chirurgie

sladubi
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Feb 15, 2010 3:41 pm

chirurgie

Postby sladubi » Tue Sep 28, 2010 2:21 pm

Cum e chirurgia la Sf. Maria? prezenta, examen, note?
mersi :)

viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: chirurgie

Postby viomed » Tue Sep 28, 2010 9:07 pm

dar la fundeni?

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: chirurgie

Postby ionutz_1185 » Wed Sep 29, 2010 10:59 am

viomed wrote:dar la fundeni?

chirurgia la Cantacuzino ??
multumesc! raman dator! :D

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: chirurgie

Postby laleaua neagra » Wed Sep 29, 2010 12:27 pm

chir la fundeni-hmm...e cred ca numa un asitent care se okupa de studenti:silviu ciurea,restul poate kam juma d ora o ora,ca au operatii;se intra in sala dc vreti si note multi d 9 si 10

laleaua neagra
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jan 15, 2009 12:13 pm

Re: chirurgie

Postby laleaua neagra » Wed Sep 29, 2010 12:32 pm

suub3?cum e?

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: chirurgie

Postby durere de cap » Wed Sep 29, 2010 1:38 pm

laleaua neagra wrote:suub3?cum e?


note mari.la inceput poate va baga cineva in seama (2, max 3 sapt).ca asiatenti recomand:dr.pariza sau conf.dr.ion daniel sau dr.alexandra bolocan; de fapt cam astia sunt:D.intra in sala cine vrea.

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: chirurgie

Postby durere de cap » Wed Sep 29, 2010 1:38 pm

chirurgie iob?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: chirurgie

Postby rox » Wed Sep 29, 2010 1:55 pm

La chirurgie IOB daca esti interesat de domeniu asistentii te primesc la sala cu bratele deschise, ai ocazia sa inveti si sa faci multe. Majoritatea asistentilor sunt foarte de treaba si deschisi asa catre studenti (daca te duci si zici ca vrei sa intri in sala nu cred ca te refuza cineva), daca vrei sa faci treaba ai ce face, daca nu au niste fotolii plusate pe hol acolo :D
Eu am prins chirurgie acolo si in anul 3 (tot anul) si in anul 4 si am avut cativa colegi care s-au lipit bine de ei.
Cursurile nu mai stiu cum sunt, mie alea din anul 4 mi s-au parut a fi aceleasi cu ce am facut si in anul 3 :) Noi ne-am luat in anul 3 cartile de chirurgie de Palade si corespund (pe vremea aia nu era manualul ala "unic" de chirurgie, despre care habar n-am cum e).
Examenul la noi a fost grila, complement simplu si multiplu, note decente (in intervalul 8-9 majoritatea, dar au fost si de 10 cativa, la fel cum au fost si 7 si 6 cativa), intrebari rezonabile daca citeai (imi amintesc totusi ca in anul 3 mi s-a parut mult mai de detaliu examenul decat ma asteptam).
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: chirurgie

Postby durere de cap » Wed Sep 29, 2010 4:40 pm

rox wrote:La chirurgie IOB daca esti interesat de domeniu asistentii te primesc la sala cu bratele deschise, ai ocazia sa inveti si sa faci multe. Majoritatea asistentilor sunt foarte de treaba si deschisi asa catre studenti (daca te duci si zici ca vrei sa intri in sala nu cred ca te refuza cineva), daca vrei sa faci treaba ai ce face, daca nu au niste fotolii plusate pe hol acolo :D
Eu am prins chirurgie acolo si in anul 3 (tot anul) si in anul 4 si am avut cativa colegi care s-au lipit bine de ei.
Cursurile nu mai stiu cum sunt, mie alea din anul 4 mi s-au parut a fi aceleasi cu ce am facut si in anul 3 :) Noi ne-am luat in anul 3 cartile de chirurgie de Palade si corespund (pe vremea aia nu era manualul ala "unic" de chirurgie, despre care habar n-am cum e).
Examenul la noi a fost grila, complement simplu si multiplu, note decente (in intervalul 8-9 majoritatea, dar au fost si de 10 cativa, la fel cum au fost si 7 si 6 cativa), intrebari rezonabile daca citeai (imi amintesc totusi ca in anul 3 mi s-a parut mult mai de detaliu examenul decat ma asteptam).


mersi frumos!

viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: chirurgie

Postby viomed » Wed Sep 29, 2010 6:06 pm

laleaua neagra wrote:chir la fundeni-hmm...e cred ca numa un asitent care se okupa de studenti:silviu ciurea,restul poate kam juma d ora o ora,ca au operatii;se intra in sala dc vreti si note multi d 9 si 10


Multumesc!

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: chirurgie

Postby Sz11 » Fri Oct 01, 2010 5:51 pm

Chirurgie bagdasar?

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: chirurgie

Postby ionutz_1185 » Fri Oct 01, 2010 7:20 pm

Sz11 wrote:Chirurgie bagdasar?

eu am facut in anul 4..si e super lejer...
ca asistenti dr.badiu dr benjalaun dr rares stoian -cei care se ocupa de studenti cat de cat
in rest e cam frectie la ceilalti......
daca vrei sa mergi in sala te primesc si unii iti si mai arata,mai ales rezidentii.
la curs: parca luni si vineri 2 ore si in rest 1h, materia este explicata concis, vin toti asistentii prin rotatie...
cu mici exceptii toti stiu k lumea sa explice: Dr. Paraschiv. Dr Badiu Dr Popescu Dr Stoian
examenul practic e lejer 2-3 studenti vad un pacient fac o anamneza si ex obiectiv si merg in sala doctorilor unde se da cu asistentul de grupa...
examenul oral se da cu Prof. Gavrilescu- e super tare...mosu fumeaza intr-o veselie.ce i drept e cam inspaimantator la cum arata, insa la examen e super 3 subiecte...si e bine sa fii pe subiect ca de nu. vorbesti pe alaturi te pica..se intra in ordinea grupelor.nu accepta alta ordine
notele foarte mari multi de 9 si 10, rar cate un 7-8 iar note mai mici doar cu dorinta expresa a examinatului :mrgreen: :mrgreen:

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: chirurgie

Postby Sz11 » Fri Oct 01, 2010 9:49 pm

perfect! multumesc pt vestile bune!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: chirurgie

Postby Riley » Sat Oct 02, 2010 3:26 pm

ionutz_1185 wrote:
Sz11 wrote:Chirurgie bagdasar?

eu am facut in anul 4..si e super lejer...
ca asistenti dr.badiu dr benjalaun dr rares stoian -cei care se ocupa de studenti cat de cat
in rest e cam frectie la ceilalti......
daca vrei sa mergi in sala te primesc si unii iti si mai arata,mai ales rezidentii.
la curs: parca luni si vineri 2 ore si in rest 1h, materia este explicata concis, vin toti asistentii prin rotatie...
cu mici exceptii toti stiu k lumea sa explice: Dr. Paraschiv. Dr Badiu Dr Popescu Dr Stoian
examenul practic e lejer 2-3 studenti vad un pacient fac o anamneza si ex obiectiv si merg in sala doctorilor unde se da cu asistentul de grupa...
examenul oral se da cu Prof. Gavrilescu- e super tare...mosu fumeaza intr-o veselie.ce i drept e cam inspaimantator la cum arata, insa la examen e super 3 subiecte...si e bine sa fii pe subiect ca de nu. vorbesti pe alaturi te pica..se intra in ordinea grupelor.nu accepta alta ordine
notele foarte mari multi de 9 si 10, rar cate un 7-8 iar note mai mici doar cu dorinta expresa a examinatului :mrgreen: :mrgreen:


exact ca acum 3 ani este! ;) si nu va speriati de prof, este suuuper de treaba :allright: :allright:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: chirurgie

Postby Sz11 » Sat Oct 02, 2010 8:44 pm

Riley wrote:
ionutz_1185 wrote:
Sz11 wrote:Chirurgie bagdasar?

eu am facut in anul 4..si e super lejer...
ca asistenti dr.badiu dr benjalaun dr rares stoian -cei care se ocupa de studenti cat de cat
in rest e cam frectie la ceilalti......
daca vrei sa mergi in sala te primesc si unii iti si mai arata,mai ales rezidentii.
la curs: parca luni si vineri 2 ore si in rest 1h, materia este explicata concis, vin toti asistentii prin rotatie...
cu mici exceptii toti stiu k lumea sa explice: Dr. Paraschiv. Dr Badiu Dr Popescu Dr Stoian
examenul practic e lejer 2-3 studenti vad un pacient fac o anamneza si ex obiectiv si merg in sala doctorilor unde se da cu asistentul de grupa...
examenul oral se da cu Prof. Gavrilescu- e super tare...mosu fumeaza intr-o veselie.ce i drept e cam inspaimantator la cum arata, insa la examen e super 3 subiecte...si e bine sa fii pe subiect ca de nu. vorbesti pe alaturi te pica..se intra in ordinea grupelor.nu accepta alta ordine
notele foarte mari multi de 9 si 10, rar cate un 7-8 iar note mai mici doar cu dorinta expresa a examinatului :mrgreen: :mrgreen:


exact ca acum 3 ani este! ;) si nu va speriati de prof, este suuuper de treaba :allright: :allright:


:peace:

andrei.mihaela
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 26, 2008 12:16 pm

Re: chirurgie

Postby andrei.mihaela » Sun Oct 03, 2010 8:51 am

ce stiti de chirurgia in suub 1 la palade?

Sz11
senior
senior
Posts: 112
Joined: Sun Apr 13, 2008 8:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: chirurgie

Postby Sz11 » Sun Oct 03, 2010 8:31 pm

am facut acolo anu trecut, in 4..si e cam asa
se face prezenta la stagiu in fiecare zi, vor veni pe rind "asistentii" sa va vorbeasca. nu veti vedea nici un pacienti, si stagiu si curs vor fi in sala de raport de la etaju 6. cine vrea sa intre in sala e bine venit (nu conteaza la nimic...).
cursul e tinut ori de prof (la inceput) ori de dl conf..daca aveti cartile...nu e nevoie sa stai si la curs, e cuvint cu cuvint din carte.
aveti voie la 3 absente, de la 4 in sus trebuie recuperate in garda (fie mergeti in sala de op, fie jos la UPU cu medicul respectiv care e de garda atunci..bine e sa va duceti cu dr Dorin Popa..)
dr Popa e singurul care va va face prezenta, va va invata repede numele si e bine sa nu chiuliti.
dumnealui si dr Emel Suliman (super doctorita!!!) sint singurii care depun efort! bestiali !:)
examenul e greu, trebuie sa scrieti exact ca in carte si veti avea 10...altfel..note aleatorii, nu pica multi, dar sint ceva cauzuri ....
trebuie sa scrieti la absolut toate subiectele cite ceva!! nu lasati nici un subiect nerezolvat!

bafta...

purple89
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 04, 2010 7:16 pm

Re: chirurgie

Postby purple89 » Mon Oct 04, 2010 7:39 pm

Dar In SUUB II cum e chirurgia?
Si cu prezentele cum fac?
La fel ca in SUUB I?

Ms.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: chirurgie

Postby Riley » Mon Oct 04, 2010 8:10 pm

eu am facut semio chir in anul 3 in SUUB II (la Oprescu et 7 nu?). La noi nu s-a tinut deloc cont de prezenta (totusi la anul 4-deci al doilea an de chirurgie era o condica din ce am inteles). NU am facut NIMIC (dar ABSOLUT nimic), s-au tinut cateva cursuri si alea in bataie de joc (eu l-am avut asistent pe dr Gangura parca il chema-fugea de noi pe hol). Examenul scris l-am dat din celebra lista afisata la avizier, s-au extras 10 subiecte de catre seful de serie si in 2 ore a trebuit sa completam cele 10 file date de ei (am avut caiet de examen-ca la ex de specialitate). Notele au fost date in bataie de joc, foarte mici spunandu-ne ca ei au corectat dupa Priscu, Angelescu si Schwarts si ca deh cea mai mare nota a fost 7 si ne-au marit la toti notele cu 3 puncte ca sa se ia 10. Nu am facut nimic si la final au avut pretentii! MIZERABIL!!!
Iar ex practic a fost o bataie de joc, vreo 2-3 grupati la un pacient si dupa discutia cu conful sau seful de lucrari in sala de raport unde te plimba prin toata materia inclusiv din cea de anul urmator dorind sa iti arate ca oricum nu stii nimic! :hate: :hate:

later edit: pt examen am invatat din Angelescu-erau cartile alea mici de admitere in rezidentiat si a fost ok (am fost printre norocosii cu nota mare)-nu am fost nici la stagiu nici la curs!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

purple89
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Oct 04, 2010 7:16 pm

Re: chirurgie

Postby purple89 » Mon Oct 04, 2010 8:52 pm

Multumesc Riley.

andrei.mihaela
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 26, 2008 12:16 pm

Re: chirurgie

Postby andrei.mihaela » Sat Oct 09, 2010 3:15 pm

multumesc mult :) :*

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: chirurgie

Postby Velvet Underground » Sat Oct 09, 2010 3:20 pm

Riley wrote:eu am facut semio chir in anul 3 in SUUB II (la Oprescu et 7 nu?). La noi nu s-a tinut deloc cont de prezenta (totusi la anul 4-deci al doilea an de chirurgie era o condica din ce am inteles). NU am facut NIMIC (dar ABSOLUT nimic), s-au tinut cateva cursuri si alea in bataie de joc (eu l-am avut asistent pe dr Gangura parca il chema-fugea de noi pe hol). Examenul scris l-am dat din celebra lista afisata la avizier, s-au extras 10 subiecte de catre seful de serie si in 2 ore a trebuit sa completam cele 10 file date de ei (am avut caiet de examen-ca la ex de specialitate). Notele au fost date in bataie de joc, foarte mici spunandu-ne ca ei au corectat dupa Priscu, Angelescu si Schwarts si ca deh cea mai mare nota a fost 7 si ne-au marit la toti notele cu 3 puncte ca sa se ia 10. Nu am facut nimic si la final au avut pretentii! MIZERABIL!!!
Iar ex practic a fost o bataie de joc, vreo 2-3 grupati la un pacient si dupa discutia cu conful sau seful de lucrari in sala de raport unde te plimba prin toata materia inclusiv din cea de anul urmator dorind sa iti arate ca oricum nu stii nimic! :hate: :hate:

later edit: pt examen am invatat din Angelescu-erau cartile alea mici de admitere in rezidentiat si a fost ok (am fost printre norocosii cu nota mare)-nu am fost nici la stagiu nici la curs!



I feel you bro, la fel si la noi.
Naspa stagiu.
Dar Gangura era ok, stai sa vezi cum era Gradinaru :D
Pe Dom' Profesor Oprescu intr-un an de stagiu l-am vazut prin in spital (zic in spital, nu in sala de operatii sau prin sectie) o singura data.
Iar la practic asa a fost si la noi, am mers in sala de raport ca sa faca nea' Gradinaru misto de noi.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: chirurgie

Postby Riley » Sat Oct 09, 2010 3:26 pm

Exact.... Gradinaru! Uitasem cum il cheama!
Amintiri din cripta marca UMFCD:D :D
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: chirurgie

Postby Velvet Underground » Sat Oct 09, 2010 3:42 pm

Mai e Oprescu sef de sectie ?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: chirurgie

Postby Riley » Sat Oct 09, 2010 4:38 pm

Pe vremea mea (acum vreo 4 ani) era. Dar nu l-am vazut niciodata pe acolo (bine, nici eu nu m-am omorat cu prezenta in conditiile date :( )
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: chirurgie

Postby deena01 » Mon Oct 18, 2010 1:06 pm

sladubi wrote:Cum e chirurgia la Sf. Maria? prezenta, examen, note?
mersi :)


Eu am facut chirurgia acolo anul trecut, in anul 4. Stagiu ok. Unii asistenti chiar se ocupa altii deloc.
Prezenta se face, in principiu, la venire si la plecare. La noi a fost foaaaarte lejer. Depinde de secretara. :))
Cursurile cat de cat bune. Cele ale profului cele mai ok. Ei va vor recomanda sa invatati din Bratucu dar exista o carte a catedrei mult mai accesibila.
Examenul consta in 10 subiecte scrise. Cele mai multe subiecte sunt din cursurile profului. (Ex. de subiecte an 4: 1)Flegmonul fesier, 2)Stadiile clinico-evolutive ale infectiei generalizate, 3) Gradele arsurilor termice, 4)Forme evolutive ale arteriopatiilor obliterante cronice, 5)Forme anatomo-clinice ale evisceratiilor post-operatorii, 6)Entitati clinico-fiziopatologice cu risc vital imediat, 7)Strategia terapeutica in cancerul de san stadiul I, 8 ) Diagnosticul clinico-paraclinic in sdr. Zollinger-Ellison, 9)Cai de extensie neoplazica a cancerului gastric, 10)Enumerati masurile de monitorizare si reechilibrare rapida in hemoragia digestiva superioara.). Supravegherea lejera. La noi s-a vorbit mult si s-a folosit tehnologia moderna la fel de mult. Note mari. Predomina 9 si 8. Din cate am observat eu, 10 au luat numai cei care au copiat. :P
A, in timpul stagiului va vor speria ca, in general, 60% dintre studenti pica examenul. Nu va fi deloc asa. :P
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

momoko88
Posts: 1
Joined: Fri Oct 22, 2010 10:30 am

Re: chirurgie

Postby momoko88 » Fri Oct 22, 2010 10:36 am

Cum e chirurgia la SUUB la Neagu?

sladubi
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Feb 15, 2010 3:41 pm

Re: chirurgie

Postby sladubi » Mon Nov 01, 2010 11:32 pm

Buna :) puteti sa ma ajutati... daca cineva a facut chirurgie la SUUB cu prof. dr. Palade (a 2-a parte chirurgiei) va amintiti niste subiecte???
Mersi mult :)

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: chirurgie

Postby deena01 » Thu Nov 04, 2010 3:53 pm

Chirurgia la Pantelimon cum e ? Preferabil mai multe detalii despre examen. :) Multumesc anticipat!
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: chirurgie

Postby Riley » Thu Nov 04, 2010 4:49 pm

momoko88 wrote:Cum e chirurgia la SUUB la Neagu?

Ti-am raspuns mai sus despre exp mea chir SUUB-am senzatia ca Neagu e tot acolo.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: chirurgie

Postby md_gr » Sun Nov 07, 2010 2:58 pm

deena01 wrote:Chirurgia la Pantelimon cum e ? Preferabil mai multe detalii despre examen. :) Multumesc anticipat!

Nu se face nimic. Eu am facut in anul 4, m-am dus o data, nu ne-a bagat in seama, desi unele grupe au facut un pic.
Examenul practic e la pacient, iar pe urma iti pune intrebari.
Cel scris e de tip grile, se copiaza in sensul ca te poti uita in foia celuilalt.

anyrok23
Posts: 2
Joined: Thu Nov 18, 2010 7:23 pm

Re: chirurgie

Postby anyrok23 » Thu Nov 18, 2010 7:26 pm

Cum este la chirurgie SUUB IV (la shavroski)? Despre examen, despre profi ce puteti sa imi spuneti..

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: chirurgie

Postby gea » Sat Nov 20, 2010 11:18 am

Stie cineva cum e chirurgia la Sp. de Urgenta?

dr_LuLu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Oct 25, 2010 4:17 pm

Re: chirurgie

Postby dr_LuLu » Mon Nov 29, 2010 2:33 pm

anyrok23 wrote:Cum este la chirurgie SUUB IV (la shavroski)? Despre examen, despre profi ce puteti sa imi spuneti..



profi: la cursuri au venit si-au sustinut slidurile prin rotatie. la lp-uri nu s-a facut cine stie ce, ni s-a aratat cam cum se intocmeste o prezentare de caz chirurgical, instrumentarul cum se numeste, la ce foloseste si cateva tehnici chirurgicale de baza etc dar nimic sofisticat. nu stiu insa cum fost faza cu intratul in sala dar pareau destul de permisivi vizavi de cei care s-au aratat foarte interesati sa profundeze materia deci nu cred sa refuze pe vreun doritor.

prezenta: in fiecare dimineata la secretara. obligatorie. cu mult circ, dar fara o importanta capitala la examenul final din cate am vazut eu. poate s-au mai schimbat lucrurile. ideea e ca se face prezenta si nu e indicat sa risti sa acumulezi un numar de absente care sa bata la ochi sau sa o socheze pe secretara, gen. better to be safe than sorry!


examen practic: cu profu mare. ti se pune in brate un obiect din trusa de instrumente si esti intrebat cum se numeste, la ce foloseste etc. de preferat sa fii cat mai coerent si mai sigur pe tine. la caz ti se mai poate da un al doilea instrument de recunoscut dar "nota" de la practic este pur informativa adica nu a picat nimeni.


examen scris: 10 subiecte de redactat pe care le extrage seful de serie in ziua cu pricina dar sunt strict din lista [pe care o gasesti in ce am arhivat eu mai jos]. timp acordat = 1 ora. se poate lua 10. NU se face curba lui gauss.

:roll: cu speranta ca nu au aparut modificari radicale in metodologia acestei materii, am atasat aici niste materiale utile :

http://rapidshare.com/files/433858024/Chirurgie.rar


bafta multa! :allright:

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Re: chirurgie

Postby golanulstelist » Mon Dec 06, 2010 2:31 am

gea wrote:Stie cineva cum e chirurgia la Sp. de Urgenta?


Pai am facut acum 4 ani, asistentii sunt ok in cea mai mare parte, adica iti arata si te iau in sala. Cursurile sunt din cartea lor, noi am dat ex grila, acum nu stiu cum mai e, ideea e ca se vorbeste mult la examen daca dati tot grila.

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: chirurgie

Postby gea » Mon Dec 06, 2010 6:41 pm

golanulstelist wrote:
gea wrote:Stie cineva cum e chirurgia la Sp. de Urgenta?


Pai am facut acum 4 ani, asistentii sunt ok in cea mai mare parte, adica iti arata si te iau in sala. Cursurile sunt din cartea lor, noi am dat ex grila, acum nu stiu cum mai e, ideea e ca se vorbeste mult la examen daca dati tot grila.


Cred ca si noi tot grila o sa dam. Cat despre carte care e mai buna : cea scrisa impreuna cu cei de la Fundeni sau cea de Bratucu? Am auzit mai multe variante si chiar nu am inteles exact din care trebuie invatat. Multumesc pt raspuns :)

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Re: chirurgie

Postby golanulstelist » Tue Dec 07, 2010 12:12 am

Cand am dat noi era doar cartea lor, 2 volume, rosii sau violet ceva de genul. Noi din cartea aia am invatat.

gea
junior
junior
Posts: 65
Joined: Mon Jan 05, 2009 6:12 pm

Re: chirurgie

Postby gea » Tue Dec 07, 2010 6:20 pm

Am inteles. Multumesc.

pink_panth3ra
Posts: 2
Joined: Tue Feb 08, 2011 3:53 pm

Re: chirurgie

Postby pink_panth3ra » Tue Feb 08, 2011 4:14 pm

Am vazut ca nu a zis nimeni cum e chir la Cantacuzino.eu tocmai am terminat acolo si desi auzisem ca e super bine si ca se face, noi nu am facut nimic( am facut cu dr buga) pe sectie de diabet si am vazut numai picioare taiate si puroi si ....cam atat.Altii spuneau ca au mai facut cate ceva dar depinde de asistent.
noi nu prea am intrat in sala (oricum erau numai amputatii), doctorul nu ne-a explicat nimic , nu ne-a aratat nimic, ne povestea doar ce minunata e facultatea din Craiova.
de lipsit se poate lipsi zdravan daca nu te intereseaza.
Examenul a fost o prostie cu grile proiectate, destul de greu si notele mediocre.Per total o pierdere de timp cu pretentii.

User avatar
drmititik
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Nov 23, 2009 8:39 pm
Location: pe ici pe colo

Re: chirurgie

Postby drmititik » Tue Feb 08, 2011 11:05 pm

cam cu intarziere, dar poate mai are nevoie cineva :)
eu am prins tot anul 3 de chirurgie acolo (am fost ultima generatie care a facut chiru in anii 3 si 4) si mi-a placut mult. mie chiar nu imi place chirurgia si nici nu vreau sa o practic dar stagiul merita. tot ce stiu pe partea de semio de acolo am invatat-o, ca la pantelimon n-am facut nimic :hate: . initial l-am avut pe dr. paun ca si asistent, care nu e in toate mintile, in sensul ca nu face altceva decat sa injure si sa tipe :devil: . apoi am avut noroc ca ne-a lasat si ne-a luat dr. mehic care merita un mare 10! nu este cadru UMF dar isi da tot interesul sa ramai cu ceva. examenul a fost practic-la pacient cu asistentul si apoi o discutie cu profu (este super de treaba, a fost un examen super relaxant) si grile unde mi s-a parut un nivel peste medie. note cam 7-8 au fost la noi. in rest, pentru cine vrea sa faca chiru e un spital numai bun de intrat in sala. ai ce vedea! :allright:










gea wrote:Stie cineva cum e chirurgia la Sp. de Urgenta?


Return to “Anii 4-6”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests