de chirurgie de an V de la SUUB I (conf. dr. Danut Vasile)? Nu cunosc pe nimeni care sa fi facut la I si nici detalii recente pe imed nu am gasit.
Se ocupa de tine sau mai mult sprijini peretii?
Cum este evaluarea finala? Cam ce note se iau?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: chirurgie

Postby Chingachgook » Mon Jan 19, 2015 6:13 pm

regula generala e ca la chirurgie nu se ocupa nimeni de tine indiferent de spital. dar daca chiar vrei sa faci chirurgie baga-te in seama, du-te prin garzi si pastreaza un echilibru intre a fi prea intruziv si a astepta sa traga ei de tine. ca nu vor trage.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

cris14cris
Posts: 3
Joined: Wed Jul 02, 2014 2:44 am

Re: chirurgie

Postby cris14cris » Thu Sep 17, 2015 2:21 pm

Buna! Are cineva liste de subiecte de la Chirurgie SUUB III? Multumesc!

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: chirurgie

Postby Oana93 » Wed Sep 30, 2015 7:50 pm

Chirurgie an V Bagdasar? Pareri, sfaturi, asistenti?

adelina93
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Wed Oct 21, 2015 9:53 pm

Re: chirurgie

Postby adelina93 » Sat Sep 24, 2016 10:07 am

Oana93 poți sa-mi spui te rog cum.a fost chir la bagdasar în anul 5?mersi

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: chirurgie

Postby mihai_525 » Sat Sep 24, 2016 1:37 pm

la bagdasar e floare la ureche au un colectiv f misto si f bine sudat cu exceptia unuia gras cu barba nu stiu cum il cheama oricum dubios individ...
conf grigorean care e prof mai nou este un om deosebit
este singurul profesor care face garzi (din cate stiu eu)
America first

User avatar
Sandrax
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Oct 27, 2016 5:29 pm

Re: chirurgie

Postby Sandrax » Thu Oct 27, 2016 5:39 pm

Buna!
Cum este examenul la chirurgie SUUB I - an V?
VSN imi poti da informatii, te rog?

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: chirurgie

Postby adi » Thu Oct 27, 2016 6:06 pm

Sandrax wrote:Buna!
Cum este examenul la chirurgie SUUB I - an V?


Nu e dificil, ti se da un om al strazii antrenat sa mimeze durere abdominala. Cea mai grea parte e sa fii atent la ce incizii au facut cei din seriile anterioare, ca sa o faci pe a ta in locul gol. Nu au multe organe ramase anyways, totul e sa stai departe de organele unice.

Cat timp mai ai ceasul la mana dupa ce ai inchis, treci lejer.
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: chirurgie

Postby Calico » Thu Oct 27, 2016 7:04 pm

Cica anul asta i-au antrenat sa mimeze arsurile.

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: chirurgie

Postby mihai_525 » Thu Oct 27, 2016 11:25 pm

ah apropo de gluma lui adi si de faptul ca daca as fi facut o astfel de gluma m-ar fi dat afara de la gradinita
Image
America first

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: chirurgie

Postby mihai_525 » Thu Oct 27, 2016 11:25 pm

happy halloween surgery students !
America first

Gmail
Posts: 4
Joined: Tue Sep 27, 2016 7:08 am

Re: chirurgie

Postby Gmail » Wed Jan 11, 2017 10:06 pm

Stie cineva cum e examenul la chirurgie bagdasar (anul5)? Merci !!!

User avatar
AngelicaIonescu
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Jun 07, 2013 8:20 pm
Location: Bucuresti

Re: chirurgie

Postby AngelicaIonescu » Thu Jan 19, 2017 3:45 pm

Hei! Cum este chirurgia ( an V ) la Sp. Carol Davila? Ce asistent recomandati? Multumesc mult!


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests